Navrat na hlavni stranu

Vladimir Iljic, zarovka a pristehovalci
Na zacatku skolniho roku jsme dostavali zdarma ucebnice. Byl to snad jediny okamzik v roce, kdy jsme se do nich zvedave divali. Nejprve jsem spocital posledni priklad a po jeho vyreseni mne prestala pocetnice zajimat. Zato citanka, ta mela jiny smrnc. Arkadij Gajdar, jeho pribehy o Timurovi nebo Boris Polevoj a Meresjev - to byla kvalita. Teprve nedavno jsem se v publikaci kanadskeho velvyslanectvi Kanadska mozaika dovedel, ze zarovku nevynalezl ani Lenin, ani Edison, ale jako prvni si ji patentoval Kanadan Henry Woodward v roce 1874.
Z citanky jsem se dovedel, jak elektrifikace pronikala na sovetsky venkov, do kolchozu a sovchozu, k prostym obcanum. Lenin byl genius a pochopil, ze lide potrebuji elektricky proud.
Bylo zde i pouceni. Pribeh o chlapcich, kteri si chteli zavest do kulny elektrinu sami, vzali zarovku, pridelali k ni draty a ty pak vedli nekam na dvur do neznama, pokud jim odstrihnute draty stacily. Kdyz prisel tatinek domu, nepochvalil je, ale pokaral: "Chlapci, meli jste stesti, jeste kousek a mohli jste prijit o zivot." Tento pribeh mne poucil natolik, ze jsem se rozhodl v patnacti letech radeji studovat slaboproud, presneji receno spojovou techniku v Panske ulici, nez silnoproud Na prikopech.
Doba se meni, prekonavame Leninovy myslenky a tak ceske ministerstvo vnitra, ktere se zabyva pristehovalci, podobne jako moudry otec odstrihlo elektricke vedeni do ubytoven uprchliku. Jak tento pocin vysvetlilo, je to jen pro jejich dobro, aby se neoparili z rychlovarnych konvic, deti by se mohly popalit o varic, ktery neni dostatecne vysoko nad zemi, mohl by vzniknout pozar. Zkratka dospeli uprchlici jsou vetsi debilove nez chlapci v citankovem pribehu.
Podobne uz se snad jen pecovalo o vezne v komunistickych kriminalech, a to jen kdyz byli ve vazbe. Na lagru uz varice (jeden na sto veznu) byly a alespon pres den byly zapnute.
Tato starostlivost ma i dalsi pozitivni vysledky. Utecenci si nemohou nabit mobilni telefony a tak se nemohou spolcit s mafii. Nemohou se koukat na televizi a tak jim TV Nova nesnizuje koeficient inteligence, nejsou otupovani reklamou z komercnich rozhlasovych stanic, pokud si nepropasuji do svych pribytku rozhlasovy prijimac Grundig, ktery je na klicku. Predpoklada se, ze na baterie nemaji penize. Ministerstvo vnitra tedy starostlive vynalozilo tezke penize na to, aby v ubytovnach uprchliku odstranilo zasuvky elektrickeho proudu.
Jak to kontrastuje s bezohlednou politikou kanadskych uradu v osmdesatych letech, kdyz jsem prisel do Ottawy a mnozi pristehovalci nejenze meli od vlady televizi, ale i zehlicku a varnou konvici.
O zadnem urazu nevim. Asi je to proto, ze v teto zemi je napeti 120 voltu a v Ceske republice je ve spickach skoro dvojnasobek. Vsak si take mnozi krajane stezovali, ze nemohou pouzit holici strojek ci fen, ktery si s sebou privezli.
Druhe vysvetleni je, ze to byla lepsi doba a Kanadani se chovali k pristehovalcum lepe nez ceske ministerstvo vnitra.
Ales Brezina

Navrat na hlavni stranu