Navrat na hlavni stranu

Olympijske hry - Londyn 2012
Jak vypadala nejvetsi sportovni udalost, ktera dosud v dejinach lidstva probehla?
Od naseho zvlastniho zpravodaje
Cesi ryzovali v Londyne zlato

V jedne z nejrusnejsich svetovych metropoli zeme, jejiz ekonomika patri k nejvyspelejsim na nasi planete a navic je uznavanou kolebkou sportu, se na prelomu cervence a srpna bojovalo o nejvyssi sportovni pocty uz na jubilejnich XXX. olympijskych hrach. Ano, v Londyne, kde se uz letni olympiady uskutecnily v letech 1908 i 1948.... A staly se nejvetsi sportovni udalosti, ktera se az dosud v historii lidstva uskutecnila. Zkratka pri ni neprisly ani Cesi, kteri dobyvali medaile, ba ryzovali zlato. Kolekce deseti medaili, z toho ctyr zlatych, tri stribrnych a tri bronzovych, predstavuje pro Ceskou republiku 19. misto v hodnoceni narodu. Je to jen o jednu medaili mene nez v Atlante 1996, odkud ceska reprezentace privezla rovnez ctyri zlata a mezi narody byla sedmnacta. Za dob Ceskoslovenska byla nejbohatsi zen v Mexico City 1968, trinact medaili a z toho sedm zlatych. Tentokrat je vsak mimoradne lichotive i to, ze medaile z nejcennejsiho kovu jsou ve ctyrech ruznych sportovnich odvetvich - atletice, veslovani, modernim petiboji a na horskych kolech.
Ucitelka skolila zakyne
V atletickem sektoru mezi osteparkami byla Barbora Spotakova dlouhodobou favoritkou. Zlato vybojovala uz pred ctyrmi lety v Pekingu a ani letos o jeji prevaze nad ostatnimi souperkami nebylo pochybnosti. Avsak o tom, ze bude tak ohromna ve finale, nesnila ani sama Bara. Nejenze zvitezila zpusobem start - cil. Do souteze vstoupila jako prvni, jeji nacini se zapichlo do vzdalenosti 66,90 m a pak uz ostatni ucastnice bojovaly jen o druhe misto a nemely sebemensi sance. Jako by ten vecer ucitelka skolila sve zakyne. Temi nejucenlivejsimi z nich byly na druhem a tretim stupinku Nemky Christina Obergfoliova s Lindou Stahlovou. Spotakova ctvrtym pokusem zaznamenala nejlepsi vykon 69,55 m a mezi ni a Obergfoliovou byl nakonec rozdil temer ctyri a pul metru, presne ctyri metry a devetatricet centimetru! Ano, ctete dobre.
"Presto to byl trochu zvlastni zavod. Nase finale bylo do programu dne zarazeno az jako posledni a kdyz koncilo velka cast osmdesatitisicoveho hlediste uz zela prazdnotou. O to vic jsem si vsak mohla uzivat povzbuzovani ceskych fanousku. A co se tyce mych rivalek, zdalo se mne, jako by si nektere byly az prilis jiste svymi uspechy a jine zase premotivovane," tvrdila Spotakova, ktera na tiskove konferenci zduraznila: "Za ctyri roky na olympiade v Riu de Janeiru chci ziskat treti zlato a vyrovnat se tak svemu trenerovi Honzovi Zeleznemu." Pozdeji to prece jen mirnila: "Vim, ze je to troufale. Je mne uz tricet a telo mnohaletou drinu citi stale vic. Takze aspon chci v Riu jeste startovat a bojovat o medaili." A jestli jsem legenda? "Aby to tak bylo, mela bych dokazat jeste vic."
