Navrat na hlavni stranu

Pri hodine poctu si zpival, a to nahlas


V hlavni roli Premysl Kubista
Zacatkem ledna do Toronta pricestoval Premysl Kubista ­ scenarista, herec, dramaturg, reziser a konferencier v jedne osobe - ale ze vseho predevsim pevec, aby se nam jako hostujici umelec predstavil v hudebni inscenaci  Jaroslava Somese a Mirka Jarose Ja, Georg Friedrich Handel, kterou ve svetove premiere uvidime v patek 10. ledna o 20. hodine v Joseph Workman Auditoriu v Toronte.
Nikdy predtim jsem se s timto umelcem nesetkala osobne. Mela jsem vsak moznost s nim udelat rozhovor na dalku prostrednictvim emailu, jez neobsahovaly jenom text, ale take umelcovy fotografie: Premysl Kubista jako civil, jako umelec v baroknim kostymu, jako Svejk V prubehu toho dopisovani se mi natolik priblizil, ze jsem nabyla (sugestivniho) dojmu, ze jej znam vlastne davno. Prozivam jeho vitalitu, s niz se ztotoznuji. Znam takovych lidi celou radu. Lidi, kterym to neda a museji proste porad neco vymyslet a hledat a tvorit.
Premysl Kubista, ktereho v den svetove premiery pozname predevsim jako herce, se svou vsestrannosti doma zaradil mezi ty umelce, jejichz  tvar s potesenim uvidime stejne tak na scene operety jako na improvizovane scene historickych slavnosti ceskych hradu a zamku, pro ktere tvori programy..
Odkud se v nem vzala touha zpivat a hrat divadlo, sam presne nevi. Po rodicich talent nezdedil, " protoze tatinek byl vedec a maminka konstrukterka," rika, a pritom dodava," ze by to mohlo byt po babicce, ktera za mlada byvala  vasnivou ochotnici a krasne i zpivala" Urcite to ale byla touha velice silna, ze ji tenkrate neprekazila ani poznamka v zakovske knizce z prvni tridy: Pri hodine poctu si zpiva, a to nahlas. Zadam rodice o napravu. "Naprava uspesna nebyla, protoze uz v deviti letech jsem zpival titulni roli v televizni inscenaci opery Benjamina Brittena Kominicek," vzpomina s humorem umelec.
Jenze, jak uz to byva,  take Premkuv vysoky zarivy koloraturni sopran za par let odnesla puberta a zpevak podlehl kouzlu petistrunneho bendza a country music. V osmnacti byl vlasti povolan do Armadniho umeleckeho souboru, o kterem se dodnes vyjadruje jednoznacne: "Pro me melo obdobi v souboru zasadni vyznam. AUS me privedl zpet do luna vazne hudby a k divadlu, u cehoz jsem zustal. A pak jsem se tam setkal s vynikajicimi muzikanty, jakymi jsou klavirni virtuoz a nynejsi reditel Ceske filharmonie Ivan Klansky,  nynejsi reditel Ceske filharmonie Vasek Riedlbauch nebo take bajecny herec a komik Jirka Labus a  dalsi. A prave oni vyrazne ovlivnili muj dalsi zivot. Skoda, ze AUS uz neexistuje, pro mlade zacinajici umelce to byla dobra skola. Nu a pak nasledovala Statni konzervator v Praze, predsin to opravdoveho zivota a s nim i prvni prilezitosti, "kdy jsem si musel ujasnit, jake divadlo bych  po studiich chtel delat: v opere mne vadilo, ze se nehraje divadlo, a v cinohre ze se nezpiva. A tak jsem zvolil jakysi kompromis -  operetu, kde musi byt clovek dobry herec i pevec."
Premysl Kubista, na jehoz konte  se behem sedmnacti let seslo na 68 roli ­ od tech vaznych pres milovnicke az po ty komicke -, ktere se nasbiraly za dobu pusobeni jako solista jednak v operete Narodniho divadla v Brne a v operete Divadla J. K. Tyla v Plzni, a jednak v pusobeni v c.k. Divadle Pluto. "Mezi nami, prave ty komicke mam nejradeji," sdeluje pevec a namatkou vyjmenovava ty, ktere v jeho zivote zanechaly stopy nejhlubsi:  titulni role v Offenbachove Orfeus v podsveti, Bola i Popiela v Polske krvi, Loriota v Mamzelle Nitouche, ale take nestastneho Spinu ve Filosofske historii, skladatele Schuberta v Domu u tri devcatek, Papacodu v Noci v Benatkach, Monostata v Kouzelne fletne a konecne i Josefa Svejka v inscenaci Svejkyjady, atd."
Samozrejme ze by nektere role dnes zahral a zazpival treba i jinak. Ale, jak sam zduraznuje," tenkrat je tenkrat, s tim se uz neda nic delat," davaje tak ve znamost velice strizlivy postoj k vecem minulym pan Kubista, ktery se zarazuje i tim, ze ze srdce uprimne nema rad pokrytectvi, aroganci a nadute hlupactvi, mezi me oblibence.
