Navrat na hlavni stranu

Neanarchisticka demokracie
Psat o demokracii neni jednoduche, pokud ji pisatel nechce pribarvovat ke sve libosti. Nesnaze vyvstavaji z faktu, ze pojem "demokracie" je tak vagni, tak gumovy, ze si ho muze kazdy natahovat, jak se mu zalibi. Hlavne tak, aby nazev zakryl vse, co pod nim dotycny mini ukryt nebo schovat.
Z tohoto duvodu zprofanovane slovo "demokracie" si muze kazdy vykladat podle sveho gusta a hlavne ke svemu prospechu.
Neni proto divu, ze uz ve starem Recku, kde demokracie vznikla a byla zavedena, se hned od pocatku vynorovala kritika na tento system vladnuti. A jak vidime, kritika neprestala do dnesnich dnu s prevladajicim nazorem, ze ac tento zpusob vladnuti neni perfektni "je nejmene spatnym" (Churchill).
Demokracie (z reckeho ­ vlada lidu) ale neni to, co hrde zni z kazdeho hrdla. Da se rict, ze hned od pocatku demokracie nevladl lid, ale "lidovy snem" a "lidovy soud" voleny svobodnymi obcany Athen. A mozna uz zde zacina koren zla, ktery se tahne az do soucasnosti.
Pri rozkvetu demokracie v 5. a 4. stol. pr. Kr. zilo v Athenach na 200 tisic obyvatel, ale pouze nejakych 20-25 tisic muzu melo pravo volit. Z toho pak je tezke mluvit o vlade lidu i v tom pripade, kdyz souhlasime, ze za lid budou vladnout voleni reprezentanti.
Navic pozoruhodne je, ze pri zrodu demokracie nektere skupiny lidi byly vylouceny z procesu, jako zeny, otroci, cizinci a muzi mladsi 21. let. Obdobu muzeme videt v soucasnosti s volebnim pravem jen osob nad 18. let. Proc je tomu tak? Z jakeho duvodu nemuzou treba dvanactilete deti volit, vzdyt ony jsou take lid. Samozrejme na to kazdy ma hned odpoved, ze deti nejsou dosti moudre a zodpovedne natolik, aby zasahovaly do deni statu - totiz aby volily. V teto odpovedi je snad skryty cely problem demokracie. Mnoho lidi, ac nezodpovedni a nedostatecne moudri (jako deti), nedokaze posoudit a pochopit zodpovednost za svuj cin volice a bez rozvazeni daji hlas eventualne tomu, kdo jim nejvic nalhal a nasliboval.
Z techto obycejnych duvodu by volitelnost obcanu nemela byt masova, ale selektivni. S cim by asi malokdo souhlasil, hlavne ti, kteri ke sve moci prave potrebuji hloupy lid. Nehlede k tomu, ze samotna selekce by byla zrejme problematicka, avsak nebyla by nemozna.
Pri neprime demokracii (vykonna moc skrze reprezentanty) by mohli volit pouze lide s prokazanou cestnou moralkou, s dostatecnou inteligenci a navic by nevolili tajne, ale otevrene!
Proc otevrene? Z jednoducheho zaveru, aby pripadne nemohli zapirat svuj vyber volby a svuj nerozvazny cin. Temer kazdy si dovede predstavit, ze nad takovymi volbami by se mnoho lidi rozhorcovalo, jelikoz lide jsou velice radi pokrytci.
Uvedu maly priklad z blogu: Pisatelka rozhorcene psala, ze ac neni komunistka, voli KSCM z duvodu, ze nema rada vladu Petra Necase. Podle toho logicky: "Nemam rada blato, tak radeji vlezu do louze!" V takovych to pripadech se ukazuje duvod pro netajne volby a potreby dostatecne inteligence volice.
Hlasat cosi a delat neco jineho vede jen ke zlu. At uz jsou to lzive sliby kandidatu nebo necestnost volicu, ktere vedou staty k nedobrym cinum. Neni-li volic natolik cestny, aby mohl stat za svym presvedcenim, at radeji nevoli! Tvrzeni, ze by pak zvolena osoba mohla vystupovat proti tem, kteri ho nevolili, zavrhuje samotny smysl demokracie, kdyz osoba zvolena do funkce nechce v narode slouzit vsem.
Skryvat se pod rouskou demokracie jen proto, aby dosahl sveho vitezstvi i za cenu zastrasovani a lzi, kterych bylo hodne pouzito tez pri poslednich prezidentskych volbach v Cesku, je prinejmensim pokrytectvi. Zastraseny lid s nedostatkem uvazovani (snad i inteligenci) dava potom svuj hlas necestnym a totalitnim vladcum. At volic svoje rozhodnuti zduvodni (je-li to potreba) a vezi-li za tim prospech lidu a nikoliv jen jeho vlastni, pak neni duvod k anonymite. Dalsi lidske pocinani, krome voleb, kde by se vyzadovala anonymita snad ani neexistuje, tak proc pri tak dulezitem rozhodovani?
