Navrat na hlavni stranu

Obituary

Zemrela Margareta Thatcherova - 87
Vlastne vsecko, co potrebovala ke sve zavratne kariere, se naucila od sveho tatinka, vlivneho obchodnika se smisenym zbozim v Linconshiru, jehoz kredo v podstate bylo: Odvedme kazdy den poctivou praci za poctivou denni mzdu; zijme v mezich svych prostredku; dejme si neco stranou pro horsi casy; platme sve ucty vcas; podporujme policii.
Velka Britanie, kterou zdedila v roce 1979, kdyz jako prvni (a zatim posledni) zena se stala jeji ministerskou predsedkyni byla doma hospodarsky a mezinarodne mocensky na zdanlive nezastavitelnem sestupu. Thatcherova nemela rada unie (byla tak daleko na pravo, jak je mozno civilizovane jit) a rozdala si to s nejmocnejsi a nejdivocejsi unii v zemi, Narodni unii horniku, a vyhrala; zastavila subvencovani ocelaren a dolu, ktere nebyly schopne konkurovat se zahranicnimi firmami; privatizovala statni podniky. Privodila tim masivni nezamestnanost a dodnes trvajici nenavist postizenych vrstev. Ale Velka Britanie se behem jeji vlady stala jednou z nejuspesnejsich ekonomii a vzorem pro jine staty.
V mezinarodni politice vytvorila spolu s Ronaldem Reaganem, Brianem Mulroneym a Helmutem Kohlem konzervativni blok, ktery spolu s Lechem Walesou a pozdejsim polskym" papezem Janem Pavlem II. privodil ­ bez jedineho vystrelu (kolik dobreho mohly triliony dolaru, uzite na vyzbrojeni armad protikomunistickeho i komunistickeho bloku, udelat) - rozklad Sovetskeho svazu (byla to Thatcherova, kdo prvni videla Michaila Gorbaceva jako nekoho, s kym by zapadni demokracie mohly jednat). S USA se rozesla v otazce Falklandskych ostrovu, jichz se pokousela zmocnit Argentina (a Spojene staty s ni souhlasily) a Thatcherova k ostrovum vyslala valecne lode, ktere to argentinske vlade rozmluvily. S Mulroneym ­ ktery se ji nezdal dost konzervativni - se v roce 1986 stretla v otazce sankci proti rasove segregaci v Jizni Americe: Mulroney sankce podporoval, Thatcherova byla proti.
Za zminku stoji i jeji "kanadska" epizoda: v roce 1980, po te, co vyhral svoji druhou volebni kampan a quebecke referendum, Pierre Trudeau se rozhodl repatriovat kanadskou ustavu, coz tehdy jeste vyzadovalo jednotny kanadsky postoj a schvaleni britskym parlamentem. Trudeau, jehoz politicka filosofie se ostre lisila od filosofie Thatcherove (ale byli si mimoradne podobni v odvaze riskovat a stat na svem stanovisku), ji informoval o planu sve vlady i o tom, ze vzhledem ke Quebeku, jednotny kanadsky postoj neni mozny. Thatcherova slibila, ze bez ohledu na to, budou-li vsecky provincie souhlasit s postojem kanadske vlady, ona ho bude podporovat.
Patri k vyraznejsim ironiim politickeho zivota, ze jeji kariera nebyla ukoncena porazkou ve volbach, ale vzpourou v jeji vlastni strane (jiz vyhrala tri volby), ktera ji primela k rezignaci v roce 1990. Jeji smrt 8. dubna pozdravily s nadsenim (a ne zrovna vznesene) delnicke kruhy, zvlast v oblastech, ktere jeji akce zdecimovaly, a v Argentine a v Severnim Irsku (odmitla udelat ustupky veznenym prislusnikum Irske republikanske armady, kteri vyhlasili hladovku a deset jich umrelo). Na druhe strane vsichni konzervativci peli chvalozpevy (mezi nimi i Vaclav Klaus a Conrad Black) a dnesni konzervativni britsky ministersky predseda, David Cameron, o ni rekl: "Zachranila nasi zemi: A verim, ze bude videna jako nejvetsi britsky mirovy ministersky predseda." (V roce 1981 byla ve vyzkumu verejneho mineni hodnocena jako nejnepopularnejsi britsky vudce vsech dob).
Pravdepodobne za neobjektivnejsi je mozno posuzovat nazor Tony Blaira, pozdejsiho britskeho ministerskeho predsedy za Labour Party: "Malokteremu vudci se podari zmenit politicky teren nejen v jeho vlastni zemi, ale ve svete." Je mozne byt ostre kriticky k jeji filosofii, ale zda se mi skoro nemozne neobdivovat jeji statecnost v hajeni a prosazovani sve politicke pravdy, jeji odvahu riskovat, jeji vernost sobe same. Byla znama jako zelezna dama. Ale ti, kteri ji znali bliz, ji ­ jako privatni osobu ­ videli i jinak. Na priklad Brian Mulroney: "V soukromi byla vlidnym, laskavym, premyslivym, zdvorilym, a ohromne zabavnym clovekem." Mulroney ve svem rozlouceni vzpomina i na sve posledni setkani s touto zenou, ktera se na vrcholu sve slavy zdala skoro vymykat vseobecnemu lidskemu udelu. K staru jiz to nebylo tak slavne. Mulroney ji pozval pred pul druhym rokem v Londyne na obed. Prisla se svym nekdejsim poradcem pro zahranicni politiku. Ke konci obeda Mulroneymu rekla: "Musim jit domu udelat Denisovi caj." Pri tom nejak nezaznamenala, ze jeji manzel Denis zemrel pred deseti lety... (Kde je tvuj stit svetska slavo?)
Josef Cermak
***
Za Tatanou Sahankovou
Tatana Sahankova ­ jaka ta byla bojovnice! Narodila se 2. listopadu 1922 v Praze (stejne jako jeji matka Frantiska; Tatanin otec, Emanuel se narodil v Kojetine a jeji bratr, take Emanuel, se narodil v Brne). Tyto informace jsem dostal od Tatanina pritele, washingtonskeho pravnika Rene Dupui ­ od doby, kdy jsem si s ni a jeji maminkou u Milusky Perinove v Torontu povidal o jejich zivote, uteklo strasne moc vody a ja mnohe zapomnel... Jeji tatinek byl ze selskeho rodu a za druhe svetove valky byl v Londyne tajemnikem ministra Benesovy vlady, Mons. Sramka. Jeho zena a deti zustali doma a v nacistickem protektoratu si uzili peklo ­ myslim, ze to bylo v nejakem sbernem tabore, kde si maminka Tatany privodila zraneni, ktere ji tyralo zbytek jejiho zivota. Po valce se vsichni sesli, manzele i jejich dve deti.

Tatana Sahankova
Tatana studovala na Karlove univerzite prava a po padu komunistickeho rezimu dostala doktorat prav. Pak uz si jen pamatuji, ze v Torontu studovala na Torontske univerzite ­ ziskala master degree v oboru knihovnickych ved - a urcitou dobu v Torontske knihovne i pracovala. Pak presidlila do USA, kde pokracovala ve studiich (promovala jako PhD. v knihovnickych vedach na University of Texas, pracovala v knihovnach pravnickych fakult prednich americkych univerzit a v roce 1979 si zazadala o misto v knihovnickem a vyzkumnem oddeleni kancelare prezidenta Spojenych statu. Nezvykle pochvalne doporuceni pro ni napsal Zbygniew Brzezinski, prezidentuv narodni poradce. Tatana misto dostala a zastavala ho 31 roku. Do penze odesla v roce 2011 jako Acqisition Librarian, Library and Research Services, Executive Office of the President of the United States. Jeste dnes, kdyz se podivate na google, tam najdete jeji jmeno v seznamu clenu prezidentske kancelare. Najdete ho i v cestne listine darcu organizace Kidney and Cancer Association a v zaznamu akci The Czech Center Museum v Houstonu.
Jako jeji maminka, Tatana byla statecna zena. Obe svuj osud nesly s dustojnosti hrdinek reckych tragedii. Tatana nekdy pred deseti lety onemocnela rakovinou, ale ani rakovina, ani vek ji nedonutily vzdat se sveho zamestnani. Slouzila pod nekolika prezidenty, nejdele pod 43. presidentem USA, George W. Bushem. Koncem brezna mi jeji torontska polska pritelkyne (a take pritelkyne Milusky Perinove a jejich ceskych pratel), Halina Novak sdelila, ze Tatana je v rehabilitacnim stredisku a dala mi jeji telefonni cislo. Pristi den rano jsem ji zavolal. Chvili trvalo nez vzala telefon. Jeji hlas znel unavene. Vymenili jsme nekolik vet a pak me prosila, abych ji odpustil, ze uz musi skoncit. Nekolik malo dni pozdeji, 1. dubna rano, zemrela. Jeji pratele ve Washingtonu planuji oslavu jejiho nevsedniho zivota. Nekdy mi pripada, ze je mozna snadnejsi umrit, nez stat u hrbitovnich bran a loucit se s jednim pritelem za druhym.
