Korunovace se odkládá

Slavia-Plzeň 2:0 (1:0)

Před utkáním 26. kola prvního a druhého mužstva v tabulce nastala kuriozní situace. Pokud by Plzeň uhrála v Praze bod, stala by se mistrem, měla by náskok devíti bodů a v případě, že by i všechna tři zbývající utkání prohrála, při rovnosti bodů by měla lepší skóre ze vzájemných zápasů. Kdyby vyhrála Slavia o dvě branky, fotbalová matematika by hrála pro ní. Takže bylo o co hrát i když nikdo z hráčů na hřišti ani po utkání nevěřil v to, že by Plzeň nabízenou šanci pustila z rukou. Na trávníku to však vypadalo jinak. Slavia se pustila do svého soupeře, i když v útoku nehráli ani Škoda, ani Necid. Hru řídil nenápadně Stanislav Tecl, který již v první minutě vystřelil těsně vedle. Slavia ovládla hru a v 16. minutě po rohovém kopu a hlavičce právě Tecla do nohy Řezníka se Slavia ujala vedení. V takto vypjatém utkání byl opět použit video-rozhodčí, který potvrdil v 52. minutě faul Havla na Sýkoru a pokutový kop, který však Stoch neproměnil. Jeho střelu do levé strany nejlepší hráč hostí Kozáčik vystihl. V 56. minutě však již nestačil na Tecla, který ho obešel a zavěsil do prázdné branky. Naděje pro Plzeň nastala v 67. minutě, kdy rozhodčí Franěk nejprve uznal, později po zásahu video-rozhodčího Adama, odvolal branku Havla. Čtvrthodinu před koncem přišlo ke slovu ještě jednou video. Tentokrát Stanislav Tecl spadl po souboji s Limberským, rozhodčí nejprve pískl penaltu, ale po shlédnutí videa, ji odvolal. Nakonec 15674 diváků vidělo vítězství a děkovačku Slavie. Po utkání byli k dispozici čtyři hráči obránci Plzně Řezník a Hubník. Shodli se v tom, že Slavia byla lepší v nasazení, Slavii pomohla branka ze standardní situace, ale boj o titul mají stále ve svých rukou, přestože Plzeň hraje na jaře špatně. K videu zaujali neutrální stanovisko. Hlavně vadilo, že není používáno při každém zápase, ale pouze při vybraných utkání. Také nepůsobí nejlépe na psychiku hráčů, když mužstvo vstřelí branku a ta je po několika minutách odvolaná a ze stavu euforie se jde do deprese. K otázce videa proběhla po utkání ještě tisková konference. Zajímavé je, že v případě ofsajdu jde o objektivní situaci a video-rozhodčí posoudí, zda šlo o postavení mimo hru nebo ne, v případě pokutového kopu, jde o subjektivní záležitost a rozhodčí přehodnotí svůj verdikt podle záznamu na monitoru. Stanislav Tecl, kterému nebyl pokutový kop uznán i trenér Plzně souhlasili, že si rozhodčí Adam počínal u videa správně. Obránce Slavie Jan Sýkora, který byl kromě Tecla k dispozici, vyloučil, že by šlo v souboji o titul o nějaké dostihy. Podle něj má Plzeň dostatečný náskok. Důležitý je souboj o druhou příčku, která by zajišťovala účast v předkole Ligy mistrů. Ve středu pak ve finále Českého poháru Slavia porazila Mladou Boleslav 3:1, když dvě branky vstřelil opět Stanislav Tecl. Ještě nikdy neměla fotbalová HET liga takovou váhu jako právě letos. Podle propočtu sport.cz: pokud všechno dobře dopadne, zajistí hned třem jejím nejlepším klubům přímý postup do skupin některé z pohárových soutěží! Vítězství Slavie ve finále MOL Cupu nad Jabloncem pak nabídlo obrovskou šanci i rivalské Spartě. A zajistilo, že nejspíš i pátý tým z konečné tabulky se podívá do pohárové Evropy.

abe

***

Fotbalová Plzeň mohla udělat obrovský krok k titulu, místo toho však nabídla dárek druhé Slavii. V sobotním duelu 28. kola remizovala doma i přes množství šancí se Slováckem 1:1, pokud červenobílí porazí v pondělí Duklu, stáhnou náskok Viktorie na 4 body. Hosté poprvé zahrozili  v druhém poločase, když ránu Jurošky po brejku vyrazil Kozáčik na roh. Jenže v 71. minutě přišel pro Západočechy šok. Kozáčik vyrobil obrovskou hrubku v rozehrávce, Kubala ji potrestal - 0:1. Vzápětí se znovu chytal za hlavu Krmenčík, kterého vychytal vynikající Heča.V 78. minutě se domácí dočkali, když se po průniku Kopice trefil zblízka Chorý. Slovácko, které si pomohlo v boji o záchranu, inkasovalo po 611 minutách. Viktoriáni se hnali za vítězným gólem, ten ale i přes obrovské závary a šance nepřišel. Souboj o titul je tak nadále otevřený. Remízu 1:1 se Slováckem nevydýchali někteří fanoušci Plzně, kteří se po sobotním domácím utkání pokusili dobývat do šatny za hráči Viktorie! Do akce byli povoláni těžkooděnci, kteří příznivcům zabránili k vniknutí do útrob stadiónu. Někteří se i tak dostali na recepci.Ostatní zápasy: Zlín-Olomouc 1:4, Ostrava-Liberec 1:1, Jihlava-Sparta 0:1, Teplice -Brno 1:4, Bohemians-Mladá Boleslav 1:3, Jablonec-Karviná 1:2 a v pondělní dohrávce Slavia porazila Duklu na Julisce 2:0 brankami Sýkory a Stocha.