Nové divadlo

Oskar se vrací … podruhé

Když jsem si vyťukal v počítači název hry, dostal jsem odpověď, že se jedná o mobilního operátora Oskara, který se vrací na český trh. Tato informace se mi příliš nezdála a tak jsme se jeli raději na divadelní hru podívat do Mississaugy. Po shlédnutí hry nejsem o mnoho moudřejší a již měsíc se ji pokouším rekonstruovat

V jistém okamžiku jsem si vzpomněl při míchání kufrů na skořápkáře a podíval jsem se do wikipedie, jak je tato hra charakterizována: Skořápky jsou hazardní hra spočívající v sázení na určení polohy jednoho ze tří míchaných předmětů (existuje nespočet typů předmětů např. kelímky, uzávěry lahví, skořápky ořechů, tácky, tři karty a mnoho dalších možností). Hledá se například kulička skrytá pod jedním ze tří stejných kelímků nebo jeden na spodní straně barevně odlišený tácek ze tří stejných tácků. V hře Oskar se vrací… se tedy jednalo o kufry. V popisu skořápek se tvrdí, že se jedná o hru podvodnou a podezírám herce Nového divadla, že i oni měli tajně jednotlivé kufry označené, aby nedošlo k fiasku a nemusela jít opona dolů, protože by se otevřel špatný kufr. Na štěstí se tomu tak nestalo a herci vždy otevřeli správné zavazadlo. Také nevím, jestli tam byly skutečné šperky nebo pouze atrapy.

Možná to bylo zásluhou účetního Phillippa (Martina Bonharda), který pohyb kufrů alespoň ze začátku částečně ovládal a snažil se marně převzít nad nimi kontrolu, alespoň nad jedním, kde byly šperky. Clara Bernierová (Adriana Kontrová-Soudek) si v žádném případě nedala vzít hlavní slovo, i když věci chvílemi nebyly pod její taktovkou, dokázala však vždy předstírat, že jsou. Zcela ovládala svého manžela Maxima (Bohdan Zatovkaňuk), který jako otec byl zamilován do své pubertální dcery Laury (Gabriela Kupčíková). Ta pak cvičila naprosto s celou rodinou. Méně se jí dařilo cvičit s milencem Oskarem, který před ní prchal a vracel se (dokonce dvakrát, jak napovídá název hry) a kterého měla nahradit osobnost sice silná, ale ne příliš bystrá postava Thibaulta (Vlado Straka). Ten pro změnu jako masér se staral o tělesnou schránku Clary Bernierové. Do toho se připlete Valentina (Radka Tamchynová), která je zamilovaná do účetního Phillippa a tak se prohlásí za dítě Bernierů. Pro úředníčka je to životní šance a tak začne vydírat zámožnou rodinu. Aby problémů s personálem nebylo málo, rozhodne se Camile (Lenka Nováková) opustit svou dosavadní zaměstnavatelku a jít do luxusnějšího módního podniku, z kterého se navrací jako emancipovaná žena. Štěstí přeje připraveným a tak se jí podaří i získat kufr se šperky, ale možná, že to byl i jiný kufr. Upozornil jsem, že skořápkáři klamou a tak si nejsem jist, který kufr patřil komu, trochu propletenec.

Nutno říci, že jablko nepadá daleko od stromu a že jak Adriana - Clara, tak i její dcera Gabriela - Laura byly skvělé a totéž se dá říci o ostatních hercích i o režii Dáši Beláčikové, protože se jednalo o náročné dialogy, které byly dokonale zvládnuty.

Text Aleš Březina foto: Maria Gabánková a Aleš Březina

***

Další foto  z představení: