Navrat na hlavni stranu

Ceskoslovenska podpurna jednota a emigranti po Srpnu 1968
Adolf Wenzbauer k oslavam padesateho vyroci zalozeni Ceskoslovanske Podpurne Jednoty ve Winnipegu. Pro nas "posrpnove emigranty" (srpen 1968) byl Adolf, jak jsme mu rikali, pokladan za starousedlika. Tak jsme pojmenovali krajany, kteri emigrovali do Kanady pred valkou nebo po Unoru 1948, pred nasi velkou emigrantskou vlnou roku 1968-69. Jiny rozdil mezi temito krajany nebyl, jelikoz nas nove prichozi vitali se stejnou otevrenou naruci a snazili se nam byt napomocni, jak jen mohli. Mezi ne patrili hlavne, Frank Baleja, Adolf Klimek, Adolf Wenzbauer, Josef Hamata, Pater Josef Celustka, Pater Reken a samozrejme mnoho dalsich, jejichz jmena vyjmenovat je nad mou silu.
Jak vime, cas jedna s kazdym stejne a z toho duvodu jsme uz vetsinu techto krajanu vyprovodili na hrbitov. Z teto smutne skutecnosti nam posrpnovym i dalsim nezbyva nic jineho, nez vsem nasim dobrodincum ze srdce podekovat za jejich laskavost.
Kazdemu cloveku je jasne, ze i pouhy odchod z rodneho mesta, obce, kde vyrustal, je velikym zasahem do zivota, hlavne do citu a duse lidi. Avsak zmeny v techto pripadech jsou minimalni s porovnanim emigraci do ciziny, do daleke a nezname zeme, kde jak jsme poznali je vse jinaci! Predne to byl jazyk, kteremu jsme nerozumeli a zvyky ktere nam byly take cizi. Najednou jako probuzeni ze spatneho snu ktery nemizel, jsme se ocitli v nove zivotni situaci. Ztratili jsme rodice, sourozence, pratele a nase obvykla mista kam jsme radi chodivali. Spadla za nami proslula zelezna opona udrzovana komunistickym rezimem na hranicich nasi vlasti.
Co clovek v takove situaci muze delat? Skocili jsme do vody - musime plavat! Pokud nekoho napadne otazka: Proc jste do te vody skakali? Odpoved je jednoznacna ­ nemohli jsme uz vydrzet sveraci kazajku, ktera nas dusila v nasi otcine. Touzili jsme se nadechnout svobody, kterou nase domovina svou despotickou vladou nedovolovala! I za cenu nenahraditelnych ztrat jsme radeji zvolili chleb emigrace, ale svobodne jsme ho mohli pojidat.
Nesetkal jsem se s posrpnovym emigrantem, ktery by v teto nasi nove situaci nedelal totez jako ja. Vyhrnul si rukavy, zapomnel na svoje tezkosti a zacal si budovat svuj zivot v nove domovine!
Neni to pouha fraze, ale kazdym dnem, kazdym mesicem opadavaly nase pocatecni tezkosti, jak s jazykem, penezi, zdejsimi zvyklostmi a najednou zivot v cizine nam daval vyznam.
Pro nase stesti, jsme zde nebyli prukopniky, kteri prodelavali mnohem tezsi zacatky nez my. Krajanska dobrocinnost nasich predchudcu nam pomahala nejen materialne, ale take nalezt nasi identitu, pratele, praci a poskytovali nam moralni podporu.
V tomto sehrala velikou ulohu Ceskoslovenska Podpurna Jednota. Tam nove prichozi mohl prijit mezi sve krajany a nejen jako doma si vypit pivecko, ale popovidat si po nasem a dostat mnoho dobrych rad, kterych bylo potreba jako sul. CSPJ vsak nebyla pro nas jedinym pristavistem. Nelze vynechat Ceskoslovenske narodni sdruzeni, kostel Panny Marie Fatimske, a slovensky kostel Panny Marie Navstiveni.
Presto, ze tyto instituce a cirkve hodne pomahaly, krajansky zivot se nejvice odehraval kolem CSPJ - ceskeho klubu.
Pro krajany Jednota nebyla jen obycejna hospoda jako v CSSR, kde se popiji a klabosi se o vsem moznem, hlavne o nedulezitych vecech. Nybrz klub byl podle nazoru mnoha krajanu tavicim kotlem, kde z tesklivych Cechu a Slovaku po ztracene vlasti se postupne stavali Kanadane. Nekdo by mohl namitnout, ze tavici kotel jim bral identitu, coz v nasi Kanade je velice mylne. Prave tam novy emigrant poznaval, ze ac se chce stat dobrym obcanem Kanady, nemusi se zbavit sveho naroda, jazyka, nebo svych zvyku.
