Navrat na hlavni stranu

PDF

Konecne poznate tety Abby a Martu
Vzpominate si na clanek, ktery jsme vam prinesli v souvislosti s uvedenim komedie plne laskaveho cerneho humoru na scenu Noveho divadla? Jakpak by ne, vzdyt to je ten dnes jiz legendarni titul, jehoz oznamovani se dockalo nyni treti reprizy. Ano, jenom oznamovani, nebot po dvakrate zamer hercum Noveho divadla prekazila nemoc - jednak v souboru a jednak v Toronte obavana infekcni nakaza znama pod nazvem SARS. A tak do tretice ­ a verime, ze s konecnou platnosti ­ ohlasujeme premieru stejnojmenne hry, ktera se uskutecni v patek 17. rijna ve 20 hodin.
Jeji reprizy pak v sobotu 18. rijna v 16 a ve 20 hodin a posledni predstaveni uvede Nove divadlo v nedeli 19. rijna jenom v 16 hodin odpoledne.
Pripomenme si jen, ze pod rezijnim vedenim Maji Breinerove hlavni roli tetu Abby ztelesni Dasa Belacikova, jeji spolecnici tetu Martu Jana Jerabkova, mentalne postizeneho Teddyho Jirka Skoda, dalsiho z Brewsteru Jirka Benda, dale uvidite Radku Tamchynovou, Viktora Matejkovice, Milana Crhaka, Pavla Krale, Petra Kohouta, Martina Bonharda, Martina Dancovskeho a Pepicka Cermaka.
Dovoluji si jeste upozornit na skutecnost, ze ani v teto sezone neni predplatne, proto je dobre prijit na divadelni prestaveni tak, abyste meli cas si obsadit prave to svoje kreslo.
A jeste to nejdulezitejsi: dobre si prohlednete mapku a adresu sidla noveho divadla otistene na strance novin, protoze v nem budeme tentokrate uvadet predstaveni: The Assembly Hall Theatre najdete v jiznim Etobicoke, na 1 Colonel Samuel Smith Park Drive v Torontu. Muzete se tam dostat jednak TTC - tramvaj c. 501 Long Branch po Queen St. W. a Lake Shore BLVD. W., anebo autobuse c. 44 Kipling South, ktery vyjizdi ze stanice metra Kipling.Vlastni dopravou: je to pet minut od Gardiner Expressway, vezmete jizni vyjezd na Lake Shore Boulevard W.
Takze si drzme palce, termin se nezadrzitelne blizi. Uprimne se na vas vsechny tesi herci Noveho divadla.
Vera Kohoutova

