Andrejovi Toronto svědčí

Toronto-Tampa Bay 3:7

Před měsícem 22. září 2016 zaznamenal Andrej Šustr v Torontě v utkání ČR-USA svoji první reprezentační branku. V úterý se obránce Tampy Bay Lightning uvedl dvěma asistencemi při brankách Steve Stamkose. Po první třetině tak vedli hosté 3:0. Když v 28. minutě Hedman zvýšil na 4:0, začali někteří z 19 449 diváků pomalu opouštět Air Canada Centre. V závěru druhé třetiny Nylander však vstřelil první torontskou branku, přesto se zdálo, že se jedná o kosmetickou úpravu. Maple Leafs se však podařilo utkání v závěrečné třetině zdramatizovat a dotáhnout až na 3:5. Závěr utkání však přece jen patřil hostům, kteří Naměstnikovem a Drouinem upravili na konečných 3:7. Nejlepším hráčem utkání byl vyhlášen Steve Stamkos, který vstřelil dvě branky a na další dvě nahrál.

Andrej Šustr popsal své dvě první asistence v této sezóně takto: Hned v druhé minutě se mi podařilo vypíchnout přihrávku a nahrát Stamkosovi a ten pohotově zakončil. Druhá asistence byla po souboji  u mantinelu. Vyměnili jsme si puk s Kučerovem, nahrál jsem Stamkosovi, brankář měl zakrytý výhled a puk tam spadl.

Jaký je to pocit hrát s takovým hráčem jako Steve Stamkos?

Mimo led je naprosto nenápadný, ale na ledě je to hvězda. A hlavně je to střelec.

Je začátek sezóny, týmu se daří…

Ano, letos jsme měli dobrý začátek, loni jsme se ze začátku trápili. Ten úvod je pro nás důležitý. Doufám, že v tom budeme pokračovat.

V dnešním utkání jste vedli v druhé třetině již 4:0, nevynechali jste něco v závěru?

Ten konec jsme si takto nepředstavovali, protože Toronto se zlepšilo. My jsme naopak ztráceli střední pásmo. Je to varování a máme, co zlepšovat.

Jak moc je důležité, že se do branky vrátil Ben Bishop?

Je to dobře, že nejsou žádné starosti, že celý tým je v pořádku.

V dnešním utkání ztratil dva zuby?

On říkal, že už je měl umělé před tím, takže ho to nějak moc nebolelo. Díky tomu byl schopen dokončit zápas.

V závěru utkání jste opět kontrolovali hru…

Tam byla důležitá přesilovka, kdy Marner dostal čtyři minuty za vysokou hůl a my jsme vstřelili dvě branky. Mohlo to být i jinak.

Jakou výhodou byl Světový pohár a dřívější začátek?

Odehráli jsme několik zápasů na špičkové úrovni. Bylo to dobré, protože jsem se dostal do tempa. To bylo plus a byla to zajímavá zkušenost. Do trénink kempu přijdou většinou již všichni hráči připraveni, proto to nebyl zas tak velký rozdíl.

Hodnotil se Světový pohár mezi hráči?

Poblahopřáli jsme Kanaďanům. Splnili roli favorita. Turnaj jim stoprocentně vyšel.

Jaký to byl pocit vrátit se před turnajem do Prahy a hrát poprvé před domácím publikem za národní mužstvo?

Bylo to zajímavé vrátit se po nějakých sedmi, osmi letech na domácí led a hrát před svou rodinou a kamarády. Určitě v tom, to bylo něco zvláštního.

Jak pokračuje vaše studium?

Stále studuji. Jde to teď trochu pomaleji. Nejsem již v univerzitním prostředí. Musím nalézt volný čas, ale rozhodně se budu snažit to dokončit. Sociologie mne baví a stále nacházím nové věci, které mne zaujmou, proto jsem si ji vybral.

Sledujete prezidentské zápolení a předvolební boj?

Ano, je to zajímavé, co se děje, sledoval jsem předvolební debaty, občas se tomu zasměji, ale volit nemohu, takže to jde tak trochu mimo.

Probíhají podobné diskuse v šatně, či při tréninku?

Občas to zazní, ale rozhodně to neznamená roztržku v týmu.

Začátek sezóny hodnotil i útočník Ondřej Palát: Je to naše pátá výhra v šesti zápasech, takže začátek byl dobrý. V dnešním utkání jsme hráli jako tým dobře, naše útočná řada však nebyla nejlepší, inkasovali jsme jednu branku, dařilo se však Stamkosovu útoku a jsme rádi, že jsme vyhráli.

Brankář Bishop je zpátky…

Máme dva dobré brankáře, zatím se střídají. Vasilevskij také chytá skvěle. Pro nás je jedno, kdo je v brance.

Jak jste strávil minulé léto?

Trénoval jsem doma ve Frýdku-Místku s prvoligovým týmem. Díky Světovému poháru jsem byl dříve na ledě. Chtěl jsem se dostat rychle do formy.

Hrál jste přípravné utkání v Rusku, jaký to byl pocit?

Bylo to poprvé, co jsem tam byl. V Petrohradě se mi docela líbilo a doma to bylo také skvělé.

Pomohl Světový pohár při přípravě?

To, že jsem hrál v reprezentaci, mne dobře připravilo na sezónu.

Přesto první zápas na Světovém poháru s Kanadou 0:6, neovlivnilo vás to?

Prvních deset minut jsme hráli dobře, pak jsme dostali tři góly a za tohoto stavu se hraje už špatně.

Mluvilo se ještě o Světovém poháru po jeho skončení?

Trochu se to připomínalo a trochu jsme se hecovali, ale nic jiného.

Co říkáte experimentu s mužstvem Evropy?

Myslím si, že to byl přínos. Mužstvo hrálo výborně, dostalo se do finále.

Poslední zápas na Světovém poháru proti USA, jak jste vnímali tento zápas?

Chtěli jsme vyhrát, ukázat, že ten hokej umíme a napravit si tak reputaci, i když to již nic neznamenalo.

Ondřej Palát v letošní sezóně v šesti zápasech vstřelil jednu branku a zaznamenal tři asistence.