Navrat na hlavni stranu

Komedie Tri v tom prijemne pohladila

R. Hrdlickova

V. Matejkovic

R. Hrdlickova, L. Kimla, L. Novakova

J. Benda a J. Skoda

L. Kimla

M. Dancovsky a P.Kohout

 


Zdalo by se, ze kdyz skonci divadlo, vsichni si oddechnou. Ti vsichni, kteri meli s titulem, ktery byl na programu, zrovna co delat. Naposledy jim byla 1. brezna uvedena premiera komedie ve stylu italske komedie dell'arte Jaroslava Vostreho Tri v tom, kterou rezirovala (pod hlavickou Noveho divadla vubec poprve) Brigita Hamvasova. Nutno predeslat, ze se pustila do velice narocne prace. Prinejmensim uz tim narocne, ze privedla mnoho novych tvari a postavila je na scenu v Novem divadle dosud nevidene italske komedie dell'arte.
Krome ni se kolem teto hry tocilo dalsich ctyriatricet lidi, pocitaje v to i dobrovolniky u pokladny. Prirozene, to nejtezsi ­ jako vzdy ­ pada na rezisera, ktery drzi svuj palec na tepu cele pripravy hry. Nechci rozebirat, co vsechno musi v obdobi ne delsim nez tri mesice (casteji ale kratsim) vyresit, pohlidat, navrhnout, spocitat, zorganizovat, objednat, rozepsat, obtelefonovat, dojednat, okopirovat, prostudovat a nastudovat, dohovorit, nakoupit, prodiskutovat, podepsat, domluvit a napsat ... tak me napada, ze bych se nekdy mela ve svem clanku venovat vyhradne praci rezisera, ktera je pochopitelne ponekud jina u amaterskeho divadla nezli v divadle profesionalnim.
Rezisercino pohravani si s divadlem na divadle vyznelo opravdu lehce a usmevne. Dokonce i nektera diskutabilni mista ­ patri to ci nepatri na divadelni scenu? -, ta tak trochu lechtiva ci ta, ktera bychom mohli nazvat prizemnimi, nevyznela tak vulgarne, jako kdyz byla citovana samostatne, bez kontextu.
Hra svym obsahem nebyla veledilo, a nakonec ani nechtela divaka poucovat. Jednoduse mu jen nastavila zrcadlo. To krasne, co z ni melo vyplynout, byla radost sama. Nakonec sam divak mohl posoudit, zda to vyslo. Zkuseni herci, jakymi byli Jirka Benda (Capitano) a Jirka Skoda (Cola) ­ dvojice, ktera takrikajic humorne sceny vychazejici ze zivota vyrabela za pochodu, -, a Lenka Kimlova (Colombina) a Lenka Novakova (Lucinda), jez se snazily nalezt pravy vyraz postavy. Pozdeji sami domysleli dotazeni vystupu, mnohokrat dokonce improvizovali takrikajic z oleje nacisto, vycistovali a uhlazovali gagy svych postav, coz se da rici zejmena o Jirkovi B.
Zatimco ale jejich postavy se spise vice nez mene priblizovali civilnimu vyjadreni komedialnosti, Petr Kohout (Pandolfo) si od pocatku az do konce hry snad nejverneji zachoval typ dell'arte, at uz svou chuzi, pohyby ci mluvou. Take byl jedinym, ktery stylizoval svuj jinak znely hlas do neprijemne skripave polohy stareho vypocitaveho lakomce. Ve sve roli Pandolfa vlastne nanovo prekvapil (i me, jeho zenu, jakkoliv se snazim byt zdrzenliva). Ti verni divaci, kteri navstevuji scenu Noveho divadla pravidelne, znaji Petra napr. z muzikalu Holka nebo kluk, ze hry Nasi furianti ci z Restituci vodnika Cochtana. Sve zkusenosti z predchozich roli, i kdyz se jednalo o jine charaktery, uspesne prenesl do sveho Pandolfa. A co je vubec nejobdivuhodnejsi, v zadnem predstaveni z role nevypadl. A dokonce ani tehdy ne, kdyz jej nechal v zapalu hrani jeho partner ve dvojici Martin Dancovsky (Ubaldo) sedet "spiciho" na lavicce.
Ostatne, zastavit se u Martina je zrovna tak prijemne. Jeho Ubaldo byl spise civilni roztrzity a ustarany otec dvou krasnych dcer, s nimiz si vlastne nevedel rady. Martin nikdy na divadelni scene nestal, ale sve role se zhostil obdivuhodne bravurne a lehce. Dokazal prenest sve zkusenosti z pusobeni v rozhlasu a v dabingu. My v zakulisi jsme pri kazdem predstaveni byli prekvapovani jeho improvizacemi. Take jemu se "nepodarilo" vypadnout z role, a kdyz nahodou ve svych textovych variacich zasel prilis daleko, pokazde vsak nasel cestu zpet tak, aby svemu partnerovi nahral onen