Ovečkin zaznamenal hattrick, ale Vrána vstřelil vítěznou branku

Toronto-Washington 2:4 (0:2, 0:1, 2:1)

Vyprodaný Hangár, jak se v Torontu říká Air Canada Centre s napětím očekávala odvetu za první kolo loňského Stanley Cupu, kdy byli úspěšnější Washington Capitals. I tentokrát hosté vstoupili do utkání lépe, hlavně díky kapitánovi Alexu Ovečkinovi, který v první třetině dvakrát překonal z voleje druhého torontského brankáře McElhinneyho. Když se Maple Leafs v druhé třetině nadechovali k náporu, ujelo další levé křídlo Capitals Jakub Vrána přebruslil Zajceva a bylo to 3:0. Toronto se vzpamatovalo až v úvodu třetí třetiny, kdy Gardiner střelou z dálky a Zajcev za pomoci washingtonského Chorneyho snížili na rozdíl jediné branky. Toronto se v závěru utkání pokusilo o power-play, ale byl to opět Ovečkin, který dopravil devět vteřin před koncem utkání puk do prázdné branky. V dresu Toronta nastoupil po delší době Roman Polák a strávil na ledě 14:46 minut, zatímco  střelec vítězné washingtonské branky byl na ledě bez jedné vteřiny třináct minut.

Po utkání Jakub Vrána odpověděl na dotazy českých novinářů v Torontu:

Byl to druhý vítězný gól v sezóně, sedmý celkově, co byste k této brance řekl?

JV: Byla to pěkná nahrávka Oshiho od mantinelu, snažil jsem se být rychlejší než Zajcev a pak jsem to jen vystřelil pod brankářovu vyrážečku a na štěstí to tam padlo.

Zajcev není pomalý obránce, ale tentokrát nestačil. Je rychlost vaší hlavní předností a které přednosti máte?

JV: Je to bruslení a střela. Zajcev se musel otočit, zatímco já už jsem byl rozjetý a měl jsem rychlost.

Nevadí vám, že na stejném místě, to jest na levém křídle, hraje právě Ovečkin a tím dostává více času, na úkor ostatních hráčů na tomto místě?

JV: Musím uznat, že je to zkušený hokejista, snažím se vybojovat také nějaký čas na ledě, ale občas se to skutečně stane, že Alex zůstane delší dobu ve hře. Musím si uvědomit, že patřím k těm mladším hráčům. Má zkušenosti, ví kam se má postavit, jak vystřelit. To jsou jeho přednosti.

Který zápas zatím pokládáte za nejlepší v NHL v této sezóně?

JV: Asi domácí zápas proti Ottawě, kdy jsem dal dva góly a celý zápas jsme hráli dobře jako tým a měli jsme hodně šancí. Zvedlo se nám sebevědomí a to se odrazilo i na obou posledních zápasech. Nyní se nám daří a už záleží pouze na tom, jak budeme na sobě pracovat.

Dvě sezóny jste bojoval o místo v mužstvu, až letos to vyšlo, čím to bylo?

JV: Důležitý byl minulý rok, kdy jsem v NHL sehrál jedenadvacet zápasů. Podíval jsem se do NHL a už jsem měl nějaké zkušenosti pro trénink-kemp. Dostal jsem šanci a snažím se jí využít. Pochopil jsem, že je zapotřebí pracovat na různých detailech. Zapracoval jsem hodně na defenzívě. Zlepšil jsem se v obranném pásmu. Jako útočník se tlačím víc do branky.

Dnes proti vám hrál Roman Polák, vnímal jste ho na ledě?

JV: Moc ne, v lize už hraje hodně dlouho, tak jsem se mu nedovolil nic říci, ale pozoroval jsem ho.

Měl vliv loňský stanleycupový souboj na dnešní utkání. Připomínal to někdo?

JV: Trochu se zavzpomínalo, ale ne příliš loňský rok je minulostí a my se snažíme dívat dopředu.

Jste nejmladším hráčem v týmu, jaké z toho vyplývají povinnosti?

JV: Musím respektovat všechny okolo a spíš se soustředit na hru. Skupina hráčů kolem mne mi to ulehčuje.

Eller je sice Dán, ale Backstrom je Švéd, mládí jste strávil ve Švédsku, mluvíte někdy spolu švédsky?

JV: Hovořím trochu švédsky a snažím se, abych švédštinu nezapomněl.

Do NHL jste se dostal přes Švédsko, jak vás tam tehdy přijali?

JV: Parádně, byl to velký krok v mé kariéře. Ve Švédsku mi všichni pomohli: hráči, trenéři, lidi kolem klubu.

Věříte, že se v NHL udržíte a co pro to uděláte?

JV: Musím každý den pracovat na sobě, soustředit se na každý zápas, co bude a musím mít určité sebevědomí.

Začínal jste ve Slavii, pak v Letňanech, sledujete Slavii v druhé lize?

JV: Když jsem hrál ve Slavii, tak mi bylo pět let a byl jsem gólmanem a občas jsem hrál v útoku, ale po přestupu do Letňan, jsem byl už útočníkem, ale druhou ligu moc nesleduji.