Navrat na hlavni stranu

Sezona Noveho divadla zacala uspesne
Hubacova Stara dobra kapela divaky chytila

"Bedare, podivej. Zvonice. Kostel. Radnice. Skola. Podivej! Vsechno na svem miste." Uvodni slova, ktera zaznela po kratkem motivu studentske hymny Gaudeamus igitur, si mnozi z nas velice radi notovali alespon v duchu s divadelnim reproduktorem. A ten povzdech nad obrazkem, ktery vtipne reziser Tomas Masek prostrednictvim diaprojektoru "zavesil" na pozadi sceny.
Snad jsme si ani nikdy predtim tak neuvedomili, ze ceska mesta mela svuj vnitrni rad a zivot. Prosim vas, muzete mi rict, co je to za mesto? ­ obraceli se navstevnici vsech predstaveni Hubacovy Stare dobre kapely na nas. Velice radi jsme tuto malou informaci poskytli ­ byla to Kromeriz. Starobyle malebne mesto rozkladajici se v samem stredu Moravy a na nizinne plose brehu reky Moravy.
Volba velice dobre promyslena. Tom vedel, ze to chytne lidi u srdce. "Je to krasa," povzdechli si jedni, zatimco ti druzi, ti, co meli k hlasitym povzdechum ponekud dale, jen pokyvovali hlavami. V ocich ale meli takove ty jiskricky sentimentu. Neda se nic delat, nova vlast se nam muze libit ze vsech stran a pro mnoho a jeste vice duvodu, nikdo z nas vsak nezapre svuj puvod a sve koreny. A tim pochopitelne nemyslim, ze bychom meli vsichni pochazet z historicke Kromerize.
Takze Bedar, kapelnik byvale skolni kapely, dnes jiz trvale na pokraji srdecniho kolapsu, s Pindasem, byvalym premiantem tridy a dnes dobre "zabydlenym" pravnikem, pokrocili na scenu a dej se mohl rozvijet. Pavel Kral s Jirkou Bendou jej otevreli.
Byvali spoluzaci se sesli na svem sjezdu. Po mnoha letech. Prijeli jiz vlastne dedeckove. Se svymi pravdami zivota. A s tou troskou zivota, ktera jim jeste zbyvala. Nic na ni nemohli jiz zmenit, a ani nic menit jiz nechteli. Chteli se jeste na chvili zastavit a poohlednout za tim, co po sobe snad jednou zanechaji (ci nezanechaji), snad jeste chteli na chvili zastavit cas a vratit se do let, ktera v nich stale zvonila tim v nikom neutuchajicim skolnim zvonkem. Bylo vubec mozne nalistovat nekolik set stranek zivota zpet a zacit cist knihu od jejiho temer zacatku?
Hra se rozehrava a na scenu prichazeji dalsi spoluzaci ­ Sana (Bohous Maca), sveho casu vynikajici student s nadejnou budoucnosti, ale dnes beznadejny a s nicim spokojeny brucoun, ktery nema daleko k hrubemu slovu, a Ada (Tomas Masek), clovek s hlavou stale nekde v oblacich, filozof zdanlive docela obycejnych a vsednich dnu, jehoz osud jej - ac miluje zivot a lidi - postavil k jejich rakvim.
"Vite, ve vas je necov tom pohledutakovy nejaky mir, porozumeni, nevim, jak bych to rekl. Clovek ma pocit, ze s vami se mu nemuze nic stat, I kdyby umiral. To je veliky dar, pane Novacek," promlouval k Adovi Bambasek (Milan Crhak) z kvarty, oddany obdivovatel ctverice stare dobre kapely, slozene z onech byvalych spoluzaku, kteri si usmysleli, ze se pokusi vratit alespon na tech nekolik dnu na samotny zacatek vstupu do zivota.
