Vítejte na stránkách

Satellite 1-416 

Pozor nová poštovní adresa:

365 St. Clarens Ave.

Toronto, Ontario, Canada, M6H 3W2

Telefon Toronto: (416) 530-4222

Telefon Praha: 222-261-811

ISSN 1186-9283 (Print)

ISSN 1923-1784 (Online)

E-mail: abe@satellite1-416.com

& satellite1-416@satellite1-416.com

Roční předplatné v Kanadě je

12 kanadských dolarů!

V ostatních zemích 15 dolarů!

V České republice 200 Kč

Na Slovensku a jinde v Evropě 10 eur

Vítejte na stránkách

Deníku Satellite 1-416 

1. května 2020

Jak vyjdeme v tištěné formě v roce 2020

2 -  18. 6. 2020

letní číslo

# 3 - 24. 9. 2020

podzimní číslo

# 4 - 3. 12. 2020

zimní vánoční číslo
Byl první máj…

Prvního května roku 1966 byla neděle. V třetím ročníku SPŠST,  kam jsem chodil, se zjišťovalo, kdo půjde do prvomájového průvodu. Když přišla řada na mne paní učitelka Hříbková, která učila občanskou výchovu a ruštinu se zeptala, jestli také půjdu do průvodu, řekl jsem, že jako každý slušný člověk chodím v neděli do kostela, takže nemohu. Něco zamumlala, že bych to po mši stačil a omluvu  přijala.

Už nebyla tak zlá doba. Jaké bylo moje zklamání, když jsem se později dověděl, že bohoslužby ve Vršovicích byly oportunisticky přeložené na 19 hodinu. Pátral jsem, kde tedy bohoslužby v neděli ráno jsou a zjistil jsem, že se konají na Jarově. Jelikož nejezdily tramvaje, vypravil jsem se z Vršovic na okraj Prahy. Modlitebna byla skoro prázdná, z mladších lidí jsem tam byl pouze já a Pepík Hádek z Dejvic. Farář Foltýn, který vynikal až devadesátiminutovými kázáními, nenandával na komunisty, jak bych očekával, ale  kázal na téma Josefa Dělníka. Bylo to v duchu teologie Jana XXIII., jak mně cestou vysvětli Hádek, který hrál někde u katolíků na varhany.

První spontánní protirežimní demonstrace se konaly u pomníku Karla Hynka Máchy na Petříně počátkem šedesátých let. Kolem nich se vyrojila řada legend. Režim, který právě vybudoval socialismus to tutlal a vysílal různé dezinformace jako že se při demonstracích rozdávaly fašistické odznaky. Hesla, která se tehdy ozývala byla zaměřená hlavně na Castrovu Kubu. Heslo Cuba si, Yankee no, bylo nahrazeno sloganem Kuba si, maso ne! Jiné heslo bylo Ještě jednu Kubu a utřeme hubu!  Mladí lidé nešetřili ani hlavu státu prezidenta Antonína Novotného: Více práce, více hladu, to nám radí Tonda z Hradu! Připomínalo to spíše happening než politickou akci. Přesto se po chvíli ozvaly sirény policejních aut. Někteří studenti byli vyhozeni ze škol, pamatuji se a člověk neví, co je na tom pravdy, říkalo se, že nějaký student dostal předvolání a spáchal sebevraždu. Možná to rozšířila StB, aby byl mezi lidem poněkud větší strach. O rok později již bylo napětí v ulicích.

V roce 1965 se nakonec rozhodl režim povolit majáles, který organizoval Klikoživ (Klika opozičních živlů) na Filosofické fakultě UK. V průvodu byl třeba autobus tažený koňmi s transparentem Naše hospodářství. Součástí majálesu byla volba krále, kterým se stal americký básník Allen Ginsberg. Jak popisuje Josef Petráň v knize filosofové dělají revoluci byla zde hesla Dodávejme opět 300 volů ročně  do Němec, Nejezte sandwiche, jezte  ruská vejce, vejce našich přátel, Každý národ má takovou vládu, jakou si zaslouží, my máme Klikoživ. Jinde  studenti  hlasitě provolávali: „Ať žije Sovětský svaz! Ať žije Sovětský svaz!“ A potichu dodávali: „…ale ze svého!“

O rok  později v roce 1966 směřoval již majálesový průvod ze Staroměstského náměstí do Parku kultury. Podle  odhadu ho sledovalo sto až stopadesát tisíc lidí. Režim si uvědomoval otevřený odpor a nebezpečí nákazy. V roce 1967 proto konání majálesových průvodů nedovolil, s odůvodněním, že majálesu bylo v  minulosti opakovaně zneužito proti základním principům politiky strany a socialistické společnosti.

