Navrat na hlavni stranu

Jecminek
21. srpen 1968
- ten den zacal velice divne, rano nas doma neprobudil jako obvykle transistorak s ranni rozcvickou, ale neustale opakovana znelka cs rozhlasu a po te rachoceni ruskeho tanku pres namesti v Litovli, rovnou pred nasim barakem. Rychle jsme se s manzelkou vydali ven, poznat co se deje. Od znamych jsme se dovedeli, ze nas jiz od pulnoci obsazuji Rusaci s velkym poctem vojska, tanku a letadel. Rozhlas varoval obcany, ze jsme obsazovani z duvodu kontrarevoluce, vyvolane m.j. propustenymi politickymi vezni, ktere je podle Rusu nutno poslat zpatky za mrize, pripadne i do Ruska. Tak na to jsem uz, s mym podminenym zbytkovym trestem 7 roku, nechtel cekat. Muj prvni napad byl, rychle se nejak dostat ven za hranice, ale Marus rezolutne prohlasila, ze uz sama nebude a ze pujdeme vsichni, cela rodina.
Nebylo snadne se rychle rozhodnout, protoze jsme nemeli pasy, ale nakonec nam to rozhodnuti usnadnil litovelsky kulturni pracovnik, ktereho jsme potkali na ulici, rovnou pred domem: "Davame dohromady vysilani rozhlasu a potrebujeme Te!" Moc jsem se nerozmyslel a zamiril rovnou do mistniho studia rozhlasu po drate. Tam jsem se od ostatnich dovedel, ze studium je uz napojeno na silne rozhlasove vysilace na Cervence a ze muzeme zacit vysilat.
Bylo potreba sehnat co nejrychleji vsechny nejnovejsi udalosti, zacit s nahravanim na magnetofony a nasledne vysilat. Ujal jsem se organizace a zahajili jsme vysilani. Nekdo dal navrh, abychom se hlasili jako "Svobodny vysilac Jecminek" a pri tom zustalo. Za kratko prijel reditel Tesly a nabidnul se, ze zajisti stravovani a postele pro nepretrzite vysilani a take ostrahu mistnimi cleny SNB. Ty jsme poslali na krizovatku Olomoucke silnice, aby nas vcas varovali pred prijizdejicim ruskym zamerovacem, abychom mohli docasne vysilani prerusit. Vsechno najednou zacalo fungovat jako hodinky. Podrobnejsi popis cele nasi cinnosti se pozdeji objevil ve vysetrovacich protokolech kpt. Ulehly z ostravske STB a v soudnim protokolu.
Cele to Jecminkovo vysilani trvalo ale jenom sedm dni, tedy nez se vratila ceskoslovenska vladni delegace z Moskvy, kam byla agenty KGB hned v prvnich dnech unesena a nez soudruh Dubcek s placem konstatoval, ze to je konec celeho Prazskeho Jara. Vsichni jsme pochopili, ze budeme zase "se Sovetskym Svazem na vecne casy" a tem co se to nebude libit, ze nezbyva nez rychle zmizet dokud je cas. Vysilani jsme zabalili a ja jsem zacal premyslet, jak se dostat z te slamastiky nez bude pozde. Doufal jsem, ze se najde nejaka cesta ven za hranice, at uz legalni nebo nelegalni.
Musim jeste vysvetlit, ze kdyz nastalo to "Prazske jaro" uvedomil jsem si, ze Rusove si nemohou prece dovolit ztratit jejich nejvetsiho prumysloveho dodavatele jako je Ceskoslovensko a s temito pochybnostmi jsem se nekdy v dubnu 1968 vypravil do Prahy za mymi komplici, poradit se co dal. Ja i Milos jsme meli stejne nazory, zatim co ostatni, byli toho nazoru, ze Rusove zase odtahnou a veci pujdou dal svou cestou.
Dalsiho dne jsme se spolu s Milosem pro jistotu vydali na Kanadske vyslanectvi, prozkoumat moznost emigrovat do Kanady. Moc jsme tam ale neuspeli, protoze ja jsem nemel cestovni pas a vedel jsem, ze jako osoba v podminenem trestu ho ani nemuzu dostat.
Nebylo snadne rozhodnout se pro emigraci do cizi zeme. "Kam pojedeme, kdy se budeme moci svobodne vratit, uvidime se jeste kdy se svymi blizkymi, jak se tam venku uchytime, jaky jazyk se budeme muset rychle naucit a co nase deti?" Myslenky se honily hlavou, ale jedno bylo jiste, ze doma zustat nemuzeme. Byl to nervak pro nas pro vsechny s velice nejistym koncem.
Muj spolupracovnik Vasek z typove zkusebny se kterym jsem take spolupracoval na Jecminkovi, mi nabidnul, ze zna zenu, ktera se provdala do Jugoslavie a ze bych se mohl na ni jako odvolat s pozvanim do Jugoslavie a odtamtud ze uz se nejak dostaneme do Rakouska. Na cestu do Jugoslavie, jakozto socialistickeho statu, nebylo totiz zapotrebi cestovniho pasu, stacila pouze tzv. Vyjezdni dolozka do obcanskeho prukazu. Chopil jsem se teto prilezitosti a po dohode s brachou jsme se oba dva vypravili na okresni velitelstvi SNB v Olomouci se zadosti o vyjezdni povoleni do Jugoslavie "na vinobrani" s odvolanim na fingovane pisemne pozvani, ktere jsme si vyhotovili. Soudruh SNB, aby si pravdivost veci overil, chtel videt take obalku dopisu, ale tu jsme "neveda ze bude zapotrebi, spalili". Soudruh SNB zalezitost dale neproveroval a dolozky do obcanky nam vydal, rovnez tak i pro nase manzelky s detmi. Tenkrat jeste nevedel co bude dal a tak si zrejme nechtel delat do budoucna nejake neprijemnosti.
Nu a to uz vsechno dostalo konkretni tvar. Bylo nutno pripravit nas byt na opusteni, sbalit veci, a rozloucit se s nasimi nejblizsimi, snad navzdy?. Jeste jsem stacil v rychlosti napsat dopis na rozloucenou pro reditele Tesly se kterym nas oba dva Jecminek jeste vice sblizil, bez ohledu na nasi rozdilnou minulost; dal jsem dopis do supliku v mem pracovnim stole a vysvetlil memu kolegovi Vaclavovi., ze kdyz se do nekolika dni nevratim, aby ten dopis jako nahodou nasel a dal ho rediteli. V dopise jsem vysvetlil proc se obavam dale cekat a kam mame namireno, ale to je jiz jina kapitola.
Cely ten Jecminek mi sice pridal k memu zbytkovemu trestu dalsi ctyri roky, ale ty jsem tady v Kanade nejak zanedbal.
Milan Frybort - Torry Hill, Ontario

Navrat na hlavni stranu