Emigrace v kazde dobe a pro kazdeho je perna vec! Nikdo neemigruje bezduvodne! At to byly hospodarske duvody davnych krajanu, hledani stesti ve velikem svete, nebo politicke duvody jako nase, ktere nas donutily k zavaznemu zivotnimu kroku. Tak jak pounorova, tak posrpnova emigrace byla vyplodem hnusne politiky v Ceskoslovensku po komunistickem puci.
Z jakeho podkladu vychazi moje tvrzeni? Z podkladu nesvobody v zemi! Ten kdo si snad mysli, ze opustil svou vlast jen proto, ze se chtel podivat do sveta a nikoliv z politickych duvodu, je na grandioznim omylu. Jedine totalitni politika doma mu branila v jeho prani okouknout svet.
Nebo to, ze nekdo nemel kde bydlet tak volil emigraci? Byla to opet politika statu, ktera mela pod palcem ubytovani obcanu, tim byl obcan odkazan na jejich benevolenci.
Na rozdil od statni politiky doma, po prijezdu a kratkem pobytu na hotelu se kazdy z nas ubytoval velice pohodlne a zadna byrokraticka vlada se nemusela o nikoho starat. Najednou jsme poznali rozdil mezi totalitou v CSSR a svobodnou zemi.
Nejvetsi nasi prednosti v emigraci bylo nase usili, ktere nam prinaselo sve plody. Nejenze po nekolika mesicich prace si krajane zacali kupovat automobily, na ktere se v CSSR cekalo pet roku, ale po nekolika malo letech si zacali kupovat svoje domy se zahradami, s garazemi o cem se jim v CSSR ani nesnilo.
Musim se vsak opet vratit k nasim organizacim CSJP a CSNS, ktere nas sdruzovaly a se svymi akcemi nam nahrazovaly ztraceny domov. Treba prvni Stedry vecer (1968) uspradany v litevskem kostele, nebo spolecenske vecery a zabavy organizovane nekterou z organizaci. Po tolika letech je tezke si na mnohe z nich vzpomenout, ale Mikulasska zabava v hale kostela Sv. Marka v St. Vital mi utkvela v pameti. Za nostalgickeho vecera, kdy venku padal snih, ve kterem se trpytila svetla ulic, jsme se sesli v utulne hale kostela. Pratele posedali kolem stolu, plnymi cisemi, kapela pod vedenim krajana pana Vaclava Machovce zacala hrat a najednou jsme se citili vsichni nejen druzni, ale take velice blizci k sobe. Mezera, ktera nastala ztratou nasich milych, nam vyplnili novi pratele. Stala se z nas velika emigrantska rodina.
Z posrpnove doby nejvetsi krajanske akce byly bezesporu Folkloramy ­ festival narodu ve Winnipegu.
V roce 1970 CSJP byla jedna ze zakladatelu tohoto etnickeho festivalu. Zde opet musim pripomenout praci nasich starousedliku, kteri se do prvniho festivalu zapojili s velikym elanem. Nejenom oni, ale take ostatni poradatele nemeli tuseni, jaky uzasny uspech to bude mit. Clenky klubu pani Lesova, sestry Hallamove, pani Selepcova a dalsi napekly kolace, nadelaly knedliky a vse k tomu potrebne. Pro velky uspech vsak za tri dny bylo vse snedene a vypite a museli Cesky pavilon zavrit!
Po 14 letech klub i sdruzeni spojily sve sily a na obnovenou Folkloramu se dobre se pripravily. Nejcennejsi vsak na vsech festivalech byly tance nasich deti. Skupiny Venecek a Furiant, ktere s velikou pili nacvicovala pani Vladka Zvonikova, ktera tento obor doma studovala, se staly zlatym hrebem Folkoram! Videt nase ceske a slovenske ratolesti predvadet tance nasich narodu bylo pro kazdeho dojemne. Folklorama se konala po nekolik roku v budove a v arealu CSJP. Po nejake prestavce a pro velikou navstevnost (denne az tisic lidi) se Cesky pavilon Srdce Evropy presunul na vice vyhovujici misto.
Kdo nezna Folkloramu, nema ani tuseni kolik krajanu - dobrovolniku bylo zapotrebi na cely tyden, k zajisteni festivalu. Posledni roky az 60 osob pracovalo denne pro uspech Folkloramy, na co muze byt kazdy krajan v Manitobe hrdy!
CSJP, tento emigrantsky stanek bude v dubnu 2013 oslavovat ste vyroci sveho zalozeni. Drive nez otcove Ceskoslovenska Masaryk, Stefanik, Kramar a ostatni meli vubec potuchy o tom, ze vznikne samostatny a spolecny stat Cechu a Slovaku, prosty lid mel o soudrznosti a spojovani Slovanu vetsi vizi nez jakou meli treba cesti poslanci ve Vidni. Z toho duvodu Jednota pri svem zakladani zahrnula sirsi rozptyl Slovanu z Rakousko­Uherska. Byla proto pojmenovana "Slovanskou Jednotou".
