Navrat na hlavni stranu

Zpravy CSSK

Parlamentu Ceske republiky Vlade Ceske republiky
ZAVERY A DOPORUCENI z konference konane v ramci Tydne zahranicnich Cechu v Praze ve dnech 28. zari az 4. rijna 2003
SEKCE LEGISLATIVNI, POLITICKA A EKONOMICKA
Rezoluce c. 1:
Rozvoj celkovych vztahu a spoluprace mezi zahranicnimi Cechy a Ceskou republikou
1. Konference shledava, ze situace na poli rozvoje celkovych vztahu se behem poslednich tri let nadale kvalitativne zlepsuje, zejmena diky iniciative a praci Stale komise Senatu PCR pro krajany zijici v zahranici (dale jen Stala komise), Podvyboru zahranicniho vyboru Poslanecke snemovny PCR pro styky s krajany (dale jen Podvybor pro krajany) a Odboru kulturnich a krajanskych vztahu MZV CR (dale jen OKKV).
2. Konference uklada krajanskym spolkum a organizacim zlepsit kvalitu sve prace na useku spoluprace se shora uvedenymi institucemi a jeste vice podporit cinnost Konzultativni rady Stale komise.
3. Konference doporucuje krajanskym spolkum a organizacim zahajit intenzivnejsi komunikaci s ceskymi medii a soucasne doporucuje, aby parlament a vlada CR zlepsily informovanost ceske verejnosti o zivote, cinnosti, prinosu a potrebach krajanskych komunit ve svete.
4. Konference poukazala na pravni, socialni a ekonomicke rozdily mezi komunitami v tradicnich demokratickych zemich na strane jedne a komunitami v zemich, ktere demokratickou spolecnost teprve buduji. Z techto duvodu konference doporucuje vytvoreni nadace za ucasti vlady CR a prosperujicich krajanskych komunit, ktera by slouzila realizaci specifickych projektu mene prosperujicich krajanskych komunit ve svete.
5. Konference zada Parlament CR, aby se zasadil o to, aby ve Stale komisi a v Podvyboru pro krajany nebyli clenove Komunisticke strany Cech a Moravy (KSCM). Konference rovnez povazuje za nezadouci, aby clenove KSCM byli soucasti delegaci, ktere navstevuji krajanske komunity, nebo se ucastnili akci, na ktere jsou zvani predstavitele krajanskych komunit. Tentyz pozadavek vznasi konference i pokud jde o navstevy a ucast zastupcu fasistickych a extremistickych organizaci.
6. Konference doporucuje, aby vzhledem k rostoucim narokum jak na obsahovou napln, tak i organizacni cinnost krajanske problematiky parlament a vlada CR zajistily odpovidajici zvyseni personalniho stavu na prislusne urovni.
7. Konference zada vladu CR, aby zvazila moznost navyseni financni podpory cinnosti a projektu krajanskych spolku a organizaci v zahranici.
8. Konference zada Mezinarodni koordinacni vybor zahranicnich Cechu (dale jen MKV ZC), aby ve spolupraci s dalsimi subjekty podilejicimi se na priprave a realizaci Tydne zahranicnich Cechu zaclenil do programu otazku zlepseni spoluprace s mladou generaci.
9. Konference zada MKV ZC, OKKV a Stalou komisi, aby spolecne vypracovaly seznam vsech subjektu, jejichz prace je zamerena na Cechy v zahranici.
***
Rezoluce c. 2: Reseni konkretnich otazek vztahu a spoluprace
Obcansko-pravni postaveni krajanu
1. Konference zada provedeni novelizace zakona c. 40/1993 Sb. a pripadne dalsich s tim souvisejicich nezbytnych novelizaci a zakonnych zmen, a to za ucelem odstraneni stavajici diskriminace Cechu v zahranici takto:
a) aby po ziskani ciziho statniho obcanstvi obcan CR nepozbyl automaticky statni obcanstvi CR;
b) aby byla odstranena nedokonalost zakona, ktera v soucasnosti nadale neumoznuje ziskani statniho obcanstvi CR vsem skupinam Cechu zijicich v SR;
c) aby osobam, ktere byly statnimi obcany CR a sve obcanstvi pozbyly, nebyly kladeny zadne zakonne prekazky nebo omezeni pri jeho znovunabyti;
