Navrat na hlavni stranu

Jmena na torontskych budovach a programech
Mozna, ze je v tom i trochu sovinismu. A neco pychy, ze nositele tech jmen jsou ze stejneho hnizda jako ja. Ale jestlize ano, pak ten sovinizmus i pycha jsou u mne docela nevybojne a krotke odrudy onech dost pochybnych emoci. Jde spis o pocit, ktery citime, kdyz se setkame s necim mile znamym, treba jako kdyz prijdete na navstevu a hostitelka pred vas polozi talir se skubankami ­ ano, to mi uz nekolikrat udelala vzacna zena a navic intektual, Eva Mesticova - (ktere milujete a ktere jste uz hrozne dlouho nejedli), prakticky neviditelnymi pod zavejemi maku smiseneho s cukrem. Neco jako vune davneho ztraceneho domova...
Ta jmena nenajdete jen na budovach a na programech. V jednom z prednich predmesti Toronta, zvanem Scarborough, najdete dokonce "mesto" (town) nesouci jedno (dokonce z tech nejslavnejsich) takove jmeno: Masaryktown. Masaryktown mestem opravdu neni. Je to krasny soukromy park s restauraci a kancelaremi (poslednich nekolik let vzorne spravovany manzelskou dvojici, Ivou a Frantiskem Jecmenovymi), vlastneny (jak skoro vsichni torontsti krajane vi) krajanskou charitativni organizaci Masaryk Memorial Institute Inc. S Masarykovym jmenem se setkame i na ulici Cowan Ave., kde byvala Masarykova hala a dnes je spolecensky dum pro etnicke skupiny, ale budova je dosud oznacena jmenem prvniho ceskoslovenskeho prezidenta, i kdyz do nedavna (a snad dosud) spatne hlaskovanym. Na Torontske univerzite (v Robarts Library) najdete prednaskovou sin a knihovnu Franka Josefa Scheybala, vytvorenou z daru jeho matky, Vlasty Scheybalove a jeji jmeno a jmeno jejiho manzela, Ing. Frantiska Scheybala, na deskach s jmeny vyznamnych darcu v nekolika torontskych nemocnicich. Na Torontske univerzite v Munkove centru je pekna sin Karla Buzka, stezejni postavy pri zakladani celokanadske organizace Cechu, Slovaku a Podkarpatskych Rusinu na kongresu konanem 24. a 25. cervna 1939 v Torontu, na kterem Buzek byl zvolen generalnim tajemnikem. Puvodni jmeno teto organizace, National Alliance of Slovaks, Czechs and Carpathian Ruthenians, proslo radou zmen, nez se ustalilo na dnesnim Czech and Slovak Association of Canada (Ceske a Slovenske sdruzeni v Kanade). Buzek rovnez hral vudci roli pri jejim budovani behem druhe svetove valky (jeho cesta se slovenskym predstavitelem Peterem Klimkem napric Kanadou je nejpeknejsi legendou historie ceskych a slovenskych pristehovalcu v Kanade), kdy mela 91 odbocek a 6,500 clenu, zaslouzil se o rozhodnuti kanadske vlady ze dne 10. dubna 1941, jimz ceskoslovensti obcane byli uznani za prislusniky spojenecke zeme a tim osvobozeni od ruznych valecnych omezeni, kterym podlehali prislusnici jinych narodnosti, jichz zeme byly okupovany nacisty. Jeho praci se dostalo uznani i tim, ze byl jmenovan reditelem Canadian Relief Fund.
To echo domova citite, kdyz mijite rimskokatolicky kostel sv. Vaclava, Slovensky evanjelicky kostol augsburskeho vyznania sv. Pavla, Slovensky grecko-katolicky kostol sv. Marie, a ­ donedavna ­ Ceskoslovensky baptisticky kostel; nebo na krizovatce dvou slavnych ulic ve stredu Toronta jednu z nejznamnejsich a nejelegantnejsich torontskych budov Bata Shoe Museum, duchovni dite hlavne Sonji Bata, s niz ceska torontska televize Nova vize prinesla na pokracovani fascinujici rozhovor (zaznamenany i v krajanskych novinach Satellite a CzechFolks). I kdyz dnes neuvidite skoro v kazdem kanadskem meste prodejnu s obuvi nesouci jmeno Bata, jak tomu bylo po desitky let v minulem stoleti, Batovo muzeum obuvi statisicum navstevniku ci jen kolemjdoucich pripomene, ze cesky svec (v sedme generaci u verpanku), Tomas Bata, si dal za ukol obout svet a malem se mu to (a jeho synovi ­ rovnez Tomasovi a nevlastnimu bratru Janovi) podarilo: na vrcholu sveho uspechu firma Bata zamestnavala 71,000 lidi a vyrabela ctvrt miliardy paru obuvi rocne.
