Navrat na hlavni stranu

Magicke sedmicky zavrsily neskutecne dlouhe cekani Britu na nejcennejsi titul
Wimbledon prepisoval dejiny
Od naseho zpravodaje z Londyna JAROSLAVA KIRCHNER
Historie nejslavnejsiho a nejstarsiho tenisoveho turnaje na svete, ktera se zacala psat uz v roce 1877, je protkana nesmrtelnymi pribehy. Pri jeho letosni sto sedmadvacate kapitole v rezii muzu a sto dvacate zen doslo na tradicnim travnatem povrchu v jihozapadnim londynskem predmesti Wimbledonu k nevidanemu mnozstvi senzaci a dejiny se prepisovaly. Z osmi nejvyse nasazenych borcu ve dvouhre muzu se do ctvrtfinale probojovali pouze ctyri. Hlavne ale dve nejvetsi soucasne a stale aktivne hrajici legendy Svycar Roger Federer se Spanelem Rafaelem Nadalem neprosli ani mezi nejlepsich dvaatricet hracu, kdyz oba byli prekonani outsidery startovniho pole!
Wimbledonsky vitez z let 2008 a 2010 Nadal dokonce ztroskotal hned v prvnim kole. Stejne jako loni, kdy ho sokoval cesky tenista Lukas Rosol. Tentokrat ho ve trech setech 7:6, 7:6, 6:4 sestrelil az 135. hrac svetoveho zebricku Belgican Steve Darcis a sveroval se: "Vychazelo mne, na co jsem sahl a lidi si budou o tomhle zapasu urcite povidat jeste dlouho." Nadal si byl naopak vedom toho, ze tentokrat priprave na Wimbledon moc nedal a soukal ze sebe: "Nepovazuji to za tragedii, vzdyt jsem letos na trave neodehral jedine utkani." Jen o kolo dal skoncil sedminasobny wimbledonsky sampion Federer, ktereho ve ctyrech setech 6:7, 7:6, 7:5, 7:6 stal Ukrajinec Sergej Stachovskij, registrovany na zebricku ATP jako ctyriadevadesaty... Jeho maximalne odvaznou hru zalozenou na servisu a voleji experti prirovnavali k tenisu na trave osmdesatych let. Vsak take vitez priznal: "Hrat od zakladni cary s Federerem, by bylo cestou do pekla. Tohle byl jediny zpusob, jak na neho vyzrat." Nacez dvaatricetilety Federer byl dotazan, zda to znamena konec jeho kariery, odpoved ale byla jasna: "Vratim se, protoze mam stale jeste velke cile!" Pro zajimavost oba necekani premozitele tenisovych velikanu svou pout uzavreli hned v nasledujicich soubojich. Darcis ze zdravotnich duvodu nenastoupil proti Polakovi Lukaszi Kubotovi a Stachovskij podlehl Rakusanovi Jürgenu Melzerovi 2:6, 6:2, 5:7, 3:6.
Polaci leti vzhuru
Jestlize zaznelo Kubotovo jmeno, pak je nutne zduraznit, ze patril k nejvetsim prekvapenim letosniho Wimbledonu. A z tenisove "polske druziny" nejen on! Jednatricetilety Kubot se jako 130. hrac svetoveho zebricku probil az do ctvrtfinale. Mimochodem vedeny ceskym trenerem Janem Stocesem, ceskym fyzioterapeutem Ivanem Machytkou a podporovany slovenskou pritelkyni Evou Slaninkovou. A kdo Kubota ve ctvrtfinale zastavil? Jeho krajan Jerzy Janowicz 7:5, 6:4, 6:4! Dvaadvacetilety Janowicz diky skvelemu servisu a utocnemu pojeti se stal prvnim polskym tenistou historie, ktery si vybojoval ucast ve wimbledonskem semifinale muzske dvouhry a jeho premozitel Andy Murray o nem prohlasil: "Brzy ho uvidime v absolutni svetove spicce." Pred nim se nejdale z Polaku prokousal v roce 1980 Wojciech Fibak, tehdy take trener Ivana Lendla. Skvostnou polskou bilanci dovrsila ctyriadvacetileta Agnieszka Radwanska. Lonska wimbledonska finalistka tentokrat byla v semifinale. Apropos o necely tyden pozdeji tahle puvabna blondynka vystavila sve vnady na odiv v nafocenych aktech pro magazin ESPN Body Issue a take to stalo za to...
