Navrat na hlavni stranu

Vojvodina
Vojvodina, klub dolnozemskych Slovakov v Torontu, Kitcheneru, Londonu a Hamiltonu, vydal k lonskym vanocum dalsi cislo sveho casopisu Vojvodina. Casopis rediguji (soude podle inicialek) predseda Klubu Michal Pavlis a Jan Petkovsky. Vanocni cislo prineslo strucny prehled cinnosti Klubu za minuly rok: v kvetnu uvedl ­ v Torontu a Windsoru - knihu Slovaci v Srbsku; v cervenci poradali v parku Koliba mimoradne uspesny tradicni piknik (zucastnil se ho aradacsky farar Vladimir Lovas s rodinou); 28. rijna cirkevni sbor sv. Pavla oslavil sve 70. narozeniny'; v listopadu mladsi clenove Vojvodiny (Svecovci a Valovci) usporadali tanec. I ten byl uspesny a prilakal do Klubu radu mladych lidi.
Vladimir Lovas, farar v Aradaci v Srbsku (synovec byvaleho mnohaleteho predsedy cirkevniho sboru Slovenskeho evanjelickeho kostola augsburgskeho vyznania sv. Pavla v Torontu) do cisla prispel vanocnim pozdravem a clankem Slovensky Aradac v Banate. V clanku popisuje pocatek Aradace (nejstarsi slovenske osady v Banate) v roce 1786, kdy byla podepsana osadnicka smlouva mezi zemepanem z Elemiru Izakem Kisem a predstavitely Slovaku. Tymto bol polozeny legitimny zaklad, aby sa pristahovali prve rodiny zo stolic ­ novohradskej, zvolenskej a torontalskej. V nastavajucich rokoch novi pristahovalci prichadzali taktiez aj z pestijanskej, bekesskej a gemerskej stolice. Autor clanku uvadi jako hlavni duvod teto emigrace touhu po nabozenske svobode, jak potvrzuje skutecnost, ze v temze roce, kdy se pristehovali, tito pristehovalci zalozili cirkevni sbor. Sbor brzy dostal prvniho farare, Pavla Kovace, ktery take pro budoucnost zanechal mnoho pisemnych informaci o zivote sboru. Uz dva roky po prichodu si pristehovalci postavili prvni modlitebnu, ktera behem tydne slouzila jako skola (skoly spravovala cirkev az do roku 1921, kdy presly do spravy statu). Druhy kostel byl postaven v roce 1796 a treti ­ v podstate dnesni ­ v roce 1836. Po mnoho let den zacinal (a koncil) tim, ze zvonik zpival z kostelni veze, z kazdeho okna jeden vers, nabozne pisne. Zvlastnosti v Aradaci byla (a dosud je) hra zvonecku pri sbirkach behem mse. Ale i dolnozemska Vojvodina se musi zabyvat problemem, jimz trpi vsechny pristehovalecke skupiny na svete: vymirani, cirkevne i narodnostne. Zatim ­ pro aradacskou skupinu, jde o problem vic teoreticky nez prakticky. Podle farare Lovase v Aradaci skupina dosud stoji diky trem pilirum: cirkvi (nejstarsimu a nejdulezitejsimu piliri, ponevadz podnes dava dolezity duchovny zaklad slovenskym evanjelickym obcanom; druhym pilirem je skola (pro zachovani a vyucovani slovenske reci); tretim pilirem je Matice slovenska (ktera svoji kulturni cinnost prejevuje cez rozlicne spolky ­ KOS, zdruzenie zien, spolek vinnohradnikov). V soucasne dobe dulezitou slozkou zivota osady je festival starych zvyku a obyceju.