Je pozoruhodne, ze vetsina zakladatelu, ktere muzeme videt na tablu v hale, nejsou z Prahy nebo z hlavni casti Cech, ale z byvaleho Halice (z Komoruvky) a z Volyne (obe uzemi dnes na Ukrajine).
Na konec meho strucneho vypraveni se neda nic jineho vykonat, nez tez polozit velky venec diku nejen krajanum ­ zakladatelum Jednoty, ale vsem pokracovatelum v dobre praci v teto organizaci. Emigrantum po prvni i druhe svetove valce az po dnesni den, kteri vynalozili nesmirne usili a mnoho prace pro Ceskoslovenskou spolecnost ve Winnipegu, se svou aktivni cinnosti v Ceskoslovenske Podpurne Jednote.
Ac vsechny posrpnove cinitele, predsedy, pokladniky a dalsi dulezite osoby nedokazu vyjmenovat, pokusim se aspon vyjmenovat nektere. Predne to byl pan F. Shanel (Franta tata), jak mu rikali, ktery prevzal vedeni klubu po starousedlicich, jmenovite po panu J. Hamatovi. Dalsi, na ktere si dobre pamatujeme je vlastne cela rodina Moravcovych, hlavne Babi Moravcova, Eva Vankova Bob a Janicka Wenzlovi, Betty Dobrovolna, pres nekolik dalsich az k dnesnimu predsedovi J. Dobrovolnemu.
Musim tez vzpomenout zesnuleho pana Jardu Klimese, ktery venoval klubu hodne casu a castecne zavedl nektere novinky a vylepseni.
K vedeni a dobremu chodu klubu vsak nestaci jen predseda ci predsedkyne, ale mnoho dalsich dobrovolniku - pracovitych lidi. Z techto duvodu neni mozne vynechat rodiny Stedronskych, Chaloupku, Haverdu, Pacinu, Kunu, Palicku, Nemecku, Stracenych, pani Tumilson, Karel Bulandra, Majerske. Bezesporu uzasnou praci odvedla Danka Orihelova, kdyz po 12 roku byla redaktorkou a vydavala klubovou Ricku a vsestranna pomoc manzela Janka, byla velice cenna. Pomoc vedeni z klubu jsem nalezl dalsi jmena. Rodinu Jancaru, Vlasta Shindelarova, Vilda Muller, Zdenek a Karel Hladik, Karel Kahula, Lada Zalud, Lada Hlas, Peter Gregor, Vrata Vodrazka, Zackovi, Zemcak, Jaromir Samek, Livia Kurinska-Hrdlickova, Martina Jaterka. Bylo by take veliky nevdek vynechat pana J. Skacela a nasi oblibenou barmanku Gabinku Benadikovou a mnoho, mnoho kucharek, ktere pripravovaly dobra ceska jidla a kolace jak pro Folkloramu, tak i pro klubovni vecery, jejichz vsechna jmena by bylo tezke uvest.
Tak jako na zacatku me zpravy jsem dekoval zakladatelum Podpurne Jednoty, zrovna tak patri stejne velky dik od vsech nasich krajanu z Winnipegu i temto pokracovatelum za jejich dobrou praci! Jen diky jim - ochotnym lidem, mohla CSJP obdrzet vysoke uznani a vyznamenani - medaili od prezidenta Ceske republiky Vaclava Havla a obdrzet nejvyssi vyznamenani Cenu T. G. Masaryka od Ceskeho a Slovenskeho Sdruzeni Kanady.
Co prinese dalsi stoleti pro CSJP se nikdo neodvazi ani odhadnout. Zatim je mozne mluvit jen o blizke budoucnosti, jelikoz krajane starnou a nelze ocekavat nejakou hromadnou emigraci po te co Cesi a Slovaci se tesi stejne svobode jako my Kanadane.
A co je snad jeste horsi, moderni svet odcizil cloveka cloveku. Tak jak to dnes vypada, lide uz nepotrebuji pratele, spolecniky a spolky. Vystaci si s moderni technikou, s televizi, s telefonem a pocitacem. Facebook, ktery soucasnou generaci vystihuje jako look at me (koukni se na mne), ale jinak se mi vyhybej, odcizuje lidi od sebe.
Je samozrejme, ze svet nelze zastavit a mnohdy ani zmenit. Staci vsak nekolik jedincu, kteri si dokazou jeste uvedomit, ze spravny clovek je spolecensky a nikoliv ostrov jen sam pro sebe!
Tito lide muzou zabranit tomu, aby ani v budoucnosti nenastal pomaly a jisty konec Ceskoslovenske Podpurne Jednoty ­ naseho klubu. (pozn. stale Ceskoslovenska).
Vilem A. Kun

Navrat na hlavni stranu