2022-03-30

Kvalifikace MS

Na závěr prohra

Panama-Kanada 1:0 (0:0)

Jedinou branku vstřelil na začátku druhého poločasu Gabriel Torres. Kanaďanům se podařilo sice dopavit Cyle Larinem poslat míč do sítě, ale rozhodčí po shlédnutí videozáznamu branku neuznal pro centimetrový ofsajd.

Ostatní výsledky: Kostarika-USA 2:0, Mexiko-Salvador 2:0, Jamajka-Honduras 2:1.

Wales-Česko 1:1 (1:1)

V přátelském utkání v Cardiffu šlo Česko v 32. minutě do vedení Součkem po pěkné akci celého útoku, kterou zahájil na levé straně Zelený. Jeho centr přiklepl Lingr hlavou Součkovi a ten z voleje skóroval. Vedení však trvalo pouhé dvě minuty, kdy nekrytý Colwill vyrovnal na 1:1. Otázkou je, zda to byl poslední zápas pro trenéra Šilhavého

***

Finsko-Slovensko 0:2 (0:1)

Utkání se hrálo na neutrálním hřišti ve španělské Murcii. V prvním poločase byli lepší Finové, ale skóroval v 38. minutě Duda. V druhém poločase Slovensko ovládlo hru a Jirka v 72. minutě upravil na konečných 2:0.

***

2022-03-27

Po dlouhých 36 letech

Kanada-Jamajka 4:0 (2:0)

Naposledy se Kanada probojovala do závěrečných bojů Mistrovství světa v roce 1986, když instalatér z Britské Kolumbie George Pakos a Slovák z Waterloo Igor Vrablic se zasloužili o vítězství 2:1 v památném utkání na stadionu krále George V. v St. Johns v kanadské provinci Nový Foundland. Vítězství Kanaďanů znamenalo postup na Mistrovství světa v Mexiku. V prvém zápase v Leonu  proti vysoce favorizované Francii s hvězdami jako Platini, Battiston, Fernandez a Tigana javorové listy dlouho vzdorovaly. V brance Kanady tehdy nastoupil devatenáctiletý Paul Dolan, protože, což je další kuriozita v historii Mistrovství světa, první brankář Tino Lettieri měl kontrakt v zápase v sálové kopané a nemohl nastoupit. Kanada statečně kladla odpor až do 79. minuty, kdy Dolan podběhl centr z levé strany a Papin skóroval. Kromě Igora Vrablice, který měl v úvodu utkání největší šanci, když z hranice šestnáctky do prázdné branky neproměnil, byl v hledišti i další zástupce z bývalého Československa kanadský ministr sportu Otto Jelínek. Kanada však prohrála i další dvě utkání s Maďarskem a Sovětským svazem 0:2 a jela předčasně domů. Další velká šance pro Kanadu byla v roce 1993, kdy hrála proti Austrálii závěrečnou kvalifikaci. Doma v Edmontonu vyhrála 2:1, ale stejným výsledkem prohrála venku a penaltový rozstřel dopadl pro domácí Austrálii 4:1.

Pro MS v Kataru musela Kanada hrát nejprve v prvním kole proti ne příliš silným soupeřům Kajmanským ostrovům, Arubě a Surinamu. V druhém kole se střetla s Haiti. Skutečná kvalifikace začala až v třetím kole, kdy se kanadští reprezentanti utkali na domácí půdě v Torontu s Hondurasem. Zápas skončil remízou 1:1 a nikdo nedával Kanaďanům moc šancí na vítězství, ani po nadějné remíze v Nashvillu 1:1 se Spojenými státy. Změna nastala až po další remíze 1:1 na Aztéckém stadionu s Mexikem. Od toho okamžiku šli hráči kouče Hendermana bez porážky kvalifikací a zdolali i největší soupeře jako Mexiko 2:0 v Edmontonu doma nebo Spojené státy rovněž 2:0 v Hamiltonu. Vítězné tažení zastavila až Kostarika 24. března vítězstvím v San José. Kanaďané potřebovali tedy k postupu v neděli proti Jamajce pouze bod. Ačkoliv na zmrzlém hřišti při teplotě - 5°C v Torontu hráli bez svého nejlepšího hráče Alfonsa Daviesa, který se léčí po kovidu, nastoupili s odhodláním dotáhnout cestu do Kataru do víězného konce a již v 13. minutě Cyle Larin dostal domácí do vedení. Ještě do poločaasu Tajon Buchanan zvýšil na 2:0. Před více než 30000 diváky exhibice pokračovala v druhém poločase a obzvláště v závěrečných deseti minutách, kdy Hollett a nakonec vlastní branka Mariappy znamenala konečný výsledek 4:0.

