Navrat na hlavni stranu

Reflexe Standy Sedlaka
NEBO
Reflexe on Meyrink v Le Gallery

Nechce patrit nikam. Nema rad skatulkovani do smeru. Ovsem potvrdil, ze jeho domenou je malovani pocitu. Vnitrni zazitek a prozitek (zejmena) z pro nej zajimavych kniznich predloh, to je predmet jeho malovani. Jeho tvorba, tedy tvorba dvaactyricetileteho Standy Sedlaka, je prece jenom neco jineho, nez co clovek vidi u jinych expresionistu z prelomu stoleti 19. a 20., vyberu-li namatkou treba Alfreda Kubina, kde se snoubi realizmus s mystifikaci. A take jina, nez co tvorili abstraktni expresioniste. O sobe tvrdi, ze ilustruje povidky a romany. Vybira si ty tajemnejsiho ducha. Na sve soucasne vystave v Le Gallery na 1183 Dundas St. W. v Toronte, ktera byla zahajena v patek 27. srpna a skoncila 5. zari, predvedl sve reflexe na tvorbu nam malo znameho spisovatele a okultisty Gustava Meyrinka (1868-1932).
Dovolte mi vsak male odboceni, abychom si rekli, kdo byl vlastne Gustav Meirynk? To, co jsem se stacila o nem dozvedet, ve mne vyvolava pocit, ze neprecist si nektery z jeho romanu ci alespon povidek, by byla opravdova skoda. Jiz ukazky jeho del, ktere se radi na stejnou pricku, kde stanul mj. treba Poe, k vyvolani zajmu postacily.
V dnesni Praze se Meyrink dockal sveho znovuobjeveni. Mozna proto, ze se take stal stredem zajmu Dokumentacniho centra ceskeho hermetismu, ktere bylo zalozeno pred tremi lety, diky jemuz se vyjasnila mnoha tajemstvi kolem neho jako zapomenuteho autora.
Gustav Meyrink, vlastnim jmenem Meyer, zacal od roku 1901 publikovat povidky, jejichz ironie, antimilitarismus, ale i fantasticnost a tajuplnost na jedne strane sice drazdily tehdejsi mestaky, ale na druhe zase vyvolavaly znacnou pozornost. Vstoupil do literatury kratkymi casopiseckymi povidkami a pak nahle zazaril vynikajicimi okultnimi romany, vychazejicimi tehdy v neuveritelnych nakladech: prvni staroprazsky roman s nazvem Golem ( r. 1911 - 220 tisic). Tento jeho nejslavnejsi roman je pribehem odehravajicim se v prazskem zidovskem ghetu a v jeho pozadi vystupuje prosluly hlineny sluha prazskeho rabbiho Löwa ben Becalela, ktereho vytvoril pomoci kabbalisticke magie. Dale to je Zelena tvar (r. 1916 - 150 tisic), Bily dominikan, Andel zapadniho okna, Goldmacher-Geschichten (dosud do cestiny neprelozene tri alchytristicke povidky) a rada dalsich. Meyrink psal fejetony, prispival do okultistickych casopisu, prekladal Dickense a byl spoluautorem nekolika divadelnich her. Zde uvedene Meyrinkovy knihy jsou sice dila beletristicka, ale jsou soucasne vynikajicimi uvody ke studiu a pochopeni esoterismu. Mene zname je, ze okultista, jogin a mystik Meyrink zacinal svou rozsahlou praxi v Praze a ze ta jej jako magicke mesto po cely zivot inspirovala. Do Prahy prisel za svych gymnazialnich studii a od roku 1884 tu zil trvale az do roku 1904 - nejprve jako student, pak jako banker a nakonec se stal svobodnym spisovatelem.
