Dva životy vepsané do mého času
Beneš ze Slaného a Madeleine Albright
K Madeleině Albrightové, jejím rodičům a sourozencům byl život milostivý. Po porážce nacismu se vrátili do Prahy a rodiče svým dětem neřekli, že tři z jejich prarodičů a dlouhá řada jejich příbuzných zemřela - jako miliony jiných Židů - v plynových komorách. Po únoru 1948 se rodina stěhovala znovu - do USA, kde Madeleine patřila a patří mezi nejúspěšnější politické osobnosti: byla 64. ministryní zahraničních věcí USA a velvyslankyní Spojených států v OSN, učí na univerzitě a vydala řadu knih.
Rozkazem datovaným 1. září 1941 bylo Židům nařízeno nosit žlutou Davidovu hvězdu a můj spolužák přestal chodit do školy. Po několika dnech jsem ho šel navštívit. Chvíli jsme povídali o ničem, pak můj kamarád řekl: „Radši běž. S Židy se nemá nikdo stýkat!“ To bylo naposled, kdy jsem ho viděl… Když skončila válka, z pětičlenné rodiny se z koncentračního tábora vrátila pouze kamarádova maminka - byla šílená.
Všechny národy Evropy platily krvavou daň za mocenské choutky Adolfa Hitlera, ale žádný nezaplatil praktickým vyvražděním, jako větve židovského společenství. Toto jsou statistiky na území bývalého Československa: celkový počet deportovaných 80614. Počet Židů zemřelých v Terezíně: 6392. Počet Židů zavražděných ve vyhlazovacích táborech: 64172. Na konci války se 10090 Židů registrovalo jako vracejících se z deportací. Z Židů, kteří nebyli deportovaní, 5201 bylo popraveno, spáchalo sebevraždu nebo zemřelo přirozenou smrtí.
Na Slovensku ministr Tuka žádal Hitlera o pomoc při odstranění Židů ze Slovenska. Tisova a nacistická vláda se dohodly, že Slovenská vláda zaplatí Německu 500 říšských marek jako poplatek za každého deportovaného Žida a za to obdrží garanci, že tito Židé se na Slovensko nevrátí. Mezi 26. březnem a 20. říjnem 1942 bylo do Osvětimi deportováno kolem 60000 Židů. Holocaust zaplatili Židé na Slovensku víc než 100000 životy. Většina těch, kteří přežili, se po válce vystěhovala, většinou do Izraele.
Kdykoliv se dívám na tyto statistiky, život mi hořkne v ústech.
Josef Čermák foto:noted.co.nz
***