Navrat na hlavni stranu

Dejte vejce malovany
Vlastne exilove noviny jsou takovy vecny kalendar. Zacne se novorocnim vydanim, nasleduje vzpominka na Unor 1948, v breznu to byly narozeniny TGM a v dubnu velikonoce
Letos jsou velikonoce jiz koncem brezna a to tak trochu zpusobilo problemy. Plesova sezona byla kratka a naopak je dostatek casu na ruzne jarni veselice a zabavy v dubnu a v kvetnu.
Puvodne jsme chteli vydat toto velikonocni vydani a pak jeste dve cisla pred mym odjezdem do Prahy v dubnu. Jenze o velikonocich na Velky patek ani na Velikonocni pondeli neni posta otevrena. Znamenalo by to, ze bychom mohli dat nejdrive noviny na postu az v utery 2. dubna 2013 nebo jeste pozdeji a dalsi cislo by muselo jit do tiskarny jiz za tyden, cimz by se stalo, ze byste dostali dve cisla za sebou a pri tom by byly dvojnasobne vydaje za postu i tiskarnu. Proto je v soucasne ekonomicke situaci vyhodnejsi udelat pristi vydani jako dvojcislo.
Dalsi dvojcisla budou v cervenci a v prosinci. Satellite vysel poprve pred dvaadvaceti lety v dubnu 1991. Vychazel nejprve jako mesicnik. Od roku 1992 jako ctrnactidenik. Pripocteme-li k tomu, ze jsem pred tim od roku 1981 pracoval v Novem domove, znamena to, ze jsem pres tricet let, s vyjimkou male prestavky v letech 1990-1991, pripravoval do tisku kazdy druhy tyden nejnovejsi zpravy a informace.
Obzvlaste v 80. letech minuleho stoleti, kdy neexistoval internet a nebylo prime telefonni spojeni do Ceskoslovenska to bylo velmi obtizne. Hlavnim zdrojem informaci byly rozhlasove stanice Svobodna Evropa a Hlas Ameriky na kratkych vlnach. Ty vsak byly nasmerovane do Ceskoslovenska, nikoliv do Kanady. Znamenalo to, ze se nahravalo temer vse na magnetofonove kazety a pokud tam byla nejaka zajimava zprava, prepsala se z pasku na psacim stroji. Takto ziskane informace se nosily ke Skvoreckym, kde je pisarky prepisovaly na nudle a z nich se lepily noviny. V polovine osmdesatych let jsme zakoupili prvni macintosh a tak jiz nebylo zapotrebi zpravy nekolikrat prepisovat a lepit.
V te dobe se nekdy nektera informace musela prehravat i nekolikrat, protoze ceskoslovenske rusicky byly tak dokonale, ze byly slyset i za velkou louzi. Nejhorsi bylo desifrovat nektera jmena. Dulezite bylo obdobi kolem roku 1982, kdy jsem zacal, jak s Hlasem Ameriky, tak Svobodnou Evropou spolupracovat. Zpravodajstvi jsme take dostavali od Palach Pressu v Londyne. Navic se tehdy muselo balancovat v novinach mezi tim, co se delo v Kanade a tim, co v Ceskoslovensku, protoze jsem mel delat nikoliv exilove, ale krajanske noviny.
Podarilo se mi prosadit i sportovni zpravodajstvi, ale v te dobe bylo velice obtizne ziskat jednotlive vysledky. Pravda dostaval jsem i Mladou frontu, ale ta chodila s tritydennim zpozdenim. Koncem osmdesatych let, kdy uz se dalo zavolat do CR, ale hovor byl stale drahy a spojeni bylo nekvalitni, stacila na ziskani vysledku nekdy pouze jedna minuta. Sportu v exilovych novinach pomohla i skutecnost, ze se objevila rada ceskoslovenskych hokejistu, kteri zacali hrat v NHL: Miroslav Frycer, bratri Ihnacakovi, Stastni, Jan Ludvik, Richard Lanz, Petr Svoboda a dalsi.
Situace se zmenila pocatkem devadesatych let, kdy jiz byl Satellite na svete a prvni byt pomale modemy. Tehdy nastala zlata doba pro noviny. Neexistoval sice internet, ale jiz existovalo spojeni z pocitace do pocitace. Se svym kamaradem Honzou Hrabinou jsme vydavali zpravodajstvi z NHL. On na oplatku mi daval zpravodajstvi z Cech a ze Slovenska. Jenze to vse trvalo velice kratce az do doby nez nastoupil internet.
Prestoze se zdalo, ze tistene noviny na to nedoplati, zacali jsme i my vychazet na internetu. Ze zacatku jsme meli z toho i mirny prirustek predplatitelu. Pak pocet predplatitelu nejakou dobu stagnovalo, ale nyni jsme na tom jako vsechna ostatni tistena media pocinaje New York Times, pres Toronto Star az k casopisum jako je Newsweek, ktery vychazel od roku 1933 do roku 2012. Od 1. ledna 2013 zacal existovat pouze v internetove verzi.
Prestoze vime, ze je rada ctenaru, obzvlaste starsich, kteri nevlastni internet, rozhodli jsme se od letosniho Noveho roku publikovat kazde cislo soucasne na internetu a pomalu prejit na mesicnik.
Znamena to, ze tyto noviny jsou poslednim ctrnactidenikem. V nasledujicich mesicich duben-srpen budeme vychazet jednou mesicne. Na podzim a v zime budeme vychazet jednou za tri tydny. V pristim roce bychom tedy meli vyjit osmnactkrat, z toho by mela byt dve dvojcisla. V roce 2015, bychom pak zacali vychazet jako mesicnik to jest stejne jako v roce 1991, kdy jsme zacinali.
Kazde cislo bude rovnez na internetu v PDF formatu. Na rozdil od Newsweeku budeme stale vychazet i v tistene forme, ale je pravdepodobne, ze od ledna 2014 se zmeni i format, protoze nejdrazsi financni polozkou pro nas je stale tiskarna.
A z ceho budeme zit?
To napovida nazev clanku, ktery jsem si vypujcil z ceske velikonocni koledy
Velikonoce jsou svatky nadeje, takze se nemame ceho obavat!
Takze VESELE VELIKONOCE!
Ales Brezina

Navrat na hlavni stranu