Češi a Island na ME ve Francii, Slovensko v očekávání

Česko-Kazachstán 2:1 (0:1)

Čeští fotbalisté si pohráli s nervy nejen plzeňských diváků, ale všech příznivců, kteří utkání sledovali v televizi, v rozhlase i na internetu, Kazaši vedli od 21. minuty 1:0 brankou Logviněnka. V druhém poločasu nasadil trenér Vrba slávistického útočníka Škodu, který působil na hrotu útoku. Ten v 74. a 85. minutě dvakrát skóroval hlavou. Utkání sledovalo 10572 diváků.

***

Lotyšsko-Česko 1:2 (0:2)

Česká reprezentace si výhrou v Rize zajistila s předstihem postup na evropský šampionát 2016 do Francie. Lotyšům vstřelila během pětadvaceti minut dva góly Limberským a Daridou, přičemž mohla s uspokojením hltat zprávy od Bosporu, kde Turci vedli v ten moment nad Nizozemci rovněž o dvě branky. Skvostná konstelace, která Vrbovým svěřencům nahrála. Oni dovedli navzdory zbytečné komplikaci, kdy Zjuzins snížil na 1:2 střetnutí do vítězného konce, reprezentace půlměsíce rovněž, takže oranjes jsou s definitivní platností vyšachováni ze hry o druhou příčku. Turci pochopitelně také a proto mohla česká reprezentace slavit postup na EURO 2016 už v Rize. Tabulka skupiny A po osmi zápasech: 1. Island 15:3 19, 2. ČR 16:9 19, 3. Turecko 11:9 12, 4. Nizozemsko 13:10 10, 5. Lotyšsko 4:16 4, 6. Kazachstán 5:16 2.

***

Španělsko-Slovensko 2:0 (2:0)

Podle očekávání zvítězilo domácí Španělsko, když vedoucí branku vstřelil již v 5. minutě Alba, v 30. minutě Kozáčik fauloval pronikajícího Costu. Dostal žlutou kartu a penaltu proměnil Iniesta.

***

Slovensko-Ukrajina 0:0

Fotbalisté Slovenska jsou zase o něco blíž premiérové účasti na mistrovství Evropy ve Francii. V utkání skupiny C remizovali doma s Ukrajinou 0:0 a udrželi tak před ní v tabulce tříbodový náskok. Svěřenci trenéra Jána Kozáka jsou dvě kola před koncem kvalifikace na druhé postupové příčce. Tabulka skupiny C po 8. kole: 1. Španělsko 18:3 21, 2. Slovensko 13:5 19, 3. Ukrajina 12:3 16, 4. Bělorusko 7:14 7, 5. Lucembursko 4:19 4, 6. Makedonie 6:16 3. Slovensko potřebuje ve zbývajících dvou zápasech jednou vyhrát: 9. 10. hraje v Žilině s Běloruskem a 12. 10. v Lucembursku.

***

Kanada postoupila do čtvrtého kola kvalifikace MS

Po vítězství v Torontu na Belize 3:0, když dvě branky vstřelil Ricketts a třetí připojil Hutchinson, remízovala Kanada venku 1:1 na FFP stadionu. Vedoucí branku domácích vstřelil McCaulay v 26. minutě. Před závěrem prvního poločasu vyrovnal Will Johnson.

***

Synot liga

Po šesti kolech je na čele Sparta se 14 body a skórem 13:4. Následují Liberec a Zlín, oba kluby mají o dva body méně Liberec má skóre 12:7, Zlín pasivní 8:12. Další pořadí: 4. Plzeň 12:6 11, 5. Slovácko 11:11 10, 6. Jablonec 10:7 9, 7. Slavia 11:8 8. Dukla 11:10 8, 9. Mladá Boleslav 14:13 8, 10. Teplice 10:10 8, 11. Příbram 10:8 7, 12. Brno 5:9 7, 13. Olomouc 7: 10 6, 14. Bohemians 7:9 4, 15. Jihlava 3:9 4, 16. Ostrava 6:16 1.

