Navrat na hlavni stranu

Prazsky pamatnik - Foto Wikipedie

Pamatnik obetem komunismu v Ottawe
Z nejznamejsich pamatniku obetem komunismu byl vybudovan a slavnostne odhalen Pomnik obetem komunismu v Praze, Na Ujezde, na upati Petrina, 22. kvetna 2002. Pomnik vznikl z inicitativy Konfederace politickych veznu a za prispeni mesta Prahy a stal 7.5 milionu korun. Je dilem sochare Olbrama Zoubka a architektu Jana Kerela a Zdenka Hölzla.
Pamatnik tvori zuzujici se schodiste, po nemz kraci 7 postav, postupne vice a vice zmrzacenych, coz obrazne pripomina utrpeni muklu a jejich statecnost. Na kovovych deskach je napsano: Obeti komunismu 1948-1989: 205 486 odsouzeno - 248 popraveno - 4 500 zemrelo ve veznicich - 327 zahynulo na hranicich - 170 938 obcanu emigrovalo.
Na bronzove plakete je take napsano: Pomnik obetem komunismu je venovan vsem obetem, nejen popravenym a veznenym, ale i vsem, jejichz zivoty byly totalitni zvuli zniceny.
Ve Washingtonu byl 22. kvetna 2006 odhalen Pamatnik obetem komunismu, ktery je replikou Bohyne demokracie z roku 1989 z pekingskeho namesti Tiananmen. Prezident George W. Bush 12. cervna 2007 pronesl projev u prilezitosti 20. vyroci proslovu "Strhnete dolu tuto zed" prezidenta Ronalda Reagana pred Berlinskou zdi. Pomnik stal 825,000 americkych dolaru.
V roce 1989 byla na Masaryktownu v kanadskem Torontu odhalena socha Znovuukrizovany winnipezskeho sochare Josefa Randy (10. 3. 1933 - 6. 7. 2005).
Tento pamatnik obetem komunismu vznikl z iniciativy zahranicni organizace byvalych politickych veznu K-231, na pozemku, ktery vlastni Masaryk Memorial Institute (MMI).
Kazdy rok se v cervnu na torontskem Masaryktownu kona Cesky a Slovensky den. V roce 2007 se oslav zucastnil take kanadsky ministr imigrace Jason Kenney a cesky velvyslanec Pavel Vosalik. Byva zvykem, ze navstevy k pomniku Znovuukrizovaneho polozi kytici. Ministrovi Kenneymu se socha Josefa Randy libila a rekl, ze by bylo dobre kdyby podobny pamatnik byl take pristupny sirokemu okruhu Kanadanu a turistu v Kanade, v kanadskem hlavnim meste.
Iniciativy se chopila vytvarnice Zuzana Hahnova, ktera podle informaci velvyslance Vosalika kontaktovala kancelar ministra Kenneyho. Tato iniciativa dala vznik skupine Open Book Group tvorenou charitativni organizaci Hearts Open Toronto, v ktere se Zuzana Hahnova angazovala, kanadskym Sokolem a skupinou DareTheatre. Vznikl navrh pamatniku ve forme Otevrene knihy, ktera by pripominala obeti komunismu. Byly kontaktovany nektere ethnicke skupiny, projekt byl rozpoctovan na 1,5 milionu kanadskych dolaru. Problemem bylo, ze prispevky na projekt nebyly radne oznamovany a tak projekt vzbudil neduveru, i kdyz nektere akce jako predstaveni Voices within Walls (Hlasy uvnitr zdi) mely priznivou umeleckou odezvu, ale zda se, ze financni prostredky se ze znacne casti vypotrebovaly na financovani produkce.
Nevim zda z techto duvodu ci prosazeni vlastni konkurencni koncepce organizovani sbirky, vznikla dalsi organizace Tribute to Liberty (Hold svobode), pod vedenim Kanadanky litevskeho puvody Alidy Formandis. Tato si najala na organizaci projektu torontskou konzultacni firmu High Park Group, ktera ovsem byla placena a tudiz opet cerpala prostredky urcene na samotny pamatnik. To se rovnez postupne stalo stredem kritiky.