Brambor misto zlata
Jenze na spadnuti bylo i druhe osteparske zlato a dalsiho sverence Jana Zelezneho. Vitezslav Vesely se letos stal mistrem Evropy v Helsinkach, jako jediny na svete prehodil osmaosmdesat metru a k tomu vsemu jeste v londynske kvalifikaci zlepsil svuj osobni rekord na 88,34 m! Nic naplat, ve finale se nepoznaval ani on sam a teprve poslednim pokusem se dostal alespon na 83,34 m, coz stacilo jen na ctvrte misto, ktere se take nazyva bramborovou medaili.  Senzacnim vitezstvim uchvatil teprve devatenactilety Keshorn Walcott z Trinidadu. Zatimco svuj zivotni zavod neunesl ani sampion z predchozich dvou olympiad v Atenach i v Pekingu Nor Andreas Thorkildsen, kdyz se musel spokojit jen se sestou prickou a trem olympijskych vavrinum po sobe Jana Zelezneho z Barcelony 1992, Atlanty 1996 a Sydney 2000 se nevyrovnal. i Vesely pochopitelne zpytoval svedomi: "K forme, kterou ted mam vynikajici, je vsak potreba i hlava a ta mne chybela. Muzu si za to sam. Jsem verici clovek a takhle se to asi melo stat..." 
Musi ctyri roky vydrzet
Velky vylov Cesi slavili nedaleko pamatneho zamku Windsor na jezere Dorney a to zasluhou svych spolehlivych veslarskych matadoru a skifaru - dvaatricetilete Miroslavy Knapkove i o dva roky mladsiho Ondreje Synka. Jenze trochu v opacnem gardu, nez se cekalo. Synek, predlonsky mistr sveta z novozelandskeho Karapira, mel v posledni dobe skvelou formu a take na ceste do londynskeho finale porazel vsechny sve soupere rozdilem tridy. V nem byl jeho tradicnim sokem Make Drysdale z Noveho Zelandu, ktery tentokrat od poloviny trati nedal rodakovi z Brandysa nad Labem a vyucenemu zlatnikovi sanci. Synek si zopakoval stribrnou olympijskou medaili z Pekingu 2008 a i kdyz si svuj uspech uvedomoval, stestim zrovna nehyril: "Dosly mne sily a na Drysdala jsem dneska nemel. V zaveru jsem se jeste snazil o mohutny finis, ale uz nebylo z ceho brat. Moc jsem touzil po olympijskem zlatu, ale dost na me dolehla nervozita. Az moc jsem si uvedomoval, ze olympijske hry jsou jen jednou za ctyri roky. Ted tedy budu muset vydrzet jeste dalsi ctyri do olympiady 2016 v Riu de Janeiru..."
Zraneni pomohlo technice
Londynsky pribeh brnenske rodacky, ktera se az do devatenacti let venovala atletice, je uplne jiny a neuveritelny. Nikdo netusil, co se odehravalo v zakulisi. Loni se sice Knapkova ve slovinskem Bledu stala svetovou sampionkou, avsak tentokrat den pred crtvrfinale rekla: "Nemohu nastoupit a ze souteze odstupuju." Duvod? Silne bolesti v oblasti zeber. Vlastne unavova zlomenina zeber, ktera se projevila teprve po priletu do Londyna. Neskutecnou roli sehral profesor Pavel Kolar, nejen jako svetove prosluly fyzioterapeut, ale v tomto pripade i psycholog. Mimochodem Kolarovych znalosti mnoho let vyuzival uz zesnuly cesky prezident Vaclav Havel a nyni mezi jeho stale pacienty patri i soucasny prezident Vaclav Klaus. Kolar s veslarkou vsechno probral a kazdy den hodinu a pul az dve hodiny pracoval na zlepseni jejiho zdravotniho stavu. A sam priznal: "Bylo to riziko, do ceho jsme sli. Kdyz Mirka odstartovala, ani jsem se nekoukal a zacal jsem zavod sledovat az po peti stech metrech."
To uz ale Knapkova vsem souperkam ujizdela stale vic a vic, receno veslarskou terminologii - o parnik! Zvitezila nevidanym a suverennim zpusobem. "Mozna, ze to bylo i tim zranenim, protoze jsem musela zmenit zpusob jizdy. Tolik jsem za to nervala a jela daleko vic technicky. Asi se znovu potvrdilo zname zivotni prislovi, ze neco spatne, je pro neco dobre... Pred ostatnimi zavodnicemi jsme moje problemy tajili, protoze by se to okamzite rozneslo," priznavala nova olympijska vitezka a dale se sverovala: "Kdyz jsem po polovine zavodu videla, jak moc jsem vpredu, nechtela jsem tomu verit. Sama jsem se zacala bat, jestli jsem to neprepalila. Nejdulezitejsi vsak bylo, ze jsem prekonala prvnich tri sta metru. I kdyz v zaveru jsem uz strasne vytuhla." A take uz si konecne mohla vychutnavat svou radost: "Ted se vsechno kolem me toci, jen nabidku ke snatku jsem jeste nedostala!"