Dej, ktery nema velke zvraty a zadne velke akce, protkavaji jeste tri zeny. Dve z nich jsou spoluzacky. Na Marusku Kurandovou se velice casto vzpomina a jeji prijezd je zejmena Sanou a Pindasem, dvema celozivotnimi rivaly - pokud se jedna o Maruscinu prizen, netrpelive ocekavan. Andula (Jana Fabianova), ta dobra a kdysi krasna studentka, je dnes ochromena spatnym zrakem a udivena rychlosti, jakou se zivot prehoupl, stale pusobi svezim a neunavenym dojmem. Ovsem jen napovrch, nebot poodkryje-li rousku teto jiz hrane veselosti, zjisti divak, ze i jeji vlak zustal tam nekde na konecne jiz stat a ze to, co jim prece jenom trosku hyba, je jeji nadeje, ze prece jen na stari nezustane uplne sama.
Druha zena, ta, co nema s kapelou a spoluzaky vubec nic spolecneho, jen ze jednoho z nich - Adu - ma za muze, se jmenuje Hermina (Zuzka Znasikova). Obycejna a utrapena zenska, ktera tim svym zrovna tak obycejnym a utrapenym zpusobem obdivujici a milujici sveho muze, primeje divaka spise k litosti nad tim, jak si se svym zivotem nevi rady. A chtela by, ale nevi jak. Pres vlastni ja se proste nemuze prehoupnout, a ani Ada ji uz nemuze pomoci, protoze vlastne kazdy z nich stoji na jinem brehu, i kdyz se oba svym zpusobem porad potrebuji.
Temer v zaveru tragikomedie se setkavame jeste se dvema spoluzaky ­ Josefem (Pepicek Cermak) a Bergmanem (Jirka Skoda), kteri vsak jen dokresluji atmosferu tehdejsich let. Prijdou s nekolika vzpominkami a jsou svedky vyvrcholeni deje. Konecne totiz nastava okamzik, kdy se dela prezentace a divak si uvedomuje, za jakych okolnosti se mnozi spoluzaci rozprchli do sveta ci z neho jiz odesli.
A kdo bude hrat tu Kurandovou a kdy vlastne prijde na scenu, a vubec prijede ci neprijede? - byly otazky divaku o prestavce. Marusku Kurandovou reziser obsazovat nemusel, protoze nekolik dnu pred sjezdem odejde navzdycky. "Zase me zradila ," mini ukrivdene Sana, ktery svuj zivot, jak sam sobe bez sentimentality priznava, vlastne projel.
Hra je Jirim Hubacem napsana "lehkym" perem, krasnou az poetickou cestinou, bez dvojsmyslnych narazek a spletitych souveti, takze tim spise z ni vyvera jednoznacny fakt, za jakych spolecenskych a politickych okolnosti tehdy studenti zrali, jakou moralkou byli ovlivnovani a kdo a cemu se vice ci mene prizpusobil.
Silny lidsky naboj a pravda zivota, to bylo to, co tentokrate divaci na hre obdivovali nejvice. "Jsem rada, ze jsem to videla," priznavaji pani Maruska spolecne s pani Evou, "je to tak blizke tema. Clovek si pripada, jakoby se ho to vsechno tykalo."
Takova slova nebyla ojedinela, tragikomedie mela mezi osmi sty divaky na ctyrech predstavenich (v nedeli odpoledne bylo beznadejne vyprodano a dokonce jsme se setkali i s temi, co hru videli jiz v sobotu odpoledne) jednoznacne priznivy ohlas.
Tomas Masek, reziser a herec v jedne osobe, vybral dobre. Obnovena premiera se tak zapsala k tem, ktere se na nejakou dobu zabydli v dusich a myslich nasich divaku stejne jako v srdcich tech, kteri se na ni jakymkoliv zpusobem podileli. Potazmo mohu dokonce verit i tomu, ze take postavy budou mit po nejaky cas jmena tech, kteri je ztelesnili. A to je pro rezisera, herce a techniky Noveho divadla odmenou nejvyssi.
Vera Kohoutova
***

Navrat na hlavni stranu