Navrat na hlavni stranu

ZPRAVY CSSK
Winnipeg hosti 53. kongres CSSK
Letosni 53. kongres Sdruzeni je organizovan winnipegskou odbockou, ktera pripravila bohaty program.

PATEK, 24. kvetna: ti, kteri prijedou brzy odpoledne, si mohou prohlednout unikatni sbirky slovanske literatury na University of Manitoba s odbornym pruvodcem. Vecer, od 18.00 do 23:00 setkani ucastniku s winnipegskymi krajany s "bohatym obcerstvenim" v ceskem Klubu Jednoty, 154 McKenzie Street
SOBOTA, 25.kvetna: formalni zasedani kongresu, St. Andrews College, 29 Dysart Rd. Winnipeg (snidane a obed zajisteny na miste "za velmi rozumne ceny"). Vecer banket s hudbou - 18.00 koktejly, 19:00 banket s veceri (cena 35 dolaru). Po veceri budou udeleny Masarykovy ceny. Holiday Inn Winnipeg South, 1330 Pembina Highway.
NEDELE, 26. kvetna: 9:00 zasedani kongresu, St. Andrews College (snidane a obed zajisteny na miste jednani); odpoledne prohlidka Winnipegu, vecer opekani burtu na farme bratra Dobrovolneho. Prosime zajemce, aby se prihlasili predem u sestry Evy Sailerove e-mailova adresa: esailer@shaw.ca nebo na adrese Sdruzeni 740 Spadina Ave., Toronto, ON M5S 2J2 tel. c. 416 925-2241, fax 416 925 1940, e-mail csskho@interlog.com
Organizovani kongresu je velika drina. Dekujeme winnipegskym a prejeme jim, aby vsecko vyslo, jak si predstavuji.
***
Hrst kvetu na hrob Pravomila Reichla
Dekuji Lumirovi Salivarovi, ze jsem se dozvedel o Pravomilove smrti. Narodili jsme se ve stejne vesnicce (40 cisel), zvane Skury a chodili do stejne dvojtridky v Hobsovicich. Tehdy jsem ho znal jen malo, kamaradil se vic s mym starsim bratrem Mirkem.Uz ani nevim jak jsme se sesli v r.1990 v Praze. Byl tehdy strasne nahnevany na stav v Ceskoslovensku a ­ ponevadz byl takovy nadherny divoch ­ mel sto chuti sebrat nekde kulomet a celou vladu, vcetne prezidenta, postrilet. Dokonce mne zadal, abych mu dal povel! {Ja?} Podruhe jsem ho navstivil v kladenske nemocnici. Byl zatrpkly z postoje prezidenta i vlady k predstavitelum komunistickeho rezimu. Proste nechapal jejich stanovisko.
Lumir Salivar ma pravdu: odesla legenda a symbol. Pro mne jeho odchod je bolavy tim, ze jsme ze stejneho vesnickeho hnizda. I kdyz jsme se malo stykali, nase korinky byly propletene.
+++
Zemrel Frantisek Jecmen
16. listopadu by se byval dozil 90 let a vedel, ze na neho cekaly velike oslavy... Narodil se v r. 1912 v Chocenicich u Plzne, kde vlastnil kolonialni obchod az do komunistickeho puce. Po puci uprchl do Nemecka a v r. 1950 prisel do Kanady
Byl osobitou postavou krajanskeho zivota, nepochybne jeden z nejvernejsich Nechybel snad na jedine krajanske udalosti, at to byla tanecni zabava, setkani senioru nebo divadlo. Po leta byl ve farnim vyboru kostela sv. Vaclava (byl pysny na plny kostel, na jeho bohatou cinnost) a clenem uverove komise Cs. Kampelicky.
V poslednich letech zil v mysli vetsinou v rodne zemi. Zvlast rad vzpominal na vojenskou sluzbu u dragounu v Klatovech. Drzel se az do posledni chvile, pred mesicem se svou pani jeste tancoval. Mel pokojnou smrt, ani nevedel, ze odchazi. Pri zadusni msi, slouzene Rev. Liborem Svorcikem, se s nim skoro basnickym jazykem rozloucil predseda farniho vyboru Jan Matejovic. Podekovani patri i pani Marii Olahove za peveckou a varhanni napln mse.
Pani Jecmenove a cele rodine vyslovujeme uprimnou soustrast. Frantiska Jecmena budeme postradat.
***
Uznani Josefu Skvoreckemu