Ostatní výsledky Salvador-Kostarika 1:2, USA-Panama 5:1, Honduras-Mexiko 0:1.

***

Přátelsky: Norsko-Slovensko 2:0 (0:0) Branky: 77. Haaland a 80. Ödegaard.

***

2022-03-24

Češi končí - Kanada musí ještě hrát

Švédsko-Česko 1:0 (0:0, 0:0)

Téměř dvě hodiny vzdorovala česká reprezentace na stadionu v Solně domácím Švédům. Podala dobrý výkon a mohla postoupit k duelu s Polskem. Nestalo se tak, přestože v 10. minutě Kuchta dopravil míč do domácí branky. Otázkou je proč zkušený rozhodčí Michael Oliver branku neuznal. Někteří se domnívají, že to bylo kvůli střetu kvůli střetu Brabce s Lindelöfem, někteří se domnívají, že to bylo kvůli Kuchtově skluzu. Největší šance Švédů přišla v 79. minutě, ale Vaclík kryl Svanbergovu hlavičku. V nastavení normální hrací doby měl šanci Milan Havel, ale netrefil branku. Rozhodnutí přišlo v 110. minutě, kdy Quaison proměnil Izakovu nahrávku.

Další kvalifikační zápasy: Senzace se odehrála v Palermu, kde Severní Makedonie porazila Itálii 1:0 brankou z 92. Alexandara Trajkovského. Wales porazil Rakousko 2:1 a Portugalsko-Turecko 3:1. Zápas Skotsko-Ukrajina byl odložen.

***

Kostarika-Kanada 1:0 (1:0)

Po osmnácti kvalifikačních zápasech okusila země Javorového listu porážku. Nutno říci, že i tentokrát Kanaďané podali vynikající výkon. V 15. minutě Mark-Anthony Kaye hrající v MLS za Colorado fauloval Ronalda Matarritu. 35000 diváků skandovalo „Roja, roja!“ a žádalo si červenou kartu. Honduraský rozhodčí Said Martinez po shlédnutí videa však udělil pouze kartu žlutou. O dvacet minut později již rozhodčí nebyl ke Kanaďanovi tak milosrdný a ukázal mu druhou žlutou kartu po srážce Kayeho s Venegasem a teatrálním pádu Kostaričana. V závěru prvního poločasu získali domácí převahu a Celso Borges hlavou překonal kanadského brankáře Milana Borjana. V druhém poločasu hrála Kanada o deseti hráčích, ale měla 66 procent držení míče. Drtivý nápor však vyústil pouze v to, že dvakrát zazvonila branková konstrukce. Kanada vyhrála v prvním zápase 1:0 a má daleko lepší skóre než Kostarika, která ji jako jediný tým může ještě připravit o postup. K postupu na MS stačí Kanaďanům získat v nedělním utkání s Jamajkou bod, po případě, aby Kostarika nezvítězila ve zbývajících dvou zápasech proti Salvadoru a Spojeným státům.

Ostatní výsledky skupiny CONCACAF: Mexiko-USA 0:0, Jamajka Salvador 1:1 a Panama-Honduras 1:1.

2022-03-20

Fortuna liga

Slavia vydřela vítězství

Slavia-České Budějovice 1:0 (0:0)

Slavia si téměř hodinu nedovedla s Dynamem poradit. V první půli byla její převaha jalová. Pouze v 12. minutě napálil Plavšić Kondovu ruku, rozhodčí Zelinka sice ukázal na značku penalty, ale video ukázalo, že ruka byla mimo pokutové území. První šanci měl po změně stran Olayinka, ale brankář Vorel vytáhl jeho střelu k tyči. V 58. minutě Provod nahrál Plavšićovi. Ten z dálky vystřelil, brankář Vorel vyrazil před sebe a novopečený reprezentant dorazil do sítě.

Mladá Boleslav-Sparta 0:3 (0:2)

Špatná obrana Boleslavi pomohla Spartě v prvním poločase k dvoubrankovému vedení. Po nahrávkách z pravé strany se trefili Čvančara a Vitík. V druhém poločase měli sice domácí převahu, ale v 93. minutě Krejčí II. upravil na konečných 0:3.

Teplice-Hradec Králové 1:2 (1:1)

V úvodu utkání nejprve skóroval domácí Ledecký, ale v 9. minutě hradecký Rada vyrovnal na 1:1. V závěru utkání pak zajistil vítězství Východočechů Král, když vyskočil výše než domácí brankář Grygar

Olomouc-Liberec 1:0 (1:0)

Jedinou branku utkání vstřelil v 25. minutě utkání navrátilec Jan Navrátil. Liberec v lize nezvítězil po šesté za sebou.

