Navrat na hlavni stranu

Masa Gessen: Muz bez tvare
Nepravdepodobny vzestup Vladimira Putina

V breznu tohoto roku jsem se zucastnil v Munkove centru na Torontske univerzite zahajeni konference o Nadaci Otevrena spolecnost a dedictvi George Sorose. Prede mnou sedela drobna zena, o niz jsem se pozdeji dozvedel, ze je to jeden z nejstatecnejsich lidi na svete a jedna z nejvyznamnejsich novinarek nasi doby. Jmenuje se Masa Gessen a napsala nemilosrdnou knihu o Putinovi. Z torontske konference se vratila do Moskvy, kde nejeden z jejich kolegu za svoji kritiku systemu zaplatil zivotem. 10 roku sveho mladi stravila se svym otcem jako emigrantka v Bostonu, kde se sblizila s Galinou Starovojtovou, ktera tam ucila na univerzite a po navratu do Sovetskeho svazu se stala - spolu s Andrejem Sacharovem a Borisem Jelcinem - jednim z nejznamejsich ruskych politiku.
Kniha Muz bez tvare je, mimo jine, i zajimavym pruvodcem dejinami posledni faze Sovetskeho svazu a prvniho skoro ctvrtstoleti Ruske Federace. Zacnu svoji recenzi hrsti dat a udalosti, ktere tento pribeh casove vymezuji
Vyvoj, ktery Mase Gessen a Galine Starovojtove dovolil navrat z Bostonu do jejich rodne zeme, zacal mnohem drive, ale zrychlil se, kdyz v roce 1985 prisel v Sovetskem svazu k moci Michail Gorbacov, ktery dva roky po svem nastoupeni naridil propusteni vsech disidentu a zacal uvolnovat uzdu zemim sovetskeho bloku.
V roce 1986 Gorbacov dovolil, aby se Sacharov vratil do Moskvy a take prisel s pojmem perestrojka (prestavba); v lednu 1987 vyhlasil glasnost (otevrenost).
V roce 1988 vysel novy volebni zakon, ktery skoncil politicky monopol komunisticke strany a Nejvyssi soud zvratil vic nez 80 roku stara vynucena priznani viny, kterymi zacala Stalinova vlada teroru.
Ve volbach v roce 1989 (poprve po desetiletich kandidovali i obcane, kteri nebyli cleny komunisticke strany) byli mimo jine byli zvoleni i predstavitele demokratickeho hnuti Galina Starovojtova, Boris Jelcin a starosta Leningradu, Anatolij Sobcak. V cervnu 1989 sef KGB v Leningradu vydal prohlaseni odsuzujici zlociny tajne policie za Stalina.
9. listopadu 1989 padla berlinska zed a o sest tydnu pozdeji 14. prosince 1989 zemrel Andrej Sacharov. Jeho pohrbu se zucastnilo 100,000 lidi, kteri prosli policejnimi kordony, jako kdyby sovetsky system nikdy nehyzdil jejich vlast.
V lednu 1990 v pogromu v Baku, hlavnim meste Azerbajdzanu, prislo o zivot 48 etnickych Armenu a skoro 30,000 lidi uprchlo, mezi nimi svetovy mistr v sachu, Gary Kasparov.
V breznu 1991 se Masa Gessen s Galinou Starovojtovou (ktera zila a pracovala v Leningradu) zucastnila shromazdeni na podporu Jelcina, pote co Gorbacov vydal zakaz protestnich akci v nekolika mestech, vcetne Moskvy.
12. cervna 1991 byl Jelcin ­ jako jediny clovek v ruske historii ­ svobodne zvolen hlavou ruskeho statu 57 procenty.
Gorbacov v te dobe organizoval referendum o budoucnosti Sovetskeho svazu. Devet (z patnacti) statu hlasovalo pro pokracovani, sest referendum ignorovalo, koncem roku Gruzie hlasovala pro samostatnost a odlouceni se od Sovetskeho svazu a v cervnu Ukrajina vyhlasila nezavislost. Nezavislost vyhlasilo i Cecensko, i kdyz nebylo statem, ale soucasti Ruske republiky.
