Navrat na hlavni stranu

...a spasitel neprisel
Konecne doslo k prime volbe prezidenta. Narod se opet probudil a opet rozdelil. Elektronickou postu nebylo mozne pouzit, protoze vsichni radili, ze mam volit knizete, ale nakonec zvitezil Milos Zeman.
Tak tedy nejprve vysledky. Celkove: Milos Zeman 54,80%, Karel Schwarzenberg 45,19%. V zahranici: Schwarzenberg 84,21%, Zeman 15,78%. Kanada: Schwarzenberg 92,85%, Zeman 7,14%. Ottawa: 91,52%, Zeman 8,47%. Toronto: Schwarzenberg 93,68%, Zeman 6,31%.
Tato cisla hovori jasne sama za sebe. Sve jiste sehrala ucast Schwarzenberga v nepopularni Necasove vlade a Zemanovo radoby levicova orientace. Pripomenme, ze treba komentatori levicoveho Prava se vsak vetsinou vyslovili pro Schwarzenberga a pravicovy Vaclav Klaus podporil Milose Zemana. Takze orientace leva/prava je naprosto matouci.
Nejsme jiz ve stredoveku, aby na panovnikovi zalezelo blaho poddanych. Jde spise o to, k jakym hodnotam narod vzhlizi. Vaclav Klaus navic zcela cynicky citoval Vaclava Havla, ze pravda a laska zvitezily nad lzi a nenavisti. Podivejme se jen na tri pripady, kdy se odstupujici prezident Vaclav Klaus mylil a kdy nastupujici prezident Milos Zeman nehovoril pravdu.
Pripad prvni: Premier Milos Zeman vyslovil pozadavek na odvolani Kubiceho z cela Utvaru pro odhalovani organizovaneho zlocinu. "Analyza prace techto policejnich utvaru ukazuje, ze jejich vykonnost neni nijak zariva. Oba tyto policejni utvary vedou neodbornici jako byvaly taxikar, byvaly instalater nebo byvaly telocvikar," prohlasil tehdy Zeman. "K vymene chtel Zeman prikrocit po analyze, kterou mu tehdy pripravili jeho poradci. Ale pak se ukazalo, ze za zpravou stoji byvali komunisticti dustojnici tajnych sluzeb, kteri se Kubiceho chteli ucelove zbavit," popsal situaci server iDnes.cz. Komentator Hospodarskych novin Jindrich Sidlo ve svem profilovem clanku o Janu Kubicem pripomnel, ze v te dobe mel klicovy vliv na chod statni spravy poradce premiera Zemana Miroslav Slouf a jeho kolektiv. V te dobe kontroverzni podnikatel oznacovany za bosse ceskeho podsveti Frantisek Mrazek pravidelne dochazi na Urad vlady. Sefu obou protikorupcnich utvaru se ale zastal tehdejsi prezident Vaclav Havel: "Ze vsech podkladu i z osobnich poznatku jsem nabyl presvedceni, ze v nasi zemi existuji sily, ktere maji zajem na destabilizaci obou vyznamnych policejnich slozek. Verim, ze policejni prezident nepodlehne nekvalifikovanym politickym doporucenim." Havel zadal ukol Bezpecnostni informacni sluzbe, aby zjistila, kdo ma zajem na rozvratu policie a Kubiceho podporil tim, ze osobne prijel do sidla utvaru na Zbraslavi a zde Kubicemu predal medaili (nasipolitici.cz).
Osobne znam Jana Kubiceho od trinacti let a nikdy taxikare nedelal. Presto je tento dzin vypusten z lahve a koluje na internetu. Citoval ho castokrat Jiri Paroubek a obvineny z korupce poslanec David Rath. Milos Zeman nikdy necitil potrebu se distancovat od tohoto vyroku a jiste by rekl, ze myslel jako taxikare nekoho jineho ne prave Jana Kubiceho.
Pripad druhy: V kvetnu 1999 novinare Ivana Brezinu tehdejsi premier Milos Zeman narkl z toho, ze je zkorumpovanym novinarem, ktery pise clanky na podporu dostavby jaderne elektrarny Temelin na objednavku spolecnosti CEZ. Soudy vsech instanci shodne konstatovaly, ze jde o nepravdu, a v dubnu 2007 byl Zeman pravomocne odsouzen k omluve. Jestli se Milos Zeman omluvil, nevim, ale paradoxne se podle Hospodarskych novin zvysily sance ruskych firem po zvoleni Milose Zemana na dostavbu Temelina.
Pripad treti: Britske listy se musi ohradit proti tvrzeni Milose Zemana v "prezidentske" diskusi na CT 24, ze zverejnily informaci ze Süddeutsche Zeitung o podpore Bernda Posselta kandidatovi na prezidenta Schwarzenbergovi. Neni to pravda.
Jmeno Posselt pouzily Britske listy naposledy 30. kvetna 2012 v clanku Petra Uhla: Etnicka sprostota Ceske televize... Skutecnost je dohledatelna pomoci internetoveho vyhledavace. Britske listy se ovsem musi stejne durazne ohradit i proti utocne dezinterpretaci tohoto dementi Lidovymi novinami, ktere tvrdi, ze Britske listy "usvedcily Zemana ze lzi". Lidove noviny se nezachovaly ferove. Lez je vedome tvrzeni nepravdy. Britske listy nemaji dukaz o tom, zda Milos Zeman zmineny vyrok pronesl, protoze se o nem domnival, ze je pravdivy, anebo zda, jak tvrdi Lidove noviny, "lhal". Britske listy nicmene velmi pochybuji, ze Zeman zamerne lhal ve veci, v niz musel byt z nepravdy za pet minut usvedcen. Jenze v tom nevidim problem a nevidim rozdil v tom, kdyz nekdo tvrdi vedome nepravdy a v tom, kdyz nekdo veri skutecnostem, ktere si vymysli. Clovek, ktery vedome lze nema sklon k fanatismu. Jedno z nejvetsich nebezpeci je prave ve vire, ze lez je pravdou. To byl problem George W. Bushe, Tony Blaira a je to zrejme i problemem Milose Zemana. Nechci tvrdit, ze Milos Zeman mluvi pravdu, jen kdyz se splete, ale mam pocit, ze pro neho je pravda neco, s cim se muze zachazet jako s toaletnim papirem, jak rekl cesky filozof Ladislav Hejdanek v osmdesatych letech o profesorech na teologicke fakulte, kteri nas na natlak ministerstva kultury vyloucili ze skoly.
Milos Zeman o sobe prohlasil, ze stary pes se novym kouskum nenauci. K tomu dodal neco jeste o rase. Bylo by dobre, kdyby se jako prezident novemu kousku - reflektovat pravdu a tu pak respektovat - prece jen naucil.
Karel Schwarzenberg by cesky narod nespasil a ten ma prezidenta, ktereho si zvolil. T. G. Masaryk daval vzdy prednost pravde pred popularitou. Totez nemohu rici o nove zvolenem prezidentovi, ale nezijeme v roce 1918 a narodni hodnoty se meni.
Ales Brezina

Navrat na hlavni stranu