Navrat na hlavni stranu

Klani na zivot a na smrt mezi prekvapivym kapitalistou a byvalym agentem KGB 
Bill Browder dobyva hradby Kremlu
1. kolo:
1946 ­ Moskva vylucuje ze strany predsedu Komunisticke strany USA a Billova dedecka, Earla Browdera, pro jeho nazor, ze sovetsky komunismus a americky kapitalismus mohou koexistovat. (Dedecek mel pravdu: jak dokazuje Cina, komunisticka vlada a kapitalismus mohou dokonce koexistovat i v jednom statu.) 
2. kolo: Billuv otec Felix, nemuze ­ jako syn byvaleho predsedy komunisticke strany USA ­ v dobe, kdy senator McCarthy ovladal americkou scenu skoro stejne nelitostne jako jeho komunisticti odpurci ve stredni a vychodni Evrope, najit zamestnani. Nakonec ho nasel na Brandejs University a i to jen diky Eleanor Rooseveltove, ktera byla predsedkyni spravni rady Brandejs University a kdyz jeji spravni rada Felixe odmitla (ze strachu pred McCarthym) zamestnat, vetovala jeji rozhodnuti a Felix byl prijat. Pracoval v oboru nelinearni funkcni analyzy. Za svuj prispevek byl vyznamenan Narodni medaili za vedu, kterou mu predal prezident Clinton.
3. kolo: Behem svych pubertalnich let v Chicagu se Bill  rozhodl rebelovat. A ponevadz vedel, ze nic jeho rodinu nenastve vic, nez opusti-li dedeckovu politickou linii, rozhodl se, ze bude kapitalistou. Po studiich na Stanfordske obchodni skole pracoval na vychodoevropskych projektech pro Bostonskou poradni skupinu v Londyne a od roku 1990 v Polsku, kde probihala prvni vlna privatizace obchodnich splecnosti. Bill analyzoval financni hodnotu prodavanych podniku a zjistil, ze jsou nabizeny za polovinu jejich prijmu v predchozim roku! Cele jeho uspory v te dobe byly kolem 4000 dolaru. Investoval je v tovarne na pneumatiky, v bance a obchodni spolecnosti. Behem jednoho roku se hodnota jeho investic zdesetinasobila. 
4. kolo: Jeste nez prevzal ruske oddeleni u firmy Salomon Brothers, Bill se podival na privatizaci ve vychodni Evrope a v Rusku. Dosel k zaveru, ze "Jelcin ­ misto, aby ji prodal v drazbe,  dal  padesat procent ruske ekonomie dvaadvaceti lidem.... A tech 22 lidi zkorumpovalo vsecko." Bill pouzil metodu, ktera se mu osvedcila v Polsku a vydelal Salomon Brothers i sobe obrovske mnozstvi penez. V roce 1996 se ze siroka rozkrocil: zalozil ­ s pomoci dnes uz mrtveho investora Edmunda Safry (investoval s Billem 25 000 000 dolaru) firmu Hermitage Capital Management. A darilo se mu: "Behem pristich 18 mesicu hodnota investic vzrostla 800 procent. Nezli se rusky trh polozil, prilakali jsme jednu miliardu dolaru." A zjistili o ruskem trhu a novych ruskych miliardarich spoustu nelichotivych veci, ktere po troskach davali k dizpozici mezinarodnim sdelovacim protredkum. 
5. kolo: Gazprom ­ Hermitage udelala sestimesicni  studii o rozkradani teto nejvetsi ruske naftove spolecnosti a zjistila, ze devet jejich reditelu ukradlo naftu a benzinove produkty rovnajici se hodnote Kuvajtu. Ale to reprezentovalo pouze 9,6 procent celkovych rezerv Gazpromu. Tech zbyvajicich skoro 90 procent tam dosud bylo, ale trh byl presvedcen, ze vsecko bylo rozkradeno ­ Gazprom se stal nejvetsi investici Hermitage. Hermitage pak dal informace o Gazpromu k dispozici New York Times, The Wall Street Journal, Businessweek, The Financial Times a v Rusku tim rozpoutal bouri, do ktere vstoupil byvaly agent KGB Vladimir Putin. Bill Putinovi nejdriv fandil, ponevadz veril, ze omezi moc oligarchu a skonci kulturu korupce. To fandeni pokracovalo i po zatceni Michajla Chodorkovskeho, sefa Yukos Oil, ale skoncilo, kdyz se dozvedel, ze Putin na otazku oligarchu, co maji delat, aby nebyli zatceni, odpovedel dvema slovy: "padesat procent." A tak ucinil korupci statnim monopolem (podle dnes uz byvaleho prezidenta Dmitrije Medvedeva zmizi rocne z vladnich kontraktu 330 miliard dolaru, tedy asi tricet procent ruskeho rocniho narodniho produktu. 