Za to ceske veslovani prepsalo jeji zasluhou sve dejiny. Ziskalo prvni zlatou olympijskou medaili a z hlediska ceskoslovenske historie to byl nejvyssi olympijsky stupinek po predlouhych dvaapadesati letech, protoze predtim se stejny triumf podaril v Rime 1960 uz nezijicim Vaclavu Kozakovi s Pavlem Schmidtem ve dvojskifu. Navic zlato Knapkove je vubec prvnim v zenskem veslovani v cele historii.
Senzacni valka s Cinanem
Serm, plavani, jizda na koni a beh spojeny se strelbou. Techto pet sportu predstavuje jeden, ktery se jmenuje moderni petiboj a ceskoslovenske i ceske barvy v nem uz v minulosti na olympiske medaile dosahly. V Montrealu 1976 druzstvo v sestave Jan Bartu, Jiri Adam a Bohumil Starnovsky skoncilo druhe a Bartu v jednotlivcich treti. A v Atenach 2004, kdy uz toto odvetvi nebylo rozdeleno do peti dnu, nybrz do jedineho jako je tomu nyni, si bronz pripsal Libor Capalini.
V Londyne vsak David Svoboda predcil vsechna ocekavani. Do vedeni sel hned po uvodnim sermu a pak uz jen bojoval s Cinanem Cchao Cung-zungem. Ten ho sice predstihl v plavani, jizda na koni vsak byla opet priznivejsi pro kluboveho prislusnika prazske Dukly. Jednou si sve pozice jeste vymenili v behu po prvni strelecke polozce, ale tuhle valku prece jen v zaverecne discipline vyhral sedmadvacetilety cesky reprezentant a za Cinanem treti dobehl Madar Adam Marosi. "Pripadan si, jako bych se vznasel dva metry nad zemi. A take bych byl moc rad, kdyby se moderni petiboj stal popularnejsim pro divaky. Vzdyt je to velka show a ja jsem k tomu snazil prispet."
V Riu na silnici?
Posledni ceske zlato se zrodilo posledni olympijsky den ve vychodnim Londyne na farme, kterou vlastni Armada spasy. Trebaze je sedmadvacetilety Jaroslav Kulhavy lonskym mistrem sveta na horskych kolech, v posledni dobe ho pronasledovaly neprijemnosti jako autonehoda nebo defekty pri zavodech. Sam rekl: "Verejnost me snad uz odepsala." Na trat, ktera vedla nadhernymi pastvinami, se vydal bez zbytecneho spechu, ale ve vedouci skupince se Svycarem Ninem Schurterem a Italem Marcem Fontanou. Pozdeji se zamyslel: "Do niceho jsem se hnat nechtel."
Kulhavy znovu prokazal, jak je skvelym taktikem a jakou ma predvidavost. V zaverecnem kole vyrazil Ital, ale neuspel. Pak sel dopredu Svycar a vsechno hovorilo pro neho. V poslednim stoupani vsak Kulhavy predstihl Schurtera a slavil: "Trat byla technicky hodne neprijemna a navic slo o jeden z nejrychlejsich zavodu, co jsem kdy absolvoval. Ted rozmyslim, co dal. Mam nabidky, ze bych mohl prejit k silnicni cyklistice." A nevyloucil, ze by se v brazilskem Riu mohl v roce 2016 pokusit o zlato na silnici.    