Znovu bolava zada?
Ted ale to nejpodstatnejsi. Kazdym rokem Britove dychtili po naplneni sveho snu. Zdalo se byt az neuveritelne, ze jejich tenista naposledy Wimbledon vyhral v roce 1936!!! Ano, byl to Fred Perry, ktery na teto posvatne tenisove trave dominoval rovnez v letech 1934 a 1935 a jeste drive byl i mistrem sveta ve stolnim tenisu... Tenhle cil se domacim fanouskum v poslednich patnacti letech priblizoval mnohokrat. Tim Henman stanul v rocnicich 1998, 1999, 2001 i 2002 az v semifinale a jeho nastupce Andy Murray totez docilil 2009, 2010, 2011 a loni se posunul jeste o stupen vys do finale. Letos se sestadvacetilety rodily Skot rozjel tryskovym tempem a az do ctvrtfinale neprisel o jediny set. Jako by na ceste za svou tenisovou nesmrtelnosti, jak britska media casto opakovala, chtel usetrit co nejvice sil. Protoze se spekulovalo o tom, ze ma vazne problemy se zadovym svalstvem, kvuli nimz nedavno odstoupil z turnaje v Rime a ani se nezucastnil Frech Open v Parizi.
Pomahal i Sir Ferguson
Ve ctvrtfinale se mu ovsem do cesty postavila nejvetsi prekazka v podobe Fernanda Verdasca. Levou rukou hrajici Spanel ziskal prvni dva sety a vsechno nasvedcovalo tomu, ze kalvarie favoritu bude pokracovat i v tomto pripade. Murray se vsak nad touto propasti dokazal zastavit a stretnuti promenil ve svuj postup 4:6, 3:6, 6:1, 6:4, 7:5. Murrayho trener Ivan Lendl o tomto hororu nasemu listu povedel: "I kdyz Andy ztratil dva sety, vubec jsem si nepripustil, ze prohraje. Obavy jsem mel naopak ve ctvrtem a patem setu za stavu 3:4 a 4:5, aby se nedopustil nejake dvojchyby, ktera by ho psychicky mohla rozhodit..." V kralovske lozi ustredniho dvorce si oddechl i fenomenalni fotbalovy trener Sir Alex Ferguson, ktery se po utkani s Murraym sesel a tenista prozradit: "Jeho zkusenosti jsou nesmirne cenne i pro nas sport. Poradil mne, jak zvladat tlak, ktery se na me v takhle dramatickych zapasech vali."
Nezapomenutelna valka titanu
Ani uvod semifinale nebyl pro Murrayho snadny, protoze s uz zminenym Polakem Janowiczem prohral prvni set v tie-breaku vysoko 2:7, ovsem zbyvajici prubeh uz jednoznacne patril jemu a po vyhre 6:7, 6:4, 6:4, 6:3 cela Velka Britanie se mohla tesit na ocekavane velkolepeho finale. Temer vsichni si byli jisti, ze ted uz se to konecne musi podarit. Snad jen tenisovy komentator James Lawton ve znamem vecerniku Evening Standard napsal: "Djokovic je presvedceny, ze vyhraje, ale Murray si mysli, ze muze vyhrat." Od prvnich micu nebylo pochyb, ze na kurtu ucinkuji dva aktualne nejlepsi borci sveta. Na trave neobvykle dlouhe az predlouhe vymeny, pritom vsechny v plnem tempu a kazdy uder hrany s maximalnim durazem. Navic v neprijemnem vedru, kdyz rtut teplomeru splhala ke triceti stupnum Celsia. Proste uz navzdycky nezapomenutelna valka tenisovych titanu. Otazkou ovsem bylo, kdo tuhle nesmirne narocnou hru vydrzi dele? Jen prvni tri gamy trvaly skoro dvacet minut a uvodni set bez jedne minuty hodinu. Pripsal si jej na sve konto Murray vysledkem 6:4, stejne jako druhy, ktery byl jeste o pet minut delsi, 7:5. Ano, prave kondice a herni odolnost je to, co za rok a pul sveho trenerskeho pusobeni Lendl nejvice Murraymu vstipil.
