Navrat na hlavni stranu

Teplice -zámek

Teplice - mala historie salonu Evropy
Venku tricet pet ve stinu, termalni voda tricet osm ve vane ­ takze tohle moc prijemne dohromady nejde ­ nachazim se v laznich Teplicich v Cechach a je leto roku 2013. Za svuj zrod dekuji lazne lecive termalni vode a to uz hezky davno. S uzasem si prohlizim maly kapajici praminecek "Pravridlo" one zazracne vody, jinak ukryte v hloubce padesati jednoho metru - takova moznost zde totiz je u kasnicky jednoho z puvodnich mestanskych domu. Kupuji si oplatku a prohlizim si dobove portrety tri davnych mocipanu, vylepene hned v blizkosti oplatkarny. Samozrejme, ze plakaty s portrety prosly dokonalymi technologiemi soucasnych reklamnich studii a tudiz vsichni muzi na nich jen zari. Vsichni tri jsou urostli a dokonale obleceni do tehdejsi mody. Rusky car Alexandr I. predvadi bile rajtky, skoro jako leginy, zastrkane do nalestenych holin; prusky kral Bedrich Vilem III. dal prednost kalhotam v barve oslnive cervene a rakousky cisar Frantisek I. elegantnim sedozelenym s ozdobou mrnavych cervenych knoflicku na jakemsi lemovani. Jako muz je urcite nejhezci prusky kral. A take to byl on, ktery si Teplice velice zamiloval a od roku 1813 do roku 1839 je temer pravidelne navstevoval kazdy rok. Tihle tri urozeni se zde sesli na jare presne pred dvema sty roky a vymysleli tady tise a konspiracne jak zastavit Napoleonovo tazeni z Drazdan na Prahu. A to se jim take podarilo bitvou u blizkeho Chlumce ­ pozor nepoplest s bitvou sedlaku u Chlumce jineho. Rakousky cisar se tehdy ubytoval na zamku a ostatni ve vybranych mestanskych domech. Dum, kde se tehdejsi "konspiracni" jednani konalo stale stoji na dnesnim Zameckem namesti a je oznacen informacni deskou.
A ted se uz prochazim v zamecke zahrade, ktera je obrovska v anglicke parkove uprave i vcetne rybniku. Dulezite je, ze si zdejsi dokonala a vzacna zelen i dost umi poradit s tim letosnim umornym vedrem. Kdyz teplicke lazne byly v 19. stoleti na vrcholu sve dokonalosti, plnila zamecka zahrada ulohu zahrady promenadni. Ted zde uz nelze potkat basnika a spisovatele Goetheho a skladatele Beethovena, presto je dodneska znama historka jejich prochazky touto zahradou, kdy se Goethe hluboce klanel rakouske cisarovne, kdezto Beethoven nevychovane odkracel pryc. Lazne v 19. stoleti nesly pojmenovani Salon Evropy anebo take Mala Pariz. A bylo to pojmenovani nanejvyse pravdive. V Teplicich se schazela jak veskera vladnouci slechta, tak predstavitele umeni, a mnozi z nich se zde i lecili. Snad nejhonosnejsi byl v tomhle smeru "panovnicky kongres" v roce 1835, kdy se slavnostne pokladal kamen k ruskemu pomniku pripominajicimu bitvu u Chlumce. Za vsechny tehdejsi pritomne jmenuji rakouskeho cisare Ferdinanda V. s choti, ruskeho cara Mikulase s velkokneznou Olgou, pruskeho krale Bedricha Vilema, belgickeho prince Charlese de Ligne, a slechticke rodiny Lobkovicu a Chotku.