V roce 1968 se pak již konal prvomájový průvod, který jaksi majáles pohltil. Probíhal výrazně odlišně od předchozích oslav. Přestože byl výslovně deklarován jako nepovinný, účastnilo se ho na 400 000 lidí. Prezentovaly se na něm i nově vzniklé organizace jako Junák nebo Klub angažovaných nestraníků. Oslava probíhala v atmosféře velké důvěry obyvatelstva v reformy a oblíbení členové nového komunistického vedení zde navazovali četné neformální kontakty s občany. Průvod většina pozorovatelů hodnotila jako velmi živelný a nadšený. Objevovala se v něm i recesistická hesla (např. Musel Jan Žižka zemřít u Přibyslavi?). Dříve nepředstavitelně vypadala hesla nesená přívrženci KANu – například Žádáme svobodné volby. Oslavy 1. máje v Praze v roce 1968 velmi znepokojily konzervativní křídla v komunistické straně i ve Státní bezpečnosti, kterým se lidová spontánní podpora reforem a odklonění od dosavadní ideologické linie nijak nezamlouvalo. (1. máj Praha, 1968; Československá televize).

Aleš Březina

***

PS: Dnes ještě jednou opakujeme oznámení o českých filmech na internetu, které jsme přinesli včera v našem filmovém vydání.


Vážení přátelé,

rádi bychom Vás pozvali ke sledování českých filmů promítaných v rámci úspěšného filmového festivalu Czech That Film, který pokračuje i letos v poněkud pozměněné podobě. Filmy můžete zhlédnout online za menší poplatek.

Pokud máte zájem se na filmy podívat z pohodlí Vašeho domova, níže najdete informaci, která je také zveřejněna v češtině na našich oficiálních webových stránkách www.mzv.cz/ottawa spolu s programem a anotací k jednotlivým filmům.

Přejeme Vám všem příjemný zážitek!


Czech That Film Festival ONLINE

29.04.2020

We are pleased to announce that this year, the festival of contemporary Czech cinema Czech That Film will be screened online. Due to measures to prevent the spread of COVID-19, the festival is moving to the virtual world. The festival is organized by the Ministry of Foreign Affairs of the Czech Republic in cooperation with Czech centres.

Each week you will find one Czech movie online on the website of Czech That Film.

The schedule is as following:

1) Old-Timers (Staříci) – from April 27 till May 3 

2) Karel, Me and You (Karel, já a ty) -  from May 4 till May 10

3) The Cage (Klec) – from May 11 till May 17

4) On the Roof (Na střeše) – from May 18 till May 24

5) Overfingers (Přes prsty) – from May 25 till May 31

6) The Play (Hra) – from June 1 till June 7


You can watch the first film Old-Timers on this website from April 27.

Screening conditions: The price for watching the film is 4 USD (approx. 5.50 CAD). Payment is made through the payment gateway directly on the website of Czech That Film and immediately after the payment, the film is available for launch.

You can find the Czech That Film festival on social media: FacebookInstagram or Twitter.
We wish you a pleasant experience while watching Czech films from the comfort of your home.
 

Embassy of the Czech Republic in Ottawa
 


Film program:

OLD-TIMERS | STAŘÍCI

Directed by Martin Dušek and Ondřej Provazník, 2019, 85 min.