6. kolo:  V listopadu 2005 byl Billovi, jako "hrozbe narodni bezpecnosti" zakazan do Ruska vstup. Bill cetl mezi radky a zacal nenapadne likvidovat svuj rusky majetek. Na Svetovem ekonomickem foru v Davosu v roce 2007 (Bill byl v te dobe jednim z nejbohatsich lidi ve vychodni Evrope) se setkal s tehdejsim zastupcem ruskeho ministerskeho predsedy, Dmitrijem Medvedevem a pozadal ho o pomoc s vizem do Ruska. Medvedev slibil, ze vec prosetri. O tri tydny pozdeji Bill dostal telefonni vzkaz od podplukovnika Arta Kuznecova, ktery navrhoval schuzku s Billovym zastupcem a koncil touto radou: "Podle toho, co udelate a jak se budete chovat, o to rychleji vase problemy zmizi." Bill (z obavy z vydirani) na schuzku nikoho neposlal. 
7. kolo: 4. cervna 2007 padesaticlenna policejni jednotka ministerstva vnitra, vedena Kuznecovem, udelala razii jak v  kancelari Hemitage, tak v  kancelari Billovy advokatni firmy Firestone Duncan, pod zaminkou, ze vysetruje danovy nedoplatek firmy, jiz byla Hermitage poradcem (navzdory tomu, ze ucty firmy byly revidovany a dane plne zaplaceny). Policie zmlatila mladeho advokata, ktery protestoval proti konfiskaci dokumentu, razitek, pocitacu (odvezli dva dodavkove vozy) tak dukladne, ze potreboval nemocnicni osetreni. 
8. kolo: rijen 2007 ­ Hermitage  obdrzela telefonicky dotaz od soudniho zrizence petrohradskeho soudu, vyzadujici informaci o rozsudku nedavno vynesenem proti jedne z registrovanych Hermitage spolecnosti. Protoze Hermitage o zadnych rozsudcich proti svym spolecnostem nevedela, Bill pozadal Sergeje Magnitskeho, mladeho advokata u firmy Firestone Duncan, aby pripad prosetril. Magnitsky zjistil, ze Hermitage sve spolecnosti uz nevlastnila. Byly ­ s pomoci dokumentu v cervnu zabavenych - podvodne preregistrovany na odsouzeneho vraha Victora Markelovova. Tyto dokumenty byly rovnez zneuzity k padelani smluv, podle nichz Hermitage dluzila jednu miliardu dolaru trem spolecnostem bez jakekoliv majetkove podstaty, ktere na zaklade techto padelanych smluv zalovaly Hermitage. Advokati ustanoveni k jejich obhajobe okamzite priznali vinu svych klientu. Po petiminutovem soudnim preliceni soudci vynesli rozsudek odsuzujici tyto spolecnosti k zaplaceni jedne miliardy dolaru. V prosinci Hermitage podala trem nejdulezitejsim vladnim organum dvestepadesatistrankovou stiznost licici podrobnosti podvodu. Sergej Magnitsky rozeslal 50 dopisu ruznym danovym urednikum s zadosti o podrobnosti. Odpoved dostal 5. cervna 2008. Z dopisu vyplyva, ze spolecnosti byly nove registrovany v predmesti Moskvy a otevrely si ucet u male ruske banky, The Universal Savings Bank, na nemz okamzite po otevreni bylo ulozeno 230 milionu dolaru, presne castka, kterou za rok 2006 Hermitage zaplatila na danich a ponevadz nevykazovala za onen rok zadny zisk, mela pravo na vraceni velke casti. Ve skutecnosti cely obnos byl danovym uradem vracen behem 48 hodin na Stedry vecer 2007. Castka byla telegraficky zaslana nekolika bankam v Moskve, pak poslana prostrednictvim rakouske Raiffesen banky na zapad, kde byla "vyprana" pres CitibankJPMorgan Chase. Ruske ministerstvo vnitra pozdeji vydalo zpravu, ze ukradene dane nemohly byt sledovany,  ponevadz bankovni zaznamy se nachazely ve vozidle, ktere explodovalo. 
