Tam, kde jsem ještě nebyla
2. část
Z Barcelony pak vlakem přes Pyreneje do Marseille, další místo, kde jsem dříve ještě nebyla. Přijela jsem až po deváté večer, takže jsem si našla místo ke spaní blízko nádraží, japonský hotel sotva dva měsíce starý, moderní a cenově levný. Zatím ještě. Po barcelonském kumbálku, jsem si připadala jako na zámku, se širokou postelí, vlastní koupelnou a krásným výhledem, jak denním tak i nočním, na baziliku Notre-Dame-de-la Garde. Chutný, bufetový styl snídaně ještě více potvrdil moji představu o zámeckém ubytování.
Po ránu jsem se vydala na obchůzku městem a hned jsem měla dojem, že s dorozumíváním to tady bude horší než jinde. Francouzky znám jen pár hlavních frází, a i když jsem se snažila svého času naučit se víc, ale co jsem se ráno naučila, večer jsem už zas zapomněla, tak jsem to vzdala. Škoda času… Po pár dnech jsem si zvykla a docela dobře jsem se vyznala. Můj první dojem? Marseille se mi zdála velmi špinavá, zanedbaná, neopravené domy, odpadky po ulicích, psí trus na chodnících, žebráci, bezdomovci, postrádala jsem francouzský šarm. Najdu ho ještě někde?? … i když ...ano, stále si pod povrchem udrželo kouzlo dřívějších let, jeden se ho ale musí z toho pod povrchu pro sebe vyvrtat.
Marseille má dlouhou historii výroby mýdla, která se datuje do 14. století. Tradiční mýdlo se dělalo s olivovým olejem, později se namísto olivového začal používat i olej rostlinný. Není se čemu divit, že zrovna výroba mýdla se zde ujmula, protože jak mořské vody, tak olivového oleje i popelu z mořských rostlin bylo a stále je v okolí Marseille v nadbytku. Výroba mýdla je celkem jednoduchá, jeho základní složky se smíchají dohromady, několik dní vaří, hmota se pak rozlije na rovné plochy, nechá několik dní tvrdnout a pak se formuje. Dříve se mýdlo používalo na veškeré čistící domácí práce včetně praní a tak se formovalo do větších krychlí, pěti až dvaceti kilových. Každý výrobce si pak vyrazil na krychli svoji značku. V dnešní době se zde mýdlo vyrábí stále ze tří stejných surovin, ale vedle olivového se používá i palmový olej. Mýdlo s olivovým olejem je nazelenalé, s palmovým bílé. V roce 1924 v Marseille bylo 132 výrobců mýdla, v roce 2000 už jenom pět. Přičítá se to objevu silnějších pracích i čisticích prostředků na trhu. Dnešní mýdla jsou velikostí jen tak do ruky, ale viděla jsem na trhu i větší, jednokilová. Mýdlo je stále nejvíce prodávaným suvenýrem v Marseille, je různých barev, tvarů i ta klasika. V krabičkách anebo bez. Ale pozor při nákupu, jen mýdla označena Savon de Marseille, jsou ta autentická, vyráběná stále podle starého tradičního receptu. Navštívila jsem zdejší mýdlové muzeum a dostala jedno na památku. Vybrala jsem si levandulové. Začínaly zde vánoční trhy, spousta stánků, ale mýdlo hrálo prim!
Marseille jsem si prochodila křížem krážem, ale nakonec jsem si i toto město oblíbila a to co mne první den tak trochu praštilo přes oči, už jsem potom ani nevnímala. A japonští turisté? Ne, ti tady nebyli.
A kam dál?? Přemýšlela jsem o tom a nakonec jsem se rozhodla pro plavbu lodí na Korsiku, místo narození Napoléona Bonaparte. Nevím, co mne zlákalo více, zda ta noční plavba, anebo že si sáhnu na kus historie. Asi obojí, ale o tom až příště..
Přeji krásné jarní dny a hlavu plnou plánů.
Naďa Humlová
***