Nicmene obe skupiny, tedy zakladajici Open Book a Tribute to Liberty projednaly projekt s NCC (National Capital Commission), vladni kanadske organizace, ktera ma mandat na schvalovani uzemnich projektu v kanadskem hlavnim meste Ottawe vcetne pamatniku. Po dlouhych diskusich jaky bude nazev pamatniku bylo nakonec s rozhodnym slovem ministra Kenneyho schvaleno, ze pamatnik se bude jmenovat Pamatnik obetem komunismu a pro pamatnik bylo vybrano prestizni misto pred budovou kanadskeho Nejvyssiho soudu.
Protoze organizace nedostaly zadne vyuctovani prispevku od skupiny Open Book, kdy po nekolikate zadosti na pokladnika teto organizace neprisla zadna odpoved, dalsi spoluprace nemohla byt mozna.
Rovnez tak organizace Tribute to Liberty nedavala pod soucasnym vedenim dobre zaruky. To bylo nekolikrate kriticky diskutovano v centralni rade Stredoevropskych a vychodoevropskych organizaci (CEEC), kde je vedeni techto organizaci vcetne Ceskeho a Slovenskeho sdruzeni v Kanade (CSSK).
Ke zmene doslo teprve zvolenim noveho predsedy Tribute to Liberty, zkuseneho financniho planovace Ludwika Klimkowskeho a mistopredsedy Polskeho kongresu, strechove organizace kanadskych Polaku. Za cleny byli kooptovani Markus Hess, predseda CEEC, Paul Grod, predseda Ukrajinske kanadske rady, ktery take jako pravnik bude dohlizet na pravni stranku projektu. CSSK je v Tribute to Liberty reprezentovano Robertem Tmejem, byvalym predsedou MMI.
Projekt v roce 2010 dostal velkou podporu v trunnim proslovu kanadske Generalni guvernerky Michelle Jean, ktera rekla, ze vlada "podporuje vybudovani Narodniho pamatniku obetem komunismu".
Tribute to Liberty pod novym vedenim zahajilo financni sbirku na pamatnik velmi rozhodne a ve velmi kratke dobe ziskalo od darcu na 1 milion dolaru. Darci s prispevkem sto tisic dolaru budou mit sve jmeno na bronzove desce pamatniku (zatim, jich je sedm), darci s prispevkem tisic dolaru budou mit take jmeno na pamatniku radeji nez dlazdicku na zemi, coz byla pocatecni uvaha, ktera ale pro zimni mesice v Kanade by byla neprakticka. Projekt je projektovan maximalisticky na ctyri miliony dolaru, z cehoz kanadska vlada prislibila polovinu, tedy dva miliony. Pomnik na vyznamnem miste v Ottawe na Wellington Street, kde je komplex budov kanadskeho Parlamentu a Nejvyssiho soudu. ma byt vyznamnou pripominkou na sto milionu obeti komunismu. Je to srovnatelne s Pamatnikem ochrancu miru (Peace Keepers) na dalsim prestiznim miste Sussex Drive, mista budovy kanadskeho ministerstva zahranici, nekolika velvyslanectvi, rezidence kanadskeho generalniho guvernera i ministerskeho predsedy.
Domnivam se, ze kazdy z Cechu a Slovaku, ktery odesel v dobe totality do exilu nebo emigrace muze podle svych financnich moznosti prispet na Pamatnik obetem komunismu, protoze pro kazdeho byl komunismus duvodem proc odesel.
Muzete tak ucinit poslanim seku vypsanem na Tribute to Liberty a odeslat s jmenem a adresou na adresu CSSK: CSSK, P.O. Box 1507, Manotick, ON, K4M 1L4
Kazdy dar bude zaregistrovan a jmena a celkova castka (nikoliv individualnich darcu) budou publikovany. Kazdy darce take od Tribute to Liberty obdrzi potvrzeni pro danove ucely, protoze je charitativni organizaci s moznosti vystaveni techto potvrzeni.
Verim, ze nase organizace, jakoz i ostatni organizace, reprezentujici na sedm milionu Kanadanu, kteri prisli z komunistickych zemi pomohou vybudovat pamatnik, na ktery budeme vsichni hrdi.
Milos Suchma

25. unora 2013 a 65. vyroci komunistickeho puce u prilezitosti organizovani sbirky na pamatnik na Ceskem velvyslanectvi v Ottawe: zleva Ludwik Klimkowski, velvyslanec Karel Zebrakovsky a Milos Suchma

Navrat na hlavni stranu