Mozna i ve vas probudil jistou zvedavost, kdyz ve vyjmenovanych rolich byla i postava Svejka. "Po 12 letech jsem odesel na volnou nohu a mam svou umeleckou agenturu Orfeus. Pojmenoval jsem ji  podle sve prvni role, kterou jsem v Divadle J. K.Tyla Plzen hral. Nyni hostuji na nejruznejsich scenach, ale mou domovskou scenou je Kabaretni a santanove c. k. Divadlo PLUTO v Plzni, prezdivane Divadlo legrace, humoru a srandy, ktere jsme pred ctyrmi lety zalozili se svymi kolegy z Divadla J.K.Tyla Plzen, a ktere mame po celou tu dobu naprosto vyprodane. Hlavnimi hereckymi protagonisty jsou Pavel Kikincuk (nyni take herec v Cinohernim klubu Praha), jeho zena Jindriska, moje zena Jitka a ja. Ostatni herce a hudebniky si na jednotlive hry najimame. Uvadime obzvlaste vesele komedie prospikovane skrznaskrz pisnickami. Svejkyjady jsou prave z teto provenience. V nasem dining theatre hraji herci nejen na jevisti, ale i mezi divaky,  kteri si pohodlne sedi u stolu, pojidaji ruzne pochutiny a popijeji vesele popitiny. Je velmi prijemne si vecer zahrat docela nekoho uplne jineho a v jinych satech. Je to jedine divadlo sveho druhu v cele republice."
Naprosto odlisne zanry, coz?  "Ovsem jedno maji spolecne," objasnuje Premysl Kubista: "Nejenze kazdou akci nebo koncert vymyslim, udelam dramaturgii, reziruji a zaroven  provazim i slovem, ale v cele te umelecke aktivite spojuji opet herectvi, muziku a zpev. Konec koncu diky tomu jsem Mirka Jarose - spoluautora hudebni inscenace Ja, Georg Friedrich Handel (v niz mam spise poslani herecke nezli pevecke), inspiroval - alespon to tvrdi -, k napsani tohoto dila, ktere spolecne s reziserkou  pani Hamvasovou nyni davame dohromady. "
Zdalo by se, ze pro jednoho cloveka je te prace az nad hlavu. Ale prece jen, i kdyz ma pan Kubista to stesti, ze jej zivi to, co ho bavi, nalezne si prostor i pro konicka z uplne jineho soudku. "Predevsim me bavi historie a heraldika, zkratka vse, co zavani dejepisem. Holduji divoke vode a sjizdeni dravych rek na single kanoi. A jsem vasnivy nimrod neboli lovec. Neznam lepsi relaxaci, nez byt sam v noci v lese s flintou pres rameno a daleko od zare divadelnich reflektoru. Vzdyt prave s Mirou Jarosem nas spojuje nejen pratelstvi z Divadla  J. K. Tyla v Plzni, ale take myslivost. Mimochodem, v Plzni jsme spolu skladali i myslivecke zkousky. 
Nemyslete si vsak, ze se dvema detmi to maji Kubistovi doma jednoduche. Nikdo jim s jejich vychovou nemuze pomoci, nebot nejblizsi pribuzni jsou nejmene stovku kilometru daleko. Nicmene o temer patnact let mladsi manzelka Jitka je ze stejne branze, takze s pochopenim se o povinnosti vzajemne rozdeli, a kdyz se programy prekryvaji, zaplati si hlidani. Ovsem, nemusite ani hadat, zda uz nenasel pro deti nejakou tu roli. Samozrejme ze nasel, a jak sam tvrdi, dcerky se jich ujaly velice rady.
Vzhledem k tomu, ze pan Kubista se zenenim moc nepospichal (bylo mu 36), mohl s muzikou projezdit krizem krazem Italii, Francii, byl v Moskve, nekolikrat koncertoval v Rakousku, casto hraje v Nemecku. A jak sam konstatuje, v soucasnych velkych zmenach ceska vazna hudba na rozdil od Ceske republiky nikdy Evropu neopustila. "Kdykoliv jsem byl v zahranici - at to bylo s konzervatori nebo pozdeji se Symfonickym orchestrem FOK Praha ci s Ceskou filharmonii - vsude jsme sklizeli nadseni a obdiv. Alespon jednim prstickem zustali Cesi v zapadni Evrope."
Do Kanady se Premysl Kubista uprimne tesi. Kvuli prirode je mnohem radeji, ze prisla jako moznost prave Kanada a ne treba USA: "Neni to bajecne? Alespon doufam, ze se dostanu nekam kousek za mesto do prirody.  V Toronte se tesim predevsim na divadlo, na lidi - jsem dychtivy poznat tamejsi zpusob zivota, a na torontskou architekturu."  
Rozhovor na dalku se dela obtizne. Neznate cloveka, nevidite mu do oci ani do tvare, abyste podle jeho reakci  pochopili jeho vnitrni zalozeni. Ovsem Premysl Kubista, alespon podle odpovedi s uprimnou a svym zpusobem osvobozujici davkou moudreho humoru  (tvrdi mj., ze docela dobre se muze obejit bez hrebenu ­ ve skutecnosti se uz nemuze pochlubit bohatou hrivou, - ze si s novou technikou rozumi, ale ona ze nerozumi jemu, - ze nejblizsi mu je ono masarykovske nebat se a nekrast, ze ma rad teple barvy ­ nejvice modrou, ale i hnedou, zlutou a cervenou ­ barvy podzimu, ktery miluje pro svou nostalgii, a casopis Myslivost, - ze nevidi zadne rozdily mezi nedavnou minulosti a dneskem, protoze vzdy zalezi na talentu, pili a na stesti), bude bezesporu patrit mezi ty hosty "ceske sceny" v  Toronte, na ktere se bude velice dobre a rado vzpominat. Ne jen pro jeho hudebni a herecky cit, ale i pro jeho zivotni nadhled, v nemz se zraci i nedavna zkusenost z tisicitele vody.
Takze, pane Premysle Kubisto alias mistre Handle, zajiste jste s sebou privezl dobrou naladu a handlovskou peveckou koloraturu, moc se na ni uz tesime.
Vera Kohoutova - Brampton

Navrat na hlavni stranu