Toronto zavzpomínalo na Panenku

Podobně jako v Evropě i v zemích CONCACAF se letos na podzim hraje Liga národů, která má 34 účastníků. První kolo se hraje jednokolově ve skupinách, některé týmy nedosahují zdaleka výkonů účastníků Evropské čtvrté ligy národů a dochází skutečně ke krkolomným výsledkům. Například Svatý Martin prohrál obě úvodní utkání s Bermudami 0:12 a s Haiti 0:13. Takže Kanada s výsledky 8:0 proti Americkým panenským ostrovům a 5:0 proti Dominice patří k favoriům této soutěže. Přesto na druhé utkání ve skupině přišlo v
Torontu přes deset tisíc diváků, což není ani polovina průměrné ligové návštěvy Toronta FC. Kanadský trenér John Herdman postavil svůj tým obzvláště na mladých hráčích, kteří hrají v juniorských týmech v Evropě. Mužstvo pak dirigoval zkušený kapitán Atiba Hutchinson, hrající v tureckém Besiktas. Příležitost dostal i torontský Jonathan Osorio. V brance nastoupil Alessandro Busti z rezervy Juventusu. Dominica, která přijela bránit, vzdorovala necelé tři minuty, když skóre otevřel Jonathan David z belgického Gentu. Kuriozní byl třetí gól, který dal z pokutového kopu Lucas Cavallini působící v mexické Pueble. Nejprve položil k levé straně dominikánského brankáře Prince a pak poslal v 17. minutě padáčkem míč za jeho záda. Cavallini tvrdí, že si prohlédl video-záznamy a na všech šel hostující brankář na zem. I na tiskové konferenci po zápase trenér John Herdman nazval tuto exekuci jako „Panenka – style“ a kapitán Atiba Hutchinson dodal s úsměvem: „Je nutné dávat pozor, aby míč nešel příliš vysoko a nepřelobovala se branka, ale aby střela nešla nízko a brankář na ní nedosáhl.“ Prvních šest týmů z této soutěže postoupí do skupiny A CONCACAF ligy národů a prvních deset pak do Zlatého poháru, který je považován za Mistrovství Severní a Střední Ameriky.

Aleš Březina – Toronto, Na snímku Atiba Hutchinsom

***

Z kopané

Evropská liga národů: Trenéru Šilhavému se podařil debut v Trnavě, kde čeští fotbalisté zvítězili nad Slovenskem 2:1. Vedoucí branku Česka vstřelil v 52. minutě Krmenčík za Slovensko vyrovnal o deset minut později Hamšík. Rozhodující branku vstřelil Schick v 76. minutě. Dobrý výsledek se však nepodařilo zopakovat v Charkově, kde Češi sice hráli dobře, ale prohráli s Ukrajinou 0:1. Brankou Malinovského ze 43. minuty. Pořadí ve skupině: 1. Ukrajina 9, 2. Česko 3, 3. Slovensko 0.

***

Liga mistrů: Plzeň prohrála v Římě s AS 0:5 a v Madridě 1:2.

Evropská liga: Zenit Petrohrad-Slavia 1:0, Kodaň-Slavia 0:1. Jablonec-Dynamo Kyjev 1:1. Jablonec-Astana 2:2. Fenerbahce-Trnava 2:0, Trnava-Dinamo Záhřeb 1:2.

***

Tabulka slovenské ligy po 13. kole: 1. Slovan 30:13 33, 2. Dunajská Streda 33:20 27, 3. Žilina 23:13 26, 4. Ružomberok 24:13 23, 5. Trenčín 21:21 17, 6. Sereď 16:22 17, 6. Podbrezová 15:21 16, 8. Trnava 15:13 15, 9. Nitra 18:20 15, 10. Michalovce 15:23 12, 11. Zlaté Moravce 13:25 8, 12. Senica 9:28 8.