"Mam rada vazne hry..."
Zamysleli jste se nekdy nad otazkou, co je vlastne divadlo? Je to hledani, nalezani, tvoreni, utek pred skutecnosti, inspirace pro zivot, sebereflexe, uspokojovani vlastniho exhibicionismu, vyplneni tuzeb, romanticke prozivani, nezkrotne ponoukani byt nekym jinym a nekde jinde? Je to nutkani zkusit si prozit to a ono, je to neklid v dusi a vzlinavy kolot utajene energie? Je to skryta tvurci energie, ktera proste musi ven? Kazdy v nem naleza neco jineho, a pritom vsichni vlastne totez. Bez ohledu na to, zda jde o herce, rezisera, scenografa, dramaturga i dramatika, anebo jednoduse o divaka. Jedna strana se neobejde bez druhe. Vzajemne se inspiruji a motivuji.
Do Noveho divadla se zadrapla docela nahodou ­ to kdyz reziser Adolf Toman nastudoval Capkovu Bilou nemoc: " Budes hrat sestricku, potrebuju te," rekl mi tehdy Ada a bylo to," zavzpominala Dagmar Belacikova. "A uz jsem tam zustala ­ a nejen v roli sestricky. To bylo nekdy v prosinci 1982. Nedavno jsem si prohlizela fotky. Jsem na nich s Julkem Münstrem, jak jsme se tam snazili," usmiva se Dasa nad vlastni vzpominkou, ktera s sebou prinesla i jasny vhled do minulosti, jez se pred onemi vice nez dvaceti lety zacala spojovat se svetem predstav, pomijive krasy prevleku a snad i existujicich zivotu.
"To, ze existuje ceskoslovenske divadlo v Toronte, jsem se dozvedela od svych znamych. Hlavne od Irmy a Ferdy Culikovych, kteri stejne jako ja bydleli v Harmony a ktere jsem mela velice rada. A pak uz to slo: Bambini di Praga Bohumila Hrabala (1983, rezie Vaclav Taborsky), v operetach, napr. Polska krev Oskara Nedbala a ve Straussove Netopyru (obe 1985, rezie A. Toman), jsem ucinkovala jen ve sboru, protoze zpivani neni zrovna moje silna stranka. Nasledoval Podskalak Karla Haslera (1993, rezie Pavel Kral), v nemz hostoval znamy Pepicek Zima z Prahy, pak prisla hra Neila Simona Posledni ze zhavych milencu skladajici se ze tri povidek (1992, rezie T. Masek), dale Gogoluv Revizor pod rezii Vaska Taborskeho (1993), nezapomenutelna detektivka Aghaty Christie Vrazda na fare s nezamenitelnou hostujici Stellou Zazvorkovou (1994, rezie Tomas Masek), opet Neil Simon a jeho Rozladene dueto (1995, rezie T. Masek) a uzasna Gogolova Zenitba (1995, rezie P. Kral) s nemene uzasnym hereckym vykonem prazskeho Vaclava Postraneckeho. Konecne nasledovala ceska klasika Nasi furianti Ladislava Stroupeznickeho (1998), nanovo muj i Tomasuv oblibenec Neil Simon se svou Pernikovou damou (1999, rezie T. Masek) a dnes je na programu cerna komedie Otty Kesselringa Jezinky Bezinky, kterou reziruje Maja Breinerova."
Nejdele se ale Dasa zdrzela u hry Posledni ze zhavych milencu. Ma na ni vyrazne mile vzpominky. "Byla to velka prace. A Tomas nejen jako herec, ale i jako reziser byl uzasny. Tenkrat mi dal sanci a citila jsem velkou zodpovednost za to, jak ta hra dopadne. Tom se mnou mel trpelivost. Hodne jsme o obsahu, o textu a o dialozich mluvili. Znala jsem jeho rezijni zamer, rezijni pojeti, vedela jsem, ceho chce Tomas dosahnout a proc. To je pro herce velice dulezite. Nu a hra se povedla a mela jednoznacny uspech. Hrali jsme ji na mnohych mistech a vsude nam blahoprali. Na tu dobu vzpominam velice rada.
