Navrat na hlavni stranu

Program ceskych studii na Torontske univerzite
Tiskova zprava Josefa Cermaka a Georginy Steinsky-Schwartz
Torontska univerzita, nejvetsi (skoro 80,000 studentu) a nejvyznamnejsi kanadska univerzita ­ v poctu vydanych vedeckych praci je na severoamerickem kontinentu druha za Harvardem, a v roce 2011 byla Newsweekem hodnocena jako treti nejlepsi mezinarodni skola na svete mimo USA, hned za univerzitami v Cambridgi a Oxfordu - s niz ma nase komunita dlouhe a pratelske vztahy, vypisuje charitativni sbirku na vytvoreni staleho programu ceskych studii s cilovou castkou $4,000,000.00. V prohlaseni Centra pro evropska, ruska a euroasijska studia (CERES) na Torontske univerzite se ­ mimo jine v prekladu - rika:
Prehled
V rozhodnych okamzicich v prubehu dvacateho stoleti Ceskoslovensko/Ceska Republika hraly ustredni roli pri zmene proudu evropskych dejin a v osudu celeho kontinentu. Ceska Republika nabizi svetu cenny pohled na mechanismus moci, budovani statu a demokratizaci. Poznani jeji fascinujici historie, politiky, spolecnosti a kultury je klicem k porozumeni nejen Stredni Evrope, ale cele Evrope 20. a 21. stoleti. A prave to je jednim z hlavnich poslani CERES ­ vedouci kanadske instituce pro studium clenskych statu Evropske unie, zemi byvaleho Sovetskeho svazu a stredni a vychodni Evropy.
CESKA STUDIA NA TORONTSKE UNIVERZITE: SPOLUPRACE MEZI KOMUNITAMI
Vyuka cestiny zacala v roce 1967 diky spolecnemu usili vynikajiciho politickeho vedce H. Gordona Skillinga a Josefa Cermaka. Behem pristich 35 let se CERES stalo strediskem studii ceske historie, politiky a spolecnosti. Zacatkem devadesatych let zahajilo CERES ve spolupraci s Ceskou republikou intenzivni program stazi, v jehoz ramci bylo studentum Torontske univerzity umozneno pracovat ve vyznamnych soukromych i verejnych organizacich (mj. Radio Praha, Vychovna nadace Jana Husa, Kancelar prezidenta republiky, Arlat Technologie a Masarykova univerzita). Jednou z nejuspesnejsich akci bylo uzavreni dohody o vymene studentu s Masarykovou univerzitou v Brne. Letni skola v Brne nabizi kurzy dejin a statovedy a umoznila seznamit se s dramatickym vyvojem v teto oblasti vice nez 400 studentum. Po vic nez 150 let nachazeli Cesi, kteri hledali lepsi zivot nebo prchali pred nacistickym nebo komunistickym nasilim, v Kanade novy domov. Mnozi z nich nebo z jejich deti se vyznamenali v mnoha odvetvich kanadskeho zivota. S koncem exilu mame jedinecnou prilezitost vzdat hold jejich odkazu a vytvorit hlubsi a informovanejsi porozumeni vyvoji historie i soucasnosti ceskeho statu. Tim, ze se tak stane na tak vyznamne vzdelavaci instituci, jakou je Torontska univerzita, zajistime, ze odkaz Cechu v Kanade pretrva.
Torontska univerzita nyni navrhuje strategicke rozsireni a obohaceni vychovneho prostredi, ktere bude inspirovat kanadske studenty ke studiu kultury, politiky, spolecnosti a ekonomie
Ceskoslovenska a Ceske republiky a umozni studentum partnerskych instituci v Ceske republice studium v Kanade a ve Kanade. Nasim cilem je pripravit globalni obcany na obou stranach Atlantiku, kteri maji vedomosti, schopnosti a agilnost orientovat se ve stale komplikovanejsim a globalizovanejsim svete.
Tyto aktivity (studium ceskeho jazyka na Torontske univerzite, studia torontskych studentu v Praze, prednasky prednich ceskych historiku v Toronte, doktorska studia) in perpetuity (cesky to zni jeste lip: 'na vecne casy') vyzaduji znacne financni prostredky, s zadosti o ktere se CERES a Torontska univerzita obraci na verejnost (predevsim na nas) v Kanade i v Ceske Republice:
Studium ceskeho jazyka
na zajisteni plneho kurzu na Katedre slovanskych jazyku a literatury (uvodni a stredne pokrocila uroven) -$500,000; na zajisteni kazdorocniho stipendia v castce $10,000 na zdokonaleni se v ceskem jazyce v Ceske Republice -$250,000 -celkem $750,000.
