Navrat na hlavni stranu

Majka Breinerova tentokrate v roli reziserky
Sitcom na scene Noveho divadla

Asi jste se pozastavili nad tim ­ sitcom. Nebojte se, Nove divadlo nebude rozdavat zadne sedacky (sit), aby se divakum na jejich predstaveni komfortne (com) sedelo. Sitcom je slozene zkratkove slovo, ktere nyni u nas doma sklonuji ve vsech padech. Ale nejvice jsem je cetla v souvislosti s plzenskym hercem, reziserem, dramatikem a nejnoveji i scenaristou Antoninem Prochazkou. Protoze to je ten clovek, ktery je v sitcom(u) ­ tedy v situacni komedii - opravdu doma. V komedii, ktera nechava divaka na jedne strane smat a oddechnout si, ale na druhe jej vtahuje do deje, protoze je to prave divak, ktery o postavach na jevisti vi mnohem vice, nez postavy samy o sobe.
Ostatne, situacni komedii jste uz na nasi scene videli. A nekolikrat, pohledneme-li do historie nasich predstaveni. Vzpomente treba na titul Damsky krejci mistra vsech mistru situacni komedie G. Feydeaua (1987, rezie A. Toman), Na kridlech lasky M. Camolettiho (1996, T. Masek) ­ tzv. dverova komedie (co dvere, to nove prekvapeni) G. Scaranicciho a R. Tarabusiho Nezvany host aneb Kaviar nebo cocka (1997, rezie Tomas Masek) nebo novejsiho data Hledam devce na boogie-woogie A. Stelibskeho a A. Prochazky (1998, muzikal reziroval P. Kral) ci dalsi muzikal z dilny A. Prochazky Holka nebo kluk (1999, P. Kral). Konecne, oba muzikaly, a na ty si zajiste vzpomenete nejlepe, jsou - i kdyz ne cistou - ukazkou situacni (a konverzacni) komedie. A ukazkou tohoto komickeho zanru byla nakonec i hra Tri v tom, jak dramaturgyne Brigita Hamvasova pri teto prilezitosti uvedla: "Situacni komedie je komedie omylu dramatickych osob v case a prostoru, pracuje se v ni se zamenou mista osobami, ktere se ocitnou v nepravem case na nepravem miste, aniz o tom dopredu samy vedi. A tady vznika zajimava situace ­ tzv. dramaticka ironie, protoze je to prave divak, ktery sleduje dej jakoby z nadhledu vedomi a znalosti"
A autorovi, jehoz situacni komedii Vrazdy a neznosti Nove divadlo v patek vecer 3. kvetna v kanadske premiere uvede, je prave takovyto styl nejblizsi. Dnes jiz velice zamestnany autor ­ nikdo jiny totiz takove veci doma nepise, navic se zhruba pred dvema lety ujal funkce umeleckeho sefa nove ustaveneho Divadla Miroslava Hornicka v Plzni (aniz polozil praci v Divadle J. K. Tyla) - v nespocetnych rozhovorech sam zduraznuje, ze ve svete komedie se citi nejlepe a ze se situacemi komedie umi nejlepe zachazet. Nakonec, kdyz se probirame jeho tvorbou, setkame se jen s komediemi (take hudebnimi), a co je nejaktualnejsi ­ pracuje na trinactidilnem televiznim serialu Duch cesky, kdyz predtim napsal a reziroval ctyri televizni pribehy Bakalaru. Ma skutecne siroky rejstrik nametu, i kdyz nejcasteji saha po osvedcenem tematu manzelskeho trojuhelniku, nevery, mileneckych trapasu, charakterove vyjimecnosti nebo nedostatecnosti postav. Jeho protagoniste se zdanlive necekane ocitaji v zajimavych situacich, z nichz se ale jeste necekaneji dostanou ven.
Prochazkovi ani nejde o detailni vykreslovani charakteru, jde mu o akci v akci. O necekane zapletky a o jeste mene ocekavana rozuzleni. A protoze sam je herec, umi si situace jiz dopredu na jevisti predstavit. Navic pise i pro divadlo, v nemz pusobi od roku 1977 ­ Divadlo J. K. Tyla v Plzni, takze do roli obleka sve kolegy doslova jako do kabatu.
V Plzni mu prezdivaji "plzensky Moliere". Ovsem dovolim si oponovat, protoze spise nez francouzskeho a nedostizneho klasika v dramatickem vykreslovani postav mi Prochazka pripomina jineho francouzskeho, ale stejne tak znameho, dramatika Georgese Feydeaua. Pokud jste nekdy videli jeho komedie, a mohu vzpomenout napr. Brouka v hlave, ktereho Nove divadlo nemohlo (a zrejme ani nebude moci pro nedostatecne technicke podminky) uvadet, kde se jedna o jednu velkou zamenu a jeden velky propletenec vcetne rychlych promen sceny, a s tim nejcharakteristictejsim pro sitcom ­ dvere (kdo se tentokrate objevi za nimi?), pak jsme ziskali presny obraz o situacni komedii. Konecne i ta jeho Vrazdy a neznosti velice silne pripomina onu "dverovou" komedii, tedy komedie mistra Feydeaua.