Ozvenu domova jsem tento tyden pocitil nekolikrat. Prvne 3. dubna na slavnostnim koncertu orchestru The National Ballet of Canada v Koerner Hall (uz dlouho se chystam vypatrat, jde-li o slavnou hodoninskou rodinu, jiz TGM navstevoval v jeji pozdejsi rezidenci v Jicine, ktera po Mnichove nasla domov ve Vancouveru, rozlustila zahadu pouzitelnosti aljasske borovice, vybudovala jeden z nejvetsich drevarskych podniku na kontinente a podelila sbirkami a milionovymi dary hlavne University of British Columbia). V tistenem programu koncertu najdete jmeno Tomas Schramek (je uveden jako hostujici ucitel a kouc) a mezi reprezentanty divaku a darcu jmeno Milan Schramek). Tomas Schramek, slovensky tanecnik, se stal clenem National Ballet of Canada v r. 1969 a v roce 1973 byl jmenovan Principal dancer. Vystoupil v hlavnich rolich v Labutim jezeru, Louskacku, Romeo a Julie, Don Quichote a Manon. V tistenem programu je z inscenace kazdeho baletu, hudebne reprezentovaneho v slavnostnim koncertu, uverejnena jedna fotografie, mezi nimi i fotografie Xiao Nan Yu a Jiriho Jelinka v scene z Onegina. Jelinkovo jmeno uvidime i ve vizualnim doprovodu vypraveni, jimz predni kanadsky herec, Colm Feore, jednotliva cisla uvadel. Jelinek se stal clenem kanadske baletni spolecnosti (jako Principal dancer) v roce 2010 a sklidil hodne potlesku prave jako Onegin v Crankove baletu stejneho jmena.
Den na to se mi do rukou dostaly programy na pristi sezonu (2012 ­ 2013) Toronto Symphony Orchestra a Canadian Opera Company. V programu opery jsem zahledl jen jedno ceske jmeno. Ale je to jmeno, ktere vyda. 29. ledna a 2., 8.,14., 17., 20., a 23. unora 2013 Jiri Belohlavek ridi inscenaci Wagnerovy opery Tristan und Isolde (hlavni role zpivaji Ben Heppner a Melanie Diener), kterou ­ spolu s Jenufou a Rusalkou - dirigoval v Glyndebourne Opera. Belohlavek mel (a dosud ma) mimoradne zajimavy zivot: narodil se v roce 1946 do rodiny advokata a soudce. V mladi studoval cello u Milose Sadla, graduoval na Prazske konzervatori a Akademii umeni. Od roku 1977 do roku 1989 byl hlavnim dirigentem Prazskeho symfonickeho orchestru. V r. 1990 se stal hlavnim dirigentem Ceske filharmonie, ale o rok pozdeji orchestr odhlasoval, aby hlavnim dirigentem byl ustanoven Gerd Albrecht. Belohlavek rezignoval (v roce 1992) a zalozil Prazskou komorni filharmonii, kterou ridil na jejim prvnim vystoupeni na BBC Proms v roce 2004. Od roku 1995 pusobi jako dirigent BBC Symphony Orchestra, kde konci v r. 2012, kdy se vraci do Prahy jako hlavni dirigent Ceske filharmonie. V roce 1998 byl jmenovan hlavnim hostujicim dirigentem opery Narodniho divadla a predsedou Mezinarodniho hudebniho festivalu na Prazskem jaru. V Kanade hostoval casto ­ i za komunistickeho rezimu. Poslednich osm let se pohostinsky venoval USA: 17. prosince 2004 dirigoval v Metropolitan Opera Katu Kabanovou, v lednu a unoru 2007 Jenufu a v unoru a breznu 2009 Evzena Onegina a Rusalku. Letos, 23. brezna, se mu podaril husarsky kousek (mohou svetovi dirigenti husarit?): v krasne renovovane sini Ceskeho narodniho domu na Manhattanu (vejde se tam 300 divaku) ridil Prazskou komorni filharmonii. Belohlavek svou torontskou navstevu doplni dirigovanim (13., 15. a 16. unora) v Roy Thomson Hall Morawetzovy Sinfoniety for Strings a Beethovenovy Devate symfonie vrcholici Odou na radost (Oskar Morawetz se zda byt v dobre spolecnosti), se solisty a The Toronto Mendelssohn Choir.
V programu Toronto Symphony Orcherstra se sejdeme s dalsimi jmeny: 20. a 21. brezna 2013 Sir Andrew Davis diriguje (vedle Ravelovy Rapsodie espagnole a Lalovy Symphonie espagnole) Dvorakovu Symfonii c. 8, povazovanou spolu s 6. a 7. za nejlepsi z jeho deviti symfonickych skladeb. Hudebni kruh milych jmen se uzavre 17. a 18. dubna, kdy Peter Oundjian diriguje Smetanovu Mou vlast, doprovazenou vizualnimi zabery. Ma vlast je nejen mnohymi povazovana za nejvice ceske hudebni dilo, ale je pametihodna i necim, co patri do kazdodenniho beethovenovskeho folkloru, ale o cem je zridka zminka v pripade Bedricha Smetany: ze uplne ohluchl. V noci 19. rijna 1874, uprostred komponovani Vysehradu, prvni z sesti hudebnich basni tvoricich cyklus Ma vlast, ztratil sluch. Vysehrad a ostatnich pet hudebnich basni vytvoril v mrtvem tichu. Ejhle hudebni skladatel...ejhle clovek!
Josef Cermak

 

Navrat na hlavni stranu