Slovensko na ME, Češi pomohli Turkům

Dvě kola před koncem kvalifikačních bojů bylo jisté, že Češi pojedou na ME do Francie, otazník se však stále vznášel nad Slovenskem. Po prohře Holandska v Turecku byla v A skupině soustředěna pozornost na souboj těchto dvou týmů o třetí místo. V sobotu Češi hostili doma Turecko a přestože měli v druhém poločase drtivou převahu rozhodl o výsledku utkání Novákův faul po hodině hry a penalta proměněná Inanem. Deset minut před koncem Arda Turan unikl, s milimetrovou přesností našel Calhanoglua, kterého nešťastný debutant Novák neuhlídal. Legionář z Leverkusenu Vaclíka prostřelil a druhou branku zápas definitivně rozhodl. Po prohře 0:2, nastoupili čeští fotbalisté v úterý v Amsterodamu proti Holandsku. Tentokrát se zápas vyvíjel zcela jinak a Češi po 35 minutách vedli 2:0 brankami Kadeřábka a Šurala, v 43. minutě byl však po faulu vyloučen Marek Suchý. V druhém poločase Holanďané útočili, ale v 66. minutě si van Persie dal vlastní gól hlavou a o utkání bylo rozhodnuto, přesto Holanďané dokázali ještě Huntelarem a van Persiem snížit na rozdíl jediné branky na 2:3.

Slovensko si mohlo zajistit postup již v pátek v Žilině proti Bělorusku, ale i přes velkou převahu prohrálo bankou Draguna z 34. minuty. Reparát tedy skládalo v Lucembursku, kde po půl hodině vedlo 3:0 brankami Hamšíka, Nemce a Maka. Slováci však usnuli na vavřínech a Lucemburčani zdramatizovali utkání na 2:3. Uklidněním pro hosty však bylo, že Ukrajina prohrávala v tu dobu doma se Španělskem 0:1, přesto  vysvobozením byla čtvrtá branka, kterou vstřelil Marek Hamšík v 91. minutě. Slovensko si tak vybojovalo po prvé účast na ME.

abe, sport.cz

***

Slavia poráží Spartu

Snad poprvé od padesátých let nepřenášela televize fotbalové derby Slavia-Sparta. Utkání bylo pouze na kanálu společnosti 02 a derby se hrálo nezvykle brzy odpoledne. Letenští poprvé v tomto utkání prohráli a zaslouženě. Slavia měla v prvním poločase několik příležitostí, ale teprve v poslední minutě první části hry Zmrhal vystřelil z dálky a střela našla nepřipraveného Bičíka. V druhém poločase měla sice převahu Sparta, ale Slavia hrozila z brejků. Jelikož v 8. kole Plzeň porazila Liberec, dotáhla se bodově na Spartu. V 9. kole jak Plzeň tak Sparta vstřelily čtyři branky. Plzeň vyhrála v Jihlavě 4:2, Sparta nad Slováckem 4:0 a Slavia nedokázala zopakovat vítězství z velkého derby v malém derby a pouze remízovala 1:1 s Duklou. Pořadí po 9. kole. 1. Sparta (21:5) 20, 2. Plzeň (19:9) 20, 3. Liberec 18, 4. Mladá Boleslav 17, 5. Slavia 15, 6. Teplice (18:14) 14, 7. Zlín (11:14) 14, 8. Jablonec (15:12) 13, 9. Slovácko (12:17) 13, 10. Brno (9:14) 13, 11. Dukla (15:15) 10, 12. Příbram (14:21) 10, 13. Olomouc 7, 14. Jihlava 5, 15. Bohemians  (8:14) 4, 16. Ostrava (8:19) 4.

Slovenská liga po 12. kole: 1. Trenčín 29, 2. Žilina (31:16) 24, 3. Slovan (19:11) 24, 4. Myjava 23, 5. Dun. Streda 18, 6. Ružomberok (17:15) 17, 7. Trnava (17:18) 17, 8. Senica 12, 9. Zl. Moravce 11, 10. Skalica 10, 11. Podbrezová 8, 12. Michalovce 7.