Meyrink byl od urcite doby suzovan osudovymi ranami, chorobou patere, tragickou sebevrazdou sveho syna Hano a posleze i bidou, ktera ho stihla po neuspesich jeho literarni produkce. Za sveho prazskeho pobytu, vycerpan neustalymi konflikty, se Meyrink rozhodl pro sebevrazdu, ale prikladaje ke spanku browning, vsiml si, ze mu nekdo strka pod dvere jakesi papiry. Odlozil sebevrazedny vystrel, aby se podival, co to je. Byly to prospekty na okultistickou literaturu, ktere ho tak zaujaly, ze zcela propadl tajnym vedam. Energicky Meyrink si zacal obstaravat cele haldy knih, ktere mu dochazely z Nemecka, Anglie a odjinud. Zacal si take dopisovat s tehdejsimi vyznamnymi okultisty, navazovat kontakty s ruznymi rady a stal se posleze clenem bratrstva Sad Bayu, ktere udajne zalozilo Prahu a bylo nazyvano Asijsti bratri. Ovsem jako nepritel sovinismu a militarismu se pak stal obeti rozsahle kampane, vedouci az ke konfiskaci jeho del nemeckymi urady.
Co ze maji ti dva ­ nas malir a rakousky spisovatel - spolecneho? "Pod zaminkou studii okultismu nebo starych spisu o alchymistech se v podstate snazil hledat smysl zivota," usmernil muj dotaz malir. Ale byl prece svym zpusobem podivinsky, a uz fakt, ze druhou sebevrazdu jiz dokonal, prameny rikaji, ze tretiho prosince se Meyrink rozloucil se svymi nejblizsimi, zaujal joginskou pozici a s usvitem dalsiho dne vedome a zcela zklidnen prekrocil posledni prah tohoto sveta - umyslne si zastavil srdce), svedci i o jeho psychicke nestabilite ­ nazveme to treba tak, snazim se vyzvedet vice. "Mozna," brani spisovatele malir, "ale to vsechno vyvera prave z toho, ze to byl vlastne genius. To dokazuje nejen svou tvorbou literarni ­ patril k prednim nemecky pisicim autorum v Praze na prelomu 19. a 20. stoleti, ve sve dobe patril napr. i k nejuspesnejsim veslarum Prazske regaty, ve Stanbergu, kde dozival sve posledni roky zivota, byl dvakrat vyhlasen nejlepsim sachistou, a jeho znalosti okultismu, hlavne vsak historie, byly neskutecne. Podarilo se mu dostat se ke studijnim materialum z doby Rudolfa II. i ze starsi doby. Je to jeden z nejkrasnejsich nedocenenych spisovatelu. Ucil Franze Kafku, jeho prateli byli mj. i Julius Zeyer a basnik Emanuel z Lesehradu. V Prokopskem udoli u Prahy take konal Meyrink sve prvni pokusy s evokativni magii. Tehdejsi ceska obrozenecka Praha jej rada moc nemela, protoze ukazoval Prahu i z te temnejsi stranky," zasvecuje dale autor inspirativnich obrazu.