V srpnu 1991 napeti mezi stranou a KGB vyvrcholilo: 19. srpna televize vysilala provolani junty, jejimz cleny byli mimo jine predseda KGB, predseda vlady, ministr vnitra a predseda Nejvyssiho soudu. V provolani se pravilo ze nase velka materska zem je ve velkem nebezpeci, ze Gorbacov je nemocny a neschopny vykonavat svoji funkci (Gorbacov byl v te dobe v domacim vezeni ve sve rezidenci u Cerneho more). Junta ruskemu cloveku slibila hrdost a cest a v nekolika oblastech vyhlasila stanne pravo. General Popov v Moskve junte zastavil privod vody a elektriny i telefonni spojeni. Jednotky, ktere junta vyzvala, aby v Moskve obklicily moskevsky Bily dum, se k tomu moc nemely, daly se zastavit neozbrojenymi dobrovolniky a jejich barikadami. Sem nekam patri slavny zaber Jelcina na tanku. Celkem tri lidi byli behem teto dramaticke epizody zabiti. Gorbacov se vratil do Moskvy. Sovetsky svaz se zacal rozpadavat. Puc rychle zkrachoval. 22. srpna 1991 parlament odhlasoval zmenu vlajky.
23. zari 1993 Jelcin rozpustil parlament a vypsal nove volby. Parlament se odmitl rozpustit a zabarikadoval se v Bilem dome, ktery vyklidil az po zasahu vojenskych jednotek.
1994 ­ 1996 prvni cecenska valka
1998 vysel v Rusku poprve slavny Pasternakuv roman Doktor Zivago
1998 Ruska Federace nesplnila sve mezinarodni platebni zavazky
9. srpna 1999 Jelcin jmenoval Vladimira Putina ministerskym predsedou
V zari 1999 byla Moskva a jina mesta otresena silnymi vybuchy vseobecne pricitanymi teroristum z Cecenska.
V prosinci 1999 Jelcin rezignoval a Putin se stal prezidentem; byl znovu zvolen v roce 2004 a po prestavce (kdy zastaval urad ministerskeho predsedy) potreti v roce 2012.
Kdo tedy je Vladimir Putin?
Nebo vlastne: kdo tedy je Vladimir Putin ocima Masi Gessen? A jestlize ocima Masi Gessen, kdo je Masa? Rika o sobe: "Bylo mi 24 roku, kdy se Sovetsky svaz zhroutil a moji soucasnici a ja jsme devadesata leta stravili hledanim svych karier a vymyslenim si vyvoje a instituci nove spolecnosti. Od zacatku devadesatych let prakticky kazdy clanek, ktery jsem napsala, byl o necem, o cem jeste nikdo nepsal. Polovinu roku jsem stravila mimo Moskvu, v zonach konfliktu a zlatych dolu, sirotcincu a univerzit, opustenych vesnic a rostoucich olejarskych mest... A bylo o cem psat."
A bylo. Na priklad: V breznu 1991 se spolu se svoji kamaradkou z bostonskeho obdobi, Galinou Starovojtovou v Moskve zucastnila shromazdeni na podporu Borise Jelcina pote, co Gorbacov vydal zakaz protestu v Moskve a nekolika jinych mestech. Galina, spolu s Andrejem Sacharovem a Borisem Jelcinem patrila k nejznamejsim ruskym politikum demokratickeho hnuti, byla jednim z recniku. Ackoliv v parlamentu zastupovala Armence, kteri si ji vybrali, zila ­ od detstvi ­ v Leningradu, kam se se svym legislativnim asistentem. Ruslanem Linkovem po shromazdeni vracela. V budove, kde bydlila, schodiste vedouci k jejimu bytu nebylo osvetlene. Galina po schodech stoupala prvni. Treskla rana, bleskl plamen a Galina se skacela na schodiste.. Druhy a treti kulku dostal Ruslan. Ztratil vedomi, ale za cas se probral a zavolal policii. Zjistilo se, ze nekdo na schodisti odstranil zarovky. Nikdy se nezjistilo, kdo dal rozkaz k utoku, pro ktery byli odsouzeni dva muzi.