Do role reziserky se tentokrate postavila Maja Breinerova. Erudovana a citliva herecka, kterou jsme do teto doby nejcasteji vidavali jako asistentku rezie. A nejcasteji jako asistentku rezisera Pavla Krale. Tato dvojice se naramne harmonicky doplnovala. Pavel Kral, jemuz vyhovuji velke projekty, dokaze "videt" hru jako komplex, zato Maja se umi velice vnimave zaobirat detaily postav. Kdyz uz herec nevi jak, Maja predvede. Cokoliv. Dotahne gesto, pohyb, oprosti intonaci hlasu o falesny nadech, umi nalezt prilehavou mimiku postave tak, aby to vsechno odpovidalo hercove prirozenemu charakteru. Je to velice tezka a nesmirne potrebna a zasluzna rezijni prace, protoze postavu tvori prave detaily. Ke vsem tem kvalitam se radi i shury obdarovani smyslem pro humor a komicnost.
Touto kombinaci je temer predurcena k tomu, aby odvedla kvalitni rezijni praci. Na otazku, proc si vybrala opet komedii ­ poprve v prevzate rezii rezirovala Divadelni komedii (1998, hostem byla Emilia Vasaryova ze SND), odpovedela: "Mam rada kazdy zanr. Dokonce jsme meli v planu nekomedialni hru. Okolnosti se vsak vyvinuly tak, ze jsem nakonec sahla po teto mile situacni komedii s detektivni zapletkou. Hercum, a nakonec i mne, dava prilezitost se doslova vyblbnout. Je to prace prijemna, herci jsou nadseni, na hre pracuji poctive a invencne. Jsou skveli a ja mam radost z kazde zkousky s nimi."
Take Maju dramatik A. Prochazka zaujal. Stejne jako tisice divaku u nas doma (a nejakou tu stovku v Toronte). Proc a cim? "Prochazka je vyborny autor, reziser i herec. Pise vtipne, lehce, ma uzasny humor, misty az cerny. To se mi na nem libi. Fascinuji me lide, kteri neco umeji. A on proste umi..."
A kteri ze to jsou ti reziserkou osloveni herci tentokrate? "Obsadila jsem cleny divadla, kteri nejsou nasemu publiku neznami: Zuzky Novotna a Borovjakova, Jana Fabianova, Martin Bonhart, Petr Kohout. V posledni hre Tri v tom se objevily nove talentovane tvare. Do velke role jsem z tech novejsich obsadila Viktora Matejkovice a do mensi Pavla Christofa, pro ktereho to bude podruhe, co bude hrat pod hlavickou naseho divadla. A nakonec ani jmeno Bohdan Zatovkanuk neni v souvislosti s nasim divadlem cizi. Parkrat jej mohli divaci videt v mensich rolich, ale temer v kazdem predstaveni se venoval zvuku ci osvetleni, anebo obemu najednou. Je vsestranny ­ spolupracuje na muzikalech, mixuje hudbu, hraje na klavesy, zpiva. V tomto predstaveni jej uvidime v jedne z hlavnich postav. Kostymy na navrh Jany Fabianove zhotovi Jarka Trentchevova," odpovida reziserka Noveho divadla.
Za tyden se tedy rozevre opona v teto sezone naposledy, aby jednak zahajila posledni titul hry a aby soucasne i uzavrela jedenatricatou sezonu Noveho divadla. Magicky svet, jak divadlo nazvala reziserka Maja Breinerova, do ktereho se rada vraci, bude pripraven prijmout i dalsi spriznene duse.
A pro klid a pohodu tohoto magickeho vecera je dulezite se postarat uz vcasnym rezervovanim vstupenek. Dovoluji si v teto souvislosti upozornit, ze rezervaci je nutne si obstarat i v tom pripade, ze mate, mili divaci, predplatne. Pres den volejte na tel.: (416) 363-7686, navecer pak na (416) 463-3182. Vrazdy a neznosti maji premieru v patek 3. kvetna ve 20 h., reprizy v sobotu 4. kvetna v 16 a ve 20 h. a v nedeli 5. kvetna jen v 16 hodin.

Vera Kohoutova
***


Tri v tom (fotoreportaz a recenze)


Vecer s vuni hermanku

Tri v tom

Divadlo to je velke konani

Stara dobra kapela

Fotogalerie

Vrazdy a neznosti (uvod)

 

 

Navrat na hlavni stranu