Mistrovství světa v hokeji

Kanada obhájila titul

Nevyzpytatelní Američani pohřbili nejprve Slováky,

pak Čechy, nakonec sebe

Nedělním finálový zápasem Kanada-Finsko 2:0 se skončilo letošní MS, které se hrálo v Moskvě a Petrohradě. Vítěznou branku Kanaďanů vstřelil již v 12. minutě McDavid. Do prázdné branky pečetil v poslední vteřině Duchene. Finové, kteří v základní skupině porazili Kanadu 4:0, vyšli poprvé střelecky naprázdno a utrpěli tak první prohru. Finové tak historii nepřepsali, jediná prohra na turnaji jim sebrala šanci stát se první zemí, která by v jedné sezóně vyhrála šampionáty hráčů do osmnácti a dvaceti let i ten seniorský. Finále se odehrálo za silných bezpečnostních opatření, protože vítězům předával pohár Vladimír Putin. Z reakce publika bylo vidět, že na jeho vystoupení jsou smíšené reakce. V souboji o třetí místo zvítězilo Rusko nad Američany 7:2. Američané, kteří prohráli s Kanaďany v semifinále 3:4 porazili ve čtvrtfinále Čechy 2:1 po samostatných nájezdech. Češi získali na šampionátu naposledy medaili v roce 2012. V tomto utkání vedli brankou Zohorny z trestného střílení 1:0, v druhé třetině mladý Matthews srovnal na 1:1, i když nad touto brankou byl otazník, jestli se nejednalo o postavení mimo hru. Když ani v prodloužení nepadla branka, rozhodly samostatné nájezdy, při kterých jediný Matthews proměnil. Při tom mnoho nechybělo a Američané by nepostoupili ani do čtvrtfinále. V posledním utkání ve skupině prohráli v prodloužení se Slovenskem 2:3. Pokud by Slovensko vyhrálo v řádné hrací době postupovalo by a v semifinále by hrál jeden z týmů bývalé federace. Nutno říci, že Češi hráli na tomto šampionátu skvěle. Ironií je, že prohráli jediné utkání s Dánskem 1:2, rovněž po samostatných nájezdech. Překvapivé byly výhry nad Ruskem v úvodním utkání 3:0 a nad Švédskem 4:2. Pořadí ve skupině A: 1. Česko 18, 2. Rusko 18, 3. Švédsko 13, 4. Dánsko 11, 5. Norsko 8, 6. Švýcarsko 8, 7. Lotyšsko 6, 8. Kazachstán 2. Skupina B: 1. Finsko 21, 2. Kanada 18, 3. Německo 13, 4. USA 10, 5. Slovensko 8, 6. Bělorusko 6, 7. Francie 5, 8. Maďarsko 3. Čeští hokejisté se na mistrovství světa v roce 2017, které budou od 5. do 21. května společně pořádat Německo a Francie, představí nakonec ve skupině B v Paříži. Skupina A v Kolíně nad Rýnem: Rusko, USA, Švédsko, Slovensko, Německo, Lotyšsko, Dánsko a Itálie. Skupina B: Kanada, Finsko, ČR, Švýcarsko, Bělorusko, Norsko, Francie, Slovinsko.