Tomas si vybira hry ze zivota a Simonovy inscenace jsou v tomto smeru nedostizne. Simon patri i k mym oblibenym dramatikum pro svoje pojeti pri odkryvani vztahu mezi dvema lidmi. Nesmirne mi vyhovuje, mohla bych rict, ze logicky zapada do meho nitra. Vyhovuje mi jeho odhalovani charakteru, zvraty situaci, totoznost postav s realnym zivotem. Kazdy se v nich muze najit. Jeho hry nejsou narocne, nejsou neprehledne spletite, nuti k zamysleni.
Ono to navic souvisi s mou zalibou pozorovat lidi. K smrti nerada chodim nakupovat, ale kdyz uz to musi byt, tak si rada sednu na plaze a pozoruji lidi. Divam se na jejich reakce, projevy, snazim se odhadnout, jaky maji charakter, o cem rozmlouvaji, proc se asi hadaji, ci co je popohani delat to ci ono. Koneckoncu i v praci, kde jsem ve styku s lidmi kazdodenne, ty lidicky tak trochu studuji. A vlastni poznatky zuzitkuji pri studiu roli. Rada hraji seriozni role, a kdybych si mohla vybrat, pak by to byly role vaznych her a klasiky, napr. Shakespeare, Capek aj..." a s nedokoncenou vetou prislo i povzdechnuti, ze je skoda, ze se Nove divadlo od techto del odklonilo.
Hrat a rezirovat jsou dve rozdilne, i kdyz velice si blizke, veci. Kdyz nekdo reziruje jeste neznamena, ze nemuze hrat a naopak. Prikladem takoveho uzitecneho - a v zadnem pripade ne ke skode veci - spojeni jsou konecne nasi dva pani reziseri P. Kral a T. Masek, ktere jste mohli videt na obou dvou linkach letaku ­ jednak jako tvurce postavy a jednak i jako tvurce hry. Jednu chvili se zdalo, ze k teto dvojici pribude i Dasa, ktera se jako reziserka doposud v Novem divadle zapsala jednou, a to v rijnu 1992 ve hre Stalo se v Collingwoodu. Jako zena jsem ji vzdycky fandila. Nejen pro to, co vsechno pro divadlo dela. Zejmena vsak pro jeji sladenou personalitu, v niz ma dostatek mista i pro bolistky druhych lidi.
"I kdyz jsem nehrala v kazde hre, byla jsem ale zainteresovana v jinych, pro divadelni zivot nezbytnych cinnostech, napr. jako inspicientka, napoveda, rekvizitarka aj. podle toho, co bylo zrovna zapotrebi. Jako reziserka jsem vystoupila poprve, ale zkusenosti z pripravy a vedeni hry jsem postupne ziskavala i jako asistentka rezie. Je to velice zajimava prace: pod vasima rukama dostava postupne hra konecnou podobu. Nezistne mi tenkrate pomahali Pavel i Tomas. Rezijni prace mi tenkrate otevrela novou dimenzi pohledu na divadlo. Od te doby jsem se o to podruhe nepokusila. Bavilo by me na scene tvorit, ale nezbyva mi cas. Ostatne, kdybych byla reziserkou, videli by divaci ode me jen vazne kusy."
Dasin rodinny domek v samem srdci Toronta se krci pod rozlehlymi vetvemi odrostlych listnacu. Uvnitr na cloveka dychne klid a pohoda. Dila klasiku vazne hudby trvale umocnuji utulnost interieru, v nemz je dost mista pro vzpominky i soucasnost najednou. Leporela a hracky prozrazuji, ze pani domu dava prostor i detske dusi. Jejimi nejmilejsimi navstevniky byly nejprve deti pritelkyne (take) Dasi, a dnes k nim pribyl (dnes jiz trilety) vnuk Anthony, syn Jakubuv. "Vzdycky jsem milovala deti. Vsechny. Ale vlastni vnouce, to je neco jineho. Mame spolu mnoha tajemstvi, dodrzujeme ritualy, o kterych vime jenom my dva...," nechava me trosilinku nahlednout do svoji duse hostitelka. Je to jeji tiche soukromi. Rozumim ji. Zda se, ze detske zvatlani tak preklenulo smutek, ktery se v tomto dome rozprostrel po umrti Dasina tatinka. Z jejich slov je zrejme, ze jeste po sedmi letech jakoby ji tata byl stale nablizku. Snad si dnes vice nez kdy jindy uvedomuje, jak prozretelne ji tenkrate jako studentku nasmerovali rodice na stredni skolu zahranicniho