Velke uznani Lendlovi
Ve tretim setu sice domaci milacek vedl 2:0, avsak nasledne prohral ctyri gamy za sebou. Znovu vsak prolomil servis srbskeho soupere a patnactitisicove publikum buracelo: "Murray, Murray." Tedy vylozene fotbalovym zpusobem, jaky posvatny tenisovy Wimbledon snad jeste nepamatuje. Za stavu 5:4 a 40:0 ale Murray nepromenil tri mecboly a chvilku pozdeji pri dalsi vyhode ctvrty... Kdyz se mu to na paty pokus po trech hodinach a deviti minutach konecne povedlo celkovym skore 6:4 7:5, 6:4, netajil se: "Tahle koncovka pro me znanenala nejtezsi vyzvu meho tenisoveho zivota. Kdyby Djokovic byval set vyhral, nevim, jak by to dopadlo..." A hrdy Albion konecne propukl v nadseni. Po 77 letech od Freda Perryho a navic 7. 7., tedy magicke sedmicky!!! Mezi mnoha nejcestnejsimi hosty se v hledisti radoval i britsky premier David Cameron, mimochodem vlastne take Skot. Sve nadseni Murray ze sebe dale ventiloval: "Svuj triumf venuji Ivanovi, protoze me naucil, abych se poucoval z proher a po kazde z nich jsem se na dvorec vracel silnejsi! Nejvic se na nem cenim, jak je uprimny a mluvi se mnou i o neprijemnych vecech, coz mezi tenisovymi trenery zvykem nebyva. A kdyz tvrde makam, vidim na nem, jak je stastny." Sam Lendl sice vyhral v letech 1984 az 1990 osm grandslamovych turnaju, avsak Wimbledon nikdy.
Hlavni favoritka pokorena
Zenske startovni pole zazilo jeste vetsi zemetreseni. Z osmi nejvyse nasazenych hracek se tri musely se soutezi rozloucit uz ve druhem kole. Druha nasazena Beloruska Victoria Azarenkova pro zraneni vzdala Italce Flavii Pennettaove, treti Ruska Sarapovova podlehla 3:6, 4:6 nezname Portugalce Michelle Larcher De Britove a sedma Nemka Angelique Kerberova 6:3, 6:7, 3:6 Estonce Kaiae Kanepiove, ktera potom prosla do wimbledonskeho ctvrtfinale stejne jako v roce 2010. Nejvetsi bomba vsak spadla na popularni Americanku Serenu Williamsovou, ktera nejcennejsi wimbledonskou trofej v minulosti prebirala od roku 2002 celkem petkrat a rovnez letos byla jasnou favoritkou. Serena vsak ve ctvrtem kole byla pokorena 2:6, 6:1, 4:6 ctyriadvacatou svetovou hrackou Nemkou Sabine Lisickou, ovsem sve ohromne zklamani dokazala az neskutecne potlacit: "Sok to pro me neni, jelikoz Lisicka je na trave vynikajici a vysoce agresivni. Dalsi sympaticka blondynka na wimbledonske scene, ktera naopak sve vysoke emoce pri vsech zapasech davala najevo a je dcerou emigrantu z Polska (vlastne i v tomto pripade mel tolik uspesny polsky tenis alespon symbolicke zastoupeni) se nakonec prodrala az do finale, po nemz se samou radosti rozplakala a pripominala: "Predloni jsem tady byla uz ve ctvrtfinale, loni v semifinale, avsak tohle ze me udelalo jeste mnohem kvalitnejsi tenistku a v dalsim obdobi to urcite zurocim."