Lazenstvi se na rozvoji Teplic vysoce podilelo. V roce 1870 sem za lecenim prijizdelo plnych trinact tisic lidi rocne. Trend se zmenil, kdyz o deset let pozdeji zatopa dolu v okoli Duchcova zasahla i pramen termalniho lazenskeho vridla a lazne se ocitly bez lecebne vody. Technickymi vrty byla voda pozdeji opet obnovena, ale povest lazni znacne utrpela. Na dalsim utlumu se po valce projevil odsun Nemcu a hlavne pak cilene zamereni komunistickeho rezimu vybudovat zde hnedouhelnou energetickou zakladnu doprovazenou nicenim zivotniho prostredi a totalnim zanikem kulturniho a spolecenskeho zivota. Dnes jsou Teplice temer uplne opravene a lazenstvi opet moderne funguje. Zivotnimu prostredi je venovana obrovska kultivace. Znovu stoupa pocet hostu, jen tuzemska klientela je zatim stale ponekud slabsi. Zcela jiste je na vine novy indikacni system a velmi omezene financni kryti zdravotnich pojistoven. Trochu informaci v cislech asi neuskodi. Prvni ctyri mesice roku 2012: z Cech 63% (40), Nemecka 19% (18), rusky mluvicich zemi 11% (27), arabsky mluvicich 5% (13). Cisla v zavorkach znaci totez obdobi v roce 2013.
Letosni tropicka vedra vytvorila na chodnicich mnozstvi prijemnych predzahradek s pestrou nabidkou zmrzlin, matovych chladivych mineralek a hlavne dobrym zdejsim pivem. Tyhle predzahradky nikterak neubraly na kavarenske a cukrarenske slave prostor umistenych v domech. V Cafe Beethoven je kava i s preludovanim velmi, velmi libivych klavirnich melodii. Jen nevim, zda by byl Beethoven spokojen se skutecnosti, ze klavirista ma sice sako, kosili vsak nahradil modernim trickem, kalhoty ma trictvrtecni a bose nohy jen v letnich vzdusnych sandalech. No, co ja vim, treba by to vubec Beethovenovi nevadilo, jeho nekonvencnost by tomu plne odpovidala. Kazdopadne se na klaviristu diva docela pratelsky ze sveho portretu umisteneho na stene spolu s Goethem a Marii Louisou, Napoleonovou manzelkou, ktera kdysi take Teplice navstivila a obdivovala.
Teplice maji jiz drive zminovany obrovsky zamek. Puvodne to byl klaster benediktinek postaveny ceskou kralovnou Juditou ve 12. stoleti. Klaster preckal i dobu husitskou, ktera nenechavala klastery bez drancovani. V jakesi kronice se uvadi, ze se radove sestry dokonale pratelsky o husity postaraly a ti je usetrili. V dalsi dobe klaster chatral ­ jeptisky definitivne koncem 15. stoleti klaster opousteji a ten pomalu a postupne je prestavovan na jakousi slechtickou tvrz a pozdeji uz zamek. Strida hojne majitele, zacina to Johanou z Rozmitalu, manzelkou Jiriho z Podebrad, a pak radou dalsich. Ustaleni zacalo az rodem Aldringeru v 18. stoleti ­ ti zde pobyvali az do roku 1945. Takze krestni list zamku je hodne pestry. Zrod je romansko goticky, srdce renezancni, odev barokni a klasicistni. Dnes je v zamku umistene muzeum, presto cast zameckych interieru je zajemcum pristupna. Nektere spolecenske pokoje me svym vybavenim docela nadchly, hlavne posledni z nich - dobova jidelna. Kdyz jsem si vsak vyslechla, ze pokoj slouzil v soucasne dobe pro filmovani jakehosi rakouskeho filmu a filmove kulisy predstavujici vybaveni jidelny jiz trvale zustaly a klamou ted navstevniky svoji historickou nepravosti, tak nevim, zda se mi jeste tolik libi dve obrovske vazy v jinem pokoji, dar cara Mikulase. Co kdyz je tam nechal dat treba Jakubisko?
A nakonec tri otazky ­ jako vzdy, kdyz pisu o nejake slechticke dobe.
1. Na co se lecil Beethoven v Teplicich? Tezke, moc tezke! Byla to nedoslychavost, pry po revmatismu.
2. Proc jezdil prusky kral tak casto do Teplic? Jednoduche, moc jednoduche! Zamiloval se tady do hrabenky Augusty Harrachove a nakonec se s ni i ozenil.
3. Na jakych dilech pracoval Beethoven v Teplicich. Nebudu vas napinat ­ na sedme symfonii, take na osme a hlavne na dopise "Nesmrtelne milence", kdy se dodneska nevi, o koho vlastne slo.
Ing. Jana Fafejtova, Praha

 

Navrat na hlavni stranu