Radost strycka z velvyslanectvi
Voda, tentokrat divoka, vsak drzela Cechy v Londyne nad vodou i v dalsim sportovnim odvetvim. Ve vodnim slalomu, byt se v nem ocekavaly jeste lepsi vysledky. Stanislav Jezek v kanoi jednitlivcu skoncil paty a Jaroslavu Volfovi s Ondrejem Stepankem, kteri maji bronzovou olympijskou medaili z Aten 1996 a stribrnou z Pekingu 2008, se v kanoi dvojic nepovedlo postoupit ani do finale. Prikladne vsak zabojoval mistr sveta z roku 2009 petadvacetilety Vavrinec Hradilek, byt v semifinale obsadil po hrube chybe v devate brance az osme misto, tedy posledni postupove. Finale ovsem absolvoval skvele a tesil se ze stribrne medaile. Povahou pohodar, ktery je znamy pod prezdivkou Vavra, se netajil: "Jsem stastny, ale muj zivot tahle slava urcite nezmeni." Lepsi byl pouze Ital Daniel Molmenti. Mimochodem podelil se s nim o ni v dejisti souteze i jeho bratr Vaclav, rovnez vodni slalomar, ktery v roce 1999 jen zazrakem unikl smrti. Pri treninku v prazske Troji tehdy zustal patnact minut bezvladne pod vodou a potom, co ho zachranari vytahli, byl pet dni v umelem spanku. A mezi prvnimi gratulanty byl i Vavrincuv stryc, ktery pracuje ve funkci zastupce ceskeho velvyslance Michaela Zantovskeho v Londyne.
Jsme-li vsak v perejich na krasnem kanale reky Lee, nesmime zapomenout na kajakarku Stepanku Hilgertovou. Olympijskou vitezku z Atlanty 1996 i ze Sydney 2000, ktera se ve svych ctyriactyriceti letech vydala uz na sestou olympiadu! I ona do finale prosla s odrenymi zady, ale v nem se rvala se zradnymi valci, roladami i vlnami, takze vybojovala ctvrte misto. "V koutku duse jsem snila i o bronzove medaili. Mozna, ze byla v mych silach. Snad moje umisteni dalo odpoved tem, co pochybovali, zda jsem do Londyna mela jet. Od roky 1992, kdy jezdim na olympijske hry, je to muj treti nejlepsi vysledek." Velkym handicapem Hilgertove bylo, ze pred letosni olympiadou po soustredeni prave v Londyne prisla pri preprave do Prahy o svou idealni lod a v zaverecnem obdobi si musela zvykat na novou. Proste pred Stepankou klobouk dolu!
Vyhasle tenisove hvezdy
Naopak za klobouk si nedaji sve ucinkovani na slavnych travnatych dvorcich ve Wimbledonu ceske tenisove hvezdy, predlonsky finalista Wimbledonu Tomas Berdych s lonskou wimbledonskou sampionkou Petrou Kvitovou. Stejne jako nedavno pri pravem wimbledonskem turnaji Berdych neprosel prvnim kole pres steho svetoveho hrace Lotyse Gulbise, nyni ho hned v uvodu olympijske souteze zastavil Belgican Darcis, jehoz zebricek radi na pricku sestasedmdesatou, 4:6, 4:6. A ani v muzske ctyrhre prilis nepodporil Radka Stepanka, se kterym uz leta tvori uznavany daviscupovy par. Prohrali ve druhem kole s neznamymi Brazilci Melouem a Soaresem po maratonu rozlozenem do dvou dnu a trvajicim ctyri hodiny a dvacet minut 6:1, 4:6, 22:24!I Kvitova mela od zacatku problemy, nutno priznat, ze i zdravotni, avsak i ji profesor Pavel Kolar venoval stejnou peci jako veslarce Knapkove. Bohuzel Kvitova ve ctvrtfinale podlehla Rusce Kirilenkove 6:7, 3:6 a do smisene ctyrhry, v niz se ji davaly vysoke medailove ambice po boku Stepanka, vubec nenastoupila. Berdych suse konstatoval: "Na to, co se stalo se mnou na wimbledonskych kurtech nedavno i ted nechci uz myslet." A vyjadreni Kvitove bylo podobne: "Jsem rada, ze tenisova sezona na rozdil od jinych sportu na olympijskych uspesich nestoji." Tezkou hlavu si s tim nedelali...
Jenze obe nase hvezdy by mely videt, jak se treba radovali francouzske debly Tsonga s Llodrou ze stribrne medaile a Benneteu s Gasquetem z bronzove. Proste vsechny nejvetsi tenisove osobnosti, ktere na olympiadu prijely, ze sebe dostaly maximum. Muzskou ctyrhru vyhrala skvela americka dvojcata Mike s Bobem Bryanovi, zenskou dvouhru Serena Williamsova a ve finale muzske dvouhry domaci milacek Andy Murray a sverenec legendarniho ceskoslovenskeho reprezentanta Ivana Lendla po nevidanem vykonu splachl sveho nedavneho premozitele z finale letosniho Wimbledonu Svycara Rogera Federera 6:2, 6:1, 6:4! A moc Murrayho mrzelo, ze se svou krajankou Laurou Robsonovou ve finale smisene ctyrhry nejtesnejsim vysledkem 6:2, 3:6 8:10 zaostali za Belorusy Maxem Myrnym a Victorii Azarenkovou...   
