Navrat na hlavni stranu

Setkani po letech
Muj pritel Jan Rafaj nekdy na podzim roku 1969 vystihl situaci kolem nas jako kleste, ktere nas stale vice a vice sviraji. Normalizace zacala celkem nevinne a pomalu. Nebyl jsem nikdy velkym privrzencem televize, ale z radia zacaly mizet porady, ktere jsme meli radi. Nejprve zajimave rozhovory, pak porady jako Houpacka. Nejprve se nesmel hrat Kryl, pak Hutka. Najednou zmizely i cizi skladby, hlavne pokud byly v anglictine. V kine se hralo cim dal mene filmu, ktere o necem hovorily a byly nahrazeny tupymi veselohrami, po kterych je dnes az nostalgicky smutek. Snad jen Filmovy klub v Klimentske ulici vzdoroval.
Hudebnici se pomalu podvolili normalizaci. I Waldemar Matuska se venoval vice dechovce, nez bylo zdravo. Ze skupiny Rangers se stali diky presnemu prekladu Plavci. Karel Gott sice emigroval a Gustav Husak pronesl plamenny projev, ze budeme i bez Gotta, ale pak se v tichosti vratil a na projev tehdejsiho prezidenta se zcela zapomnelo.
Pred totalitou se nedalo utect; i fotbalove televizni prenosy se nesly v duchu doby. Reporter vzdy povinne fandil sportovcum ze socialistickych zemi. Makety sovetskych tanku a sochy rudoarmejcu zacaly hyzdit nejen mesta, ale i vesnice a pokud nebylo na betonovy pomnik, objevil se alespon nejaky ten transparent.
Rakovina jakoby zachvatila tuto zem, ale i celou vychodni Evropu, vcetne Ruska. V roce 1974 byl Alexandr Solzenicyn vyvezen nasilim ze Sovetskeho svazu. Zastalo se ho pouze par lidi. Jednim z nich byl basnik Jevgenij Jevtusenko (shodou okolnosti dnes slavi osmdesate narozeniny - narodil se 18. cervence 1933 v Stancii Zima v irkutske oblasti). Za tento protest mu bylo zakazano vystoupeni, na kterem se mely cist jeho basne. Jevtusenko odpovedel po svem a v dopise Leonidu Breznevovi napsal, ze se jeho petilety syn Peta velice na vecer poezie tesil. Byl zklaman a ptal se, proc se cteni neuskutecni. Jevtusenko konci tento dopis slovy: A ja mu odpovedel pravdu. Jevtusenko udelal jedine, co bylo mozne: zaloval na zvuli rezimu svemu petiletemu synovi.
V te dobe se nekteri prizpusobili a jini chteli zalovat, ale nebylo komu. Zalovat proti lzi, pokusit se pravdive zachytit skutecnost, ktera nas obklopovala.
Tehdy v breznu toho pochmurneho roku 1975 jsem se zastavil ve vystavni sini Fotochemy na Jungmannove namesti, kde byly fotografie ing. Jaroslava Kucery. Bylo to neco zcela jineho nez co se objevovalo v tisku, v Mladem svetu, ci jinych dobovych magazinech. Fotky zachycovaly zivot takovy, jaky byl. Bylo to neco, co jsem se snazil zachytit i ja ve svem filmu. Druhy den jsem se vratil se stativem a svoji kamerou AK 16 a zeptal jsem se, jestli si mohu v galerii neco natocit. Tehdy takovou kameru mela (presneji receno na prelomu padesatych a sedesatych let) Ceskoslovenska televize a tak nikde na mne nechteli nejake povoleni. Nekolik fotek jsem tehdy nafilmoval a pouzil ve svem filmu - autorovi, aniz bych ho nekdy potkal, jsem priznal kredit v uvodnich titulcich. Film jsem zazrakem odvezl do Kanady, kde nejakou dobu chatral a rozpadal se, nez se ho nakonec diky Milo Kubikovi podarilo, i kdyz poniceny, pretocit na VHS. Nyni je na DVD a je soucasti me knihy Retez blaznu, ktera vysla vloni v nakladatelstvi Eman.
Na tuto prihodu, temer ctyricet let starou, jsem temer zapomnel. Az letos pri navsteve Prahy jsem spatril reklamu, ze v Terezianskem kridle Stareho kralovskeho palace je vystava fotografa Jaroslava Kucery. Pro jistotu jsem si zkontroloval, jestli fotografie v mem filmu jsou od stejneho autora a pak jsem vyrazil na prazsky Hrad. To, co jsem videl mnohonasobne predcilo me ocekavani. Muzeme zde videt okolo tri set cernobilych fotografii, ktere autor poridil zhruba od roku 1968, kdy studoval na CVUT stavarinu, ktere se pak v zivote nikdy nevenoval. Z te doby jsou take snimky ze Strahovskych koleji. Jaroslav Kucera ma na vystave Jak jsem poznal lidi radu fotografii z osmdesatych let, kdy chodil fotit groteskni figurky v prvomajovych pruvodech. V te dobe take stravil hodne casu v severovychodnim Rumunsku - v Moldavsku. V devadesatych letech fotografuje prostitutky v severnich Cechach. Velkym tematem jsou Romove. Ke kazde fotografii ma kratky, ale vystizny pribeh.

Jaroslav Kucera:Podchod na Vaclavaku - Milenci na jednu noc (Tato fotografie byla pouzita i v mem filmu.)


Narodil se v roce 1946 a prestoze zvlada nejnovejsi techniky digitalni fotografie, nenechava se technologii urcovat, jak se deje soucasnym "mistrum", kteri predvadeji v ruznych vystavnich sinich rozmazane poloabstrakce, z kterych je clovek po peti minutach prohlizeni unaven.
V Terezianskem kridle muzete vydrzet hodiny nebo jit na tuto vystavu nekolikrat. Jeste je cas, potrva do 18. 8. 2013. A pokud nemate cestu do Prahy, podivejte se alespon na jeho webovou stranku: www.jaroslavkucera.com.
Stoji to za to!
Ales Brezina

Navrat na hlavni stranu