Jiri Tlusty v souboji s Phaneufem a McClementem

Jiri Tlusty po zapase v Torontu mp3

Jako na houpačce

Toronto-Carolina 6:3 (1:0, 1:2, 4:1)

Maple Leafs vedli v polovině utkání již 2:0 a navíc měli výhodu přesilové hry. V oslabení však ujel Eric Staal a vypadalo to, že se karta obrací. Obzvláště, když v závěru druhé třetiny Semin srovnal na 2:2 a v úvodu třetí části hry Jordan Staal dostal hosty do vedení, které trvalo do 55. minuty. To hrálo Toronto přesilovku, protože Eric Staal zachytil zbytečně puk rukou. Když již se zdálo, že Huricanes přesilovku přežijí Alexander Semin zlomil hokejku a v momentě, kdy se Staal vracel na led Phaneuf od modré vyrovnal na 3:3. V ten okamžik došlo k dalšímu obratu a a tři minuty před koncem Joffrey Lupul za vlastní brankou získal puk, projel po pravém křídle až před brankáře Caroliny Peterse a zasunul puk k bližší tyči. Připomínalo to památnou branku Bobby Orra z Kanadského poháru v roce 1976 proti Československu. Carolina se pak zoufale snažila vyrovnat, ale inkasovala další dvě branky v poslední minutě, když odvolala brankáře Peterse.

Trenér Toronta Randy Carlyle měl po utkání úsměv od ucha k uchu: Od okamžiku, kdy jsme nastřelili břevno při přesilovce a inkasovali třetí branku nám vše vycházelo. Semin zlomil při vyrovnávací brance hokejku a odpočatý Lupul vstřelil krásnou branku.

V šatně Caroliny byla poněkud pochmurná nálada. Huricanes potřebuje nutně body. Mají o tři zápasy méně než vedoucí mužstvo v „Jihovýchodní divizi“ Winnipeg, ale také ztrátu šesti bodů. Na dvojici newyorských klubů Rangers a Islanders, které bojují o poslední postupovou osmou příčku má Carolina ztrátu tří bodů, ale rovněž o jedno či dvě utkání méně. Proto nebylo s výsledkem nadšené ani pravé křídlo prvního útoku hostů Jiří Tlustý, který litoval toho, že se mu návrat do Toronta na rozdíl od minulého zápasu tentokrát nepodařil. Problémem je, že následují těžké zápasy ve Winnipegu a Montrealu. Proti minulým sezónám hraje v letošní sezóně v prvním útoku se Seminem a Ericem Staalem, což mu pomáhá při bodování. V této sezóně již vstřelil 14 branek, což je s Jaromírem Jágrem a Jakubem Voráčkem nejvíc ze všech českých hráčů v NHL a k tomu zaznamenal devět asistencí. Může hrát daleko více ofenzívně, ale říká, že zároveň je nutné dávat pozor, aby při tomto způsobu hry mužstvo neinkasovalo. Při tom se mnoho nestará o bodování, ale důležité pro něj je zůstat v prvním útoku. Největší změnou proti minulým sezónám je, že si věří a navíc má důvěru trenéra Kirk Mullera, který ho staví i na přesilovky. Pro mužstvo je pak důležité přerušit sérii proher. O tom jestli by v případě neúspěchu jel na MS raději neuvažuje. Ta doba  je zatím vzdálená a musí se soustředit na blízkou budoucnost, hlavně na zápasy ve Winnipegu a Montrealu.