Slovenská liga po 8. kole: 1. Trenčín 17:5 22, 2. Žilina 22:10 17, 3. Dunajská Streda 15:8 14, 4. Slovan 12:9 14, 5. Myjava 10:9 14, 6. Senica 9:14 9, 7. Ružomberok 9:11 8, 8. Skalica 10:13 8, 9. Trnava 11:15 8, 10. Zlaté Moravce 10:15 8, 11. Podbrezová 12:17 5, 12 Michalove 8:19 4.

***

Evropská liga

Výsledky 1. kola: Tripolis (Řecko)-Sparta 1:1, Liberec-Braga (Portugalsko) 0:1, Plzeň-Minsk 2:0.

***

Derby po kanadsku

Toronto FC-Montreal Impact 2:1 (1:0)

Když někdo projížděl letos v únoru, během tvrdé kanadské zimy, kolem torontského stadionu BMO Fields viděl rozsvícená světla reflektoru. Nebylo to kvůli tomu, že by se hrál soccer, jak se zde v Kanadě kopané říká, ale proto, že se urychleně dokončovala přestavba stadionu, kde hraje místní klub Toronto FC. Kolemjdoucí si poklepávali na čelo. Kapacita stadionu se zvyšovala z 21000 na 30991. Pokud by se ještě přistavělo devět židlí bylo by to přesně 31000. Nutno říci, že pro přestavbu stadionu byly dva důvody. Toronto FC, přestože nikdy nepostoupilo do play-offs mělo téměř vždy vyprodáno. Druhým důvodem je, že tento unikátní stánek se bude dělit v sezóně 2016 s týmem Toronto Argonauts, který reprezentuje největší kanadské město v CFL, což je liga v kanadském fotbalu.

Jelikož se přestavba protáhla do jarních měsíců, hrálo FC úvodní zápasy letošní sezóny 2015 venku (MLS se hraje systémem jaro-podzim od března do listopadu). Ani prodej permanentek nebyl nejlepší a příznivcům ani nic neříkalo, když klub podepsal smlouvu s italským reprezentantem 164 centimetrů vysokým osmadvacetiletým Sebastianem Giovincem. (Ve Wikipedii ja stále uváděn jako hráč Juventusu.) Ani to, že kontrakt 7 milionů dolarů byl nejvyšší v MLS. Nikdo ho zkrátka v Torontu neznal, jako jiné hvězdy Backhama, Henryho či Dafoea.

I tentokrát se divili příznivci, proč právě tohoto malého nenápadného útočníka, i když Giovinco vstřelil svou první branku v MLS proti Chicagu, které Toronto prohrálo 2:3. Jeho velká chvíle přišla v New Yorku, kdy v zápase proti NY City nejprve neproměnil penaltu, ale vzápětí nejrychlejším hattrickem v historii MLS, kdy během devíti minut otočil skóre z 0:2 na 3:2, vytvořil nový rekord soutěže a ještě připojil jednu asistenci při čtvrté brance. Zápas se nakonec skončil 4:4.

V utkání proti Montrealu, které je považováno za kanadské derby, přestože obě města jsou od sebe vzdálená víc než 500 km, se v 35 minutě postaral o svou již 13 asistenci v soutěži. Ze středu hřiště nahrál na levé křídlo Osoriovi, ten vrátil na značku pokutového kopu americkému reprezentantu Michaleu Bradleymu, který poprvé překonal montrealského brankáře Kronberga.

V druhém poločase Toronto opět dominovalo, ale Sebastian Giovinco musel odstoupit pro zranění třísel. Přesto v 55. minutě torontský Osorio nastřelil tyč a Joze Altidore zvýšil na 2:0. Ghaňan Dominic Oduro, který hrál v minulosti za Toronto, sice snížil na rozdíl jediné branky, ale jelikož Montreal dohrával o deseti na stavu utkání 2:1 se nic nezměnilo.

Co dodat? Kanadské derby na BMO Field bylo vyprodané – 30266 diváků, i když některá sedadla byla prázdná. Zklamáním bylo, že nehrál za Montreal stále zraněný Didier Drogba. Zajímavostí bylo, že v hokeji Canadiens nastupují v červených dresech, zatímco Leafs v modrých. V MLS tomu bylo zcela opačně FC byli rudí, Impact modří. A v tiskovém centru na BMO Fields je stále obří fotografie českého brankáře Petra z finálového utkání ČR-Argentina na MS juniorů v roce 2007.