Pekny vzpominkovy clanek (podepsany za Vojvodinu inicialkami M.P. a J.P.) je venovan 70. vyroci zalozeni cirkevniho sboru sv. Pavla v Torontu. Oslavy vyroci (28. rijna ­ Den reformace) se v kostele zucastnilo pres 120 clenu sboru a pratel, kteri prisli na slavnostni bohosluzby (slouzene fararem Rev. Ladislavem Kozakem) a na slavnostni obed. Clanek pripomina, ze prve slovenske evanjelicke sluzby Bozie se v Torontu konaly v lete v roce 1927. V pristich 12 letech slouzil jednou mesicne Sluzby Bozi farar z Montrealu. V roce 1940 prisel do Toronta misijni farar Jan Horarik a 1. ledna 1942 si torontsti Slovaci zalozili vlastni sbor a v roce 1950 si koupili kostel. O deset roku pozdeji si koupili dalsi kostel, do ktereho chodili 12 roku a pak se prestehovali do sveho dnesniho kostela na Davenport Road. V sedmdesatych letech minuleho stoleti sbor mel pres 300 clenu. Autori clanku uvadi, ze dnes na bohosluzby prijde 25-30 clenu, a vyskytly se hlasy, aby se kostel prodal a sbor se pripojil k silnejsimu, anglickemu sboru. Vetsina chce zustat ve svem kostele jako samostatny sbor. Maju rovnake zvyky a obycaje, maju podobne zivotne a existencne tazkosti - vo veciach viery a reci, ve veciach tykajucich sa dobrobytu zboru, su schopny tahat za jeden provaz, kracat za spolocnym cielom... vo svete, v diaspore, daleko od domova. Hodne pomuze i stedrost clenu, jejichz dary na potreby sboru jsou znacne. Zvlast pomaha prijem z Hrincovho domu: Pavel Hrinc, ml., vojvodinsky Slovak z Bacskeho Petrovca, daroval svoj dom cirkvi sv. Pavla r.1990...
Pozoruhodna je crta, podepsana J. P (predpokladam Jan Petkovsky) nazvana Bratia Kvacalovi a Jan Amos Komensky. Zacina autorovou vzpominkou na rozhovor s pritelem a na otazku, kterou mu polozil, a na niz pritel neznal odpoved: "Co ma moja rodna dedina vo Vojvodine spolecne s Bratislavou?" Odpoved: "Devettriedna zakladna skola v Kulpine (stara uz 222 rokov) nese meno Jan Amos Komensky (vo Vojvodine jedina tak pomenovana) a vysoka skola v Bratislave sa vola Univerzita J. A. Komenskeho." Jan Petkovsky ve sve crte zaznamenava i dalsi jmeno spojene s Komenskeho univerzitou: jmeno vyznamneho rodaka Vojvodiny (narodil se v Bacskom Petrovci), Jana Kvacaly. Jan Kvacala studoval teologii v Bratislave a Lipsku, v Novem Sade byl vysvecen na kneze, v r. 1886 se stal doktorem filozofie (pristich sedm roku ucil na lyceu v Bratislave, v r. 1892 se stal doktorem teologie a o rok pozdeji profesorem (i dekanem) na katedre evangelicke teologicke fakulty univerzity v Tartru v Lotyssku. Od roku 1921 az do sve smrti v r. 1934 byl profesorem cirkevnich dejin a patristiky (i dekanem) na Teologicke vysoke skole v Bratislave. Tehdy se v Bratislave zakladala Univerzita Komenskeho a tak se splnilo prani Jana Kvacaly stat se profesorem na Komenskeho Universite Jeho bratr Drahotin (krasne jmeno, s kterym se setkavam poprve) se narodil v r. 1860 (dva roky pred Janem), teologii studoval v Bratislave a v Erlangene v Nemecku, kratce kaplanoval v Petrovci, potom byl osm roku fararem sboru Erdevik-Bingula; v r. 1892 odchazi za farare do Freelandu v Pensylvanii a od roku 1904 byl fararem v Johnstonu, Pa. Byl jednim ze zakladatelu Slovenskej evanjelickej Jednoty v USA (1893) a Slovenskej evanjelickej luteranskej cirkvi Synody v USA roku 1902. Pozehnane zivoty...
Dalsi clanek, vysperkovany fotografiemi prostrenych stolu s bohate nalozenymi taliri v nas vyvolava chute na vianocne dobroty vo Vojvodine a posledni stranka nas upozornuje, ze podle lonskeho soupisu obyvatelstva v Srbsku zije zde 52 750 Slovaku - pred deseti lety soupis statu Srbsko a Cerna hora vykazoval 59 021 Slovaku - (pokles o vic nez sest tisic a to pres to, ze slovenska vlada organizace svych krajanu, zijicich v zahranici stedre podporuje). A take (ta posledni stranka) prinasi fotografii soucasneho nejlepsiho tenisty na svete, Srba Novaka Djokovice a castecne vysvetleni, proc je tak dobry: uz vic nez sest roku je jeho trenerem Slovak Marian Vajda. Pri Dojkovicove lonske navsteve v Bratislave mu jako darek dali krasny malovany samlik (mne to pripomina stolicku). Odkud? No jasne:" z galerie Babka v Kovacici, vo Vojvodine!"
Opravdu pekne pocteni.
Josef Cermak

Navrat na hlavni stranu