obchodu s anglictinou a francouzstinou. Za maminkou jezdi Dasa do Prahy. Ale tam uz jen na navstevu. "Dneska jsem uz doma tady v Kanade ne v Cechach, i kdyz ze zacatku jsem s tim trosku bojovala. Ovsem zivot jde dal, prisla prace, novi pratele a clovek si za ta leta zvykl. Byl to osud, clovek se s tim musi smirit, a musi si z toho vzit vzdycky to nejlepsi," pritaka hostitelka, k niz jako emigrantce byl ­ objektivne vzato - osud naklonen priznive. "Nekolik let jsme zili v Ottawe, kde jsem pracovala pro federalni vladu a pak jsme se prestehovali do Toronta, kde jsem pusobila na ministerstvu zdravotnictvi. S provincni vladou jsem 25 let..."
Emigraci vidi Dasa - rodila Jihoceska z Ceskych Budejovic, vyrustajici v Bechyni, kde jeji tatinek pracoval u vojska a pozdeji v Praze, kam presel k civilnimu letectvu -, jako danou osudovost: "Ja jsem se nerozhodovala, bylo rozhodnuto za me," rika, kdyz vypravi o sve lasce, kterou potkala prave v roce 1974 v Ottawe, kde se zastavila na tydenni pobyt za kamaradkou cestou do New Yorku. "Zamilovala jsem se a bylo rozhodnuto. Jakub se narodil v Ottawe."
At chci nebo nechci, musim podotknout, ze osmadvacetilety Jakub, ktery mj. take sveho casu pusobil v Novem divadle hlavne jako osvetlovac, mluvi velmi dobre cesky, coz se vzdycky u deti ceskych rodicu nevidi. K Dasinym jazykovym znalostem se musi pripocitat i slovenstina, rodny jazyk jejiho otce "... i kdyz mluvil mj. take plynule cesky...," podotyka.
Setkani s milou damou Noveho divadla se pomalu schylovalo ke konci. Dalsi povinnosti jiz tahaly za rukav. Kdo vi, kolik jeste roli na Dasu ceka. Kolikrat se bude vnorovat do duse postav, aby se je pokusila ztvarnit. A kdyz takova prijde, prala bych ji tu vysnenou vaznou roli. Tak treba toho Capka...
Pokud by mohla neco v divadle zmenit? "Divadlu chybeji mladi herci, a na ty, kterym pribyva let, je tech starosti hodne a zodpovednost velka." Rika se, ze kazdy je nahraditelny, ale uprimne receno, ne kazdy beze zbytku, doladujeme spolecne obavy. "Co treba takovy Tomas, Zdenicka, Pavel nebo Jana Fabianova, ktera je nadana hned nekolika talenty najednou," stupnuje fakta Dasa.
"Kdybych si tak mohla jeste prat, pak by bylo prima mit centralni objekt pro ceskou a slovenskou komunitu, kam by se soustredila veskera cinnost ­ knihovna, pujcovna filmu, zabavy, vystavy, cviceni, skoly a byl by tam prostor i pro divadlo ... tak to by byl muj splneny sen, i kdyz vim, ze mozna i snem zustane."
x x x
Takze, co ze je vlastne to divadlo? Jestlize z nej oprasime vsechny ty paradicky a sminky, pak nam zustane jen ona poctiva, nikdy nekoncici mravenci prace. A to je mozna to, co lidi na nem laka: ta jeho nekonecnost.
PS: Dovoluji si jenom pripomenout, ze se s Dasou Belacikovou, a nejen s ni, muzete setkat ve hre Jezinky Bezinky, v niz hraje jednu z titulnich roli, tetu Abby. Premiera je v patek 17. rijna ve 20 hodin, reprizy 18. rijna v 16 a ve 20 hodin a v nedeli 19. rijna jen v 16 hodin. Pro rezervaci volejte: 416/463-3182 vecer. Ozve se vam - Dasa.
Vera Kohoutova

Jezinky bezinky pod rezijnim vedenim Maji Breinerove

Magie okamziku s J. Hlavacovou a P. Kostkou

Milostne dopisy (pred predstavenim)

Handel zavrsil dny svatecni

Pri hodine poctu si zpival, a to nahlas

Tri v tom (fotoreportaz a recenze)

Vecer s vuni hermanku

Tri v tom

Divadlo to je velke konani

Stara dobra kapela

Fotogalerie

 

 

 

Navrat na hlavni stranu