Presto cest tradic ceskeho tenisu zachranily Lucie Hradecka s Andreou Hlavackovou ve ctyrhre zen. Rovnez jako pred mesicem ve Wimbledonu to dotahly az do finale, kde znovu nestacily na stejne souperky, zejmena na trave neporazitelne americke sestry Serenu a Venus Williamsovy, s nimiz v tomto pripade odesly porazeny 4:6, 4:6 v utkani, ktere melo velmi dobrou uroven. Vsak se take stribrne medailistky netajily spokojenosti. Sedmadvacetileta Hradecka prohlasila: "Je to pro me nejvetsi uspech v kariere. Kdokoliv se dnes postavi proti sestram Williamsovym, tezko muze udelat neco vic nez my." A o rok mladsi Hlavackova pritakavala: "I ja si druheho olympijskeho mista vazim vic nez vitezstvi na grandslamovem turnaji! Tyhle Americanky porazit neumime a mezi zenami to na svete nedokaze v soucasne dobe nikdo."
Poprve mezi novinari 
Ted prejdeme ke kovu bronzovemu, ovsem v tomto pripade uplne jine kategorie nez popisuji predchozi tenisove radky. Nikoliv proto, ze je ze strelby. Sportovniho odvetvi protkaneho z minulosti mnoha uctyhodnymi vavriny, ktere vsak tentokrat prilis neoslnilo. Od vzniku samostatne Ceske republiky a olympijskych her 1992 v Barcelone ceskym reprezentantum medaile nechybela, naposledy se bez ni jeste v dobach Ceskoslovenska vraceli z Moskvy 1980 a mnoho nechybelo k tomu, aby se to v Londyne opakovalo.
Odpovednost na sebe vzala divka, od ktere se to vubec necekalo a o niz ceska sportovni verejnost do teto chvile vlastne nevedela zhola nic, trebaze ji je petadvacet. A pokud by ve druhe serii finale netrefila jen 8,8, mohla byt stribrna, mozna i zlata. Jmenuje se Adela Sykorova a na minulych olympijskych hrach v Pekingu byla az dvaatricata. Ted v krasnych prostorech byvalych kasaren delostrelectva v pristavu Woolwich ji predcily pouze Americanka Jamie Lynn Grayova a Srbka Ivana Maximovicova. Adela priznala: "Poprve v zivote delam rozhovor s novinari." A ptala se: "To vazne za olympijsky bronz dostanu od Ceskeho olympijskeho vyboru pul milionu korun? To tedy muzeme jit s holkama na pivo... A opravdu jako medailistka mohu v Londyne zustat jeste o nekolik dni navic?"
Vysledkovou listinou naopak propadali ostrileni borci, olympijsky vitez z Pekingu David Kostelecky stejne jako stribrna z atenske olympiady 2004 Lenka Maruskova. Zatratit vsak nelze Katerinu Emmons. Pred ctyrmi roky vybojovala v Pekingu zlato ve vzduchove pusce, ktera rovnez letos byla uvodni a tim i ostre sledovanou disciplinou londynskych her. A nebylo prekvapenim, ze si ji nenechal ujit ani prezident Ceske republiky Vaclav Klaus. Katerina sla do finale az z osmeho mista, navic po predchozim rozstrelu peti zavodnic, avsak v nem palila na terc statecne. kdyby byvala v posledni polozce dosahla absolutni trefy 9,9, stacilo by to na bronz a 9,8 na rozstrel o nej. Nakonec odchazela ctvrta za Cinankou I S´ling, Polkou Sylwii Bogackou a dalsi cinskou zavodnici Jü Tan a realisticky hodnotila: "Tohle umisteni ma pro me cenu zlata. Vzdyt jsem po Pekingu porodila dceru a s velkymi problemy jsem se vracela mezi streleckou elitu." Vystoupeni devetadvacetilete Emmons nutno vzdat podobnou poklonu jako v pripade vodni slalomarky Hilgertove.
