Po 87 letech

Toronto-Minnesota 3:4 (2:1, 1:2, 0:1)

Čtvrteční odpolední zápas v Torontu měl několik zajímavostí. Hrálo se od dvou hodin odpoledne pro školní mládež, která má stále v Ontariu prázdniny. Tomuto utkání se říká Zápas pro příští generaci. V Scotiabank Aréně jsou nejen školní děti, ale i děti z nedaleké dětské nemocnice (Sick Kids Hospital), ale i z mládežnického hokeje. Jako hlasatelé jsou často děti, které věrně imitují své dospělé kolegy. Utkání je přenášeno do restaurací a sportovních barů, kam zamíří rodiče se svými dětmi sledovat utkání. I předzápasová předehra byla určena pro děti zvláštním programem.

Co však bylo zajímavé na tomto střetnutí byl úvod, kdy torontský John Tavarese vyhrál vhazování nahrál do útočné třetiny Connoru Brownovi, ten na malý okamžik zaváhal, ale pak uvolnil na levém křídle Mitchella Marnera, který bekhendem překonal brankáře Minnesoty Devana Dubnyka. Celá akce trvala sedm vteřin a byla to nejrychlejší branka v historii Maple Leafs od 6. února 1932, kdy Charlie Conacher potřebova v utkání Toronto-Boston rovněž sedm vteřin. Kdo z těchto hráčů byl rychlejší, o tom asi těžko rozhodne historie. Nebyla to však nejrychlejší branka v NHL. V tomto ohledu patří prvenství Doug Smailovi z Winnipege Jets v roce 1981. Ten ke vstřelení branky potřeboval pouhých pět vteřin. I druhou branku Toronta vstřelil Marmer o pět minut později. Další zajímavostí bylo, že trenér Babcock postavil do branky Michaela Hatchinsona, který je s Torontem teprve od 28. prosince a že William Nylander vstřelil svou první letošní branku. Skutečností je, že kdo se směje naposled, ten se směje nejvíc a naposledy se v utkání radoval v 45. minutě při vítězné brance Zach Parise z Minnesoty. Pro nás je zajímavé to, že se jedná o syna Jeana-Paula Pariseho, který čtyři vteřiny před koncem vstřelil v září 1972 vyrovnávací branku Kanaďanů proti Československu. Utkání v Praze se tehdy skončilo nerozhodně 3:3. Jean-Paul Parise zemřel 7. ledna 2015 ve  věku 73 let.