Josef Cermak
***
Maly dopis z namesti Miru
Rudolf Battek (1924 ­ 2013)
Ve strasnickem krematoriu jsme se pred tydnem loucili s Rudolfem Battekem. Stara garda uz odchazi, ale jeste nas ­ Havlovych sirotku ­ bylo kolem 150: Vlasta Chramostova, Jirina Siklova, Jan Ruml, Sasa Vondra, Jiri Gruntorad, Dana Nemcova a dalsi znami i mene znami.
Byl to jeden z nejobdivuhodnejsich lidi meho zivota. Spratelili jsme se v roce 1968, kdy Ruda nastoupil svou drahu soustredene a nikdy nepolevujici verejne cinnosti. Od mladi byl akcni a neni divu, ze ho Klub angazovanych nestraniku zaujal par tydnu pote, co byl verejne zalozen. Battek byl totiz cely zivot nejen angazovany obcan, nybrz take do morku kosti NEkomunista. Zatimco mnoho jeho vrstevniku (a pozdejsich disidentskych druhu) podlehlo v mladi svudne vidine "spravedlivejsiho radu" , on byl vuci komunistickemu saleni vzdycky imunni. Protoze ale byl laskavy a chapavy, nebyl ani zarputily ANTIkomunista. Jen obcas poznamenal o nekom takto poznamenanem, "to vis, ma v sobe komunisticky gen, toho se tezko zbavis..."
Po roce 1969 jsem uz Battekovy disidentske aktivity, pusobeni v Charte 77 a opakovana vezneni pozorne a s tihou v dusi sledovala zpoza Atlantiku. Naposledy opustil komunisticky kriminal v roce 1985 a kratce nato jsme se po dlouhe prestavce znovu sesli. Pak setkani priby- valo. Jezdili jsme tehdy s americkymi pasy do Ceskoslovenska za starnoucimi rodici a Ruda nam pokazde barvite licil sve zkusenosti s estebaky. Prestoze rezim zcela evidentne mlel z posledniho, vetsina z nas jeste netusila, jak dramaticky se brzy promeni nase zivoty. Ze napriklad Rudolf Battek se stane predsedou Snemovny lidu a mistopredsedou Federalniho shromazdeni.
O dalsich par let pozdeji jsem pripravila k vydani Rudovy dopisy z vezeni, kterych behem temer desetileteho pobytu v sesti veznicich (ve trech etapach) napsal vice nez 200. Kniha vysla s nazvem Jako Cervenej Karkulak na podzim 2002. Je to pozoruhodne svedectvi o vyjimecne osobnosti v jednom z nejponurejsich obdobi modernich ceskych dejin. Zpusob a forma, jakymi Battek odmital podrobit se normalizacni diktature, byly tak unikatni, ze musel bolseviky dohanet k silenstvi. Jak to, ze se jich nejen nebal, ale navic se jim jeste vysmival? Co asi tahlo hlavou vezenskemu cenzorovi, kdyz cetl: Vezen ma byt taktni, ohleduplny, vesely, optimisticky a s jasnou a radostnou perspektivou?
Komercni uspech kniha nemela, dulezite vsak je, ze existuje. Predstavuju si, ze za par let (treba k stemu vyroci narozeni v roce 2024) vyjde o Rudolfu Battekovi poutave napsana historicka monografie, pro kterou bude Karkulak jednim z vychozich primarnich zdroju. Bude to strhujici pribeh statecneho cloveka v casech zbabelosti a zaroven moudre povzbudive cteni, pri nemz se ctenar casto zasmeje ­ protoze autor z Battekova nekdy az prekotne chrliveho stylu vybere jen ty nejpresnejsi a nejzarivejsi perlicky.
Po smrti milovane manzelky Dasi zil Ruda v kunratickem domku sveho syna Pavla. Obcas jsem mu telefonovala a chodila ho navstevovat. Naposledy zacatkem minuleho prosince. Byl uz krehoucky, ale jeste chvilemi zertoval a usmival se svym vrelym, trochu klukovskym usmevem. Kdyz jsem ho vsak objala na rozloucenou, vedela jsem, ze uz je to naposled.
29. brezna 2013
Jirina Rybackova

Navrat na hlavni stranu