Noc kostelů 2019 a pražský svět výstav
Jen několik metrů od kostela sv. Martina ve zdi, v knihovně Filosofického ústavu v Husově ulici, je výstava linorytů Physiognomie a mytická pobřeží teologa, filosofa, básníka, prozaika a malíře Pavla Rejchrta. Většinu z dvaadvaceti knih, jež mu vyšly v letech 1995–2017, si publikoval sám.
Poslední výstava, o které se chci zmínit a na kterou se teprve chystám je Cesta k vysoké hře, která je do 28. července 2019 ve Valdštejnské jízdárně. V krátkém období 1929-1931 se Josef Šíma stal hlavním výtvarníkem skupiny Vysoká hra a ostatní členové skupiny – básníci se zabývali interpretací jeho tvorby.
Aleš Březina – Praha
***
Pavel Rejchrt, úvaha nad obrazy Marie Gabánkové v kostele sv. Martina ve zdi v Praze. (Předneseno při Noci kostelů 24. května 2019 ve verzi asi o pětinu kratší.)
Pokud bych měl, Maria, říci sám za sebe, co mě na tvých obrazech, které jsou zde vystaveny, nejvíce upoutává, pak je to jejich náročná obsahovost, někdo by řekl, že filosofická. Jedná se zde například o problém času, jak napovídají i dva z obrazových názvů: Střetnutí s minulostí a Střetnutí s budoucností. Avšak tyto už samy o sobě obtížné abstraktní obsahy míří u tebe ke skutečnosti pro věřící duši teprve opravdu závažné, i když ještě hůř vyjádřitelné, kterou zkusme pojmenovat Setkání Boha s člověkem.
Událost onoho setkání Boha s člověkem, které je velmi obtížné popsat, pokud se samo neděje při nás a s námi, začíná ovšem u člověka – i podle titulu jednoho z tvých obrazů – nevyhnutelně pokáním, úlekem kajícníka nad sebou, nad svými vinami a dluhy, které jsme do té doby vůbec neviděli ani nechápali: pak teprve nám začne svítat naděje i víra.
Někomu se může zdát, že pouze z mých dodatečných úvah vycházejí naznačené biblicko-křesťanské obsahy, které si pak sám promítám do tvého malířského díla, ale já tyto přesahující skutečnosti čtu přímo z tvého výtvarného podání. Tvé pojetí a zpracování malby je sice jak se říká realistické, ale domnívám se, že jde o realismus ne právě obvyklý. Kladeš hlavní důraz na obličeje a ruce postav, ostatní tělo je sice též důležité, ale nikdy ne v té míře, jako tvář a ruce, další reálie však bývají skutečně potlačeny, za figurami buď nevidíme pozadí vůbec nebo je pouze úsporně naskicováno, jeví se nezřetelným a vzdáleným, a snad nepříliš důležitým, někdy skoro jen jakýmsi „nutným zlem“.
Z toho plyne, že lidské postavy zde mluví dostatečně samy za sebe, nepotřebují být vykládány z okolí, nanejvýš je jich několik pospolu, ale zase přinášejí s sebou ne nějaký vnější svět, který by snad reprezentovaly, ne své masky, své funkce, své významnosti a zásluhy, nýbrž opravdu jen své čiré lidství, k tomu většinou něčím zraněné a ohrožené, nejvíce snad ztrátou směru, motáním se v kole, v pasti světa a společnosti, dnes všude stejně beznadějně bezradné, ať v našem nejbližším okolí, ať ve vzdálených koutech jednotně zpolitizovaného glóbu.
Zde vidím původ tvého přilnutí ke slepcům, s nimiž se cítíš solidární a s kterými přiznáváš – sama se vmalovavší do jednoho jejich pološíleného, jakoby náměsíčně usměvavého hejna –, že v této smrtelnosti a časnosti nevidíme žádnou cestu k něčemu lepšímu, co teprve by nám dalo smysl, radost i naplnění, totiž k onomu již naznačenému setkání Boha a člověka, z naší strany však neuskutečnitelnému, které nám může darovat jedině ten, jenž nám jde sám v ústrety z našeho protisměru, z naší veškeré bídy, ano i smrti, kterou, aby nás hříšné spasil, vzal i s její prokletou opuštěností na sebe.
Neradi Boha, jenž přišel k nám v Ježíši Kristu, jmenujeme, aby nebylo jeho jméno zneváženo nějakou naší banalizací, ale někdy přece nadchází ten pravý čas Jméno Boží velebit. Například i před těmito výtvarnými kompozicemi z hlubin jejich výrazu křesťansky svědeckými, a kupodivu v evangelickém kostele, v jednom z takových, kde již po staletí panuje hluboko vkořeněná a často odůvodněná nedůvěra vůči obrazům coby modlám, coby projevům našeho svévolného sakrálna, našeho stále jen člověka glorifikujícího pohanství.
Ve vystavených pracích však sám cítím a v tomto smyslu vítám krizi této apriorní, dnes v akademických debatách opět tolik oceňované přirozené náboženskosti, vůči níž byl pod zkušeností biblického exkluzivního zjevení velmi ostražitý nezapomenutelný teolog našeho mládí Karl Barth.
Závěrem tohoto zamyšlení bych chtěl zdůraznit, že v Marii Gabánkové máme co činit s malířkou, která v každém záchvěji svých živých linií a velkoryse volných štětcových tahů nás uvádí do vlastních duševních a duchovních zápasů a stavů zračících se i na tvářích jejích zobrazovaných současných lidí, ale též jejích volně přebásňovaných Braunových soch z barokního Šporkova Kuksu, pročež pak pod jedním z obrazů můžeme číst, že i „lehkomyslnost se mění v naději“.
Jak zvláštní. Čekali bychom, že spíš zoufalství, které tu je též představeno, by se mohlo s přispíšením Boží pomoci změnit v naději. Ale je v tom postřehu o lehkomyslnosti, vyjádřeno něco právě tak hlubokého, jako pravdivého. Vždyť lehkomyslnost, to, jak si neustále namlouváme, že „vesele, jen vesele život musíš brát“, je popravdě zoufalství jen dvojnásob zakuklené, náš takzvaný normální přirozený život, a teprve tehdy, když s vyšším přispěním tohle prohlédneme, začneme děkovat tím směrem, odkud nám pomoc přišla, za naději nikdy nehynoucí.