Petrohrad v te dobe byl mistem, ktere zachovalo a zdokonalilo mnohe rysy sovetskeho statu: byl to system vlady, jehoz funkci bylo znicit sve nepratele, paranoidni, uzavreny system, ktery usiloval kontrolovat vsecko a vyhladit vsecko, co kontrolovat nemohl; kde KGB, proti ktere Galina svadela svoji nejdulezitejsi a nejbeznadejnejsi bitvu, byla vsemocna, kde vrazdy vyznamnych politickych a obchodnich hracu byly bezne, mistem o nemz Masa Gessen napsala: Jako reporterka jsem videla radu valecnych scen, pracovala jsem v srapnelovem ohni, ale toto bylo nejhorsi ze vseho ­ nikdy predtim jsem nebyla donucena popsat skutecnost tak emocionalni a krutou, tak jasnou a nemilosrdnou, tak uplatnou a tak nelitostnou". Leningrad je take mistem, kde se v roce 1952 narodil Vladimir Putin, mistem, ktere hralo ze vsech mest v druhe svetove valce snad nejosudovejsi roli: jeho oblezeni nacistickymi armadami zacalo 8. zari 1941, trvalo 872 dny, behem kterych prislo o zivot vic nez jeden milion civilistu. Putin sve detstvi ­ podle Masi Gessen ­ stravil mezi hrdlorezy, nemytymi, neoholenymi, s cigaretou a flaskou lacineho vina, klejicimi a rvoucimi se mezi sebou. Voloda byl mladsi a drobnejsi, ale o to tvrdsi rvac: kdyz ho nekdo napadl, skocil na neho, skrabal ho, kousal ho, rval mu vlasy, nikomu nedovolil, aby ho ponizil. Teprve v seste tride se stal pionyrem (sam priznava, ze predtim samozrejme jsem nebyl pionyrem, byl jsem chuliganem) zacal tvrde studovat a kdyz mu souper v boxerskem zapasu prerazil nos, vrhl se na judo, karate a zapaseni. Studoval na leningradske univerzite (pravdepodobne jediny student, ktery vlastnil auto ­ jeho rodice ho vyhrali v loterii), pozdeji na skole pro dustojniky KGB, byl pridelen ke kontraspionazni jednotce v Leningradu, po jednorocnim vycviku poslan do vyzvedacske skoly v Moskve, naucil se nemecky, poslan do Drazdan. Bylo mu 32 let. V Drazdanech strihal zajimavosti v tisku, pribral 20 liber; byl pridelen k spionaznimu utvaru (koupil od americkeho cetare neklasifikovany Army Manual za 800 marek).
V cervnu 1991 byl starostou Leningradu zvolen Anatolij Sobcak, elegantni a vymluvny krasavec, ktery se sice hlasil k demokratickemu hnuti, ale domnival se, ze demokratizace skonci Gorbacovymi reformami a komuniste budou vladnout dal (byl i proti zmene jmena Leningradu na Petrohrad). Jeho spoluzakem na univerzite byl Putin. Pri nahodne schuzce mu nabidl misto zastupce starosty Leningradu. Putin prijal. Mel na starosti mezinarodni styky (umel nemecky). Rusko tehdy bylo v hospodarske krizi a neschopne dostat svym mezinarodnim zavazkum. Nebylo cim platit za dovoz potravin. Stat povolil mestum, aby platila ruskymi surovinami (drevo, kovy, bavlna). Putin jmenem mesta uzavrel smlouvy (mnohe pochybne platnosti) v hodnote desitek milionu dolaru. K splneni smluv byly vybrany pratelske firmy. Suroviny byly vyvezeny, ale potraviny do Leningradu nedosly. Komise, predstavujici 25% az 50% hodnoty kontraktu byly vyplaceny. Zadna dokumentace neexistovala. Putin a Sobcak si dobre rozumeli, i kdyz, hodne pozdeji, Sobcak uverejnil neco, co bylo v rozporu s udaji v Putinove zivotopisu a skoncilo to jeho smrti, ktera byla vysetrovana jako vrazda. Ale v roce 1991 meli stejny zajem a v podstate to hrali na obe strany. Kdyz se v srpnu junta pokousela o puc, ti dva vetsinu casu stravili v podzemnim bunkru. Jiny zajimavy fakt: Putin zrejme nikdy nevystoupil z komunisticke strany: jeho clenstvi vyprselo dva tydny po neuspesnem pokusu junty o puc...
V dobe (presne v roce 1990), kdy byl zastupcem leningradskeho starosty, se Putin seznamil s jinym muzem, ktery hral v jeho zivote jeste vyznamnejsi roli, nez Sobcak. Jeden z budoucich oligarchu, Boris Berezovskij. Masa Gessen ho popisuje jako velmi vzdelaneho (mel PhD v matematice), jako vetsina ruskych oligarchu zidovskeho puvodu. Berezovskij zacal podnikat importovanim a exportovanim a opravou aut, ale k tomu brzy pridal bankovnictvi, olej a komunikace, kde se ovladnutim kanalu cislo jedna dostal do cela ruske verejne televize (ten kanal pozorovalo 98% ruskych rodin). Berezovskij se na Putina obratil, aby mu v Leningradu pomohl otevrit prodejnu aut (hlavne Lady). Putin vyhovel a ­ nevzal uplatek ­ podle Berezovskeho Putin byl prvnim byrokratem, ktery nebral uplatky. Hluboce to na nej zapusobilo, ti dva se spratelili a kdyz Putin presidlil do Moskvy, kde prijal misto v administrative v Kremlu, vidali se pravidelne.
