Navrat na hlavni stranu

Za Milo Kubikem
Byl z rodu vernych. Byl z rodu laskavych. Byl z rodu cestnych. A byl nejskromnejsim clovekem, jakeho jsem poznal.
Narodil se v Cadci na Slovensku 6.kvetna 1929, graduoval (stejne jako jeho budouci zena Alice) na FAMU v Praze. Alice se stala clenkou bratislavske opery a Milo pracoval v bratislavskem Studiu na dokumentarnich filmech. Do Kanady prisli v roce 1968 po invazi armad Varsavskeho paktu. V Kanade Milo nasel zamestnani v audiovizualnim oddeleni v skolnim systemu v torontskem predmesti North York. V roce 1977 Alice a Milo zalozili nezavislou spolecnost Animette Canada a ve svem domove vytvorili vynikajici serii animovanych filmu pro deti: Silver Fur, 'Adventures in the High Grass', 'Welcome to our Small World' a nejuspesnejsi, 'Inuit'. Sami vyrobili kulisy, modely i loutky.
Milo sam je take tvurcem televizniho programu Okno, v nemz v letech 1988 az 1995  divaci meli moznost na televiznich kanalech Rogers shlednout 75 pulhodinovych programu (kazdy byl promitan trikrat), vcetne interview s Vaclavem Klausem a dalsich 28 zaznamu s krajany ruznych povolani, mezi nimi s Tomasem Batou, s profesory Annou a Otakarem Sirekem, Josefem a Zdenou Skvoreckymi, Jirim Traxlerem, Viktorem Ficem, Janem Waldaufem, Emilii Perinovou a majorem Rudolfem Haskem a snad nejvyznamnejsi sagu rodiny Frantiska Otty. Autor Jiri Vorac tuto serii profilu popsal jako uctyhodne bohatou sbirku nesmirne historicke hodnoty a o skupine v clanku (vysel v casopise Film a doba, c. 3, podzim 2002 a v Satellitu 11. cervence a v srpnu 2002) o Ceske a Slovenske televizi v Kanade o skupine Okno napsal (prekladam z anglickeho prekladu): Ceskoslovenska televizni skupina Okno predstavuje pozoruhodnou, dokonce jedinecnou kapitolu: v urcite dobe poskytovala Torontu pravidelny ceskoslovensky televizni program, ktery se casem vyvinul v nezavislou produkci dokumentarnich filmu, v niz dodnes pokracuje. Jadrem skupiny jsou Josef Cermak, zodpovedny hlavne za dramaturgii a rizeni diskusi a Milo Kubik v roli producenta, reditele, kameramana, redaktora, strihace a mixera zvuku.
Nemohu sve rozlouceni zakoncit, aniz bych se zminil o Divadlu poezie, o ktere se Milo daleko nejvic zaslouzil: vybral basniky i basne i prednasece (nejvic si vzpominam na Zdenku Novotnou, Bohouse Macu, Marii Kleckovou a Tomase Maska). Prvni vecer se konal v roce 1978 a Milo ho nazval Vecer s basnikmi na temu lasky, jeden z veceru byl venovan dilu Milana Rufuse, jiny basnim Jaroslava Seiferta a posledni, Svetlem odena oslavil Prahu.
Milo byl podivuhodnym amalgamem vyrazneho intelektu, citu ladeneho slovenskou krajinou a tvoriveho smyslu pro vsecko krasne. A pri tom chodil po zemi jako nejprostsi z pozemstanu. Bylo mi cti byt jeho pritelem.
Sbohem, Milo.
Josef Cermak

Navrat na hlavni stranu