d) aby osobam zijicim v SR, jejichz jeden rodic ma statni obcanstvi CR, nebyly kladeny zadne zakonne prekazky a omezeni pri zpetnem ziskani statniho obcanstvi CR;
e) aby osobam ceskeho puvodu byla zarucena moznost zjednoduseneho ziskani statniho obcanstvi CR a zkracena stavajici zakonna lhuta.
1. Konference zada MZV CR, aby iniciovalo bilateralni jednani se staty, jejichz legislativa neumoznuje dvoji statni obcanstvi, s cilem dosahnout toho, aby Cesi v zahranici znovunabytim statniho obcanstvi CR podle zakona c.193/1999 Sb. neztratili statni obcanstvi dane zeme.
2. Konference zada vsechny organizace Cechu v zahranici, aby ve spolupraci se zastupitelskymi urady CR urychlene predlozily MV CR a na vedomi Stale komisi prehled problemu spojenych se ziskanim obcanstvi CR v navaznosti na situaci v zemi jejich soucasneho pobytu.
3. Konference zada MV CR a MZV CR, aby iniciovala jednani a zajistila potrebne kroky, ktere povedou k odstraneni vizove povinnosti Cechu zijicich v zahranici.
Volebni pravo
1. Konference zada o prijeti novely volebniho zakona, ktera zajisti vykon volebniho prava korespondencni formou, aby tak ceskym obcanum v zahranici bylo umozneno volit do Poslanecke snemovny CR, Senatu CR a efektivne se ucastnit dalsich voleb a referend, ktere se budou konat v CR.
Restitucni prava
Po 25. unoru 1948, to je po uchopeni moci Komunistickou stranou Ceskoslovenska, zacalo rozsahle vezneni a odstranovani odpurcu komunismu, soucasti ktereho bylo i zabavovani jejich majetku. Toto zabavovani se vztahovalo i na osoby, kterym se podarilo v obdobi od roku 1948 az do roku 1990 odejit do zahranici.
V souvislosti s restitucemi byl v Ceskoslovensku v roce 1990 vydan zakon c. 119/1990 Sb. o soudni rehabilitaci, jehoz preambule pravi: Ucelem zakona je zrusit odsuzujici soudni rozhodnuti za ciny, ktere v rozporu s principy demokraticke spolecnosti respektujici obcanska prava a svobody, zarucene ustavou a vyjadrene v mezinarodnich dokumentech a mezinarodnich pravnich normach, zakon oznacoval za trestne.
V §2 tento zakon stanovi, ze: -Vsechna dalsi rozhodnuti v teze trestni veci na ne navazujici se zrusuji k datu, kdy byla vydana. Tim se rozumi zruseni rozsudku a tudiz i zruseni zabaveni majetku ke dni, kdy byly rozsudky vydany, a proto je nutno pohlizet na ne, jako kdyby nikdy neexistovaly.
Pri restitucich je treba vychazet ze zakona c. 119/1990 Sb. a z umyslu zakonodarcu, kteri tento zakon schvalili a ktery byl zcela jednoznacny: zrusit vsechny politicke rozsudky z obdobi od 25. unora 1948 az do 1. ledna 1990, a to spolu se vsemi na ne navazujicimi tresty. Prave tento puvodni zakon predstavuje zakladni restitucni zakon. Aby byl naplnen skutecny zamer tohoto zakona, je zapotrebi vypracovat k nemu odpovidajici provadeci narizeni.
Na zaklade shora uvedenych skutecnosti a s cilem odstranit stavajici diskriminaci Cechu v zahranici konference zada:
1. aby MS CR, MF CR a pripadne dalsi urychlene vypracovaly prislusne navrhy provadecich narizeni a tyto konzultovaly se cleny Konzultativni rady Stale komise a nasledne je predlozily Parlamentu a vlade CR ke schvaleni;
2. aby byly v restitucnim procesu CR dodrzovany vsechny zavazne body Evropske konvence o ochrane lidskych prav a clanek 26 Opcniho protokolu k Mezinarodni umluve o obcanskych a politickych pravech, ktery CR podepsala, jakoz i dalsi mezinarodni umluvy a zavazky.
Veterani druhe svetove valky
1. Konference zada rozsirit pusobnost zakona c. 39/2000 Sb., o poskytnuti jednorazove penezni castky, take na valecne veterany a zajatce, kteri jsou nyni obcany jinych statu. Do teto kategorie konference zada zahrnout take prislusniky Ceskoslovenske armady z obdobi prvni republiky a rovnez byvale prislusniky narodne osvobozenecke armady Jugoslavie.