Groteskni pohled na sampionku
Jestlize tvrdime, ze se tento rok ve Wimbledonu prepisovaly dejiny, urcite to plati i na zenskou dvouhru. A zdaleka nejen z toho duvodu, ze bylo do vitezne listiny zapsano nove jmeno. Osmadvacetila Francouzka Marion Bartoliova uz byla ve ctvrtfinale Wimbledonu v roce 2011, ovsem zpusob, jakym dokazala nyni vystoupat na nejvyssi stupen nema obdoby. Sama do souteze vstoupila co by patnacta tenistka svetove klasifikace a okolnosti ji v prubehu turnaje byly nakloneny tak, ze ji v ceste nestala ani jedna souperka ze svetove desitky!!! A zpusob jeji hry? Obourucny uder nejen z bekhendu, ale i z forhendu! Podani jako by rozfazovane na nekolik etap, pred returnem az groteskni poskakovani, mezi jednotlivymi mici jakesi kuriozni tanecky a stinovani uderu... Takhle se zadna wimbledonska sampionka na dvorci opravdu neprezentovala. "Vzdycky jsem byla jina a lisila se od ostatnich," tvrdi Bartoliova sama o sobe. Finale proti Lisicke vsak mela absolutne ve svych rukach, zvlaste jeji tvrdy bekhend znamenal nicivou silu a sve vitezstvi 6:1, 6:3 pecetila po hodine a jednadvaceti minutach. Nicmene zduraznila: "O necem takovem jsem ani nesnila."
Mic zadarmo a konec
Ani letos se Cesi ve Wimbledonu neztratili, byt o predlonskem prvenstvi Petry Kvitove a finalove ucasti Tomase Berdycha z roku 2010 se jim mohlo jen zdat. Obe nejvetsi osobnosti ceskeho tenisu se vsak dokazaly vklinit do ctvrtfinale dvouher, coz je prece velmi kvalitni vizitka. Berdych si tam vylamal zuby na svetove jednicce Djokovicovi ve trech setech 6:7, 4:6, 3:6. Velkou sanci vsak nevyuzil na zacatku druheho setu, kdyz byl ve vedeni 3:0 potom, co srbskemu protivnikovi dvakrat prolomil podani... Sverenec slovenskeho trenera Mariana Vajdy se vsak skvele pohyboval a predevsim to, jak na trave dokazal dokluzovat udery, bylo obdivuhodne. Berdych musel konstatovat: "Umim hrat mnohem lepe, nez jsem dneska predvedl. Z moji strany mohlo byt lepsi uplne vsechno." A k nadejnemu stavu v prostrednim setu utrousil: "Do ctvrteho gamu jsme sli s novymi mici, ja pri servisu udelal dvojchybu. Djokovic je takovy mistr, ze kdyz mu date pouhy jeden mic zadarmo, ztratite nadeji."
Promarnena sance na titul?
Letosni pribeh Kvitove byl ale jiny nez Berdycha. V roli osme hracky zenskeho zebricku pri vypadcich vsech favoritek se pred ctvrtfinale zdalo, ze by svuj necekany triumf z roku 2011 mohla zopakovat. Jenze prekazila ji to pod zatazenou strechou ustredniho dvorce, nebot prselo (na rozdil od minulych rocniku vsak deste letos v Londyne bylo minimum) o dvanact pozic nize postavena Belgicanka Kirsten Flipkensova. Kvitove patril uvodni set a semifinale se ji priblizovalo, kdyz v rozhodujicim setu vyhravala 2:1 a pri podani Flipkensove mela vyhodu. Naopak svuj servis ztratila za stavu 4:4, trebaze uz byla ve vyhodnem stavu 40:15. Belgicka tenistka svou vyhru 4:6, 6:3, 6:4 zakoncila tesne k care esem, ktere muselo potvrdit az jestrabi oko. Ceska reprezentantka se pak nechala slyset: "Byla to velka sance, jak se dostat dale, ale ja ji promarnila. Vim, ze se tady hodne mluvilo o tom, ze budu aspon v semifinale, a ja ten tlak neunesla..." Objektivne je ovsem treba poznamenat, ze do tohoto souboje Kvitova nastoupila s bolestmi v krku a po druhem setu si musela vzit leky.

Navrat na hlavni stranu