“Old-Timers is a realistic depiction of what an assassination by two seniors would look like.” ~Martin Kudláč, ScreenAnarchy
Vlasta (Jiří Schmitzer) and Tonda (Ladislav Mrkvička) have one goal in mind: to find and kill the communist prosecutor who sent them to prison in the 1950s. Inspired by actual events, the two former political prisoners head out on the road to accomplish their mission, brandishing two guns, driving a van reminiscent of their own age, and developing their plan for revenge. The octogenarians, one with an ailing heart and the other confined to a wheelchair, though, are not one’s everyday assassins. Dashed with a bit of humor, their real aches and pains can be felt as they journey to set the wrongs done to them right. With little time left to live, justice is the endgame.Old-Timers is based on a true story from the late 1990s of two men’s plot to kill communist prosecutor Karel Vaš, who four decades earlier had secured prison terms for them and the death sentence for several of their friends. The film won 2019 Czech Film Critics’ Awards for Best Film, Best Actor (Jiří Schmitzer), and Best Director. The film garnered ten Czech Lion nominations in such categories as Best Film, Best Screenplay, and Best Director, including nominations for the two starring actors. 

KAREL, JÁ A TY | KAREL, ME AND YOU

Directed by Bohdan Karásek, 2019, 111 min.

Saša feels that her marriage to Karel has come to a dead end, so she decides to move out for a while, finding refuge with Dušan. Both are trying to work out their relationships and provide support for each other as uncertainty gets the better of them.

THE CAGE | KLEC

Directed by Jiří Strach, 2019, 87 min. 
“Jiřina Bohdalová and Kryštof Hádek star in this unpredictable psychological thriller as two people who end up imprisoned in a ground-floor flat.” ~Jan Škoda, Karlovy Vary International Film Festival.

Eighty-year-old, widowed-pensioner Květa Galová (Jiřina Bohdalová) lives alone in a first floor flat. She learns that her parish priest will be transferred to another church to her great disappointment. Just when it seems no one needs her anymore, she meets a mysterious young man (Kryštof Hádek) who claims to be her distant relative. She soon realizes her mistake after welcoming him into her home. Trapped in her own apartment, can she outwit this stranger before it is too late, or will she remain his captive in a cage?

The film was, among others, screened at the renowned Karlovy Vary International Film Festival.

 ON THE ROOF | NA STŘEŠE

Directed by Jiří Mádl, 2019, 100 min.

Retired teacher Mr. Rypar (Alois Švehlík) discovers a 20-year-old Vietnamese man named Song (Duy Anh Tran) on the roof of his Prague apartment building. The man is on the brink of jumping after he narrowly escapes a police raid on an illegal drug trade. Rypar does not know if he should trust Song but decides to offer him a job of cleaning his apartment. Rypar helps Song to improve his Czech and gives him advice on love, while Song offers him some friendly competition at chess, insight into the digital age and present-day perspective. They come from polarizing worlds, but they just might be what the other needs. Through the film, actor-turned-director Jiří Mádl presents an unassuming story of a friendship developing against all odds.

On the Roof received seven nominations for the prestigious Czech Lion award in such categories as Best Film, Best Screenplay, Best Director, and Best Actor in a Leading Role (Alois Švehlík), among others. The film was also nominated for the Audience Award at the Karlovy Vary International Film Festival. Director Jiří Mádl received the Grand Newcomer Award at the Mannheim-Heidelberg International Film Festival for the film.

 PŘES PRSTY | OVERFINGERS

Directed by Petr Kolečko, 2019, 101 minut.

Linda and Pavla, beach volleyball players, are willing to give up everything for their sports goals. Younger Pavla, however, has lately another goal too - to start a family with her boyfriend Hynek. The older, single and childless Linda doesn't have much understanding for Pavla´s desires since they finally managed to qualify for European championship. 

HRA | THE PLAY

Directed by Alejandro Fernández Almendras, 2019, 93 min.

The world of the young theatre director Petr in a small Czech town crumbles after he decides to realize his dream: to adapt an overly ambitious play based on Euripides’ classic Phaedra. Petr falls for young actress Karolína, who plays the lead. Shortly before the premiere both women leave him. Petr attempts to save his masterpiece, but the play is a fiasco.

***


May 1, 2020 at 3:58 PM

 

Oznámení:

Akuna (Mississauga)

přijme recepční

tel: 416/727-8161