Navrat na hlavni stranu

Ales na mne pustil blesky, proroctvi jsou tresky plesky
Parkrat jsem se strefil do cerneho a tim vznikla reputace a ted v unoru se mne par lidicek optalo, kdo vyhraje Oscara. Reputace je proklata pritez; jednak proto, ze vetsina lidi nezna nikoho, kdo se kdy strefil a pripada jim strhujici, ze se nekdo strefil. A pro potrefeneho, pardon, cloveka s reputaci, ze se strefil, vznika pokuseni, ze se zase strefi, i kdyz o nic nejde - leda o tu prozluklou pychu seniora. Vsimli jste si, ze maloktery senior odola pokuseni odpovedet na otazku, prestoze otazek je sakramentsky malo? Tak abych to vyjasnil, muj film roku 2012 se nedostal ani do nominace na Oscara.
Ten film, ktery mne okouzlil se jmenuje Hemigway a Gellhorn, je to dumyslna biografie pomeru mezi literarnim mistrem a novinarkou: Nicole Kidman bajecne zpodobnila valecnou zpravodajkyni na pozadi spanelske obcanske valky, ve ktere Clive Owen zahral Hemingwaye s apetitem pozirace adrenalinovych situaci a nenasytneho milovnika zivota. Co vic - film je skvost.
Nominovane filmy jsem zhledl, aby mi drahokam neproklouzl mezi prsty, tri jsem nedokoukal. Velebeny Spielberguv Lincoln je nezabavny, i kdyz Lincoln byl podle biografie vrcholne zabavnym vypravecem historek. Zbyva nominovany film Argo, kam pry pujdou body vitezi: je to akcni film, jak jinak, kdyz se jedna o prepadeni americke ambasady zbesilymi rudymi, pardon, zelenymi gardami v Teheranu roku 1979, ale akcni film, kdyz kazdy zna konec neni snadne natocit a udrzet divaka v napeti. Velectena Akademie udelujici zlateho panacka Oscara je uz druhy rok mimo misu a ptam se kdekoho, komu se zamlouval cernobily a navic nemy film Artist? Ja vlastne neznam nikoho, kdo Artistu zhledl.
Muj kamarad Mervyn mne varuje, ze se odklanim od hlavniho myslenkoveho proudu, kdyz jsem se valel smichem na Nobelovou cenou miru udelenou Evropske Unii; rycel jsem smichem, kdyz slavna nobelovska komise neuznava, ze mir v Evrope je diky americke valecne sile a NATO.
Vcera psaly Lidovky zpravy: "BERLIN - Mezinarodni filmovy festival Berlinale, jehoz 63. rocnik se v nemecke metropoli kona od ctvrtka, celi v poslednich letech kritice kvuli malemu poctu hvezd a chybejicim velkym filmovym trhakum. Letos tato kritika jeste zesilila." A ptam se, jestli je v potizich filmova tvorba, coz si nemyslim, anebo ty odborne posudky, coz si myslim.
Tvrdim, ze skvostnych filmu je spousta. Asi tak jeden ze stovky vyrobenych se vskutku podari rok co rok, coz neni chaby vysledek. Znova jsme zhledli skvostnou pohadku Woodyho Allena Pulnoc v Parizi z minuleho roku a komukoliv doporucuji jako filmovou lahudku: pojednava na aktualni patologii modernosti, ze mnozi chteji zit jinde a dokonce v jine historicke dobe, aby tak unikli vele-nudnemu blahobytu.
A o dva roky driv Woody stvoril vytecnou karikaturu moderni spolecnosti pod nazvem Uzivej si dokud muzes, coz je komicka groteska shrnujici Woodyho motto: 'Mezi lidmi je v lasce dovoleno cokoliv, co neublizuje nekomu druhemu.'
Pochopitelne odolam pokuseni, ze toto Woodyho motto se da lehce rozsirit do politicke sfery v globalnim rozsahu; tento nazor se tyka pouze filmove tvorby, ktera ma aspon dva prvky z trojice divackych pohnutek jit do kina a videt film: film musi divaka pobavit, musi divaka kapku poucit a musi pozitivne vyvrcholit tim, ze zivot ma smysl a puvab a divak odchazi z kina s pocitem, ze se tesi na pristi smysluplny den.
Dejte mi pokoj s apokalyptickymi alarmy; vzdyt zijeme v historicky nejlepsi dobe, co se tyce materialniho zabezpeceni. Ale jestli ten obecny blahobyt zvladneme, to nam muze dobry film pomoct zvladnout. A je spousta filmaru, kteri s timto cilem nefilmuji, ale maji to na srdci.
Rosta Firla - Sudbury

Navrat na hlavni stranu