Navrat na hlavni stranu

Dobry den, pani Nado - "XIN CHAO", pani Nado
Patrim mezi ty, kteri sem tam poslou do redakce Satellite nejake povidani a take co tyhle noviny pravidelne ctou. V letnim cisle se mi mimo jine zalibilo povidani o Vietnamu od pani Nadi Humlove.
Mam take nejake sve zkusenosti s ceskym vietnamskym zitim a tak mi napadlo, ze to do redakce poslu. Predem podotykam, ze jsem nikdy nebyla ve Vietnamu a ze tedy budu vychazet jen a jen z postrehu v Cesku. V Cechach je kolem 60 ­ 70 tisic Vietnamcu, z nichz vsak pouze slabych tisic ma nase obcanstvi. Zajem ziskat obcanstvi posledni dobou klesa, nebot podminky pro jeho ziskani nejsou nikterak jednoduche ­ pet roku trvaleho pobytu, cisty trestni rejstrik, placeni vsech dani, socialniho a zdravotniho pojisteni, prokazatelna znalost cestiny a ve svem zaveru pouze jedno obcanstvi. Ted by se situace mohla asi zmenit, nebot 3. cervence 2013 snemovna prijala Vietnamce jako oficialni narodnostni mensinu.
Vietnamci prisli do nasi zeme koncem sedesatych roku z velmi tehdy zaostale a chude zeme. Zacali ve velkem poctu pracovat v nasich tovarnach, kde se o prilis kvalifikovanou praci nejednalo. Brzy po revoluci pak zacali podnikat s nabidkou levneho a ne moc kvalitniho zbozi predevsim ve stancich pozdeji pospojovanych do trzist. Zacali se venovat ve velkem prodeji ovoce a zeleniny. Toto byl tez okamzik, kdy je nasi lide zacali spojovat s provozovanim trzist a tento punc maji dodnes. Rekla bych, ze jsou velice pracoviti, skromni a ze diky jejich podnikavosti zachranili mnohe mensi obce tim, ze si zde otevreli kramky s potravinami a dalsim zakladnim zbozim, pricemz sve sluzby nabizeji od nevidim do nevidim. Nejvetsi trznici otevreli hned po revoluci za pomoci predstavitelu obce Potucky na hranicnim prechodu s Nemeckem v Krusnych horach. Byla jsem se tam podivat nekolikrat a nikde jinde jsem neco tak mohutneho nevidela a nemyslim si to jen ja. Najem, ktery plynul do rozpoctu obce, umoznil jeji investicni rozvoj v obrovske mire vcetne noveho SKI arealu, bazenu, rekonstruovanych domu a cele infrastruktury. Potucky ve sve dobe byly pojmem. Trznice je tam dosud, ale jeji boom vyseptal a obec jiz nekolikrat snizila jeji celkovy najem.
Nejdulezitejsim je pro ne stale jejich rodina a tou se rozumi cele jejich rozvetvene pribuzenstvo. Z onech 70 tisic je jen nepatrne mnozstvi tech, kteri si mysli, ze se uz do Vietnamu nevrati. Patriotismus maji hodne pod kuzi. Vsechny jejich zdejsi zacatky jsou velmi slozite, prijizdeji a pracuji, aby splatili dluh svym pribuznym, kteri jim umoznili k nam vycestovat, dalsi cast vydelku trvale pouzivaji k vylepseni zivota rodiny doma ve Vietnamu a z uplneho zbytku skromne ziji. Jednou za dva az tri roky ­ ti stastnejsi ­ usetri na cestu domu. Stale veri sve komunite vic, nez nasemu statu a jeho uradum a vyhlaskam. Ho ­ ci ­ min je pro ne vetsinou porad Bohem. Jazykova bariera u fyzicky pracujicich trva a zabranuje vetsimu vzajemnemu porozumeni. Myslim si, ze valna vetsina nasich lidi se k nim nechova spatne. Samozrejme, ze jsou urcite veci, ktere se mi nelibi, treba to, ze nasi lide maji tendenci Vietnamcum tykat ­ ti to dobre vnimaji a neni jim to prijemne. V mensich obcich, kde se lide dobre vzajemne znaji, jim nas clovek dava sva ceska jmena, takze jsou zde Pepici, Anky a dalsi ­ duvodem je obtizne zapamatovani a vyslovovani jejich skutecnych jmen ­ to se jim pry tez moc nelibi, ale nestezuji si. Vietnamci si vlastne nestezuji skoro nikdy na nic. Vidi v nas jakesi nafoukance a nezdvoraky, coz se mi jevi jako nesmysl a myslim si, ze tento jejich pocit je dan nasim odlisnym evropskym myslenim. Jsme pry pro ne prilis hlucni. Mne zase neni prijemne, ze temer kazdy jejich prodavac je vyzbrojen naslouchatky v usich a venuje se sve hudbe a mene zakaznikovi, stejne je to s jejich zalibou v mobilnim telefonovani. Pokukovani po snadnejsim ziskani penez je obdobne jako pokukovani urcitych ceskych socialnich vrstev po temze. Samozrejme, ze jejich pestirny, prodavani drog a pasovaneho zbozi je vice nez vaznym problemem a kazi jim to jinak dobrou reputaci. Kazdopadne by se toto nemelo pausalizovat na ne jako na celek, ale sklon v Cesku k tomu je.
Zcela jini jsou ti, kteri se zde bud uz narodili anebo tady zacali chodit do ceskych skol, materske skolky z toho nevyjimaje. Mluvi uz zasadne jen cesky. Ve skole jsou snazivi a v zadnem pripade nepatri mezi slabsi zaky a studenty. Spolecne se svymi ceskymi spoluzaky plne holduji nasi kulture a celkovym zvykum. Jsou si moc dobre vedomi toho, ze dobre vystudovana skola jim otevre dvere do lepsiho zivota, nez jsou trznice a tak se snazi. Stejny nazor maji jejich rodice. Temer nikdo z nich uz nezna Vietnam, jejich kulturu, zvyky. Tito lide se do znacne miry sve komunite jiz odcizili a nevyhledavaji ji. Nic jim uz nerika. Ti, co uz zde dostudovali se pohybuji na jinem spolecenskem a zivotnim standardu. Jsou mezi nimi lekari, umelci, pocitacovi experti, ekonomove a dalsi. Na moderatorske misto v televizi Prima se ted chysta Monika Leova, Vietnamka a take Ceska Miss Earth 2013.
A aby tohle moje psani nezacalo delat nejaky poucujici dojem, tak na zaver skutecnou udalost. V Cechach neni zadnym tajemstvim, ze urcita vrstva zejmena hodne mladych lidi vklada do sveho mluveneho slova neuveritelne casto slovo "vole" ­ vubec tim neni myslena zadna urazka, je to jen tak jak pisu. Takze vypravi-li jeden mladik jinemu historku, muze to vyznivat takto: "a prisel jsem tam pozde, vole, a ona tam uz stala, vole, ale s jinym, vole." A takhle to pokracuje dal a dal. A ted ta skutecnost. V dusnem odpoledni sedi na zidce pred pribramskym kramkem se zeleninou dva vietnamsti mladici, vesele se smejou a porad neco ve sve materstine melou. A najednou slysim "vole" a za malou chvilku opet "vole" ­ no mozna, ze to bylo jeste castejsi nez u mladiku ceskych. Tak nevim, nevim, proc se u nas mluvi o jazykove bariere a obtizne asimilaci.
Jana Fafejtova - Praha

 

Navrat na hlavni stranu