***

2022-03-19

Plzeń získala bod, ale zůstává v čele

Jablonec-Plzeň 0:0

2175 diváků na jablonecké střelnici se branky nedočkalo. Největší šanci měl v 60. minutě Chorý, který trefil pouze tyč. V závěru utkání domácí podržel brankář Hanuš.

Zlín-Pardubice 4:1 (2:1)

Skvěle zahrál autor dvou branek Vukadin Vukadinović. Další branky domácích zaznamenali Janetzký a Drame. Jedinou branku Pardubic dal za stavu 2:0 Rezek.

Bohemians-Slovácko 1:2 (1:1)

V Ďolíčku šli Klokani poměrně rychle do vedení, když puškáč v 9. minutě proměnil penaltu. Zlomem byla 33. minuta, kdy si před velkým vápnem nerozuměli Köstl s brankářem Bačkovským, což využil Šašinka a vyrovnal. V druhém poločase bylo mužstvo z Uherského Hradiště lepší. Kalabiškův gól sice neplatil, ale Sadílkův v 64. minutě ano. Utkání sledovalo 3988 diváků.

Ostrava-Karviná 1:3 (0:3)

Karviná v slezském derby překvapila a po necelé půlhodině vedla o tři branky, které vstřelili Zorvan, Durosinmi a Bartošák. Pro Baník může být útěchou to, že Almasi v 66. minutě vstřelil svou 13. branku a osamostatnil se na prvním místě v tabulce střelců.

***

2022-03-17

Konferenční liga

Slavia postoupila, ale…

Linec-Slavia 4:3  (1:2)

Pro Slavii to vypadalo pohodově. Ve 24. minutě ji dostal do vedení Olayinka. O dvanáct minut později však po nepřehledné situaci před brankou Wiesinger vyrovnal. Z protiútoku však Bah dostal opět sešívané do vedení. Důležitá byla 42. minuta, kdy pod druhé žluté kartě mířil pod sprchy Ousu. Po změně stran však nováček Sor ukázal svoji rychlost a zvýšil na 3:1. Zdálo se, že Slavia dovede utkání i v deseti do vítězného konce. Byl to však opět Wiesinger, který plachtivou střelou překonal Mandouse a utkání se zdramtizovalo. Pět minut před koncem normálního času dostal Plavšič červenou kartu a Slavia dohrávala o devíti hráčích. Přesilovku dokázali domácí využít Gruberem a Schmidtem a otočit skóre. Přes prohru Slavia postoupila do čtvrtfinále, kde se utká s Feynoordem Rotterdam.

2022-03-13

Plzeň do čela

Liberec-Slavia 1:0 (1:0)

Smolař Olayinka rozhodl utkání vlastní brankou již ve 13. minutě.  O šest minut později šla Slavia do přesilovky, když do šatny šel po VARu liberecký Štetina, ale její sedmdesátiminutová přesilovka byla jalová, i když v 64. minutě Sor hlavou trefil tyč a v prodloužení Holeš břevno.

***

Sparta-Pardubice 3:1 (1:0)

Celou hodinu Východočeši vzdorovali letenským. Teprve v 60. minutě Krejčí II. dostal Spartu do vedení. V závěru utkání Minčev a Haraslín pojistili vítězství Sparty. Jedinou branku Pardubic dal v nastavení Černý.

***

Karviná-Olomouc 1:2 (0:1)

Hanáci vedli od 5. minuty Greššákem, v 51. minutě sice Papadopulos vyrovnal, ale v 58. minuě Navrátil rozhodl o pravděpodobném sestupu Karviné. Utkání sledovalo 1620 věrných diváků.

***

Budějovice-Jablonec 2:0 (2:0)

Budějovice poprvé na jaře zvítězily. Branky: 5. Čolić a 43. Škoda,

***

2022-03-12

Plzeň-Teplice 1:0 (1:0)

Utkání mělo dva rozdílné poločasy a třikrát úřadovalo video. Nejprve ve 44. minutě, kdy Jean-David Beaugel proměnil penaltu. Vzápětí šel jeho spoluhráč Milan Havel pod sprchy a po třetí, když rozhodčí neuznali branku Žáka po problematickém ofsajdu. Pzeňští věnovali 5000 vstupenek zdravotníkům, kteří pomáhali zvládat pandemii.

***

Slovácko-Ostrava 0:0

V souboji o čtvrté místo uhájil hostující Baník remízu.

***

Hradec Králové-Zlín 2:1 (2:0)

Hradec vedl již ve 14. minutě brankami Soukeníka a Kubaly z penalty. Další penaltu Kubala neproměni a Reiter v 62. minutě zdramatizoval utkání. V mladoboleslavském exilu přihlíželo 1173 diváků.

