Vítejte na stránkách

Satellite 1-416 

Pozor nová poštovní adresa:

365 St. Clarens Ave.

Toronto, Ontario, Canada, M6H 3W2

Telefon Toronto: (416) 530-4222

Telefon Praha: 222-261-811

ISSN 1186-9283 (Print)

ISSN 1923-1784 (Online)

E-mail: abe@satellite1-416.com

& satellite1-416@satellite1-416.com

Roční předplatné v Kanadě je

12 kanadských dolarů!

V ostatních zemích 15 dolarů!

V České republice 200 Kč

Na Slovensku a jinde v Evropě 10 eur

Vítejte na stránkách

Deníku Satellite 1-416 

21. dubna 2020

Jak vyjdeme v tištěné formě v roce 2020

2 -  18. 6. 2020

letní číslo

# 3 - 24. 9. 2020

podzimní číslo

# 4 - 3. 12. 2020

zimní vánoční číslo


New Orleans okem Pavla Nasadila

Basista Cassidy Holden se připravuje na vystoupení v backstage Fritzel’s Jazz Club, New Orleans

Architekt Pavel Nasadil, který nám ze svých toulek poslal již několik článků, se letos vypravil na jih Spojených států:

Měl to být životní road trip po stopách amerického jazzu a blues. A byl, dokud jej po 14 dnech nepřerušila koronavirová krize a já se musel 17. března vrátit do Prahy. Na cestu jsem se vydal z Tampy, aniž bych tušil, jak dlouhé vzdálenosti bude třeba autem odřídit. Po dvou dnech jsem dorazil do New Orleans. Turistickou a hlučnou Bourbon Street jsem rychle vyměnil za komornější Frenchmen Street s několika skvělými hudebními kluby. Ale ten nejlepší je přeci jen na konci Bourbon Street. Malinký Fritzel’s Jazz Club je jeden z nejstarších ve městě a už čtrnáct let jej provozuje Češka Kateřina, která se sem provdala za skvělého trumpetistu Mika. Objevuji méně turistická ale o to fotogeničtější místa - Lower Ninth Ward a východní New Orleans. Seznamuji se se skupinkou lidí bez domova a později fotografuji v Saint Jude Community Centre, které bezdomovcům každý den vaří snídaně a obědy. Autentický New Orleans, který se po několika dnech uzavírá do karantény a stává se významným ohniskem nákazy Covid-19. To však ještě netuším a dle plánu pokračuji průmyslovou Louisianou na sever, podél řeky Mississippi a pátrám po bluesové stezce. Venkov Delty je krásný a já mám radost, že jsem v majestátní krajině sám a mohu se procházet místy, kde se narodili Muddy Waters, Willie Dixon, B.B.King a další bluesové legendy. Navštěvuji osamělé hřbitovy, na kterých leží otcové blues Charley Patton, Robert Johnson a Sonny Boy Willams. Neteř Jerry Lee Lewise mě ve zchudlém městečku Ferriday provází rodným domem mistra rockenrollu. Po deseti dnech putování přijíždím do Memphisu. Elvisův ráj Graceland je již zavřený, ale stíhám fenomenální Sun Studio, kde tento velikán nahrál svou první písničku. Poté již spěchám zpátky do Tampy a abych stihl letadlo, volím nejrychlejší trasu přes Alabamu a Georgii. I přes to krásnou venkovskou krajinou uháním směrem na Floridu dva dny. Předčasně, ale šťastný a s odhodláním se vrátit.

 Pavel Nasadil, v Praze 19. dubna 2020

www.pavelnasadil.com

www.instagram.com/pavelnasadil_sketchbook

 

***

Jedna a jedna nemusí být dvě

Dostal  jsem dva e-maily z Čech, chtěl jsem dnešnímu deníku dát název Dvakrát z Čech, ale ono je to  jednou z Čech a jednou z jihu Spojených států.

Jak zpívá Svatopluk Karásek: Dneska holt nikdo neví, co se s ním zítra může stát… Tak nevíme přesně jestli červnové tištěné číslo Satellitu vyjde, zda budou tiskárna a pošta fungovat atd. Jak jsem se před chvílí informoval v Korea Times, kde tiskneme běžně naše noviny, tak vše je zatím v pořádku a mohli bychom tištěné číslo vydat někdy v červnu. Již nyní děkujeme za důvěru, kterou nám prokazujete svým předplatným, které stále dochází. Pokud vyjdeme, pochopitelně nebude v tak velkém nákladu, protože kostely, restaurace na Masaryktownu a místa, kam je posíláme nefungují nebo fungují pouze v nouzovém provozu.

Máme také zprávu, že Kanadské velvyslanectví v Praze je zavřené a že v nutných případech je zapotřebí zavolat dopředu. České velvyslanectví v Ottawě pracuje v nouzovém provozu. V pracovní době je vždy někdo na velvyslanectví, ale je opět nutné zavolat dopředu na telefonní číslo (613) 562-3875. Připojujeme ještě telefonní číslo slovenského velvyslanectví v Ottawě (613) 749-4442 a Českého konzulátu v Torontu (416) 972-1476.

Jestliže pobíráte český důchod, není zapotřebí k Potvrzení o žití ověření konzulátu, ale můžete toto potvrzení poslat rovnou na Českou správu sociálního zabezpečení, Oddělení výplat do zahraničí, Křížová 25, 225 08 Praha 5, Czech Republic.

Aleš Březina

April 21, 2020 at 3:33 PM

***

Teď již k zmíněným e-mailům: První dopis je od  právníka Jaroslava Horkého, který měl v Satellitu právní poradnu: Milý Aleši, rád bych Tě tu zase viděl. Je to děs. Pro spoustu lidí z druhé strany oceánu, ale i odsud je nepředstavitelné se nedostat na druhou stranu. Nejen kvůli byznysu, ale kvůli přátelům. I v ty kostely, kde se lidé mohli potkat, nefungují. Snad si mnoho z nás uvědomí, že jsme opravdu jen zrnko písku na tomto světě a pokora a úcta k ostatním bude dnes na prvním místě. Již dnes je vidět, že si lidé chtějí v této době navzájem pomáhat. Snad to vydrží.

Krásný den přeji a hodně zdraví Tvé rodině a Tvým čtenářům. Jarda

Dodejme, že mnohé kostely mají bohoslužby na internetu. Platí to například o presbytariánském kostelu v Torontu nebo sbor Českobratrské církve evangelické ve Vršovicích, televizní bohoslužby jsou v neděli v deset hodin ráno na ČT 2, rozhlasové na stanici Vltava v devět dopoledne.

***

Bourbon Street v noci, French Quarter, New Orleans

Portrét Mynique Willams, která čeká na svoji babičku, tanečnici, až skončí představení na Burgundy Street, French Quarter, New Orleans

Fritzel’s All Star Jazz Band v čele s trumpetistou Mikem hraje klasický neworleanský jazz, Fritzel’s Jazz Club, New Orleans

Starý hřbitov Saint Roch ve východním New Orleans

Skupina lidí bez domova v nedělním odpoledni, východní New Orleans

Saint Jude Community Center, kde se servíruje snídaně pro lidi bez domova. French Quarter, New Orleans

Opuštěná Krajina blízko Stovalovy plantáže, rodišti Muddyho Waterse. Mississippi

Neteř Jerry Lee Lewise Mammie Terrell provozuje malé drivethrough vedle rodného domu legendárního hudebníka. Dům je přístupný pro veřenost. Ferriday, Louisiana