9. kolo: V cervenci 2008 Magnitsky a Hermitage podali vic nez deset trestnich oznameni u vykonnych organu ve veci ukradenych 230 milionu. Ministerstvo vnitra odpovedelo trestnim stihanim advokatu Hermitage. Ponevadz Bill citil, ze jeho pravni tym je v nebezpeci, nabidl jim, ze je na vlastni naklad prestehuje do Londyna. Magnitsky odmitl: veril, ze pravda zvitezi. 7. rijna sel na rusky ekvivalent FBI, Ruskou statni vysetrovaci komisi, svedcit proti Kuznecovovi. Take dal o pripadu interview pro Businessweek. Dva tydny na to byl ve svem byte zatcen dvema Kuznecovymi podrizenymi a obvinen, ze byl reditelem dvou Hermitage spolecnosti, ktere udajne v roce 2001 nezaplatily dane. Vysetrovanim pripadu byl poveren Oleg Silcenko. Silcenko se pokousel ­ v jednom z  nejhroznejsich vezeni Stalinovy ery - Magnitskeho prinutit (tyranim a odmitnutim lekarske pomoci), aby priznal, ze ukradl onech proslavenych 230 milionu, jejichz kradez lidmi vladni garnitury  objevil a zverejnil.  Magnitsky zemrel 16. listopadu 2009. Zadost jeho rodiny, aby Sergejovo telo bylo podrobeno nezavislemu ohledani, byla zamitnuta. Pri ukladani do hrobu pozustali videli na jeho rukou, ze byly zmrzaceny  a jeho prsty zlomeny. Prezident Medvedev sice naridil propusteni 20 vyssich vezenskych uredniku ­ vetsina z nich nemela s pripadem nic spolecneho a kratce na to  dostala nova mista. Pripadem se masivne zabyvaly ruska televize a tisk (alespon v tom byl pokrok od casu Stalinovych). Pokrok, ktery by nemel byt podcenovan. Ani to, ze v breznu 2010 moskevsky Helsinky vybor, organizace hajici lidska prava, zadala ruske vladni organy, aby zahajily vysetrovani uredniku ministerstva vnitra pro tyrani a vrazdu. Neuspela, ale i to byl prulom do monopolu moci a  "pravdy".
10. kolo: Bill dosel k zaveru, ze v Rusku se daleko nedostane. Nedostal se daleko ani na americkem ministerstvu zahranici. Ale tohoto vnuka vylouceneho vudce komunisticke strany USA neni snadne odradit. Bill se obratil na US Helsinki Commission, nezavislou vladni organizaci zrizenou v roce 1976, aby sledovala, jak Rusko dodrzuje Helsinskou dohodu a jine mezinarodni zavazky. Senator Benjamin Cardin, demokraticky spolupredseda komise, poslal dopis ministryni zahranici Hillary Clintonove, zadajici, aby "okamzite a permanentne zrusila viza sedesati ruskych uredniku, clenu a prislusniku jejich rodin, ktere komise oznacila za viniky v danovem podvodu a v pronasledovani Magnitskeho". Cardin svuj dopis zverejnil na webove strance komise. Bill byl s reakci spokojen: "dopis rozsvitil moskevskou oblohu. Nikdy v historii americko-ruskych vztahu nikdo nejmenoval jmena a nesnazil se privodit nasledky pro poruseni lidskych prav na druhe strane zemekoule." Nejakych tisic clanku o Billove kampani potrestat Silcenka a vsechny, kdo s pripadem meli neco spolecneho, probehlo ruskym tiskem. Cardinova zadost byla ministerstvem zahranici USA odmitnuta. Na Cardinuv navrh Bill o pripadu promluvil  v kongresu pri zasedani Human Rights Commission a k predstavitelum Human Rights Watch a Committee to Protect Journalists. Predseda Human Rights Commission, James McGovern osobne koncipoval a v rijnu 2010 kongresu predlozil Sergei Magnitsky Act (Cardin predlozil podobny navrh zakona v senatu). 
11. kolo: Povzbuzen uspechem ve Washingtonu, Bill se obratil na Evropsky Parlament. Nasel spojence ve Fince Heidi Hautal, predsedkyni Podvyboru pro lidska prava v Evropskem Parlamentu a Marietje Schaake, clence Evropskeho Parlamentu z Holandska, jejichz usilim se podarilo, ze 23. listopadu 2010 podvybor schvalil ­ 54 hlasy proti 0 ­ rezoluci, vyzyvajici ruske soudni urady, aby vysetrili Magnitskeho smrt a vyzval Evropskou unii, aby 60 ruskym funkcionarum, zapletenym do pripadu, zakazala vstup do Evropy a zmrazila jejich ucty v evropskych bankach. 
