Navrat na hlavni stranu

Pametni deska Vladimiru Krajinovi v prazsek Botanicke zahrade

K. H. Frank versus Vladimir Krajina
Nekdy pred mesicem jsem si v Torontu povidal s mladym, univerzitne vzdelanym Cechem. Dostali jsme se na druhou svetovou valku, na Mnichov, na K. H. Franka. Muj mlady cesky pritel jmeno znal a take vedel, ze to byl nacisticky predak v Praze v dobe Protektoratu. Zeptal jsem se ho, jestli mu neco rika jmeno Vladimir Krajina. Nerikalo mu vubec nic. O tri tydny pozdeji jsem mel podobny rozhovor s jinym mladym univerzitne vzdelanym Cechem. I ten vedel, kdo byl K. H. Frank. A ani jemu jmeno Vladimir Krajina naprosto nic nerikalo. Pred dvema dny jsem pri obede s mladou vysoce inteligentni univerzitne vzdelanou Ceskou na K. H. Franka zabrousil umyslne. Vedela, kdo K. H. Frank byl a dokonce o tom nemusela ani moc uvazovat. Tak jsem se cihave zeptal, co vi o Vladimiru Krajinovi. Nevedela vubec nic, neznala ani Krajinovo jmeno.
Samozrejme, kdyz jim nikdo o Krajinovi nic nerekl, nemohou o nem nic vedet. A to je mi uprimne lito. Kazdou chvili slysime, ze nemame hrdiny. Opravdu nemame? Nemyslim, ze je to pravda. Soustredime-li se jen na obdobi zacinajici rokem 1938 a koncici rokem 1989, uvidime galerii postav, za ktere se nemusime stydet. Nebudu se pokouset je vsechny nebo i jen reprezentacni skupinu vyjmenovat: Vim, ze jsou jich zastupy a ze znam jen hrstku. Soustredim se jen na ty, o kterych neco vim a jejichz stopa zustala cista i davno po jejich smrti. A soustredim se na vojaky a politiky (i kdyz me nedavno zaujala definice hrdiny jako cloveka, ktery vybudoval uspesny podnik a dal praci desitkam lidi. Autor: Ladislav Kroupa, vic nez 12 roku nedobrovolny student komunistickych kriminalu).
Zacnu s mobilizaci v roce 1938: muzi prichazeli z prace, vymenili oblek, neco snedli a bezeli se hlasit. Bez gest, bez patosu, tak neuveritelne samozrejme ...brali mi dech... A hrdinstvi slov ze stejneho casu, hrdinstvi ochotne obetovat svuj narod na oltar svetoveho miru: Po Chamberlainove prohlaseni v britskem parlamentu, ze prijme Hitleruv mnichovsky diktat, Jan Masaryk se ho zeptal (a stejnou otazku polozil i ministru zahranici Lordu Halifaxovi): Bude Ceskoslovensko pozvano do Mnichova? Oba odpovedeli negativne. Masarykova reakce: "Jestlize jste obetovali muj narod, abyste ve svete zachovali mir, budu prvni, kdo vam bude tleskat. Ale jestlize mir nezachranite, Buh pomoz vasim dusim." Mezi temi, o nichz Churchill rekl, ze nikdy v historii nedluzilo tolik lidi tak mnoho nekolika jedincum, o letcich britskeho kralovskeho letectva, ktere chranilo Londyn a Anglii proti nemecke Luftwaffe, byli i nasi ceskoslovensti chlapci a mladi muzi. Jednim z nich byl brnensky advokat, dr. Jan Gellner, po valce v Kanade novinar a profesor na vojenske akademii v Kingstonu. Nevim, kdo by mohl uprit nejvyssi poctu hrdinstvi skupine nasich parasutistu, kteri na prazske tride smrtelne postrelili Hitlerova brutalniho zastupce v Protektoratu, SS Gruppenführera Reinharda Heydricha a skoro vsichni za to zaplatili zivotem. Stejne jako zaplatili zivotem vsichni muzi v obcich Lidice a Lezaky. Stejne jako zivotem zaplatil za svoji odvahu general Alois Elias. Doufam, ze nekdo si vzpomene na jeho dopis risskemu protektorovi Neurathovi, kdyz Neurath zastavil vydavani Masarykova dila: "Toto je neslychany cin v nasi kulturni autonomii", a po Frankove clanku ve Völkischer Beobachter, oznacujicim Eliase za vudce protinacistickeho odporu, poznamenal: "Ten krvavy pes zada moji hlavu." Zivotem platili i Milada Horakova a Heliodor Pika a stovky veznu v uranovych dolech a v kriminalech po cele zemi.