Aperitiv v podani lane
A jeste jedna medaile z kralovny sportu atletiky. Byla vlastne jakym si aperitivem ve chvili, kdy teprve na sve zavody cekala ceska osteparska esa. Bylo patrne, ze si bezkyne na 400 metru prekazek Zuzana Hejnova (26 let) na londynskou drahu privezla vynikajici formu, protoze do finale postoupila s druhym nejrychlejsim casem. Take v nem to napalila na nejvyssi obratky a pritom se pres ploty, jak rikaji atleti, prenasela s lehkosti lane. "V minulosti me provazelo hodne smuly, treba pri letosnim mistrovstvi Evropy v Helsinkach, kde mne o vlasek unikla medaile.  Proto jsem zacala spolupracovat s psychologem Alexandrem Kubackem a moje nervy jsou ted tak pevne, ze se vubec nepoznavam." Rychlejsi byly pouze Ruska Natalje Artuchinova s Americankou Lashindou Demusovou.
Pravda zvitezila, ale slozite
Story ceskeho ctykajaku, ktery ve slozeni Daniel Havel, Lukas Trefil, Josef Dostal a Jan Sterba dojel treti za Australii a Madarskem, je nametem na samostatnou povidku. Jejimu zadakovi Sterbovi totiz 17. kvetna po zavodech v Poznani byl pri antidopingove kontrole v moci nalezen vzorek s krkolomnym nazvem Betamethylphemylethylamin. Jenze latka v seznamu zakazanych nefigurovala a navic ji Sterba pozil v potravinovem doplnku, ktery uvedl. Arbitrazni komise Mezinarodni kanoisticke federace ICF jeho argumenty sice uznala, avsak vedeni ICF se zcela nepochopitelne odvolalo az k vedeni Mezinarodni sportovni arbitraze CAS, ktera ma sidlo v Lausanne. Po mnoha slozitych pravnich jednanich bylo teprve 25. cervence primo v Londyne, tedy dva dny pred zahajenim her, rozhodnuto, ze Sterba do boju prece jen nastoupit muze. Co se ale mezitim nestalo? Nahradnik Pavel Davidek, ktery pri Sterbove neucasti v lodi zaskakoval, navrat sveho kolegy citil jako krivdu a jeho otec dokonce na toto tema vydal tiskove prohlaseni!  A Jan Sterba k tomu zduraznil: "Doufal jsem, ze si to s Pavlem Davidkem vyrikame sami a ne pres media..." Za techto okolnosti je bronz v rychlostni kanoistice z jezera Dorney unikatni a ani zbytecna, lec typicka osobni hasterivost, nemohla zkalit dobrou londynskou naladu v ceske tabore.    
JAROSLAV KIRCHNER, Londyn
***
Konecna medailova bilancia OH Londyn 2012
Najuspesnejsou krajinou londynskych hier sa stali Spojene staty, ktore sa po Pekingu opat vratili na prvu priecku medailovej bilancie.
Americania ziskali v 302 sutaziach celkovo 104 medaili, z toho 46 zlatych a po 29 striebornych a bronzovych.
Najuspesnejsim sportovcom je plavec Michael Phelps, ktory ziskal 6 cennych kovov a jeho kolegyna Missy Franklinova, ktora na stupne vitazov vystupila 5-krat.
Cina sa v Londyne musela v medailovej bilancii uspokojit s druhym miestom, ked jej sportovci ziskali 87 medaili.
Bronzovu priecku v medailovej bilancii londynskej olympiady ziskal hostitel, Velka Britania, ktorej reprezentanti vybojovali celkovo sice iba 65 medaili, ale az 29 z nich bolo zlatych.
Viac medaili ako Britania ziskalo Rusko, 82, ale tych zlatych ziskali jeho reprezentanti o pat menej ako Briti.
19. sa nachadza Ceska Republika 4 zlate, tri strieborne a tri bronzove.
Kanada je na 36. (1 zlata, 5 stribornych a 12 bronzovyc)
Slovensko s bilanciou 1 striebornej a troch bronzovych medaili obsadilo 59. miesto z 85 krajin, ktore v Londyne ziskali aspon jednu medailu.
Sportovou tragediou sa da oznacit vystupenie rakuskych sportovcov, ktori prvykrat od olympiady v roku 1964 neziskali ani jednu medailu.

Navrat na hlavni stranu