Navrat na hlavni stranu

Predvanocni skandaly
Kdyz jsem byl maly, tak posledni nedele pred Vanocemi byla zlata, predposledni stribrna. Obchody mely otevreno i v nedeli. Na zlatou nedeli cely den, na stribrnou jen odpoledne. Uz tehdy se nakupovalo a prodavacky ve zlatnictvi mely dobre premie, zatimco v potravinach to bylo slabsi. Dalo se vydelat i na kaprech. Ve specialnim obchode s bramborami, jsem musel koupit osm kilo brambor, ktere jsem odnesl do sklepa. To, aby nahodou bramborovy salat nebyl bez nich. V mem detstvi se pred Vanocemi blblo stejne jako dnes. Nebo temer stejne.
Tuhle nedeli jsem se vsak z ceskeho rozhlasu dovedel, ze se jedna o bronzovou nedeli. A ejhle, to je novinka. Zacal jsem patrat ve vsevedouci Wikipedii a dovedel jsem se, ze existuje i nedele zelezna - prvni adventni. Zelezna nedele byla v mem detstvi nedele, kdy se odvazel srot. Casy se tedy meni.
Od detstvi jsem byl zvykly, ze se v dobe Adventu cetlo Lukasovo evangelium, ktere vyvrcholilo druhou kapitolou a narozenim Jezise Krista. Tentokrat jsem vsak zaslechl v mistnim kostele prvni kapitolu z Matousova evangelia, ktere zacina rodokmenem od Abrahama pres Judu, krale Davida, Salamouna a konci u Jozefa. Od Abrahama az po Davida je ctrnact jmen, ctrnact jmen je do zajeti babylonskeho a pak nasleduje dalsich ctrnact potomku.
V rodokmenu jsou temer vyhradne muzi, ale obcas se tam objevi i nejaka ta zena. A temer vzdycky je to skandal. Tak prvni je Tamar, ktera se prevlekne za prostitutku a svede Judu. Podle zakona si ji mel vzit Juduv syn Sela, ale na to se jaksi zapomnelo. Slib se nedodrzel a pocestnost jde stranou. Dulezita je spravedlnost a Tamar ji na Judovi, ktery jaksi neni take dvakrat moralni, dosahne i za cenu sexualniho triku, ktery nemusel vyjit, coz ji mohlo stat zivot.
Nevestka Raab, ta zase asistovala pri dobyvani Jericha. Uverila ve zvlastni moc Izraele. Nasleduje Rut. Je to krasny pribeh, ale s tim Bozem to take nebylo jen tak. Kdyz Rut zada Boze o to, aby se ji ujal, vyuzije vsech moznych erotickych triku.
Nasleduje snad jeden z nejhorsich skandalu: David a Betsabe. David sveho sluzebnika Uriase Hetejskeho postavi tak, aby zahynul v boji a mohl si privlastnit jeho krasnou manzelku. Kdyz jsem tento pribeh slysel v nedelni skole, nemohl jsem si to dat dohromady, ze to je stejny David jako ten, co skolil Goliase.
Nejen, ze se jedna vetsinou o zeny s pochybnou povesti, ale take se jedna o cizinky. Obcas jsou to nevestky, jindy se za ne prevleknou. Nikde neni ani potuchy o mravnosti a pocestnosti. A presto vidime v techto zenach, ze bojuji o spravedlnost.
Jako kdyby biblicka zvest nam chtela dat zebricek hodnot. Spravedlnost ma prednost pred moralizovanim. Rekl jsem si, ze kazatel klepl hrebicek na hlavicku. Vzpomenme jen na posledni americke prezidentske volby, kdy i takovi lide jako Billy Graham sklouzli do moralizovani a dali mu prednost pred touhou po spravedlnosti.
Tak to bylo zamysleni na zeleznou nedeli, kdy se zacina nakupovat. Ponekud jine bylo zamysleni na bronzovou nedeli, kdy uz jsou nakupy v plnem proudu a vice nez evangelijni zvest zaujal media opicak v kabatku v obchodnim dome IKEA.