2. Konference zada prislusne statni instituce vyjadrit dustojnym zpusobem moralni uznani vsem byvalym prislusnikum ceskoslovenskych a spojeneckych armad.
3. Konference zada prislusne statni instituce, aby:
a) projevily uznani vsem ceskym a slovenskym bojovnikum proti nacistickym ozbrojenym silam, jakoz i vsem, kteri se stali obeti nacistickeho nasili v dobe od 4. do 12. kvetna 1945;
b) odskodnily tyto bojovniky bez ohledu na trvale bydliste a nynejsi statni prislusnost;
c) v pripade, ze tyto osoby jiz neziji, odskodnily pozustale vdovy a sirotky.
4. Konference doporucuje prislusnym organum CR, aby za pomoci krajanskych organizaci zpracovaly prehled o hrobech ceskych a slovenskych legionaru a ceskych a slovenskych vojaku druhe svetove valky, nachazejicich se jak doma, tak v zahranici, a zabezpecily jejich dustojnou opravu a udrzbu.
Ekonomicko-obchodni oblast
Ve snaze prispet k analyze moznosti pro vytvareni sirsiho prostoru a konkretnich forem cinnosti organizaci zahranicnich Cechu ve prospech ekonomickych a obchodnich zajmu CR konference doporucuje ceskym spolkum a organizacim i jednotlivcum v zahranici:
1. Iniciovat jednani s predstaviteli prislusnych ministerstev CR o konkretnich otazkach podpory vymeny znalosti, poznatku a zkusenosti ziskanych ceskymi podnikateli a odborniky v zahranici v oblasti prumyslu, obchodu a financi.
2. Vsemozne prispivat k podpore a cinnosti obchodnich useku zastupitelskych uradu CR, ceskych center, obchodnich komor, honorarnich konzulatu apod. a o tuto podporu a spolupraci pozadat zejmena ceske odborniky zijici v zahranici.
3. Podilet se na organizovani pravidelnych konzultaci politiku, ekonomu, prumyslniku a financniku z CR s ceskymi odborniky zijicimi v zemich, s jejichz vladami ci ruznymi korporacemi planuji prislusne resorty a podnikatelske ci financni subjekty v CR uzavreni spoluprace na zaklade kratkodobych a dlouhodobych smluv.
***
SOCIALNI SEKCE
Rezoluce c. 3:
Presidleni a repatriace, socialni pece o navrativsi se krajany a socialni pece o Cechy zijici v zahranici
1. Konference zada pomoci nove legislativni upravy komplexne resit pojeti a realizaci presidleni krajanu a jejich rodin do CR. Doporucuje vzit pritom v uvahu zejmena neunosnou situaci Cechu (osob ceskeho puvodu) zijicich v ekonomicky nestabilnich a valecnymi konflikty postizenych zemich (napr. staty byvaleho SSSR, Jugoslavie, Rumunsko, Bulharsko aj.). Konference doporucuje dotcenym jednotlivcum obratit se v teto veci o pomoc na MZV, MV, MPSV, MZd CR.
2. Konference doporucuje prislusnym statnim organum CR venovat vetsi pozornost otazce presidleni obcanu CR ze Slovenske republiky a reseni otazek s tim spojenych (napr. prechodnym pridelenim bytu, poskytnutim pujcky garantovane statem a nahrazujici stavebni sporeni aj.). Konference doporucuje dotcenym jednotlivcum obratit se v teto veci o pomoc na vladu CR.
3. Konference podporuje zrizeni domova pro krajany-seniory a obraci se timto o pomoc na MZV a MPSV CR.
4. Konference zada zahrnout otazku reseni socialnich problemu osob, ktere nejsou statnimi obcany CR, do pozadovaneho zakona o zahranicnich Cesich, a to vcetne umozneni docasneho a dlouhodobeho zamestnavani, socialniho a zdravotniho pojisteni, leceni v laznich, priznani starobniho a invalidniho duchodu, moznosti duchodoveho pripojisteni a odstraneni diskriminace zpusobene pozadavkem trvaleho bydliste.
5. Konference doporucuje MPSV a MZd CR, aby na svych webovych strankach vystavovaly nebo publikovaly informace o postupu pro ziskani duchodu, zdravotniho pojisteni, bytu a mista v domove duchodcu a aby zverejnovaly seznamy a formulare k tomu potrebnych dokumentu.