12. kolo: Potom se spojil se skupinou holandskych filmaru, kteri natocili film Justice for Sergei (Spravedlnost pro Sergeje), ktery bezel v televizi v Polsku, Gruzii, Estonsku a Izraeli, byl soucasne promitan v sesti parlamentech a v Haagu byl zarazen do exponatu Amnesty International 'Movies That Matter'. Reakce Kremlu byla zuriva. Tyden pred hlasovanim v Evropskem Parlamentu o rezoluci schvalene jeho podvyborem pro lidska prava 23. listopadu 2010, ruska Duma poslala do Strasbourgu delegaci, jejimz ukolem bylo presvedcit poslance parlamentu, aby hlasovali proti rezoluci. K hlasovani doslo 16. prosince 2010. Rezoluce byla schvalena 318 hlasy proti 161. 
13. kolo: 19. kvetna 2011 senator Cardin rozsiril svuj navrh 'Magnitskeho' zakona ­ spolusponzorem se stal i senator John McCain a dalsich 24 senatoru. Navrh se stal spolecnym navrhem obou stran, demokraticke i republikanske, pod jmenem Sergei Magnitsky Rule of Law Accountability (Zakon Sergeje Magnitskeho o pravni odpovednosti). Navrh dovoluje zakaz vstupu do USA cizim funkcionarum, kteri jsou verohodne podezreli z hrubeho poruseni lidskych prav, a zmrazeni jejich majetku v USA. Ponevadz zakon neni omezen na Rusko a Magnitskeho pripad, je nejmasivnejsim legislativnim cinem americkeho senatu v oblasti lidskych prav. Reakce ­ jak se dalo ocekavat, byla divoka.
14. kolo: 28. listopadu 2011 Hermitage vydal 75 strankovou zpravu o poslednich dnech Magnitskeho zivota: po prichodu do vezeni byl pripoutan k posteli a mlacen osmi policisty gumovymi obusky. Kdyz dr. Vitalij V. Kornilov byl  po vic nez hodine cekani pripusten k Magnitskemu, nasel ho v jeho cele na podlaze mrtveho. "Lezel v louzi moce, jeho zapesti a ruce rozedreny, jak se zmital pod destem ran". Navrh ruskeho detektiva, aby bylo  ve veci Magnitskeho smrti zahajeno trestni rizeni, byl ignorovan. 
15. kolo: Zakon Sergei Magnitsky Rule of Law Accoutability byl senatem  USA schvalen  7. prosince 2012 92 hlasy proti 4. Sergej Magnitsky mel pravdu, kdyz veril ve vitezstvi pravdy a odmitl prijmout Billovu nabidku k presunu do Londyna. Za sve rozhodnuti zaplatil zivotem, ale pohnul dejinami. Stejne jako pred sesti stoletimi Jan Hus. Bill Browder se pustil (a riskuje tim svuj zivot) do zapasu se stohlavym drakem v jeho doupeti a na otevrene scene na dvou kontinentech. Jeho hlavnimi kolbisti jsou legislativni shromazdeni USA a Evropy a sdelovaci prostredky Ruska. Svedomi casti sveta se ozvalo. (Pral bych si ­ vasnive bych si pral, pro vetsi slavu lidskeho rodu, ale hlavne pro budoucnost noveho Ruska, aby alespon jeden poslanec Dumy nasel odvahu navrhnout zrizeni nezavisle mezinarodni komise s ukolem prozkoumat Magnitskeho pripad.) Bill mne fascinuje i z jineho, mene osudoveho duvodu: jeho zpusob prace a prostredky, jichz pouziva, jsou ovsem jine, ale necim mi pripomina slovenskeho Janosika a jeste vic anglickeho Scarlet Pimpernela. Jenom  trochu naruby. Myslim, ze jako oni vstoupi do mytologie a - na rozdil od nich - i do dejin.
(Informace pro tuto crtu jsem nasbiral leckde, ale predevsim v znamenitem clanku Michaela Weisse, reditele Henry Jackson Society, londynskeho strediska odborniku, zabyvajicich se geopolitikou)
Josef Cermak

Navrat na hlavni stranu