Torontska univerzita letos slavi 175. vyroci sveho zalozeni. Oslavy, ktere budou probihat cely rok, byly zahajeny 15. brezna ve velkem salu Hart Housu za pritomnosti predstavitelu provincie a mesta. Vyznacnym bodem programu byla oficialni prezentace historie univerzity, jejimz autorem je prof. Martin Friedland. V ulicich kolem univerzity jsou vyveseny transparenty "nekterych nejvyznamnejsich graduantu, studentu, profesoru a zamestnancu". Najdeme mezi nimi i prof. Josefa Skvoreckeho. Jeho jmeno a forografii najdeme i v univerzitni publikaci "175 Years of Great Minds." Krasne uznani.
***
Osatka vyznamenani Milosi (Mel) Greifovi
Ziji mezi nami lide, kteri se zcela mimoradne zapisuji do zivota svych komunit a casto dosahuji celonarodniho uznani a my o nich nevime. Jednim z nich je bezesporu Milos Greif. Mnozi z nas vedi, ze je velmi uspesnym presidentem Ceskoslovenske Kampelicky v Torontu. To je vsecko. Jenomze to je jen mala cast jeho pozoruhodneho prinosu komunite. Podivejme se, co o nem soudi sirsi kanadska verejnost:
V r.1999 byl vybran jako Toronto/Sun Ucitel roku z 1000 nominovanych z celeho Ontaria.
V r. 2000 o nem napsala obsirny profil znama torontska novinarka Jan Wong (The Globe and Mail). Citat z jejiho clanku: "V Humberside Collegiate Institutu, jedne z torontskych nejlepsich skol, pan Greif je jednim z nejlepsich ucitelu.Stara se o kvetinove zahony, dohlizi na redaktory rocni publikace, trenoval tenisove muzstvo, ktere vyhralo mistrovstvi mesta."
V r. 2001 obdrzel cenu kanadskeho guvernera "za skvele vyucovani kanadske historie" (Governor General's Award for Excellence in Teaching of Canadian History}. Pri prejimani teto ceny od guvernerky Adrienne Clarkson popsal svoji zivotni cestu: "z uprchlickeho tabora do Rideau Hall."
V r. 2002 mu byla udelena Jane Jacobs Prize za jeho praci v komunite hned na trech frontach: v Kampelicce, ve skole (kde za nejdulezitejsi povazuje renovovani dila slavneho malire ze Skupiny sedmi (Group of seven), The Humberside Lismer Mural, a v urbanistice v torontskem Annexu. V souvislosti s udelenim Jane Jacobs ceny o nem denik The Globe and Mail uverejnil obsahly clanek a Toronto Star barevnou fotografii.
Vzhledem k svemu mladi muzeme ocekavat, ze v pristich desetiletich do "osatky" vyznamenani jich jeste pekna radka pribude. Gratulujeme.
***
Valna hromada odbocky Kitchener-Waterloo
Valne hromady odbocky Kitchener-Waterloo jsou znamy svym pratelskym prostredim, k cemuz nepochybne prispiva i vyborna vecere, jiz se vsem pritomnym dostane na ucet odbocky. Letosni valna hromada se konala v patek 21. brezna vecer. Ridil ji mnoholety predseda (a take mnoholety vydavatel a redaktor ­ a vynikajici novinar ­ Vladimir Bubak. Podle pokladni zpravy odbocka skoncila v cernem. Volebni akt precizne ridil Standa Stanek. Na pristi obdobi byli zvoleni: Vladimir Bubak, predseda; Antonin Vok, mistopredseda; Andrea Sevcikova, jednatelka; Jana Cerna, matrikarka; Marie Vejvodova, odstupujici predsedkyne. Clenove vyboru: Lida Dejmkova, Antonin Poruban, Jiri Karger, Katka Kubenkova, Lida Henclova a Jana Otrubova. Rovnez byli zvoleni delegati na kongres do Winnipagu: Po ukonceni schuze byl promitam skvele udelany anglicky mluveny film o mistech, ktera jsou chranena UNESCO jako mista nenahraditelne kulturni hodnoty. Moc pekny vecer, jehoz jsem se mel poteseni zucastnit jednak proto, ze me pozvali a potom proto, ze mne tam (a sebe ovsem take) zavezl Martin Jelinowicz.
Zpravy Sdruzeni pripravil Josef Cermak
Obdrzeli jsme 27.3.2002 v 9:00
***

Zpravy CSSK z 10.ledna 2002

Zpravy CSSK z 7. unora 2002

Zpravy CSSK z 21. unaora 2002

Zpravy CSSK ze 7. brezna 2002

Zpravy CSSK z 21,brezna 2002

 

Navrat na hlavni stranu