6. Konference zada umoznit leceni v nemocnicich a laznich CR byvalym vojakum ceskoslovenskych zahranicnich armad a politickym veznum komunistickeho rezimu, kteri nemaji statni obcanstvi CR a pobyt na uzemi CR. Konference v teto veci zada o pomoc MO, MPSV, MZd CR a dalsi zainteresovane statni organy.
***
SKOLSKA SEKCE
Rezoluce c. 4: Rozvoj vzdelani krajanu zijicich v zahranici a zajisteni lepsi vyuky ceskeho jazyka
1. Konference doporucuje MSMT, MZV CR a dalsim prislusnym vladnim i nevladnim institucim, aby pro ty krajany, kteri k vykonu sve profese potrebuji vybornou znalost ceskeho jazyka (novinari, ucitele aj.), zajistily intenzivni kratkodoby kurz ceskeho jazyka v CR.
2. Konference doporucuje MSMT, MZV CR a dalsim prislusnym vladnim i nevladnim institucim, aby ucitelum z krajanskych komunit umoznily kratkodoby pobyt v CR s moznosti podilet se primo na vyukovem procesu na ceskych skolach.
3. Konference doporucuje vlade CR, aby vytvorila podminky k bezplatnemu studiu prislusniku mlade generace krajanu na ceskych strednich skolach.
4. Konference doporucuje vlade CR, aby nadale vsestranne podporovala studium ceskych studentu ze zahranici na ceskych vysokych skolach.
5. Konference doporucuje MSMT, MZV CR a dalsim prislusnym vladnim i nevladnim institucim, aby vsestranne a v mire vetsi nez doposud podporily vyuku ceskeho jazyka v prostredi krajanskych komunit.
6. Konference doporucuje vlade CR, aby v Ceske republice podporovala uplatnovani odbornych a pedagogickych zkusenosti, jichz zahranicni Cesi nabyli na vysokych skolach a vedeckych ustavech v zahranici.
7. Konference doporucuje vlade CR zvazit metodickou pomoc krajanskym spolkum v zahranici v oblasti vyuky ceskeho jazyka, a to jednak vysilanim odbornych pracovniku, nebo poskytovanim audiovizualnich pomucek.
8. Konference zada vladu CR, aby ve vetsim rozsahu zajistila zasilani modernich ucebnic cestiny pro materske i zakladni skoly a slovniku a podporovala knihovny s ceskou literaturou.
9. Konference doporucuje iniciovat jednani s prislusnymi resorty, aby ceskym krajanum bylo pri zamestnavani v CR uznano zahranicni vysokoskolske studium.
***
KULTURNI SEKCE
Rezoluce c. 5:
Pece o ceske kulturni dedictvi v zahranici
Organizace a spolky zastoupene na konferenci se zavazuji:
1. Projednat se cleny svych spolku a organizaci okamzite provedeni kroku za ucelem zachrany archivnich dokumentu souvisejicich s cinnosti ceskych spolku a organizaci v zahranici a s pusobenim vyznamnych ceskych osobnosti v zahranici.
2. Projednat se cleny svych spolku a organizaci otazku zkompletovani archivniho materialu vztahujiciho se k historii a cinnosti techto spolku, organizaci a vyznamnych osobnosti a vyvinout dalsi usili k zachrane takoveho materialu, zejmena pokud se naleza v soukromych rukou.
3. Projednat se cleny svych spolku a organizaci otazku darovani (prip. deponovani) takto ziskanych archivnich materialu bud institucim na uzemi CR (Statni ustredni archiv, Naprstkovo muzeum, knihovna Libri prohibiti ad.) nebo obdobnym institucim v zemi sveho pusobeni.
4. V pripade, ze spolky a organizace jiz vlastni inventare a katalogy svych archivnich sbirek, jejich kopie neprodlene zaslat Statnimu ustrednimu archivu v Praze za ucelem vytvoreni nove, ci doplneni stavajici centralni pocitacove databaze archivnich sbirek.
5. Provest v zemi sveho pusobeni systematicke zmapovani ceskych kulturnich pamatek (pamatniky, kostely, spolkove budovy, hroby vyznamnych Cechu a padlych vojaku, mista spojena s vyznamnymi udalostmi nebo ceskymi i jinymi osobnostmi, ktere se vyrazne zapsaly do historie CR a ceskych komunit v zahranici) a tento seznam pak zaslat OKKV, MK CR a MKV ZC.