Tentokrat moji pozornost upoutalo kazani dr. Petra Pokorneho v Praze ve Vrsovicich. Opet to nebylo kazani na Lukasovo evangelium, ale za text tentokrat poslouzilo cteni z posledni knihy bible ze Zjeveni sv. Jana - Apokalypsy: I videl jsem po pravici sediciho na trunu knihu popsanou vnitr i zevnitr, zapecetenou sedmi pecetmi. A videl jsem andela silneho, volajiciho hlasem velikym: Kdo jest hoden otevriti tu knihu, a zrusiti peceti jeji? I nemohl zadny, ani na nebi, ani na zemi, ani pod zemi, otevriti te knihy, ani pohledeti do ni. Procez ja plakal jsem velmi, ze neni nalezen zadny, kdo by hoden byl otevriti a cisti tu knihu, ani pohledeti do ni. Tedy jeden z tech starcu rekl mi: Neplac. Aj, zvitezi lev, ten kteryz jest z pokoleni Judova, koren Daviduv, aby otevrel tu knihu, a zrusil sedm peceti jejich. (Kralicky preklad).
Jestlize se vratim k posledni knize v Novem zakone, vzdy se mi vybavi Bergmanuv film Sedma pecet. Hledani smyslu zivota v okamziku, kdy se zivot vytraci, kdy zivot jakoby zdanlive ztraci smysl. Rytir bloudici krajinou zasazenou morovou ranou se stale filosoficky pta po smyslu zivota. Odpoved dostava v malych vecech: v lidech, kteri proste a jednoduse ziji svuj lidsky udel, v komediantech, kteri se raduji z kazdeho krasneho okamziku, z lesnich jahod, z krasneho dne. Nejsou to opet lide pocestni, obcas nekde i neco slohnou. Rytir nachazi smysl v tom, kdyz se dokaze obetovat pro ne v zaveru pribehu, kdy hraje se smrti sachy.
Vzdy jsou zde dva pohledy: prvni, ktery rika, ze se svet riti do katastrofy. Druhy, ze vse je pod Bozi kontrolou, Ve stejnem rozpolozeni byl zrejme i evangelista Jan. Dr. Petr Pokorny zduraznil, ze oba pohledy patri dohromady. Apokalypticka literatura pochazi jiz z druheho stoleti pred Kristem a objevuje se zde dvoji nadeje. Jednak, aby ji mel clovek jako jedinec, ale i otazka k cemu dejiny speji. Posledni soud neni straseni, ale ujisteni, ze spravedlnost nakonec zvitezi. Dejiny lze posoudit jako celek s ujistenim, ze se nevymknou z Bozich rukou.
Mame zde apokalypsy dvacateho stoleti: vyvrazdeni Armenu (1,5 milionu), prvni svetova valka, holocoust (6 milionu zidu), Stalinovy gulagy (odhaduje se 8 milionu lidi), kulturni revoluce v Cine (36 milionu obeti). Presto nemuzeme dvacate stoleti odepsat jen jako stoleti hororu. Jestlize se podivame na sedmnacte stoleti, pak vidime, ze v Cechach klesla populace v dusledku tricetilete valky z 1,7 milionu pod jeden milion.
Apokalypticke pribehy jdou ruku v ruce i s tim, co dejiny prinaseji pozitivniho. Pohledneme-li na osobnosti ceskych dejin: svaty Vaclav, Jan Hus, Jan Amos Komensky ci Tomas Garrigue Masaryk - to jsou postavy, ktere vitezi nad diktatorskymi typy svetovych vladcu Ferdinanda II., Napoleona, Hitlera, Stalina ci Mao-ce-tunga.
Budoucnost neni beznadejna. Neni to, jak zpiva Leonard Cohen murder, ale laska je jedinym motorem k zachrane, jak zpival ve stejne pisni v Air Canada Centre tento tyden.
At se jedna o zeleznou, bronzovou, stribrnou ci zlatou nedeli, v tom neni poselstvi vanoc. Neni ani v lacine apokalypse, ktera se vynorila podle mayskeho kalendare, kdy ma vse skoncit 21. prosince letosniho roku.
Poselstvi vanoc je v tom, ze touha po spravedlnosti, lasce a pravde ma smysl, i kdyz se dejiny neodehravaji podle nasich predstav, jsou mnohdy provazeny skandaly a nekdy to jsou tragedie nam tezko pochopitelne.
Ales Brezina

Navrat na hlavni stranu