***

Bohemians-Mladá Boleslav 2:2 (1:1)

Klokani dvakrát vedli brankami Petráka a Krcha. Boleslav vyrovnala v prvním poločase Ladrou a devět minut před koncem Smržem.

***

2022-03-10

Konferenčůní liga

Slavia-LASK Linz 4:1 (2:0)

Hrdinou utkání se stal nigerijský útočník Yira Collins Sor, který přišel letos v lednu do Slavie. Se Sorem a jeho rychlostí si nedokázali obránci rakouského týmu poradiž a v prvním poločase skóroval dvakrát. Po prvé již v 3. minutě po nahrávce Baha a ostré střele z malého vápna, když všichni čekali ješttě nahrávku. V 29. minutě prošel jako nůž po másle hostující obranou, položil si i brankáře Schlagera a zvýšil na 2:0. V druhém poločase pokračovala Slavia v drtivém náporu a hosty zachránila jednou tyčka a jednou břevno. Ke zděšení domácích diváků však hosté dokázali snížit. Olayinka nahrál přímo Balićovi a ten poslal z dálky míč za Mandousova záda. Peter Olayinka však napravil svou chybu v 83. minutě, kdy vstřelil skrz hradbu těl třetí branku. Čtvrtý gól zaznamenal další Afričan v červnobílém dresu Ibrahim Traoré.

***

2022-03-06

Sparta opět ztratila

Jablonec-Sparta 1:1 (0:0)

V odloženém 22. kole se zdálo, že utkání skončí nerozhodně. Teprve v 81. minutě domácí Silný zaznamenal vedoucí gól. Radovi svěřenci se radovali pouhé čtyři minuty, kdy hostující Čvančara vyrovnal.

Liberec-Pardubice 4:1 (3:1)

O utkání rozhodla první půlhodina, kdy skóroval dvakrát domácí Rabušic a jednou Mikula. Čtvrtou branku připojil v 76. minutě Rondič. Čestný úspěch hostů zaznamenal v 15. minutě Huf. Hosté hráli od 13. minuty bez vyloučeného Hranáče.

2022-03-06

Derby pro Slavii

Slavia-Sparta 2:0 (1:0)

302. derby dvou S vyhrála po 95. Slavia. Sparta naopak zvítězila v 135 utkáních a dvaasedmdesátkrát se hrálo. Nerozhodně. Před utkáním byl minutový potlesk příznivců obou týmů pro Ukrajinu. Další kuriozitou bylo, že utkání řídili polští rozhodčí Marciniak - Kupsik, Obukowicz - Kwiatkowski, kteří zvládli svou úlohu výborně. Po vypjatém začátku se červenobílí dostali do vedení v 41. minutě, dánský obránce Bah utekl po pravém křídle a Lingr dopavil hlavou míč za Holcova záda. V 83. minutě hostující fanoušci zapálil sedačku a čekalo se na uhašení. Polský rozhodčí utkání prodloužil o 11 minut a v nich vyslal Tecl rychlého Schranze, který upravil na konečných 2:0.

Ostatní výsledky 24. kola: Teplice-Slovácko 0:1, Mladá Boleslav-Karviná 1:0, Jablonec-Hradec Králové 1:1, Ostrava-Liberec 1:1, Zlín-Plzeň 1:2, Olomouc-Bohemians 0:0, Pardubice-České Budějovice 3:3.

Slovenská Fortuna liga

2022-03-20

Skupina o titul - 3.kolo: Žilina-Dunajská Streda 2:2, Slovan Bratislava-Sereď 5:1, Ružomberok-Trnava 0:0.

Skupina o udržení - 3.kolo: Michalovce-Zlaté Moravce 1:0, Pohronie-Liptovský Mikuláš 1:1, Trenčín-Senica 4:1.

2022-03-13

Skupina o titul - 2.kolo: Dunajská Streda-Trnava 1:1, Sereď-Žilina 1:1, Slovan Bratislava-Ružomberok 1:1

Skupina o udržení - 2.kolo: Trenčín-Pohronie 2:0, Senica-Michalovce 2:1, Zlaté Moravce-Liptovský Mikuláš 0:1.

2022-03-06

Skupina o titul - 1.kolo: Žilina-Slovan Bratislava 3:2, Trnava-Sereď 0:1, Ružomberok-Dunajská Streda 4:1.

Skupina o udržení - 1.kolo: Liptovský Mikuláš-Senica 2:1, Michalovce-Trenčín 1:0, Pohronie-Zlaté Moravce 0:1.