ocekavany "slagvort". Jemu jedinemu se dala nejmene vytknout spatna vyslovnost a artikulace (ackoliv jeho materstinou je slovenstina), jakkoliv mluvil se zapalem ci s emoci zkouseneho otce. Hral celym svym telem. V pohybu nemel jen ruce, ale pracovaly mu i konecky prstu. Jeho sentence mely melodii, gradaci, emoci a logiku, stejne jako jeho reakce a pohyby. On proste hral obsah, ne slova. Doslova se do postavy vtelil. Myslim, ze neprehanim, kdyz reknu, ze se v Novem divadle opravdu vbrzku zabydli. Koneckoncu divadlo, jak sam rekl, jiz od malicka miloval a az teprve nyni si uvedomil, o co az do teto chvile vlastne prisel.
Tri mladenci ­ zkuseny Petr Hamvas (Zanni), mene zkuseny Viktor Matejkovic (Ottavio) a naprosty novacek Petr Smetana (Horatio) vytvorili rozjivenou trojici mladi. Vedl je ten nejostrilenejsi Petr H., ktery jako by udaval ton. Na jevisti se pohyboval suverenne a disciplinovane (mohu-li to tak vyjadrit), coz je nutne u jeho prirozene spontannosti ocenit. Nevyvedl tak z konceptu zadneho ze svych nezkusenych kolegu. Petr hraje s lehkosti a citem. Ma smysl pro komedialnost, takze mu neprislo tezke zvladnout vychytraleho sluhu. Ponekud vice namahy museli vyvinout Viktor a Petr S., i kdyz jejich postavy tak trochu odpovidaly jejich prirozenym typum. Tady velice dobre zasahla zkusenost dramaturgyne a reziserky Brigity Hamvasove, ktera ke spolupraci vyzvala nezkusene herce a sverila jim role, ve kterych nalezli neco spolecneho. Obdobne by se dala charakterizovat i postava Ardelie v provedeni Romany Hrdlickove, ci kreativni trojrole Doktora, Zaklinace a Baby v podani Pavla Christofa. Ten jak na zkouskach, tak uz i pri zkouskach na scene neustale hledal neco, cim by postavy obohatil. Ne jen novym a presnejsim vyrazem, ale i vystiznejsimi rekvizitami a doplnky kostymu.
Nu a mame tady jeste karneval, presneji receno herce-neherce, kteri jej tvorili. Pavlinka Wawrzykova, ktera si uz nekolikrat s Novym divadlem zahrala i vetsi role, Lucie Jankova, Katka Vaculikova a Tomas Smetana byli pozvani temer na posledni chvilku. Ale na jejich adresu se da rici jen to nejlepsi. Stestim pro hru bylo, ze vsichni meli smysl pro rytmus a melodicnost a ze se tedy velice rychle adaptovali. Zatezi nejvetsi to muselo byt pro maleho Toma, ale divadelni prostredi pro nej bylo tak podnecujici, ze prekonaval i vlastni unavu bez problemu.
Potlesk divaku se tentokrat neopiral jen o rezijne a herecky zvladnute dilo. Verim, ze ohlasy me nemyli, pokud tvrdim, ze nalezel i kostymerce Sylvii Galvankove, vytvarnici, ktera mela na "svedomi" i herecke masky italske komedie. A jeste jedno jmeno nemene tak obetave zeny je nutne uvest ­ Darka Smetanova, ktera se nejen podilela na siti kostymu, ale take byla vsude tam, kde ji bylo zapotrebi. Spolecne se Sylvii byla tim dobrym duchem zakulisi, aby upravila, opravila, odnesla i prinesla zrovna to, co herec mel mit po ruce.
Zdalo by se, ze kdyz skonci divadlo, vsichni si oddechnou. Ano, oddechnou, ale ulevou, ze to dopadlo prave tak, jak dopadlo. Ale soucasne v tomto povzdechnuti je mozne uslyset i postesk, ze to vsechno za tak kratkou dobu zustane uz jen vzpominkou. Vzpominkou doprovazenou mekkymi melodiemi kytary Jaroslava Jarosila a fletny Milana Brunnera, ktera se bude v mysli jeste nejaky cas vracet. Nejmene do te doby, nez ji prekryje zazitek dalsi.
A ja verim, ze stejne prijemny, nebot uz dnes se zacina pracovat na tretim titulu teto sezony. Bude jim komedie Vrazdy a neznosti Antonina Prochazky. Toho plzenskeho Prochazky, ktery stal na nasi scene ve svem vlastnim muzikale Holka nebo kluk. Nezapomente si rezervovat cas na premieru, ktera je planovana na patek 3. kvetna. Ale do te doby se jeste na strankach tohoto listu setkame.
Vera Kohoutova
***

Vecer s vuni hermanku

Tri v tom

Divadlo to je velke konani

Stara dobra kapela

Fotogalerie

 

Navrat na hlavni stranu