Cesti hostujici vedci
kazdy druhy rok povede vyznacny cesky univerzitni profesor v oboru ceskych dejin, dejin a politologie intenzivni dvoutydenni kurz pro vysokoskolaky ve vyssich nebo poslednich rocnicich a postgradualni studenty: potrebna castka - $250,000. Jmeno darce cele castky bude navzdy spojeno s timto programem; jmeno darce $100,000 bude s programem spojeno po dobu 10 let.
Mezinarodni prilezitosti pro studenty
prilezitost pro kanadske studenty k vyzkumu a studiu na Masarykove univerzite v Brne nebo na Karlove univerzite v Praze a pro ceske studenty na Torontske univerzite. Studentum Torontske univerzity studujicim v Ceske Republice bude poskytnuta tato financni vypomoc:
Letni skola pro vysokoskolaky v zahranici nebo vymenny program: potrebna castka ­ $750,000 prinese rocne $30,000, tedy castku, ktera umozni podporu pro 12 CERES studentu. Studium (jeden semestr nebo staz) pro postgradualni studenty v zahranici: potrebna castka ­ $750,000 prinese rocne $30,000, tj. castku, ktera umozni podporu pro 6 CERES studentu. Vyzkum pro doktorandskou dizertaci: potrebna castka ­ $450,000 prinese rocne $18,000, tj. castku, ktera umozni podporu pro 2 studenty.
Ceskym studentum studujicim na Torontske univerzite bude poskytnuta tato financni vypomoc: Program pro vysokoskolaky studujici v zahranici: potrebna castka ­ $750,000 prinese rocne $30,000, tj. castku, ktera umozni podporu pro 12 studentu. Studium nebo vyzkum pro graduovane studenty v zahranici: potrebna castka ­ $300,000 prinese rocne $12,000, tj. castku, ktera umozni podporu pro 3 studenty.
Celkem: $3,000,000
Castky, jez umozni pojmenovani programu jmenem darcu: $25,000 je minimum pro pojmenovani ceny pro vysokoskolaka, $50,000 pro pojmenovani ceny pro postgradualniho studenta.
Vsichni darci obdrzi charitativni potvrzenku pro danove ucely. Jmena vsech darcu, kteri prispeji minimalni castkou $1,000 budou vepsana do Steny cti v budove CERES. Dary je mozno udelat jednorazove nebo rocnimi prispevky. Dotazy laskave adresujte na: robert.austin@utoronto.ca (telefon: 416/946-8942) a seky (vystavene na University of Toronto ­ memo Program of Czech Studies zasilejte na adresu: Nadina Jamison, Assistant Dean & Executive Director of Advancement, Faculty of Arts and Science, University of Toronto, 100 St. George Street, Toronto, ON M5S 3G3
Nekolik osobnich slov o autorech teto zpravy
Torontska univerzita a nase komunita nejsou ­ jak vyplyva i z predchoziho textu ­ cizinci (nas dik patri predevsim profesoru Robertu Johnsonovi a prezidentovi Torontske univerzity Claude Bissellovi), o rozsireni programu ceskych studii se uvazovalo delsi dobu. Rozhodne o ni uvazoval davny pritel ceske a ceskoslovenske komunity profesor Robert Austin i Veronika Ambros, profesorka ceskych studii na Slovanskem oddeleni. Novy impuls k akci prinesl prichod noveho reditele Centra pro evropska, ruska a euroasijska studia (CERES) profesora Randalla Hansena a uvolneni se jednoho z autoru teto zpravy Georginy Steinske-Schwartzove pro tento projekt. Vsichni citime, ze cas se s nikym nemazli, nikdo nevime, co z nasich organizaci prezije pristich 50 let a byla by skoda nepokusit se zachytit stopy predeslych generaci i nase. A vytvorit tak zive spojeni mezi nasi rodnou zemi a zemi, ktera nam dala svobodu a prilezitost vytvorit si novy domov. Myslime si, ze zivouci pulzujici dialog mezi budoucimi generacemi studentu a vedcu dvou zemi, jez byly nasim osudem, je skoro neuveritelne krasny zpusob, jak zachytit ozvenu minulosti i vytvorit ­ na vecne casy -zive spojeni nasich dvou domovu. Ponevadz jsme ­ my podepsani -byli na dosah a Georgina ma dlouholete zkusenosti ze sve prace v oblasti managementu a Josef se dost vyzna v krajanskem prostredi, nejak na nas padla zodpovednost pomoci CERES a Torontske univerzite dovest tento nadherny projekt k uspesnemu konci. Tak pekne prosime, pomozte...
Josef Cermak, Georgina Steinsky­Schwartz
***

Navrat na hlavni stranu