Navrat na hlavni stranu

Vlasta Troblova se synem Zdenkem

Vlasta Troblova slavi stovku
Pred 22 roky, 11. zari 1951, uprostred nejbrutalnejsiho obdobi komunistickeho rezimu, strojvudce osobniho vlaku na ceste z Chebu do Ase blizko nemeckych hranic, Jaroslav Konvalinka, tesne pred Asi odbocil na postranni kolej a pokracoval v jizde do Selb-Plöszbergu v zapadnim Nemecku, asi 35 km od Hofu. Vlak mel zastavit v pohranicni stanici, ale nezastavil: jednoduse prorazil zeleznou oponu. Bylo mu dano jmeno Vlak svobody. Do Selbu dorazil s vlakovymi zrizenci a se 111 cestujicimi, z nichz vetsina nemela o zmene cestovniho radu ani zdani a vratila se do CSR. Torontsky denik The Telegram tu zmenu cestovniho radu popsal v roce 1973 jako jeden z nejvelkolepejsich uteku z tyranie v modernach dejinach, jako skoro fantasticky pribeh kradeze se zbrani v ruce - komunistickeho vlaku na prazskem Wilsonove nadrazi a jeho unosu primo do klina americkych jednotek ve Wildenau v Zapadnim Nemecku. Utek byl planovan strojvudcem Jaroslavem Konvalinkou, dalsim zamestnancem dopravy, Karlem Truskou, studentem prav, Karlem Rumlem (prisel s pistoli a mel za ukol hlidat rucni brzdu) a namestkem inspektora prazske policie, Vaclavem Troblem, ktereho se komuniste po prichodu k moci rychle zbavili. Trobl (jela s nim i jeho pani Vlasta a syn Zdenek), povazovanymi ostatnimi za skutecneho hrdinu uniku na svobodu, hral hlavni roli pri planovani kradeze vlaku a take dal prikaz k prorazeni zelezne opony. Kdyby byli chyceni, vsichni meli dobrou sanci byt odsouzeni k smrti a obeseni.
Mezi temi, kteri se vratili, byl na priklad i brzdar, ktery rekl, ze nemohl vlak zastavit, ponevadz zachranna brzda byla tajemnym zpusobem prerusena. Byla mezi nimi i sestnactileta Zdenka Hyblova, ktera se do CSR vratila dva dny po prijezdu v Selbu. Ale ne na dlouho. Kratce po navratu znovu uprchla (tentokrat vedome a umyslne), i se svymi prateli: osmnactiletou Milenou Polackovou a sestnactiletym Kamilem Kvapilem (pekne znici jmeno) a v taboru Valka vypravela o svych zazitcich po navratu do CSR. Jako vsichni navratilci byla vysetrovana prislusniky STB. Nektere otazky, ktere ji byly kladeny, stoji za zaznamenani jeste dnes:" Byli jste v Nemecku biti, neni-liz pravda?" ­ "Nemeli jste co jist, nebo snad ano?" ­ "Zadrzeli Americane nasilim v Nemecku nektere cestujici?" ­ "Jak se chovali Americane k devcatum?" Mezi temi, kteri se nevratili, byli osnovatele planu uteku (Jaroslav Konvalinka, Karel Truska a ostatni clenove posadky vlaku odcestovali na pozvani americke dopravni unie du USA), a samozrejme rodina Troblova, ktera 24. zari 1951 priplula do Halifaxu na lodi the Goja a o dva dny pozdeji jiz cestovala vlakem, k jejich pocte rovnez nazvanym vlakem svobody, do maleho ontarijskeho mestecka Ajaxu. Hlava rodiny, Vaclav Trobl, hrdina uteku, uz neni mezi zivymi. Ale jeho syn je (je konec koncu muzem v nejlepsim veku). A je mezi nami i manzelka Vlasta, ktera letos 29. rijna oslavi sve ste narozeniny.
Leccos zazila od 24. rijna 1951, kdy se prvne divala na zem, zvanou Kanada. Popovidal jsem si s ni (a synem Zdenkem) v jejim byte ve vyjimecne peknem domove pro starsi obcany v Etobicoke (zapadni Toronto). A zacali jsme davno pred 24. rijnem 1951. Vzpomnela si na prihodu pred vic nez 98 roky. To ji bylo asi dvacet mesicu. Byl u nich na navsteve tatinkuv bratr, sedel v pokoji s tatinkem a kdyz Vlasta vesla do pokoje, zavolal ji, aby k nemu sla. Vlasta se rozbehla, ale bezela k tatinkovi. Mozna citila, jak moc ji tatinek miloval-meli s maminkou tri kluky a on si hrozne pral holcicku. Brzy na to narukoval. A nikdy se nevratil.
Potom si vzpomnela na svou ucitelku francouzstiny na rodinne skole v Praze blizko parlamentu. Ucitelka zboznovala prvniho prezidenta Ceskoslovenska a tu lasku prenesla i na sve zacky. I na Vlastu.
