Navrat na hlavni stranu

Originaly televizni tvorby Milo Kubika v knihovne na Masaryktownu
(Predbezna tiskova zprava)
Predbezna, ponevadz Ales Brezina, ktery zpracovava Milovu televizni pozustalost (kopie pujde do archivu Libri Prohibiti v Praze), nebude se svou praci hotov az nekdy v unoru. Ale protoze si myslim, ze jde o neco opravdu vyznamneho, rozhodl jsem se pripravit predbeznou tiskovou zpravu.
Ti nejmladsi asi nebudou vedet, kdo Milo Kubik byl, ale myslim, ze ani nam starsim a nejstarsim neuskodi pripomenout si jeho zivotni cestu a prinos krajanske verejnosti. Narodil se v Cadcich na zapadnim Slovensku. Na slavne prazske skole FAMU se setkal se svoji budouci zenou Alici, nadanou zpevackou (kdyby Vas nekdy pozvala, nezapomente ji pozadat, aby Vam prehrala nahravku jeji Ave Maria). Po promoci Milo pracoval v bratislavskem Studiu dokumentarnich filmu. V roce 1968 se manzele premistili do Toronta, kde Milo dostal zamestnani v North York Board of Education, Audio-Visual Department. V roce 1971 Kubikovi zalozili nezavislou spolecnost Animete Canada. Ve svem studiu vytvorili serie animovanych filmu pro deti, vysilanych CBC a Radio Canada, Adventures in the High Grass (26 poradu), Silver Fur, Welcome to Our Small World a nejuspesnejsi serii Inuit. To nebylo jednoduche: Alice a Milo si museli postavit scenu, vcetne miniaturnich modelu a loutek.
Z krajanskeho (a ceskeho a slovenskeho hlediska) je nepochybne nejdulezitejsi jeho prace v Ceskoslovenske televizni skupine Okno-The Window v Toronte ve studiu MacLean Hunter Cable TV. O tvorivosti pounorove uprchlicke vlny svedci, ze televizni skupiny v ceskem a slovenskem jazyce pravidelne vysilaly v Kitchener-Waterloo, v Ottawe, Londonu, Guelphu a Vancouveru. Torontsky program vlastne zacala Karla Hartlova, ktera pred tim se svym manzelem Pavlem Hartlem a Jirim Vorackem od ledna do cervna 1987 hrdinsky svet televizne obohacovali z Guelphu, v Torontu pak pokracovala s Alesem Brezinou a s Ivanem Znasikem. Tato skupina vytvorila nekolik poradu.
Pak se toho ujal Milo a vysilani ridil od roku 1988 do 1995. V te dobe jeho skupina vytvorila, vedle mnoha jinych programu, 75 pulhodinovych profilu. Kazdy byl vysilan trikrat. Mezi temi, kteri byli na programu zpovidani, byli tehdejsi ministersky predseda (a pozdejsi prezident) Vaclav Klaus, predstavitele prumyslu a obchodu (Tomas Bata), vedci (Anna a Otakar Sirek), spisovatele (Josef Skvorecky a Zdenka Salivarova), hudebnici (Oskar Morawetz, Nicholas Goldschmidt, Jiri Belohlavek a Jiri Taxler), univerzitni profesori (Victor M. Fic), vedouci spolku a organizaci (Karel Buzek a Jan Waldauf), politicti vezni (Milo Kominek), lide pracujici za valky v odbojovych organizacich (Emilie Perinova) a ...tehdy uz skoro stolety rusky legionar v prvni svetove valce, major Rudolf Hasek. Jeden z poslednich programu je venovan rodine Ottove z Rakovnika. Jejich rakovnicky podnik, zalozeny Frantiskem Ottou v roce 1945, byl komunisty znarodnen a po padu komunistu za ery ministra Dlouheho prodan firme Procter and Gamble.
Mezi konferenciery programu najdete jmena znama jeste dnes i jmena, ktera uz malokdo zna: Zdenka Novotna, Eric Weldfon, Jana Jerabkova Fabianova, John Hasek, Tomas Masek, Ivan Znasik, Otto Krcka, Eva Rehakova,  Jan Rotbauer, Olga Turok, Sebastian Hergot, Livia Jakabekova, Ales Brezina, Katarina Smihulova. Nejcastejsimi konferenciery byli Olga Turokova, ale hlavne Josef Cermak. Ten clovek musi byt u vseho...
A co o Milo Kubikove dilu soudi kritik nanejvys povolany, Jiri Vorac v clanku o Ceske a Slovenske televizi v Kanade v casopisu Film a doba. Clanek jsem prelozil do anglictiny a protoze nemam po ruce cesky original, prekladam zpet do cestiny ze sveho anglickeho prekladu: Ceskoslovenska televizni skupina Okno-The Window predstavuje pozoruhodnou, dokonce jedinecnou kapitolu: jednu dobu poskytla Torontu pravidelne televizni vysilani, ale pozvolna vytvorila nezavislou dokumentarni produkci, v ktere pokracuje do dneska. Jadrem teto skupiny jsou Josef Cermak, ktery je zodpovedny za dramaturgii a rizeni diskusi, a Milo Kubik v roli producenta, rezisera, kameramana, strihace a zvukare. Ma-li nekdo z ctenaru dojem, ze Milo Kubikovi fandim, ma pravdu. Milo byl jednim z nejpeknejsich lidi, ktere jsem v svem dlouhem (mozna az prilis dlouhem) zivote potkal. Jednou vam napisu, co jsem nasel v jeho pracovnim deniku.
Josef Cermak

 

Navrat na hlavni stranu