Cecensko
V roce 1999 Jelcin utrpel nekolik srdecnich mrtvicek, mel tezkou operaci, jeho popularita byla asi tam, kde je dnes popularita americkeho kongresu, "inflace zhltla celozivotni uspory obcanu, byrokrati a podnikatele otevrene okradali stat a jeden druheho a hospodarska a socialni nerovnost nebyla nikdy vetsi. Vetsina ruskeho lidu ztratila posledni jiskru nadeje ve svou budoucnost. Volani po Jelcinove rezignaci bylo den ze dne hlasitejsi. Jelcinova politicka 'rodina' (Berezovskij byl jednim clenem) se ohlizela po nastupci. Berezovskij fedroval Putina (Mase Gessen se Berezovskij ve svem londynskem exilu pysnil, ze Putin byl jeho chranencem), mezi jinym i proto, ze byl jedinym byrokratem, ktery nebral uplatky. Kdyz Putina (byl tehdy sefem tajne policie) Jelcinovi predstavil, Jelcin (podle liceni pani Gessen) se nenadsene vyjadril, ze Putin by vyhovoval, jenom ze byl nejak maly. Ale 9. srpna 1999 Putina jmenoval ministerskym predsedou a o tyden pozdeji byl Putin jako ministersky predseda potvrzen velkou vetsinou Dumy. 31. srpna 1999 vybuchla v obchodnim stredisku v Moskve bomba a zacatkem zari byla radou vybuchu vydesena i jina mista. Kazdy vinil Cecence (prvni valka v Cecensku probihala v letech 1994-96 a Masa Gessen ji jako reporterka zazila celou, vcetne leteckeho utoku na Groznij, kdy ruska letadla bombardovala i utulek pro mrzacky, ackoliv tvrdilo, ze civilni objekty nebombarduje). 23. zari skupina 24 guverneru vyzvala Jelcina, aby se vzdal prezidentstvi ve prospech Putina. Oba, Jelcin i Putin, vydali rozkaz k novemu bombardovani Cecenska, oba (podle Masi Gessen) nelegalne: Jelcin proto, ze rusky zakon zakazuje pouziti regularnich jednotek na uzemi Ruska (Cecensko byla soucasti Ruske republiky) a Putin proto, ze rusky ministersky predseda nema nad armadou pravomoc. Nakonec Jelcinovo okoli (vcetne Berezovskeho, vypracovalo plan, podle ktereho Jelcin rezignoval pred vyprsenim sveho terminu 31. prosince 1999 ve dvanact hodin v poledne, Putin jako ministersky predseda se stal uradujicim prezidentem a o pulnoci pronesl k narodu projev hlavy statu. Pak prisel den, kdy Putin vyzval Berezovskeho, aby mu predal vsecky sve akcie v televizni spolecnosti Kanal Jedna. Berezovskij odmitl. Putin: "Uvidime se pozdeji, Borisi Abramovici." Berezovskij: "Toto je sbohem, Volodo." Berezovskij odejel do Anglie, (kde uz zil jiny byvaly rusky komunikacni magnat, Gusinskij), a kde zacatkem tohoto roku umrel. Zda se, ze normalni smrti.