Byla i vitezstvi nekrvava: 26. rijna 1951 torontsky Telegram ve zprave o jednom z nejvelkolepejsich uteku z tyranie v modernich dejinach popisuje ukradeni se zbrani v ruce komunistickeho vlaku a jeho uneseni z prazskeho Wilsonova nadrazi primo do klina spojeneckych vojaku ve Wildenau v Nemecku.
Ale ja jsem v tomto clanku chtel napsat par slov jen o jednom z nich, Vladimiru Krajinovi (i kdyz jsem na zacatku napsal, ze se soustredim na vojaky a politiky). Uz proto, ze jsem mel cest se s nim nekolikrat setkat. Krajina byl jednim z nejmladsich profesoru Univerzity Karlovy. Jeho obor byla botanika. Brzy po vypuknuti druhe svetove valky zacal zit dvojim zivotem: ve dne profesor botaniky, v noci jeden z vudcu odporu proti nacistum. Trochu pozdeji se presunul do kopcovitych a skalnatych severnich Cech, odkud vysilal informace (vcetne Hitlerova rozhodnuti napadnout Sovetsky svaz) prezidentu Benesovi do Londyna. Nekolikrat se mu podarilo v posledni chvili uniknout zatceni gestapem. Ten den, kdy se mu to nepodarilo, na skale nedaleko mista, kde Krajinu obklicil gestapacky oddil, cesky basnik popsal Krajinovo zatceni v oslavne basni. Naciste si Krajinu drzeli jako rukojmiho, ale nakonec jeho i jeho zenu zachranil nemecky dustojnik, ktery zastavil vsechny popravy. Komuniste doufali, ze ziskaji Franka jako svedka proti Krajinovi, ktery na Benesovo prani (ackoliv se chtel vratit k akademickemu zivotu) vstoupil do narodne socialisticke strany. Ale Frank pri vyslechu prohlasil, ze Krajina byl nejstatecnejsi Cech, s kterym se setkal. V roce 1947 byly zaslany pekelne balicky ministrum Petru Zenklovi, Janu Masarykovi a Prokopu Drtinovi. Vladimir Krajina hral hlavni roli pri objeveni pachatelu: jeden byl ze sekretariatu komunisticke strany na Morave. Jeho projev 27. unora 1948 v Obecnim dome v Praze ke studentum inspiroval jejich pochod na Hrad. Tu noc Krajina uprchl na lyzich do Nemecka. Usadil se ve Velke Britanii, kde byl oficialni sovetskou publikaci obvinen z kolaborace s nacisty. Krajina ji zaloval (uprchlik, prakticky bez prostredku zkrizil zbrane s jednou z nejvetsich svetovych velmoci!). Pripad skoncil v nejvyssi instanci, House of Lords. Mnozi lordi vyjadrili obdiv Krajinove cinnosti v druhe svetove valce, ale nakonec museli uznat diplomatickou imunitu sovetskeho casopisu. Posledni zastavkou Krajinova zivota byla Britska Kolumbie. Prednasel na univerzite stejneho jmena, byl redaktorem univerzitni publikace Ecology of Western North America a hlavnim autorem knihy Vegetation and its Enviroment in North America. Byla po nem nazvana ­ v Britske Kolumbii - lesni rezervace, a ceskoslovenska vlada mu udelila vyznamenani Bileho lva. Pri svem poslednim setkani s nim jsem mu rekl, ze ho povazuji za nejvetsiho ceskeho hrdinu minuleho stoleti. Jeho odpoved: "Prestal jsem byt hrdinou, kdyz jsem Ceskoslovensko opustil." Dovoluji si odporovat.
Josef Cermak

 

Navrat na hlavni stranu