Slavia získala double po 77 letech

Vítězstvím 2:1 nad odvěkým rivalem Spartou se skončila úspěšná letošní sezóna Slavie, která vyhrála zaslouženě nejen ligu, ale i český pohár MOL Cup, když ve finále v Olomouci porazila ostravský Baník 2:0. Hráči Baníku sice cítí po tomto zápase křivdu, nejen protože vedoucí branka padla z penalty, ale hlavně kvůli vyloučení Milana Baroše na střídačce. Červenou kartu dostal za to, že bouchl do přilepené cedule. Skutečností je, že mistrovský titul získala již remízou 0:0 v Ostravě v předchozím utkání. Zřejmě vrcholem byl postupem do čtvrtfinále Evropské ligy, kde po dobrém výkonu prohrála doma s anglickou Chelsea 0:1 a v Londýně 4:3. I když to ze začátku vypadalo na debakl a Slavia prohrávala již o tři branky, v druhém poločase během tří minut Ševčík snížil na 3:4, To měl ještě na kopačkách hattrick, ale v rozhodujícím okamžiku podklouzl. Přes velký úspěch sešívaných v letošním ročníku zůstává několik otázek: Podaří se Slavii udržet vynikajícího Tomáše Součka? Je skutečně přínosem čínský kapitál do českého fotbalu nebo je to pouze jen propagační tah? Jak prospívá českému fotbalu, když řada nejen mladých, ale i starších vynikajících hráčů sedí na lavičce a nehrají?

Novinkou v letošní sezóně byla nadstavba. Nejen ligoví trenéři, ale i hráči si na nový systém stěžují. Rozdělení na tři skupiny se zdá nespravedlivé. Teoreticky může hrát mužstvo z desátého místa kvalifikaci s mužstvem, které se po základní sezóně umístilo jako čtvrté. Naopak Bohemians, kterým v základní soutěži chybělo jen málo k tomu, aby hráli o Evropskou ligu mohli hrát baráž. V posledním utkání potřebovali pouze remízu s Opavou, ale útok Janetzkého v 67. minutě znamenal, že by museli hrát baráž s Brnem. Na štěstí pro ně kapitán Jindříšek ve čtvrté minutě nastavení vyrovnal. Otázkou je, jestli se vedení českého fotbalu rozhodne v příštím roce pro stejný systém, když se má hrát ME.

Foto a text: Aleš Březina -Praha