Emoce se vsim vsudy: s fantazii a spoustou barev. Kupodivu to nebyly jenom tony jedine zakladni, ale jejich hyrivost byla az vzrusujici. Vedle takovych se na obrazech nekam do hloubky tajemna propadala i naprosto temna, z niz vyverala jako vykrik syte cervena anebo tenhle vyjev s nazvem Golem skutecne siluetu hlavni postavy v sobe nese. Ovsem u obrazu s nazvem Zaba jsem se musela pozastavit ponekud dele ­ vidite, co dela onen konvencni realizmus? ­ clovek jakoby ztracel vzlet videni, fantazie se docela vytratila. "Nazev presne odpovida nazvu povidky, a zabou nazyvali Prazane pry jednu cikanku, ktera se mela skryvat nekde v jeskyni v Prokopskem udoli. A toho lodivoda take uvidite - je presne v centru obrazu, jen se nechejte vest svou predstavivosti. Ovsem Dva muzi hrajici sachy me tak trochu pozvedl - nadherny emotivni obraz ­ hluboka sed a tam nekde u stropu si zpiva zarovka ­ tento obraz me chytl, ale priznam se, ze nevidim ty dva hrace" "Takze, to se melo tak!" vypravi mi malir. "Hlavni postava celou dobu sedela v restauraci a divala se do zrcadla a myslela si, ze tam dva pani hraji sachy, a kdyz se posleze zeptala cisnika, kde ze ti dva panove, co tu hrali ty sachy, jsou ­ cisnik se obratil a s podivem odpovedel, ze nevi kteri, protoze celou tu dobu tady sedi docela sam - je to fabulace povidky, nic vic a o to mi prave ve vsech tech obrazech slo," odvetil Standa a dodal, ze to ostatni nechava na divakovi, aby si videl v obrazech presne to, co videt sam chce. V Kanade je to jeho vystava prvni, ale zajiste by si nepral, aby byla posledni. Sympaticke na cele atmosfere byl mj. i fakt, ze malirova zena Dana prozivala jeho nadseni pro malirinu stejne spontanne jako tvurce sam. Ba co dim, dokonce o neco vice nez to: "Vystava je urcitym vyvrcholenim jeho zivotniho obdobi," rekla. "V dobe, nez prisel do Kanady, byl hodne zamestnany praci u filmu (cituji umelce: V podstate se neda vytvarnym umenim uzivit prakticky nikde, pokud se clovek nejmenuje treba Picasso, takze nezbyva nic jineho, nez venovat se praci pro film ci divadlo - treba jako malir pozadi apod., popr. delat pro reklamu. U nas doma jsem tak delal pro americke a britske firmy, vyznal se take v jedne chvili malir sam, takze na malovani mu moc casu nezbyvalo.) Az tady se zase zacal venovat vlastni vytvarne praci. Behem te doby udelal velky pokrok. Od obrazu k obrazu jsem videla, jak se jeho myslenka destiluje. U neho je obraz zpusobem vizualni komunikace, jsem nadsena, ze to lidi mohou nyni videt a ze jeho zpusob komunikace zacina fungovat."
Standa Sedlak vystavoval jiz v Cesku. Mohli jej videt ve Valdstejnske zahrade v Praze, v Galerii Savarin, Hostivar, Treti sklep a naposledy ve Stredoceskem muzeu a v Galerii v Roztokach u Prahy. Muze tedy z vlastni zkusenosti posoudit, kde je tezsi svoje dilo zverejnit: "Myslim, ze tam je to stejne tezke jako tady. Nejdulezitejsi na tom vsem je dat dohromady kolekci a pak uz se jedna jen o organizovani a vybehavani."
Dnes je to tedy reflexe na Meyrinkovo dilo, v nejblizsi budoucnosti by to mela byt nova kolekce, na ktere jiz nyni pracuje. Prozivani se prirozene vekem meni, v pripade Standy vyzralo v nalezani nove literatury a noveho prostredi jako tvurciho zdroje. "Pribral jsem dalsi historickou literaturu, ktera me i s poznavanim noveho prostredi Kanady inspiruje k namalovani kolekce Koreny. Uvedomil jsem si, ze vlastne spouste lidem chybeji koreny, ze kterych vzesli, nebo ze je treba "zahodili" ci si s nimi neumeji poradit," nahodil nove tema sve prace.
A propos docela jsem zapomnela na niterne poslani jeho vystavy, ktere definoval expresionisticky malir velice skromne: "V podstate jsem chtel jenom lidi pri tom vsem shonu prinutit zamyslet se nad zivotem a nad tim, o cem to v zivote je a ze jsou daleko dulezitejsi hodnoty nez pouhopouhe schranovani majetku nebo honba za karierou a udelat jim svymi obrazy radost."
Priznam se, ze jsem mezi ty obstastnene patrila.
Text a foto Vera Kohoutova

Navrat na hlavni stranu