6. Zahajit praci na zdokumentovani cinnosti vyznamnych ceskych osobnosti v zahranici.
***
Rezoluce c. 6: Formy a moznosti kulturni spoluprace krajanskych spolku a organizaci s vladnimi a nevladnimi institucemi v CR
1. Konference pozitivne ocenuje praci, kterou pro Cechy v zahranici vykonava Radio Praha vysilani Ceskeho Rozhlasu do zahranici.
2. Konference zada prislusne vladni organy CR, aby zvazily zintenzivneni odborne, poradenske, organizacni, materialni a financni pomoci krajanskym spolkum a organizacim.
3. Konference doporucuje vsem spolkum a organizacim zvazit vyraznejsi podporu vydavatelske cinnosti tykajici se zivota krajanske komunity ve svete a cinnosti jednotlivych krajanskych spolku, organizaci a osobnosti.
4. Konference zada vsechny spolky a organizace, aby neprodlene projednaly otazku financni podpory knihovny Libri prohibiti, jakoz i zavazek zasilat teto knihovne kopie vsech tiskovin, vzniklych z jejich cinnosti (knihy, periodika, casopisy, plakaty, rezoluce atd.).
5. Spolky a organizace zastoupene na konferenci se zavazuji, ze zvysi informovanost o sve cinnosti smerem do CR tim, ze o sve cinnosti budou intenzivneji informovat OKKV, Stalou komisi, Cesky rozhlas, redakce casopisu, ktere se temto otazkam venuji, a v neposledni rade MKV ZC.
6. Konference doporucuje vladnim i nevladnim institucim v CR, aby zvazily realizaci projektu umoznujicich kratkodobe vymenne pobyty deti z krajanskych komunit a z CR, jakoz i projektu umoznujicich studijni pobyty a setkani mladych lidi z krajanskych komunit a z CR.
7. Konference vyzyva vsechny spolky a organizace, aby podporily projekty regionalnich i svetovych literarnich, vytvarnych, hudebnich a vedeckych soutezi pro mlade ceske krajany ze zahranici a mladez z CR.
8. Konference uklada krajanskym spolkum a organizacim, aby do 31. 12. 2003 zaslaly Stale komisi podrobnou informaci o tom, jak informuje domaci televize v zemi jejich pusobeni o zivote a problemech svych krajanu v zahranici a narodnostnich mensinach v dane zemi. Konference zada Stalou komisi, OKKV a MKV ZC, aby na zaklade takto ziskanych informaci do 29. 2. 2004 zpracovaly navrh na zlepseni vysilani o Cesich v zahranici a ten neprodlene predlozily k vyjadreni Ceske televizi a pripadne dalsim zainteresovanym institucim.
9. Pro krajanske komunity v okolnich zemich, zvlaste pro prislusniky mlade generace, ma vysilani Ceske televize zasadni vyznam pro uchovani a rozvoj ceskeho jazyka. Konference proto zada Ceskou televizi, aby podnikla vhodne kroky k zajisteni neruseneho prijmu vysilani CT v zahranici, a to cestou nekodovaneho satelitniho nebo kabeloveho vysilani. Konference soucasne zada vladu CR, aby za timto ucelem poskytla CT ucelovou dotaci.
10. Konference doporucuje Ceske televizi, aby umoznila vetsi frekvenci vysilani poradu o zlocinech komunismu.

***

CSSK

CSSK- Edmonton

CSSK - Montreal

CSSK - Calgary

 

 

Zpravy CSSK z 17.rijna 2002

Zpravy CSSK z 31.rijna 2002

Zpravy CSSK z 14.listopadu 2002

Zpravy CSSK z 28.listopadu 2002

Zpravy CSSK z 19 .prosincew 2002

Zpravy CSSK z 9. ledna 2003

Zpravy CSSK z 30 ledna 2003

Zpravy CSSK z 13 . unora 2003

Zpravy CSSK z 27 . unora 2003

Zpravy CSSK z 13. brezna 2003

Zpravy CSSK z 27. brezna 2003

Zpravy CSSK z 10. dubna 2003

Zpravy CSSK z 8. kvetna 2003

Zpravy CSSK z 22. kvetna 2003

Zpravy CSSK z 5. cervna 2003

Zpravy CSSK z 19. cervna 2003

Zpravy CSSK z 3. cervence 2003

Zpravy CSSK z 24. cervence 2003

Zpravy CSSK z 25. zari 2003

Zpravy CSSK z 6. listopadu 2003

Zpravy CSSK z 20. listopadu 2003

 

 

 

Navrat na hlavni stranu