Navrat na hlavni stranu

Dary Osvobozeneho divadla Torontu a Kanade
Na prvni pohled by se zdalo, ze titulek tohoto clanku nedava velky smysl. Jenomze zivot je daleko komplikovanejsi, nez by prvni pohled mohl napovidat. V Torontu po dlouhou radu let pusobil JUDr. Josef Kyselka. Prisel do Toronta s rodinou, v roce 1949 a v roce 1953 zalozil Ceskoslovenskou Kampelicku (The Czechoslovak (Toronto) Credit Union Ltd.) Protoze prisel s rodinou nemohl si dovolit luxus stravit dalsich sest let studiem kanadskeho prava. Nasel si zamestnani v advokatni kancelari, ktera si nastesti rychle uvedomila, ze dr. Kyselka muze, zvlaste v oboru koupe a prodeje nemovitosti, poslednich vuli a pozustalosti, pracovat temer jako advokat a dr. Kyselka komunite prokazal neocenitelne sluzby. Ale take jako muzikant - byl vyborny pianista, ktery zalozil a peknou radku let ridil sbor v torontskem kostele sv. Vaclava. Ale tento velice vazeny a vazny pan v mladi mel jine plany. Hral na piano, nekdy s neobycejne talentovanym skladatelem Jaroslavem Jezkem, v prazskem Osvobozenem divadle...
Torontske Nove divadlo - a jeste vice vancouverske Divadlo za rohem - se s programy Osvobozeneho divadla a dvojice Voskovec a Werich (a nekdy - jako v programu jazzu a poesie "Zivot je jen nahoda", i trojice, Voskovec-Werich -Jezek) - dukladne vydovadely. Obe skupiny uvedly Slameny klobouk, Nebe na zemi, Restituci vodnika Cochtana - tu v Torontu i Vancouveru, v rezii Pavla Krale, provedlo Nove divadlo. Divadlo za rohem navic uvedlo Cesara a Werichovo Fimfarum. Novemu divadlu se dostalo cti si s Jirim Voskovcem i zahrat. Bylo to v roce 1975 ve hre 40 zlosynu a jedno nevinatko. Voskovec, ktery ve hre vystoupil jako host, na predstaveni prijel z New Yorku a vsem nam - na jevisti i v obecenstvu - udelal velkou radost. Jak by take ne: byl hvezdou americkeho divadla i filmu.
Vsichni tri po Mnichovu odesli do USA. Po valce se Werich vratil do Ceskoslovenska (jeden duvod byl, ze jeho zena byla Ceska a v Americe se ji nelibilo). Voskovec se na cas vratil take, ale nemohl snest nastupujici komunismus (a jeho zena byla Americanka), nejaky cas pracoval pro Spojene narody ve Francii a pak se vratil do USA.
Jaroslav Jezek, ktery cely zivot zapasil s chatrnym zdravim (glaukom poskodil jeho oci tak zle, ze byl poslan do skoly pro slepe a zrakove poskozene a mel problem se sluchem, v USA napsal radu skladeb vcetne smyccoveho kvartetu c. 2, a pisni, ktere se staly velmi popularnimi: Zivot je jen nahoda a Tmavomodry svet. Na smrtelne posteli se v New Yorku ozenil se svoji pritelkyni Frances. Zemrel ve veku 36 let. Zanechal po sobe nevelkou hromadku penez, ke ktere jeho zena pridavala autorske poplatky za provedeni jeho skladeb a v zaveti cely obnos odkazala charitativni organizaci nesouci jeho jmeno. Ta je inkorporovane v Kanade rodinnym advokatem Alexandrem Havrlantem a to je ten Jezkuv dar Torontu a Kanade. .Organizace mela spravni radu. Kdyz jeden z clenu, dr. Josef Kyselka, zemrel a druhy, Oskar Morawetz, rezignoval, posledni clen rady, Josef Cermak prevedl jmeni Jezkovy charitativni organizace na Toronto Symphony Orchestra pro podporu mladych hudebniku. Na jedne stene Roy Thomson Hall mezi hvezdami akce Stavitele budoucnosti po nekolik mesicu mezi jinymi svitila i velka hvezda nesouci jmena Frances and Jaroslav Jezek.
Josef Cermak

 

Navrat na hlavni stranu