Z historie lze videt, jaky byl dopad minimalne u dvou demokraticky zvolenych osob - Hitlera a Gottwalda, jejichz volba prinesla nestesti obema narodum. Otevreny zpusob voleb by prinejmensim skoncil zazitou mentalitu vetsiny naroda "nadavat". Nadavat snad i na toho, koho si sam zvolil.
Z toho vseho lze vyvodit jen jedno, ze pred demokracii stoji velika otazka jak dale pokracovat. Vetsina lidi souhlasi s tim, ze soucasny stav je nevyhovujici, avsak jak to pozmenit? Dukazem nespokojenosti jsou ruzna hnuti po celem svete, bojujici bohuzel opetne jen za svoje uzke cile, jako je treba odstraneni hladu a chudoby, ac sama nevi jak to provest. Dalsi jsou socialiste s programem odstraneni bohatych, tez s nejistotou, zda to povede k prospechu spolecenstvi. Od socialistu to spise vyzniva jako nekoncici lidska zavist, pocinaje snad biblickym Kainem pres revoluce az k te bolsevicke, ktera opet pomohla jen malo jedincum.
V soucasnosti se objevuji nazory, ze "Princip liberalni svobody prinese demokratickemu zrizeni konec! Ve spolecnosti dochazi k oslabeni autority a vzrustu anarchistickych tendenci. Respekt a autorita se hrouti jak v politicke sfere, tak i v rodine, ve vychove a v oblasti mezilidskych vztahu. Mnozi dokonce tvrdi, ze "Demokracie zanika a rodi se novy zpusob rizeni ­ tyranie", kterou lze uz videt v mnoha zemich sveta.
Jake je vychodisko? To je milionova otazka. Neco se vsak musi stat, jestli se chce lidstvo zbavit svych politicko-ekonomickych nesnazi, ktere vzdy vedou k mensi ci vetsi tyranii. V mensim pripade k hospodarskym problemum a ve vetsich pripadech k valkam.
Dalsi a velice zavazny problem demokracie vezi v kandidaturach na jakykoliv urad. Reseni tohoto problemu je snad mnohem tezsi nez predesleho. Bohuzel v soucasnosti pri volbach hraje mnohem vetsi ulohu popularita kandidata nez zdravy usudek. Kdybychom prenesli soucasnou demokracii do stredoveku, v kralovstvich by nevladli kralove, ale dvorni Saskove. Lid by je volil, jelikoz u lidi byli ve vetsi oblibe nez vladnouci monarcha.
Otcove demokracie ve svych zemich zrejme take moc neuvazovali, kdyz do ustav republik vlozili navrh jako: "Kterykoliv obcan narozeny v zemi muze byt zvolen prezidentem". Tento zpusob se zrcadli ve vetsine demokratickych zemi sveta. Je to spravne, aby kdokoliv, at uz jakymkoliv zpusobem - za pomoci penez ci popularity byl zvolen ridit stat i pres to, ze k tomu nema schopnosti?
Predstavme si, ze by stavitel projektu, mostu, mrakodrapu byl zvolen a nikoliv vybran podle svych znalosti. Vybrali bychom si na praci neco vyrobit ci opravit cloveka, ktery nam padl do oka a nikoliv podle toho, jak zna sve remeslo?
Vysledne z techto duvodu by se budouci vudcove take napred meli "naucit" jak vest narod a stat.
Pro tento ucel v neanarchisticke (diktatorske) demokracii by mely byt zrizene skoly, univerzity s oborem studia pro vedeni statu. Studenti by se pripravovali s ambici na ten nejvyssi urad, ale dle svych schopnosti mozna skoncili jen jako starosta mesta. Jejich studie, moralni chovani a znalosti by obcane statu mohli sledovat od zacatku az k promoci. Pak i nadale by byli zviditelneni a lid by je dobre znal. Narod by tak vedel o svych budoucich kandidatech na vedeni statu a o jejich schopnostech. Nikoliv, jako v soucasnosti, kdy na kandidaturu se vetsinou hrnou pravnici, snad z duvodu, aby se dobre vyznali v paragrafech, kterak se daji obelhat zakony a lid.
O demokracii bylo napsano a bude se nadale psat mnoho uvah i knih a take o zmenach v ni. Avsak jak ji pozmenit, aby lepe vyhovovala spolecnosti asi nikdo nevi, nebo nikdo k takovym zmenam nema odvahu.
Je to hazeni hrachu na zed, jak se rika. Je mnohem zabavnejsi a jednodussi nadavat na politiky a system v zemi, kde dotycny zije.
Vilem A. Kun, Winnipeg

Navrat na hlavni stranu