Horsi to mel Michail Chodorkovskij, chemicky inzenyr (spoluautor - v roce 1992 - kapitalistickeho manifestu Muz s rublem), ktery ve veku 37 let, kdyz uz byl jednim z nejbohatsich muzu Ruska (patrila mu peknych par akcii v nejbohatsi ruske spolecnosti Jukos), objevil v sobe koncept socialni zodpovednosti a prisel na to, ze kapitalismus dokazal lidi udelat nejen bohatymi a stastnymi, ale take chudymi, nestastnymi a bezmocnymi. Zalozil nadaci Odkryta Rus, udajne financoval polovinu nevladnich ruskych organizaci (skoleni novinaru, internetove kavarny, v roce 2003 se Jukos zavazal dat Ruske statni univerzite pro humanitni studia behem pristich deseti let 100 milionu dolaru. 25. rijna 2003 byl na letisti v Novosibirsku zatcen, odsouzen pro podvod a neplaceni dani na 18 mesicu, pak odsouzen na dalsich 9 roku, nez to vyprselo, odsouzen na dalsich 14 roku. Neni bez ironie, ze jiny velmi bohaty podnikatel, Vladimir Browder, vnuk predsedy komunisticke strany USA, ktery se rozhodl stat se kapitalistou, aby nastval svoji levicackou rodinu, a mocne zbohatl na ruske nafte, privital v The Moscow Times odsouzeni Chodorkovskeho temito radky: Meli bychom Putina plne podporovat v jeho poslani postavit oligarchy pod statni kontrolu... Po nekolika letech prisel na radu on, vcas prodal sve ruske akcie a kdyz jeden z jeho ruskych advokatu byl likvidovan, podarilo se mu americky senat a pozdeji i parlament Spojene Evropy primet k odhlasovani rezoluce, zakazujici prislusnikum jinych statu, kteri se provinili proti lidskosti, pristup do USA a svazujici v tech zemich jejich majetek.
Ne vsichni vyvazli zivotem: 23. listopadu 2006 v londynske nemocnici zemrel Alexander Litvinenko. Zemrel na otravu jedem pouzivanym na traveni krys. Bylo mu 41 let, povolanim byl agentem ruske tajne policie. V program, ktery o nem tri tydny drive vysilala britska televize a nekolik ruskych stanic vypadal stastne, zdrave a mel plnou kstici vlasu. Posledni dny pred smrti byl holohlavy, vyhubly, skoro bez vlady. Litvinenko v roce 1998 vystoupil v Londyne se ctyrmi kolegy na televizni tiskove konferenci, na ktere prohlasil, ze obdrzel nelegalni rozkaz od tajne policie likvidovat Borise Berezovskeho (Litvinenko vysetroval predesly pokus o atentat na Berezovskeho v roce 1994, ale kdyz to Putinovi hlasil, Putin nemel zajem). Pred svou smrti Putinovi poslal vzkaz, citovany Masou Gessen z knihy Goldfarba: Death of a Dissident: The Poisoning of Alexander Litvinenko and Return of KGB: "Citim jasne pritomnost smrti. Prisel cas, abych rekl nekolik slov muzi zodpovednemu za muj soucasny stav: Muze se vam podarit donutit me k mlceni, ale toto mlceni vas bude stat... Dokazal jste, ze jste barbar, jak vas vidi vasi nejtvrdsi kritici. Ukazal jste, ze nemate uctu k lidskemu zivotu, k svobode a jinym hodnotam civilizace. Dokazal jste, ze si nezaslouzite urad, ktery zastavate, ze si nezaslouzite duveru civilizovanych lidi. Odpust vam Buh, co jste ucinil nejen mne, ale i memu milovanemu Rusku a jeho lidu."
V teto recenzi jsem uvedl jen nekolik malo ukazek z jedne nejotresnejsich knih, ktere jsem kdy cetl (abych se vubec odvazil napsat o ni recenzi, udelal jsem si pri cteni rukou 32 stranek poznamek). Recenzi zakoncim nekolika citaty autorky o Putinovi, o Rusku, o budoucnosti.
O likvidaci Michaila Chodorkovskeho: Nejbohatsi Rus ve vezeni, jeho majetek ukraden za bileho dne, Putin se ujal sveho mista kmotra mafianskeho kmene vladnouciho zemi. Nahromadil jmeni otevrenymi loupezemi (Jukos), vybiranim tak zvanych poplatku, umistovanim svych kamaradu kdekoliv byly penize nebo majetek, ktere bylo mozno ukrast. Jeho jmeni bylo koncem minuleho roku odhadovano na 40 milionu dolaru..." "Zrusil volby; primo zvoleny je pouze prezident." "Putinovo Rusko je zeme, kde policti odpurci a hlasiti kritici jsou casto zavrazdeni a alespon v nekterych pripadech rozkaz prijde z prezidentovy kancelare." Po volbach 4. prosince 2011, pri nichz Putin v Moskve obdrzel mene nez polovinu hlasu, a povolebniho protestu se zucastnilo nejvic lidi od devadesatych let minuleho stoleti, Masa Gessen napsala do International Herald Tribune: Tento rezim je odsouzeny k zaniku. Bude to mozna trvat mesice, mozna i roky, ale Putinova bublina splaskne.
Josef Cermak

Navrat na hlavni stranu