Jeji syn, ktery ji navstevuje kazdy den, o mamince rika, ze je prakticka a prizpusobiva (sebe vidi jako sentimentalistu). Neco na tom bude. Kdyz jsem se zeptal jeho na prvni dojmy v Kanade, hovoril skoro vzletne o tom, jak pri prijezdu do Kanady mijeli Newfoundland, a pak je privitali delfini a cestou vlakem do Ajaxu se topili v zeleni. Kdyz jsem stejnou otazku polozil jeho mamince, chvili uvazovala a pak velmi prozaicky rekla, ze neumi anglicky. Z Ajaxu, kde nezustali ani pres noc, je odvezli do Toronta. Oba meli pekne vzpominky na ctrnactidenni pobyt v guest housu na Jarvis Street, jehoz jmeno zapomneli, ale vedi, ze budova byla zborena. Pak jim rekli, ze uz se musi starat sami o sebe. Vydali se, jako skoro vsichni nove prichozi, do Masarykovy haly na Cowan Avenue Budova tam dosud stoji a dosud nese Masarykovo jmeno. Vlasta vzpominala, jak ji Gustav Pristupa (dlouholety predseda Masarykova ustavu) dal praci ve svem krejcovskem zavodu: prisivat knofliky. Pokud prisivala knofliky, tak to slo. Kdyz je ale vsecky prisila, pan Pristupa ji posadil k velikemu sicimu stroji, jaky predtim nikdy nevidela. A jak neco sesivala, tak to vyslo sejdrem. Pan Pristupa uznal, ze to nemohla umet, ale bylo po zamestnani. Potom ji Dr. Hradska, ktera v krajanskem zivote a hlavne v Masarykove ustavu hrala vyznacnou roli, nasla misto v domacnosti u lekare. Vsecko slo dobre, az jednoho dne Vlasta nechala kybl s vodou na umyvani podlahy za dvermi v predsini a manzelka lekare, kdyz vychazela z domu, o nej zakopla, a k tomu dost brutalne a voda ji vychrstla na saty a pani doktorova byla cela zmacena a Vlasta uz tam nikdy nesla. Pak ji dr. Hradska poslala do slovenske rodiny Kerneyovych a vsichni vyhrali terno: Gizelle Kernyova (pred dvema tydny jsme ji opet videli v ceske televizi Nova vize) a Vlasta Troblova si padly do oka a Vlasta pro pani Kernyovou pracovala pristich 32 let, rodina ji rikala teta Vlasta a teta Vlasta jednou malem zapricinila jazykovou valku, kdyz pani Kernyova sveho syna Petra ucila, ze "blood" je slovensky "krv" a Petr ji oponoval tvrzenim, ze "teta Vlasta" bloodu rika "krev".
Teta Vlasta delala v zivote mnoho dobrych a uzitecnych veci. Nevynechala jedinou schuzi Damskeho odboru Ceskeho a Slovenskeho sdruzeni v Kanade, verne spolupracovala s jeho predsedkynemi Ruth Petrickovou, Ericou Vieznerovou a Blankou Rohnovou; pekla a varila na plesich a zabavach ­ v Masarykove hale a casto v kostele sv. Vaclava s pani Bernstejnovou jako sefkucharkou a s pani Bilcikovou, rada vzpomina na zcela osobiteho a nezvykle nadherneho cloveka, Jaroslava Jandu: jednu dobu toho vareni bylo moc a kucharky zacaly runcat; farar Janda se rozhodl, ze jim bude kazde platit 20 dolaru za zabavu ­ Vlasta Troblova z toho dala 10 dolaru na kostel a druhou cast nabidla farari Jandovi; Janda to odmital, ale kdyz Vlasta na tom trvala, penize si vzal s poznamkou:"Zaplatim si dluh." Za jeji dobrovolnou praci byla vyznamenana vladou Provincie Ontario.
Dost casto si ublizovala na tele (k tomu, zda a jak si ublizovala na dusi, jsme se nedostali). Dvakrat si zlomila ruku: jednou spadla se schodu (ta srostla dobre), po druhe upadla na lede, ruku ji dali nejak spatne dohromady a neposlali na roentgen, tak s tim ma dodnes potize. Jednou spadla pri nastupovani do autobusu, to uz ji bylo 80, a jak se ji to povedlo, je pro jejiho syna dosud zahadou. Traduje se to tak, ze spadla po zadu, sukne ji vyletela az ke krku, hlavou uderila do silnice, silnici se nic nestalo, s hlavou Vlasty to bylo horsi. Prezila to. Pred tim (ale mozna, ze to bylo potom) se pri prechodu Royal York Road srazila s motorkou, na ktere jel syn lekare, zrejme mel spatne brzdy. Vlasta to odnesla otresem. A to mela stesti-mohlo to skoncit jeji smrti. Vsecko prezila. Ztratu domova, rodinnou tragedii, zlomenou ruku (dvakrat, a po druhe spatne spravenou), atd., atd., Pravda: ma problem s chozenim, proto hodne sedi a v dusledku dlouhych hodin v zidli ji obcas poboliva cast tela nejintimneji spolupracujici s zidli. ALE: oci ma jasnejsi nez ja ­ a je o dvanact let starsi; pamatuje si (jak jsme cetli), co se stalo pred 98 roky; mluvi ji to, jako kdyz bicem mrska. Hodne se smeje a kdyz se smeje vypada nejvys na 89...
Zapomnel jsem se ji zeptat dve dulezite otazky: 1. Stalo to za to? Chtela by to opakovat? Tak jsem pozadal jejiho syna, aby ji ty otazky polozil. Vlasta obe otazky odpovedela jednou vetou: 'Nebylo to nejhorsi, ale opakovat by to nechtela'. Ta jasnost mysleni! Ta primost projevu! Ta hospodarnost se slovy! Myslim, ze bychom meli vytvorit komitet, ktery by se ji snazil presvedcit, aby kandidovala na nejaky vysoky urad. Cim vyssi, tim lepsi. Uz se tesim na jeji projevy...
Josef Cermak

Po prichodu do Kanady

Navrat na hlavni stranu